Šalyje – beveik 900 eurų, Pakruojo rajone – 430

Šalyje – beveik 900 eurų, Pakruojo rajone – 430

Ša­ly­je – be­veik 900 eu­rų, Pak­ruo­jo ra­jo­ne – 430

Pak­ruo­jy­je svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga bu­vo api­pil­tas klau­si­mais apie li­go­ni­nės li­ki­mą, gy­dy­mo įstai­gų tei­kia­mas pa­slau­gas ir so­cia­li­nę at­sa­ko­my­bę. Me­di­kai ypač ašt­riai kė­lė klau­si­mą, iš kur at­si­ran­da vie­šai mi­ni­mas skai­čius, kad slau­gy­to­jų at­ly­gi­ni­mų vi­dur­kis – 890 eu­rų? Pak­ruo­jo ra­jo­ne šio per­so­na­lo at­ly­gi­ni­mas – 430 eu­rų su mo­kes­čiais.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Mi­ni­ma­lios al­gos ir per­spek­ty­vos

Vie­nas iš svar­biau­sių klau­si­mų pir­ma­die­nį vy­ku­sia­me su­si­ti­ki­me bu­vo – ar iš­liks Pak­ruo­jo li­go­ni­nė?

A. Ve­ry­gos tei­gi­mu, li­go­ni­nės nai­kin­ti ne­ke­ti­na­ma, o ko­kia ji bus – lems pa­cien­tų skai­čius bei jiems rei­ka­lin­gos pa­slau­gos. Skai­čiuo­ja­ma, ko­kių pa­slau­gų ku­rio­je vie­to­vė­je rei­kia, tiks­li­na­mas ga­li­mas li­go­ni­nių tink­las. Mi­nist­ras jau anks­čiau ra­jo­nų va­do­vams siū­lęs pa­tiems ieš­ko­ti ga­li­my­bių jung­ti ne­to­lie­se esan­čių li­go­ni­nių tei­kia­mas pa­slau­gas.

Pak­ruo­jo me­ro Sau­liaus Ge­giec­ko nuo­mo­ne, ra­jo­no li­go­ni­nės per­spek­ty­vos – apy­tik­riai mi­ni­ma­lios.

Me­di­kai ypač ašt­riai kė­lė klau­si­mą dėl slau­gy­to­jų at­ly­gi­ni­mų skir­tu­mų did­mies­čiuo­se ir re­gio­nuo­se, nors to­kį pat dar­bą slau­gy­to­jai at­lie­ka ir čia, ir ten.

Anot A. Ve­ry­gos, de­ra­ma­si su pro­fe­si­nė­mis są­jun­go­mis, kad at­ly­gi­ni­mų fon­das bū­tų pa­di­din­tas penk­ta­da­liu (su „Sod­ros“ mo­kes­čiais), tai yra maž­daug 100 mi­li­jo­nų eu­rų. Šie pa­pil­do­mi pi­ni­gai tu­rė­tų at­si­ras­ti, pa­di­di­nus pa­slau­gų įkai­nius. Darb­da­viai (gy­dy­mo įstai­gų va­do­vai) orien­tuo­ja­mi, kad al­gas pir­miau­sia kel­tų už­dir­ban­tie­ms ma­žiau­siai. Konk­re­čius spren­di­mus priims bū­tent va­do­vai vie­to­se.

Pak­ruo­jo grei­to­sios pa­gal­bos sky­riaus vy­riau­sio­ji slau­gy­to­ja Dai­va Bei­no­rie­nė pa­žymė­jo – nors eki­pa­žų vai­ruo­to­jai iš tie­sų dir­ba kaip pa­ra­me­di­kai, me­di­ci­nos per­so­na­lu jie ne­lai­ko­mi.

Ir ki­ti ap­tar­nau­jan­tys dar­buo­to­jai „iš­kren­ta“ iš at­ly­gi­ni­mų kė­li­mo pla­nų, nors taip pat už­dir­ba ma­žai.

D. Bei­no­rie­nę do­mi­no, ar Pak­ruo­jis pa­teks tarp ra­jo­nų, ku­riuo­se at­si­ras dar vie­nas GMP eki­pa­žas iš ke­ti­na­mų ša­ly­je steig­ti dvie­jų de­šim­čių nau­jų? Sa­vait­ga­liais dir­ban­čių tri­jų, o ki­to­mis die­no­mis – dvie­jų ko­man­dų neuž­ten­ka. Dėl to dis­pe­če­riai siun­čia eki­pa­žus iš gre­ti­mų ra­jo­nų.

Nuo vy­riau­sio­sios slau­gy­to­jos kliu­vo ir ne­pro­fe­sio­na­liai dir­ban­tiems dis­pe­če­riams: eki­pa­žai ne kar­tą siųs­ti pas žmo­nes, ku­riems bū­tų už­te­kę kon­sul­ta­ci­jos te­le­fo­nu. O sy­kį pri­va­lė­jo vyk­ti pas ra­jo­no gy­ven­to­ją, ku­ris bai­gia su­šal­ti, nes pa­si­bai­gė mal­kos!

Mi­nist­ro tei­gi­mu, kur steig­ti nau­jas GMP ko­man­das, nu­tars Grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos įstai­gų aso­cia­ci­ja.

Me­di­kams už­de­da­ma ir so­cia­li­nė at­sa­ko­my­bė

Gy­dy­to­jai kri­ti­ka­vo rei­ka­la­vi­mą į Priė­mi­mo sky­rių GMP at­vež­tus pa­cien­tus pir­miau­sia gul­dy­ti ste­bė­ti, o tik po to – į sky­rius gy­dy­ti. Juk spe­cia­lis­tui grei­tai paaiš­kė­ja, kad, sa­ky­kim, vai­kas iš so­cia­li­nės ri­zi­kos ar at­skir­ties šei­mos ser­ga plau­čių už­de­gi­mu ir jį tik­rai rei­kia gy­dy­ti li­go­ni­nė­je, nes na­muo­se sa­ly­gų gy­dy­tis su­da­ry­ta ne­bus.

Dis­ku­si­jai pa­kry­pus į me­di­kams pri­ski­ria­mą at­sa­ko­my­bę už so­cia­li­nes vi­suo­me­nės pro­ble­mas, A. Ve­ry­ga ne kar­tą pa­brė­žė, kad jas pri­va­lo spręs­ti ne gy­dy­to­jai, o so­cia­li­niai dar­buo­to­jai.

Kel­ta ypač ak­tua­li pro­ble­ma – kaip grei­to­sios pa­gal­bos eki­pa­žo nu­vež­tam į Pak­ruo­jo ar Šiau­lių li­go­ni­nę žmo­gui vė­lų va­ka­rą ar nak­tį grįž­ti na­mo? Au­to­bu­sai to­kiu lai­ku ne­va­žiuo­ja, o tak­si ne kiek­vie­nas tu­ri pi­ni­gų.

Pak­ruo­jie­čių siū­ly­mus, kad GMP pa­cien­tus ga­lė­tų par­ga­ben­ti ir į na­mus mi­nist­ras at­me­tė: tai – ne me­di­kų, o so­cia­li­nių tar­ny­bų rei­ka­las. A. Ve­ry­ga pa­tei­kė pa­vyz­dį, kad ki­to­se ša­ly­se to­kiems at­ve­jams yra su­kur­ta so­cia­li­nės pa­slau­gos sis­te­ma: ki­to trans­por­to ne­ran­dan­tis li­go­nis pa­tei­kia spe­cia­lų ta­lo­ną tak­sis­tui, jam už su­teik­tą pa­slau­gą su­mo­ka vals­ty­bė.

Mi­nist­ro nuo­mo­ne, pa­na­ši sis­te­ma bū­tų ak­tua­li ir Lie­tu­vo­je. Apie ga­li­my­bę ją tai­ky­ti Pak­ruo­jo ra­jo­ne už­si­mi­nė ir me­ras S. Ge­giec­kas.

Au­to­rės nuo­tr.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga tvir­ti­no, kad Pak­ruo­jo li­go­ni­nės už­da­ry­ti ne­pla­nuo­ja.

Vy­riau­sio­ji slau­gy­to­ja Dai­va Bei­no­rie­nė (sto­vi) pra­šė dar vie­no GMP eki­pa­žo ra­jo­nui.

Si­na­go­gos sa­lė­je su­si­rin­kę pa­kruo­jie­čiai klau­sė, ir kaip nak­ti­mis iš li­go­ni­nių grįž­ti na­mo, ir ko­dėl ne vi­sa­da ga­li­ma įsi­gy­ti rei­kia­mų vais­tų, ko­dėl ne­be­li­ko ko­da­vi­mo nuo gir­tuok­lys­tės pa­slau­gos.