Šalia atnaujinto parko – yrantis Zubovų rūmų pastatas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybei nepavyksta susitarti su Vilniaus universitetu dėl Zubovų rūmų likimo.
Šiaulių miesto savivaldybė pakvietė šiauliečius lankytis baigiamame atnaujinti Zubovų (Didždvario) parke. Tik tarp sutvarkyto parko ir renovuotos Aušros alėjos įsiterpusių Zubovų rūmų likimas nėra aiškus. Istorinis statinys dūlėja apleistas ir yrantis.

 

Prašoma atnaujinto parko takais vaikščioti tik pėsčiomis

Parką stengtasi jį atkurti tokį, kokį jį kūrė buvę dvaro ir parko savininkai Zubovai. Remiantis istoriniais duomenimis, buvo atstatyta ankstesnė angliško stiliaus parko takų sistema su kaštonų alėja, gėlynais, muzikos aikštele.

Teritorija buvo išretinta, pasodinta naujų želdinių, atsėtos vejos, tik jos dar ne visur sudygusios. Projekto įgyvendinimo metu pasodinta per 1000 įvairaus aukščio skroblų, keletas kaštonų. Iš viso bus pasodinta beveik 20 tūkstančių įvairių gėlių, didžioji jų dalis – svogūninės gėlės krokai ir tulpės – bus sodinama rudenį.

Už parko ribos prie Lukauskio gatvės taip pat įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Projektą kuravę specialistai sako, kad iššūkių buvo kilę dėl techninio projekto netikslumų, apšvietimo įrenginių, archeologinių radinių.

Parke atliktus darbus įvertinusi komisija rangovams perdavė parengtą apžiūros aktą – nustatyta nedidelių defektų, duota laiko jiems ištaisyti. Savivaldybės atstovams labiausiai neramu dėl parke pasodintų kai kurių želdinių būklės. Bus atidžiai stebima, ar prigis gėlės ir dalis pasodintų skroblų. Nesėkmės atveju projekto rangovas turės organizuoti augalų atsodinimą savo resursais.

Tačiau parkas turi ir silpnų vietų. Tai granito skaldelės takai. Jie esą skirti tik pėstiesiems, todėl žmonių prašoma nevažinėti jais nei dviračiais, nei paspirtukais ar kitomis transporto priemonėmis.

Dėl Zubovų rūmų susitarti nepavyksta

Nors parkas atnaujintas, šalia stovintys istoriniai Zubovų rūmai dūlėja tušti ir apleisti, byrančiu tinku nuo tada, kai prieš kelerius metus buvo uždarytas Šiaulių universiteto Menų fakultetas. Beveik prieš šimtą metų Zubovai dvaro rūmus dovanojo miestui. Jie priklauso Turto bankui, tačiau juos valdė Šiaulių universitetas. Jį prijungus prie Vilniaus universiteto dabar rūmais disponuoja ši aukštoji mokykla.

Šiaulių miesto savivaldybė prašė perduoti Zubovo rūmus miestui, tačiau universitetas nesutinka ir siūlo panaudą – 10 metų naudotis pastatu neatlygintinai. Miesto merui Artūrui Visockui tai netinka. Šiame ambicijų kare puikus istorinis pastatas stovi lyg vaiduoklis ir netenka savo grožio.

Mero paklausus, ar yra vilčių, kad dvaro rūmai bus kada nors suremontuoti. Miesto vadovas atsakė: „Yra, jei universitetas jį sutvarkys“.

A. Visockas dėstė, kad jis dvejus metus labai stengėsi, kad rūmai atitektų Savivaldybei. Į regiono planą Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramai gauti šis objektas jau buvo įtrauktas, jo kapitaliniam remontui buvo numatyti 5 milijonai eurų. Tačiau dabar jau iš regioninių planų išbrauktas.

Meras pasakojo, kad Vilniaus universitetas Vyriausybei turi pranešti, kad pastatas jam nereikalingas. Vyriausybė tada savo nutarimu perduotų jį Savivaldybei.

„Miestas pats jiems perdavė rūmus, nežinau kodėl, o dabar neišeina susigrąžinti. Panauda tiktų, jeigu jie tą pastatą sutvarkytų. Gavus panaudą, jį remontuoti netinka, nes panauda bet kada gali būti nutraukta. Buvo planas, kaip pagrįsti tuos pinigus – perkelti ten Civilinės metrikacijos skyrių, kad „būtų gyvybė“, plius parodos ir visi kiti dalykai šalia. Vien parodoms arba iškabinti ten keletą paveikslų ir prieš tai įdėti 5 milijonus, aš neturėsiu atsakymo, kodėl tu įdėjai čia tuos milijonus. Bet negalime to padaryti“, – apie pirminius planus įkurti Zubovo rūmuose dailininkų namus meras nebekalba, nors praėjusios Tarybos kadencijos valdančioji dauguma buvo į programą įsitraukusi, kad šie rūmai turi būti įveiklinti kultūros reikmėms.

Meras piktinasi, kad Vilniaus universitetas laikosi įsikibęs šių rūmų, tikisi kažkokių naudų, puikiai suprasdami, kad negali jų parduoti. Belieka laukti, kad sutvarkytų.

Miesto galva pripažįsta, kad blogai, jog toks pastatas miesto centre dūlėja nenaudojamas. Jis pateikė pavyzdį, kaip europinės paramos dėka Savivaldybė sutvarkė G. Bagdonavičiaus namą ir perdavė naudotis Kultūros vertybių apsaugos departamentui, kad pastatas „nekabėtų ant miesto biudžeto“. Jis mano, kad ir Vilniaus universitetas galėtų taip pat pasielgti su Zubovų rūmais.

„Jei universitetas sutvarkys, pagal panaudą galime naudotis, tada nebereikės didelių pinigų. Kelias – atiduokit, mes susitvarkysim – jau prarastas“, – aiškino meras.

Seimo narys, buvęs vicemeras Domas Griškevičius, socialiniuose tinkluose vykusioje diskusijoje priminė, kad dar 2019 metais iškilus rūmų klausimui, kultūros, švietimo bendruomenė nekalbėjo apie Santuokų rūmų perkėlimą, akcentuota, kad ten turėtų vykti kultūrinė meninė veikla.

Seimo narys kiek vėliau komentavo, kad Savivaldybė ne viską padarė, kad rūmai būtų atiduoti miestui. Trūko diplomatijos, derybų. Jo manymu, ir panauda 10 metų, kurią paprastai valstybė tęsia ir toliau, nėra pats blogiausias dalykas. Jį stebina pozicija – turto negavau, tai nieko ir nedarau. Esmė yra prioritetuose – ar pačioje miesto širdyje stovintys tušti Zubovų rūmai yra Savivaldybei prioritetas ar ne. Be to, tokius sprendimus turi priimti miesto Taryba, o ne vienas pats meras.

Vilniaus universitetas kiek anksčiau Savivaldybę informavo, kad Zubovų rūmams jau paruošė tvarkybos darbų aprašą, pasirašė tvarkybos rangos sutartį ir atliko rūmų grėsmės pašalinimo darbus, taip pat paruošė fasadų tvarkybos darbų projektą. Kada bus pradėti kokie remonto darbai, neaišku.