Rūdės upė išniro į bulvarą

Rūdės upė išniro į bulvarą

Rū­dės upė iš­ni­ro į bul­va­rą

Šiau­lių Vil­niaus gat­vės bul­va­re dir­ban­tys sta­ty­bi­nin­kai at­vė­rė Rū­dės upe­lio at­kar­pą. Mies­te pra­si­de­dan­tis ir pa­si­bai­gian­tis – į Talk­šos eže­rą įte­kan­tis – upe­lis de­šimt­me­čiais bė­ga po že­me. „Bū­tų fan­tas­tiš­kai įdo­mu, jei to­je vie­to­je ma­ty­tu­me te­kan­tį upe­lį“, – idė­ją ati­deng­ti Rū­dės at­kar­pą siū­lo „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Trau­kia smal­suo­lius

Bul­va­ro da­ly­je nuo Til­žės gat­vės iki Drau­gys­tės pro­spek­to šiuo me­tu re­konst­ruo­ja­mi van­den­tie­kio, nuo­te­kų ir pa­vir­šu­ti­nių nuo­te­kų tink­lai. Vil­niaus ir Rū­dės gat­vių san­kir­to­je at­vė­rus upe­lį, dar­bai šio­je vie­to­je lai­ki­nai su­stab­dy­ti, bus ta­ria­ma­si, ką da­ry­ti to­liau.

At­ver­ta upe­lio at­kar­pa su­lau­kė di­de­lio šiau­lie­čių su­si­do­mė­ji­mo. Nuot­rau­kos pa­pli­to so­cia­li­nia­me tink­le „Fa­ce­book“, mies­tie­čiai spe­cia­liai ėjo pa­žiū­rė­ti, kaip at­ro­do tik iš is­to­ri­jos ži­no­ma Rū­dė.

„Šian­dien pa­si­tai­kius pir­mai pro­gai spe­cia­liai nu­va­žia­vau pa­si­žiū­rė­ti tai, ko tur­būt dau­ge­lis šiau­lie­čių nė­ra ma­tę – Rū­dės upe­lio, „pa­lai­do­to po gat­ve“, „Ga­lė­tų ne­beuž­deng­ti“, „Stik­lą už­dėt ir te­gul ma­to­si“, „Wow su­per!!!“ – emo­ci­jas ir pa­siū­ly­mus so­cia­li­nia­me tink­le lie­jo esa­mi ir bu­vę šiau­lie­čiai.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za ir­gi ap­žiū­rė­jo at­kas­tą upe­lį.

Ty­ri­mai apie Rū­dę, pa­sak di­rek­to­riaus, tė­ra frag­men­tiš­ki. 2007 me­tais R. Bal­za Sankt Pe­ter­bur­go vals­ty­bi­nia­me ar­chy­ve ap­ti­ko Šiau­liuo­se sto­vė­ju­sių mū­ri­nių til­tų, pro ku­riuos te­kė­jo Rū­dė, brė­ži­nius. Pro­jek­tai nu­brai­žy­ti 1839 me­tais. Til­tai sto­vė­jo Po­sad­no­ja (da­bar – Vy­tau­to gat­vė) ir Fab­rič­na­ja (da­bar – Vil­niaus) gat­vė­se.

Pa­sak R. Bal­zos, iš­li­ku­si iko­nog­ra­fi­ja ro­do, kad til­tų rei­kė­jo ir ve­ži­mams į ki­tą pu­sę per­va­žiuo­ti, ir žmo­nėms pe­rei­ti.

„Rū­dės upe­lis te­kė­jo ša­lia cent­ro, mies­to gy­ve­ni­mui bu­vo la­bai svar­bus. Van­dens tel­ki­nys at­liep­da­vo gy­ven­to­jų po­rei­kius. Ša­lia upe­lio bu­vo skal­bia­ma, se­mia­mas van­duo, pa­da­ry­tos už­tvan­kė­lės, bu­vo ga­li­ma įtai­sy­ti van­dens ra­tą, sto­vė­jo pir­tys – vi­sas ūki­nis gy­ve­ni­mas vyk­da­vo ša­lia van­dens, žmo­nėms bu­vo la­bai pa­to­gu“, – sa­ko R. Bal­za.

R. Bal­za pri­mi­nė gar­sią is­to­ri­ją, jog XIX am­žiu­je, 1831 me­tų su­ki­li­mo me­tu, ca­ri­nės Ru­si­jos ka­riuo­me­nė for­sa­vu­si Rū­dės upe­lį. Šis „for­sa­vi­mas“ bu­vo pri­sta­ty­tas kaip di­de­lis lai­mė­ji­mas – su­ki­lė­liai pa­stum­ti ir per­ženg­ta Rū­dė. Iš pa­sa­ko­ji­mo at­ro­dy­tų, kad upė tu­rė­jo bū­ti di­de­lė, bet iš tie­sų tai tik upe­liu­kas.

„XIX am­žiaus pir­mo­je pu­sė­je va­di­na­ma­ja­me Bal­ta­ja­me ka­lė­ji­me (Vil­niaus-Tra­kų gat­vės kvar­ta­liu­ke) bu­vo įsi­kū­ręs ru­sų ka­riuo­me­nės gar­ni­zo­nas, jam ir­gi bu­vo svar­bu pa­siek­ti cent­ri­nę mies­to da­lį. Upe­lis te­kė­da­vo į Talk­šą, ten bu­vo kle­bo­no iš­kas­ti tven­ki­niai, pel­kė­ta vie­ta, tad pe­rei­ti bu­vo ne­pa­to­gu. Pag­rin­di­nis su­si­sie­ki­mas bu­vo Vil­niaus gat­ve“, – sa­ko R. Bal­za.

Siū­lo at­ver­ti at­kar­pą

Pa­sak R. Bal­zos, Šiau­lių mies­tui va­do­vau­jant bur­mist­rui Juo­zui Va­lan­čiui (1931–1938 me­tų ka­den­ci­ja), bu­vo tvar­ko­ma van­dens nu­ve­di­mo sis­te­ma, su­ve­džio­tos ko­mu­ni­ka­ci­jos, nuo­tekų tin­klai, gat­vės nu­me­lio­ruo­tos, pa­keis­ta ne­ta­šy­tų ak­me­nų dan­ga – bru­kas.

„La­bai gra­žiai iš­mū­ry­ti su­lei­di­mai gel­to­no­mis ply­to­mis, – bul­va­re at­si­vė­ru­sį vaiz­dą įver­ti­no R. Bal­za. – Ir tuo­met rei­kė­jo su­rink­ti lie­taus van­de­nį, iš­mū­ry­ti ka­na­lus.“ Jo spė­ji­mu, gel­to­nos ply­tos ga­lė­jo bū­ti pa­ga­min­tos Alek­sand­ri­jo­je, Ja­na­vi­čių (prieš tai – Zu­bo­vų) ply­ti­nė­je.

R. Bal­za siū­lo ini­cia­ty­vą ir idė­ją atei­čiai: „Bū­tų fan­tas­tiš­kai įdo­mu, jei to­je vie­to­je ma­ty­tu­me te­kan­tį upe­lį – bent Vil­niaus ir Rū­dės gat­vių su­si­kir­ti­me, ša­lia fon­ta­no. La­bai įspū­din­ga, jei bū­tų ga­li­ma ma­ty­ti ar­ki­nes de­ta­les, van­de­nį. Tech­no­lo­giš­kai da­bar nė­ra su­dė­tin­ga tai pa­da­ry­ti.“

Fon­ta­nas – upei pa­žy­mė­ti

Bul­va­ro da­lį, ku­rio­je yra ir Rū­dės upe­liui skir­tas fon­ta­nas, pro­jek­ta­vo trys tuo­me­ti­nio „Šiau­lių komp­ro­jek­to“ (Ko­mu­na­li­nio ūkio pro­jek­ta­vi­mo ins­ti­tu­to Šiau­lių sky­riaus) ar­chi­tek­tai Va­len­ti­nas Ma­zu­ro­nis, a. a. Ri­man­tas Ka­čins­kas ir Vir­gi­li­jus Ka­čins­kas, di­zai­ną kū­rė tuo­me­ti­nis mies­to vy­riau­sia­sis dai­li­nin­kas Vi­lius Pu­ro­nas.

Vil­niaus ir Rū­dės gat­vių san­kir­to­je esan­tį fon­ta­ną su­kū­rė skulp­to­rius Ka­zys Kas­pe­ra­vi­čius, fon­ta­nas pa­sta­ty­tas 1986 me­tais.

Pa­sak ar­chi­tek­to V. Ka­čins­ko, fon­ta­nas bu­vo nu­ma­ty­tas Rū­dės upe­lio bu­vu­siai va­gai pa­žy­mė­ti: „Idė­ja bu­vo įreng­ti fon­ta­ną kaip van­dens tel­ki­nu­ką, ku­ris pri­min­tų Rū­dės upe­lį.“

Ar­chi­tek­tai ne­ži­no­jo, kur yra tiks­li upės va­ga. V. Ka­čins­ko tei­gi­mu, jo­kie spe­cia­lūs ty­ri­mai ne­bu­vo at­lie­ka­mi, ži­nios su­rink­tos iš ap­ra­šy­mų, is­to­ri­jos, se­nų­jų is­to­ri­nių pla­nų.

„Pas­ta­tų anuo­met bu­vo ma­žai, iden­ti­fi­kuo­ti konk­re­čią vie­tą bu­vo su­dė­tin­ga. Fon­ta­nas sta­ty­tas pa­gal su­si­klos­čiu­sią ur­ba­nis­ti­nę si­tua­ci­ją, ke­lio tra­so­je, de­ri­nan­tis prie jau sto­vin­čių pa­sta­tų.“

Ar tie­sa, kad fon­ta­nu tryš­ko Rū­dės upe­lio van­duo? „Van­duo bu­vo tiekia­mas iš van­den­tie­kio. Bū­ki­te ge­ra, ne­pa­nei­ki­te tos le­gen­dos! Le­gen­dos sklan­do, kas ga­li ži­no­ti, gal ir taip“, – juo­kė­si V. Ka­čins­kas.

Pa­va­di­ni­mą su­tei­kė upe­lio spal­va

„Šiau­lių kraš­tas“ apie Rū­dės upe­lį yra kal­bė­jęs su šiau­lie­te is­to­ri­ke Ro­ma Ba­ris­tai­te ("Ten, kur po že­me bė­ga upė“, 2014 08 09).

Rū­dės upe­lio iš­ta­kos yra šal­ti­niuo­to­je pie­vo­je ne­to­li Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gat­vės ka­pi­nių, per­bė­gęs per mies­tą, upe­lis įte­ka į Talk­šos eže­rą už sta­čia­ti­kių ka­pi­nių. Jo il­gis – apie 5 ki­lo­met­rai.

Rū­dės upe­lio var­das kil­di­na­mas nuo žo­džio „rū­da“, nes upe­lio van­de­nį ba­lų rū­da nu­da­žy­da­vo ru­dai.

1870 me­tais, Chai­mui Fren­ke­liui pra­dė­jus kur­ti odos fab­ri­ką, Rū­dės upe­lis bu­vęs už­tvenk­tas, o už­tvan­kos van­duo nau­do­tas odai ap­dirb­ti. Po de­šimt­me­čio fab­ri­kas iš­kel­tas prie Prū­de­lio.

Rū­dės upe­lis yra pa­mi­nė­tas 1903 me­tais Gu­kovs­kio ir Ptaš­ki­no kny­go­je „Uezd­nyj go­rod Šav­li“. Ra­šy­ta: „Pir­čių mies­te bu­vo trys: vie­na iš jų bend­ra, vi­sos pa­sta­ty­tos prie Rū­dės upe­lio, ku­ris iš­te­ka iš Šiau­lių pel­kių. Į šį upe­lį su­te­ka vi­si ne­šva­rūs van­de­nys.“ Mies­te ne­bu­vo ka­na­li­za­ci­jos, tad Rū­dė bu­vo ta­pu­si sa­vo­tiš­ka ka­na­li­za­ci­jos va­ga.

Per Šiau­lius upe­lis sru­ve­no maž­daug iki praė­ju­sio am­žiaus ket­vir­to­jo de­šimt­me­čio. Apie 1937-uo­sius upe­lis pra­dė­tas ka­na­li­zuo­ti, mies­te bu­vo įren­gi­nė­ja­mos ka­na­li­za­ci­jos li­ni­jos. Ga­lu­ti­nai upė vamz­džiuo­se po že­me at­si­dū­rė so­viet­me­čiu.

Vamz­džiais upė te­ka po ge­le­žin­ke­liu gre­ta ge­le­žin­ke­lio sto­ties, po Rū­dės ir Pa­kal­nės gat­vė­mis, ker­ta Eže­ro gat­vę ir pa­gal ją te­ka ša­lia link se­nų­jų ka­pi­nių.

R. Ba­ris­tai­tė yra nag­ri­nė­ju­si ir Rū­dės gat­vės is­to­ri­ją. Pir­mo­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tais nuo da­bar­ti­nės Vil­niaus gat­vės iki P. Vi­šins­kio gat­vės bu­vo su­for­muo­ta ma­ža lauž­ta gat­ve­lė ir pa­va­din­ta Pum­pen Stras­se – Siurb­lių gat­vės – var­du.

1924 me­tais ji bu­vo pa­da­ly­ta į dvi gat­ves: nuo P. Vi­šins­kio iki šu­li­nių prie Rū­dės upe­lio ėjo Šal­ti­nių gat­vė, o at­kar­pa nuo Tra­kų gat­vės bu­vo pail­gin­ta iki Pa­gy­žių (da­bar – Vy­tau­to) gat­vės ir pa­va­din­ta Rū­dės gat­ve. Šis pa­si­kei­ti­mas už­fik­suo­tas 1928 me­tų mies­to pla­ne. Šian­dien Rū­dės gat­vė jun­gia Vil­niaus ir Du­bi­jos gat­ves.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Spė­ja­ma, kad mū­rui nau­do­tos ply­tos ga­lė­jo bū­ti iš Alek­sand­ri­jos ply­ti­nės.

Rū­dei įam­žin­ti skir­tas fon­ta­nas sto­vi ne­to­li at­kas­tos upės va­gos.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za siū­lo Vil­niaus ir Rū­dės gat­vių su­si­kir­ti­me at­ver­ti Rū­dės upe­lį, kad ma­ty­tų­si ir van­duo, ir ar­ki­nės de­ta­lės.

Rū­dės va­ga te­ka Tra­kų gat­vės link, ga­liau­siai pa­sie­kia Talk­šos eže­rą.