Rota virusas guldo vaikus

Rota virusas guldo vaikus

Rota virusas guldo vaikus

Šiaulių apskrityje registruojamas Rota viruso pakilimas. Šiuo metu 15 vaikų gydomi Šiaulių ligoninėje. Specialistai pataria laikytis rankų higienos, nes per rankas šiuo virusu užsikrečiama.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Sergančiųjų skaičius pašoko

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Kulikauskienė pranešė, kad sausio 1 — 10 dienomis Šiaulių mieste užregistruota 15 Rota viruso atvejų, o Šiaulių rajone — 9 susirgimai. Visi užregistruoti susirgimai — vaikams iki penkerių metų.

Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu Šiaulių mieste tebuvo registruoti tik 2 Rota virusinės infekcijos atvejai, o Šiaulių rajone ligos atvejų pernai pirmąjį sausio dešimtadienį iš viso nebuvo.

Per pirmąsias 10 sausio dienų aštuoni Rota virusinės infekcijos atvejai užregistruoti Radviliškio rajone, vienas — Pakruojo rajone. Akmenės, Kelmės ir Joniškio rajonuose šiemet Rota viruso atvejų dar neužregistruota. Tačiau, rajonų visuomenės sveikatos specialistų teigimu, tikimasi viruso protrūkio ir čia.

Ligoninėje 15 vaikų

Šiaulių ligoninės Vaikų infekcijų skyriaus vedėjas Igoris Strupeikis informavo, kad šiuo metu skyriuje gydoma 15 Rota virusine infekcija užsikrėtusių vaikų. Didžioji dalis — iki penkerių metų amžiaus. Tačiau šiemet skyriuje jau buvo ir pora vyresnių vaikų.

I. Srupeikio teigimu, į ligoninę guldomi tie vaikai, kurie dėl vėmimo ir viduriavimo neteko organizme daug skysčių ir druskų, nusilpo organizmas. Gydymas — lašinės, atstatančios vandens ir druskų kiekį organizme.

Mažesni vaikai, pasak gydytojo, mažiau geria vandens, todėl jiems būtina dirbtinai atstatyti skysčius ir druskas organizme.

Sergantys vaikai ligoninėje praleidžia po 2 — 3 paras.

Rota virusinė infekcija, specialistų teigimu, pasireiškia pakilusia temperatūra, ligonį pykina kelis kartus per dieną, jis viduriuoja vandeningomis išskyromis. Skauda pilvą ir galvą, kartais gerklę, jaučiamas bendras organizmo silpnumas. Ligos pradžia paprastai būna panaši į peršalimą, slogą, ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas.

Inkubacinis ligos periodas trunka iki trijų dienų, nuo viruso visiškai pasveikstama per 7 — 10 dienų.

Rota virusas nustatomas tik atlikus laboratorinius tyrimus, todėl būtina kreiptis į gydytojus, kurie nuspręs, ar vaikas sveiks namuose, ar teks guldyti į ligoninę.

Rota virusinės infekcijos pakilimas būna kasmet gruodžio — balandžio mėnesiais.

Laikytis higienos

Specialistės D. Kulikauskienės teigimu, Rota virusu dažniausiai užsikrečia ir sunkiausiai serga vaikai iki penkerių metų. Virusu užsikrečia ir suaugusieji, tačiau jie dažnai perserga lengvai, simptomų gali iš viso nejusti ir tapti tik užkrato nešiotojais. Kiek sunkiau serga senyvo amžiaus žmonės, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Dažniausiai, pasak specialistės, užsikrėsdavo vaikai, lankantys darželius, kitas vaikų susibūrimo vietas. Tačiau šiemet vienodai skaičiuojama susirgimų ir tarp lankančiųjų darželius ir tarp nelankančiųjų.

D. Kulikauskienės teigimu, Rota virusinės infekcijos šaltinis yra juo sergantis žmogus.

Norint išvengti viruso, būtina griežtai laikytis rankų higienos: visiems — ir suaugusiesiems, ir vaikams plauti rankas su muilu pasinaudojus tualetu, prieš valgį ir po valgio, grįžus namo iš parduotuvės, kitų susibūrimo vietų. Kuo dažniau rankas turėtų plauti ir vaikų darželio personalas. Patartina plauti, jeigu įmanoma, ir vaikų žaislus.

Pastebėjus, kad vaikas susirgo, specialistai pataria jo nebevesti į darželį, kad liga kuo mažiau plistų.

HIGIENA: Ir suaugusiems, ir vaikams būtina kuo dažniau plauti rankas, nes būtent per rankas į burną patenka Rota virusas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.