Rinkimai baigėsi: prasidėjo tikrasis žaidimas

Rinkimai baigėsi: prasidėjo tikrasis žaidimas

Rinkimai baigėsi: prasidėjo tikrasis žaidimas

Vakar Šiaulių apskrityje prasidėjo tikrieji rinkimai: rinkėjai sekmadienį išdalijo partijoms ir nepriklausomiems kandidatams pasitikėjimo mandatus, o vakar partijos pradėjo savo žaidimo partijas — kas pateks į valdančiąją daugumą, o kas dirbs opozicijoje. Kas bus meru, administracijos direktoriumi, o kas — eiliniu Tarybos nariu.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Laimėjo daugiausiai balsų, bet ne lošimą

Šiauliuose daugiausiai — 10 vietų — miesto Taryboje sekmadienį laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija.

Tačiau vienai pačiai socialdemokratų partijai atsidurti valdančiųjų pozicijoje šių balsų nepakanka. Norint tapti valdančiaisiais reikia Taryboje turėti bent 16 vietų iš 31.

2007 metų rinkimuose socialdemokratai buvo laimėję taip pat daugiausiai — 6 vietas, tačiau visą kadenciją praleido užribyje.

Vakar Šiaulių socialdemokratų lyderis, po reitingavimo išlikęs pirmoje sąrašo vietoje, Edvardas Žakaris derėjosi su galimais partneriais.

„Kai kurios partijos dėlioja valdančiąją koaliciją net ir be socialdemokratų. Nė su viena partija nesukirtome dar rankomis, kad jie su mumis eina į koaliciją ir tikrai pasirašo sutartį“, — po derybų sakė E. Žakaris.

Socialdemokratams trūksta šešių balsų. Tiek susidarytų, jeigu prie socialdemokratų jungtųsi ne tik sutartį su jais dar anksčiau pasirašiusi Naujoji sąjunga su trimis tarybos nariais, bet ir Darbo partija taip pat su trimis laimėtomis vietomis. Tačiau darbiečiai jau kartą socialdemokratus yra palikę vienišus, kai Danguolei Martinkienei buvo pasiūlyta mero patarėjos vieta.

Susitarimai ir apetitas

Antrasis Šiaulių socialdemokratų žmogus Arvydas Mockus sako, kad socialdemokratai derisi su visomis partijomis, net ir su konservatoriais. „Nors konservatorių administracijos direktorius, kiek žinau, nelabai tinka mums, nes nelabai skaitėsi su kitų nuomone, — sakė A. Mockus. — Žiūrim į personalijas, į pažadus “.

Socialdemokratai, pasak A. Mockaus, norėtų mero posto, o koalicijos partneriams atitektų administracijos direktoriaus ir kiti postai, priklausomai „koks kieno apetitas“.

Konservatoriai nesibijo socialdemokratų

Iš pirmos pozicijos į antrąją po reitingavimo nukritęs Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionių demokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Jonas Bartkus mano, kad jų partija gana normaliai pasirodė rinkimuose, nepaisant skeptiškų prognozių. Konservatoriai turi ambicijų formuoti valdančiąją daugumą.

„Ta koalicija, kuri iki šiol valdė miestą, beveik visa išliko po rinkimų, mes su ja ir kalbamės. Jeigu pridėtume naują partiją — Liberalų sąjūdį, tai koalicija nedaug teprarado. Kam ieškoti kažko“, — mano J. Bartkus.

Šiai koalicijai kaip tik tektų 16 balsų, kad ji vėl taptų valdančia.

„Bet reikia susitaikyti ir su tuo, kad socialdemokratai turi dešimt vietų ir aukštą rinkėjų palaikymą, todėl su jais irgi reikia skaitytis“, — sakė J. Bartkus.

Rinkėjai perdėliojo kandidatus

J. Bartkus nepamiršo pridurti, kad socialdemokratų partijoje po reitingavimo gana ryškiai persidėliojo kandidatų pavardės. „Rinkėjai labai stipriai jų sąrašą reitinguodami pakeitė. Manau, kad socialdemokratams patiems reikia išsiaiškinti, kas yra tikrieji jų lyderiai, o kas pritempti“, — sakė J. Bartkus.

Socialdemokratų partijoje po reitingavimo tik E. Žakaris ir A. Mockus liko savo vietose.

Iš šeštos į trečiąją vietą pakeltas Justinas Sartauskas, iš tryliktosios vietos į ketvirtąją — Vytautas Juškus. Iš dvidešimt penktosios vietos į penktąją pakeltas E. Žakario sūnus Lukas Žakaris.

Į merus neis dėl pensijos?

Kokia bus socialdemokratų partijos dėlionė dėl mero posto, jeigu jiems pavyktų suformuoti valdančiąją daugumą? Pirmu numeriu partijos sąraše išliko E. Žakaris. „Dar nežinau nieko dėl mero posto“, — vakar sakė E. Žakaris.

Vienas socialdemokratų partijos narys sakė tvirtai žinantis, kad E. Žakaris į merus neis — ir apie tai jau yra pasakęs savo partijos bendražygiams.

„Kam jam eiti į merus. Juk geriau į pensiją išeiti ne su mero, o su Seimo nario alga, nuo kurios bus skaičiuojamas pensijos dydis“, — sakė nenorėjęs viešinti pavardės socialdemokratas.

Jeigu socialdemokratams pavyks susiderėti dėl koalicijos, ką jie siūlys į mero postą?

„Aš pagal reitingavimą surinkau daugiausiai balsų po E. Žakario. Nė vienos kitos partijos lyderiai nesurinko tiek rinkėjų balsų reitingavimo metu“, — skaičiavo A. Mockus.

Ar jis gali tapti meru, jeigu socialdemokratai formuos valdančiąją daugumą?

„Spręsim“, — aptakiai sakė A. Mockus.

Partijos skolingos save išsikėlusiems

Šiauliuose pergalingai laimėjo du nepriklausomi kandidatai. Verslininkas Artūras Visockas gavo 2718 rinkėjų pasitikėjimą, o universiteto docentas Stasys Tumėnas — 2364 balsus.

A. Visockas surinko 7,35 , o S. Tumėnas — 6,39 procento balsų. Tai yra daugiau, negu surinko po jų einančios Naujoji sąjunga, Darbo partija, Liberalų ir centro sąjunga bei Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis.

Taip nepriklausomi kandidatai dėl netobulo rinkimų įstatymo partijoms dovanojo keturias ar penkias vietas.

Partijos nukraujavo

Visos į Tarybą išrinktos partijos, išskyrus socialdemokratus ir Darbo partiją, per šiuos rinkimus gavo mažiau balsų, nei turėjo iki šiol. Į Tarybą pateko darbiečiai Aidas Gedvilas, Danguolė Martinkienė ir Angelė Kavaliauskienė.

Išrinkti 10 socialdemokratų: Edvardas Žakaris, Arvydas Mockus, Justinas Sartauskas, Vytautas Juškus, Lukas Žakaris, Elena Mockuvienė, Virginija Račienė, Žydrūnas Augustinas, Evaldas Vaineikis, Algimantas Beinoravičius.

Liberalų ir centro sąjunga, iki šiol turėjusi 5 vietas Taryboje, gavo 3. Į Tarybą pateko mero kadenciją baigiantis Genadijus Mikšys, Gintaras Karalevičius ir Vaclovas Vingras.

Partija Tvarka ir teisingumas, turėjusi 6 vietas Taryboje ir vicemerės postą, „nukraujavo“ iki 4 vietų. Daiva Matonienė į rinkimus ėjusi antru numeriu, po rinkimų išreitinguota į pirmąją, o Vidmantas Japertas nukrito į antrąją. Į Tarybą dar pateko Alfredas Lankauskas ir Juras Andriukaitis.

„Mūsų partija pagal rinkėjų balsus išliko antra. Manau, į valdančiąją daugumą pateksime“, — sakė V. Japertas.

Konservatoriai iki šiol turėję 5 vietas, turi keturias. Į Tarybą pateko Birutė Marija Paplauskienė, Jonas Bartkus, Vladas Damulevičius ir Aurimas Nausėda.

Naujoji sąjunga, turėjusi šioje kadencijoje penkias vietas, beturi tris. Į Tarybą pateko Valerijus Simulik, Juozas Pabrėža ir Denis Michalenko.

Iš tarybos iškrito dvi vietas iki šiol turėjusi Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga.

Į Tarybą pateko iki šiol joje nebuvęs Liberalų sąjūdis: išrinkti švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Žilvinas Šilėnas.

Rinkimų rezultatai Šiauliuose

1. Lietuvos socialdemokratų partija — 8635 rinkėjų balsai (23,34 procento), 10 mandatų (turėjo 6);

2. Partija Tvarka ir teisingumas — 3451 (9,33procento), 4 mandatai (turėjo 6);

3. Tėvynės sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai — 3139 (8,48 procento), 4 mandatai (turėjo 5);

4. Artūras Visockas — 2718 (7,35 procento), 1 mandatas;

5. Naujoji sąjunga — 2437 (6,59 procento), 3 mandatai (turėjo 5);

6. Darbo partija — 2401 (6,49 procento), 3 mandatai (turėjo 2);

7. Stasys Tumėnas — 2364 (6,39 procento), 1 mandatas;

8. Liberalų ir centro sąjunga — 1888 (5,10 procento) 3 mandatai (turėjo 5);

9. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis — 1595 (4,31 procento) 2 mandatai.

Laimėjo nepriklausomi kandidatai

PASITIKĖJIMAS: Šiaulių universiteto docentas, daktaras, kalbininkas Stasys Tumėnas iš 2364 Šiaulių miesto rinkėjų gavo pasitikėjimo mandatą juos atstovauti miesto Taryboje. Žinomas leidėjas, „Šiaurės Lietuvos“ leidyklos vadovas, kultūros puoselėtojas, aktyviai ginantis nuo sunaikinimo ir darkymo lietuvių kalbą, pilietiškai kalbantis apie Šiaulių universitetą, kaip vieną iš svarbiausių miesto dominančių. Gynė naikinamus Šiaulių universitete ir mieste meno kūrinius.

PERGALĖ: Verslininkas, orientacininkas, pilietiškas Artūras Visockas gavo 2718 rinkėjų pasitikėjimo balsų ir pateko į Šiaulių miesto tarybą. Artūrą beveik kiekvieną rytą galima sutikti Talkšos ežero pakrantėse ne tik bėgiojantį, bet ir renkantį šiukšles. Asmeninėmis lėšomis Talkšos pakrantėje ir prie Salduvės piliakalnio A. Visockas įrengė tris Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti skirtus suoliukus. Juos papuošė užrašais „Meilė“, “Grožis“ ir “Taika“. Praėjusią vasarą su bendraminčiais nušienavo kelis hektarus senojo miesto parko.

Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Vargo politikams — katino ašaros

Šiauliuose rinkėjai į Tarybą nepraleido aštuonių partijų, trijų save išsikėlusių nepriklausomų kandidatų ir nepriklausomų kandidatų koalicijos su Seimo nariu Andriumi Šedžiumi priešakyje.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Andrius Šedžius į rinkimus ėjo garsiai. Rinkėjų aplink Seimo narį ir jo suburtą jaunuolių komandą sklindantis garsas teigiamai nepaveikė. Pats A. Šedžius gavo vos 222 rinkėjų balsus. O visa jo koalicija — 619.

Į Šiaulių Tarybą nepateko po 2007 metų rinkimų dvi vietas turėjusi Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga. Už borto liko ir kadenciją Taryboje bebaigiantis miesto "valstiečių" lyderis Stasys Grigaliūnas. S. Grigaliūnas, kadenciją praleidęs miesto Taryboje, surinko tik per 3 šimtus balsų.

„Valstiečiai“ Šiauliuose turbūt ilgam sėda ant atsarginių suolelio.

Į miesto Tarybą nepakliuvo ir dvi pirmą kartą savivaldos rinkimuose dalyvavusios partijos — Krikščionių ir Lietuvos liaudies partijos.

Krikščionių partiją į rinkimus vedusiai Genovaitei Kuprevičienei politinė saulė nenušvito, ji iš pirmosios vietos po rinkėjų reitingavimo nukrito į antrąją vietą. Už ją tebalsavo 146 šiauliečiai. O Krikščionių partija Šiauliuose tesurinko 358 balsus.

G. Kuprevičienė, išeidama į pensiją iš Šiaulių darbo biržos direktorės pareigų, viešai dievagojosi politinių ambicijų neturinti, išėjusi į pensiją bursianti Taro kortomis ir šeimininkausianti nuosavoje viloje Šventojoje.

Paklausta dar lapkričio mėnesį apie politiką, G. Kuprevičienė interviu "Šiaulių kraštui„ atviravo: „ Esu buvusi TSKP nare. Išėjau, uždariau duris ir daugiau nestojau į jokią partiją. Reikia matyti į priekį, bet būti politikieriumi negalima. Negalima būti kokios nors partijos klapčiuku„ .

Tačiau Krikščionių partijos „klapčiuku“ ji tapo.

Lietuvos liaudies partija taip pat liko už rinkimų borto surinkusi 2,88 procento rinkėjų balsų. Už šią partiją balsavo 1064 rinkėjai.

KORTOS: Vos 146 rinkėjai, balsavę už Genovaitę Kuprevičienę, į miesto valdžią jos neįleido, o pasiuntė „burti Taro kortomis“.

Jono TAMULIO nuotr.

NEPASITIKĖJIMAS: Andrius Šedžius visiškai prarado šiauliečių pasitikėjimą

FIASKO: „Valstiečiai“ iki šiol miesto taryboje turėję dvi vietas po rinkimų nebeturi nė vienos. Už borto liko valstiečių sąrašą mieste vedęs Stasys Grigaliūnas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.