Rinkėjai nuomonę reiškė ir sugadintais biuleteniais

Rinkėjai nuomonę reiškė ir sugadintais biuleteniais

Rinkėjai nuomonę reiškė ir sugadintais biuleteniais

Sekmadienį pakartotiniuose rinkimuose vienmandatėse apygardose rinkėjai suteikė teisę dar 68 Lietuvos politikams praverti Seimo duris. Aštuoniems iš jų mandatus suteikė Šiaulių apskrities rinkėjai. Šiaulių Saulės apygardoje — sugadintų biuletenių rekordas.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Mieste sutriuškinti trys

Šiauliuose galimybę patekti į Seimą gavo trys kandidatai veinmandatėse apygardose. Aušros rinkimų apygardoje socialdemokratas Edvardas Žakaris, gavęs 7772 rinkėjų balsus, nurungė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatą Egidijų Vareikį (2621 balsas). Edvardas Žakaris Seime dirbs antrą kadenciją.

Saulės rinkimų apygardoje socialdemokratui Andriui Šedžiui į Seimą patekti užteko 4524 rinkėjų balsų — beveik 600 balsų daugiau, nei gavo jo konkurentė partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatė Daiva Matonienė (3928 balsai).

Dainų rinkimų apygardoje laimėtoju tapęs Naujosios sąjungos narys Valerijus Simulik gavo 6585 rinkėjų balsus, jo konkurentas partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pirmasis pavaduotojas Valentinas Mazuronis — tik 3066 balsus. Tačiau V Mazuronis į Seimą pateks per partijos sąrašą.

Sugadintų biuletenių rekordas

Saulės rinkimų apygardoje, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, sugadinta net 12,55 procento balsavimo biuletenių. Iš 9665 balsavimo biuletenių Saulės rinkimų apygardoje sugadinti 1213 biuletenių. Šioje apygardoje rungėsi D. Matonienė ir A. Šedžius.

Taip Šiauliai pasiekė savotišką Lietuvos rekordą, nes visose rinkimų apygardose sugadintų biuletenių vidurkis tesiekia 4,26 procento.

Iš viso Lietuvoje balsavo 833 879 rinkėjai, iš jų savo biuletenius sugadino 35505 rinkėjai.

Rajonuose triumfuoja ne vietiniai

Kelmės rinkėjai iškrėtė pokštą vietiniam kandidatui — rajono vicemerui socialdemokratui Zenonui Mačerniui. Jį įtikinamai nurungė kandidatas iš Vilniaus TS-LKD narys, Vilniaus miesto tarybos narys, buvęs Vilniaus vicemeras Kęstutis Masiulis. Z. Mačernius nuo K. Masiulio atsiliko daugiau nei 1000 balsų.

Z. Mačerniui į Seimą, atrodo, vilčių patekti nebėra, nes daugiamandatėje rinkimų apygardoje socialdemokratai laimėjo tik 10 vietų, o Z. Mačernius sąraše — 24.

Radviliškio rinkimų apygardoje triumfavo socialdemokratas Algimantas Salamakinas. Jis daugiau nei 2000 balsų gavo daugiau už radviliškietę, Seime vieną kadenciją jau dirbusią Darbo partijos atstovę Zitą Žvikienę.

Akmenės — Joniškio rinkimų apygardoje mandatą į Seimą gavo Darbo partijos narys, jau vieną kadenciją dirbęs Seime Saulius Bucevičius. S. Bucevičius antrajame rinkimų ture gavo 5742, beveik 2000 balsų daugiau, nei Akmenės rajono mero pavaduotoja partijos „Tvarka ir teisingumas“ narė Sigutė Meškytė (3846 balsai).

Šiaulių kaimiškosios rinkimų apygardos rinkėjai į Seimą vėl išrinko „valstietę“ Rimą Baškienę. Ji antrajame ture gavo 7331 rinkėjo balsus, o jos konkurentas konservatorius Jonas Novogreckis — 3518. R. Baškienė Seime bus viena iš trijų Lietuvos valstiečių liaudininkų partijos narių, į Seimą patekusių tik per vienmandates rinkimų apygardas. Daugiamandatėse rinkimų apygardose “valstiečiai“ negavo nė vienos vietos Seime. Šios partijos lyderė Kazimira Prunskienė vienmandatėje Molėtų-Švenčionių apygardoje rinkimų apygardoje pralaimėjo TS-LKD atstovui Valentinui Stundžiui.

Pakruojo — Joniškio rinkimų apygardoje Seimo nario mandatas atiteko socialdemokratui Jonui Juozapaičiui, kuris beveik 2000 balsų persvara nugalėjo partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą buvusį Joniškio rajono merą Edmundą Grigaliūną.

Daug rinkėjų nepasinaudojo savo teise

Pirmajame rinkimų ture Aušros rinkimų apygardoje balsavo 50,50 procento iš 31869 rinkėjų, o praėjusį sekmadienį prie balsadėžių teatėjo tik apie 10,7 tūkstančio arba 33,6 procento rinkėjų. Bene mažiausiai savo teise pasinaudojo Saulės rinkimų apygardos rinkėjai: užvakar teatėjo balsuoti tik apie 9,6 tūkstančio rinkėjų iš 33568. Pirmajame ture šioje apygardoje balsavo 48,82 procento rinkėjų.

Ne ką daugiau rinkėjų antrajame ture balsavo ir Dainų apygardoje — tik apie 10,2 tūkstančio iš 34424 rinkėjų.

Santykinai aktyviausiai antrajame ture balsavo Kelmės rinkimų apygardos rinkėjai — 34,1 procento arba 10412 iš 30533 rinkėjų.

Kitose apskrities rinkimų apygardose rinkėjų aktyvumas antrajame ture siekė vos kiek daugiau, nei 30 procentų. O tai reiškia, kad tik trečdalis žmonių išrinko visų atstovus į Seimą.

SEIMO NARIAI, IŠRINKTI ŠIAULIŲ KRAŠTE (vienmandatėse rinkimų apygardose)

Rima BAŠKIENĖ, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga,

Saulius BUCEVIČIUS, Darbo partija,

Jonas JUOZAPAITIS, Lietuvos socialdemokratų partija,

Kęstutis MASIULIS, Tėvynės sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai,

Algimantas SALAMAKINAS, Lietuvos socialdemokratų partija,

Valerijus SIMULIK, Naujoji sąjunga,

Andrius ŠEDŽIUS, Lietuvos socialdemokratų partija,

Edvardas ŽAKARIS, Lietuvos socialdemokratų partija.

 

KOMENTARAI

Gali būti „nesąžiningų dalykų“

Daiva MATONIENĖ, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narė, pralaimėjusi antrajame ture socialdemokratui Andriui Šedžiui 600 balsų:

— Rinkėjų aktyvumas antrajame ture labai mažas, bet mane nustebino tai, kad būtent Saulės apygardoje, kur aš kandidatavau, yra daugiausiai sugadintų biuletenių. Kelis kartus viršija šalies vidurkį.

Nenorėčiau ko nors kaltinti, nes neturiu įrodymų, bet galima įtarti, kad kažkas negarbingai galėjo pasielgti. Kodėl būtent Saulės apygardoje tiek sugadintų biuletenių? Mane tai šokiravo. Gali būti, kad čia buvo ir nesąžiningų dalykų.

Jono TAMULIO nuotr.

Konkurentas užmušė šaukštu

Zenonas MAČERNIUS, socialdemokratas, pralaimėjęs rinkimų kovą vienmandatėje rinkimų apygardoje konservatoriui Kęstučiui Masiuliui:

— Kęstutis Masiulis yra gimęs Kelmėje, todėl nėra visai nežinomas mūsų rajono žmonėms. Šiandien konservatoriai yra ant bangos. Bet svarbiausia, kad jie naudojosi savo reklaminiame stende juodosiomis technologijomis. Pusiau šantažo forma jie prieš mane naudojo šaukštus. Mano adresu buvo parašytas straipsnis, kad aš esu „ponas su dideliu šaukštu“. Tada konservatoriai pradėjo montuoti plakatuose šaukštus ir visur tuos plakatus kabinėti, taip sakant, primušė mane su šaukštais.

Labiausiai mane stebina, kad pralaimėjau tokiose vietose, kaip Kražiai, kur šitiek padariau darbų ir šiuo metu darbai tęsiasi, o laimėjo Kražiuose tas žmogus, kuris ne tik nieko nepadarė, net pažadų nedavė.

Laukia susijungimo

Valerijus SIMULIK, antrojo turo rinkimuose nemaža persvara nugalėjęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pirmąjį pavaduotoją Valentiną Mazuronį:

— Šiandien kalbėsimės su partijos pirmininku Artūru Paulausku, manau, kad sukviesim prezidiumą ir sudėliosim poziciją, kaip įsivaizduojame mano vieno darbą Seime.

Ko vertos kalbos, kad aš ketinu jungtis su liberalcentristais? Lapkričio 15 dieną bus Naujosios sąjungos tarybos posėdis, tada bus sprendžiama, kokia mūsų partijos ateitis. Diskusijos vyksta dėl to, kad reikia konsoliduoti centristines liberalias jėgas ir kurti vieną bendrą liberalią jėgą. Manau, kad diskusija bus tarp liberalcentristų, liberalų sąjūdžio ir socialliberalų, gal dar „valstiečių“.

Klausimas tėra vienas, pagrindinis — kas tas vienintelis asmuo, kuris vienys tas visas jėgas? Partijose lyderiai išsiaiškins, bet svarbiausia, kad atsirastų lyderis Lietuvos mastu — partijų junginio vėliava. Pralošus derėtų suprasti, kad reikia pasitraukti ir ieškotis naujo veido. Tos partijos, kurios nepraėjo, arba vos vos praėjo penkių procentų barjerą turi suprasti, kad per kitus rinkimus gali būti dar blogiau.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.