
Naujausios
Ričardas Berankis idealų tenise neturi
Tenisininkas Ričardas Berankis savaitgalį Šiaulių arenoje vykusiame Daviso taurės turnyre tris kartus pergalingai kėlė rankas. „Emocijos geros. Daug laiko čia praleista, čia pradėjau profesionaliai sportuoti“, – po kovų sakė garsiausias Lietuvos tenisininkas. Interviu su R. Berankiu – iš persirengimo kambario.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Išlydėjo plojimais
R. Berankis po sekmadienį vykusios Daviso taurės Europos–Afrikos zonos II grupės pergalingos kovos su Viktor Durasovič kantriai dalija autografus. Pasirašinėja ant teniso kamuoliukų, marškinėlių, fotografuojasi asmenukėms ir įprastoms nuotraukoms. Eilėje įsiamžinti su Lietuvos teniso žvaigžde rikiuojasi ir vaikai, ir brandaus amžiaus teniso mylėtojai.
„Ryčka!“ – lyg senam bičiuliui šaukia sirgaliai. Ne vienerius metus Šiauliuose treniravęsis tenisininkas atrodo artimas ir savas. Išeinantį iš salės R. Berankį žiūrovai palydi padėkos plojimais.
Susitarti dėl pokalbio su R. Berankiu – ne pati lengviausia užduotis. „Kalbėkim neilgai, gerai?“ – iš karto paprašo. Ir paskiria laiką po spaudos konferencijos.
Spaudos konferencijoje po pergalės prieš 18-metį Viktor Durasovič R. Berankis nedaugžodžiauja, išsakytų minčių į vatą nevynioja.
„Aš gerai žaidžiau, tikrai patenkintas savo žaidimu. Varžovui siūlyčiau nusileisti ant žemės. Nes labai jau arogantiškai elgėsi. Gal galvoja, kad kažką pasiekė jau labai smarkiai tenise. Tegul atsimerkia.“
Į gilesnius komentarus nesileidžia: „Prašėte pakomentuoti, pakomentavau apie priešininką, ir viskas. Žaidžiau susikaupęs. Ir gerai žaidėsi. Tikėkimės, kad ir dažniau pavyks gerai žaisti.“
Paklaustas, ar šiemet jo dar galima sulaukti Lietuvos rinktinėje, nieko nežada: „Per daug toli žiūrite į priekį. Aš sakau, nežinau, ar žaisiu ar ne.“ Tarsi atsakinėtų ne į klausimus, o atmušinėtų teniso kamuoliukus.
Trys geros dienos
Pokalbiui R. Berankis pasikviečia į Lietuvos rinktinės persirengimo kambarį. Pirmiausia kojas išlaisvina iš sportinių batelių, nuplėšia nuo kojų pirštų pleistrus.
Sužinojęs, kad dar teks eiti pakomentuoti varžybų tiesioginėje televizijos transliacijoje, iš pradžių priešinasi – nenori, neis. Nugali žodis „reikia“.
Labai išvargęs? „Normaliai, normaliai“, – atsako ranka persibraukdamas plaukus ir atsidusdamas.
– Ką tik baigėte vienetų kovą pergale. Įvertinkite visų trijų dienų Lietuvos rinktinės žaidimą.
– Apibendrinti galiu taip: šiokia tokia visiems staigmena buvo, kai Laurynas (Laurynas Grigelis – red. past.) pralošė savo vienetų mačą. Bet, žinote, tenisas yra tenisas, visko gali nutikti. Tiek tų naujienų apie pirmą dieną.
Ką apie save galiu pasakyti? Kad visą laiką gerai žaidžiau, išlaikiau savo gerą lygį, kas ir matėsi, manau, aikštėje. Ir skaičius tą patį atspindi – tiek vienetai, tiek dvejetai. Geros trys dienos: Lietuva liko antroje grupėje – minimum. Tai – valio!
– Šiaulių žiūrovams jūs esate beveik šiaulietis. Kokiomis emocijomis grįžtate į Šiaulius?
– Emocijos geros. Daug laiko čia praleista, čia pradėjau profesionaliai sportuoti. Šiauliai yra man labai daug padėję – ir Savivaldybė, ir Sporto skyrius. Išties esu jiems dėkingas. Visada atvažiuodamas čia jaučiu, kad esu priimamas su malonumu.
– Kokie geriausi prisiminimai iš Šiaulių?
– Sunku pasakyti. Daug draugų, likusių čia, žmonių, kuriuos labai gerbiu, kurie man padėjo, motyvavo, kai mažas buvau, kai buvo sunkių akimirkų. Šie momentai ir yra labiausiai įsiminę.
– Dabar turėtumėte pas ką atvažiuoti į Šiaulius?
– Tikrai turėčiau.
– Ar palaikote ryšius su buvusiu ilgamečiu treneriu Remigijumi Balžeku?
– Ne, nepalaikome.
– Kodėl?
– Atsiprašau, bet čia tikrai asmeniniai dalykai. Apie tai nieko nekomentuosiu.
Per metus – mėnuo Lietuvoje
– Kur dabar yra jūsų namai?
– Namai yra Vilnius. Kad ir kiek mažai ten būčiau, bet namus visada laikiau ir laikau Vilniumi. Kol kas neturiu minčių kažkur persikelti. Tuo labiau – į užsienį.
– Kiek laiko praleidžiate Lietuvoje?
– Apie mėnesį–pusantro per metus. Bet čia jau – maksimum.
– Dabar save laikote pasaulio piliečiu?
– Taip.
– Tėvai išsiilgsta? Ar keliauja kartu? Galbūt buvo ir Šiauliuose?
– Be abejonės pasiilgsta. Pernai buvo atvažiavę į keletą turnyrų užsienyje. Ir Daviso taurės visuomet atvyksta pažiūrėti, tik šį kartą dėl šeimyninių reikalų negalėjo atvažiuoti į Šiaulius.
– Kokie artimiausi planai?
– Nuo pirmadienio būnu Vokietijoje. Kitą savaitę išvykstu į „Challenger“ serijos turnyrą Kazanėje. Po Kazanės bus Izraelis. Čia – tik artimiausi planai. Po to nežinau, kas vyks.
– Tokia kasdienybė – kelionė po kelionės?
– Čia darbas – keliauti, žaisti. Nors, galima sakyti, kad tai – ir kasdienybė.
– Netikėtai patekote į prestižinį „Masters“ serijos turnyrą Indian Velse, bet žaisti Kalifornijoje atsisakėte. Kodėl?
– Labai tolima kelionė, būčiau labai išvargęs. Manau, nevertėjo keisti planų ir skristi. Tai yra pagrindinis motyvas.
– Ar žaisti Lietuvos rinktinėje – garbė?
– Žinoma, garbė. Žaidi už savo šalį. Žmonėms visoje Lietuvoje būna puiki teniso šventė. Malonu pamatyti ir mane, ir Lauryną žaidžiantį. Nedažnai būnu Lietuvoje.
Tikslas – Olimpiada
R. Berankis trumpam atsiprašo. Atsineša bananą, įsideda į plaktuvą. „Proteinas, riešutai, bananas“, – išvardija sudėtį. Maždaug 15 sekundžių – ir kokteilis paruoštas. Galime tęsti pokalbį.
– Kokius svarbiausius sužaistus šio sezono mačus išskirtumėte?
– Buvo keletas gerų. Aplošiau Joao Sousą, 50-uko žaidėją. Tikrai buvo keletas gerų mačų, bet dabar sunku atsakyti – nesimąsto.
– Kokius tikslus sau keliate?
– Olimpiada. Reikia prisirinkti pakankamą kiekį taškų ir tuomet žaisiu Rio de Žaneire. Tikiuosi – jei tik pavyks patekti.
– Olimpiada – kiekvieno sportininko tikslas?
– Tikslas Olimpiada gal labiau tinka kitoms sporto šakoms. Mano tikslas – kad būčiau pirmasis per visą istoriją Olimpiadoje žaidžiantis Lietuvos tenisininkas.
– Karjeros pradžioje džiaugdavotės daugybe su teniso pasauliu susijusių dalykų, didelį įspūdį buvo palikusi treniruotė su Rogeriu Federeriu. Ar dabar dar kas džiugina žaidžiant tenisą?
– Dabar labiau džiugina laimėti mačai, nei vien tik pasitreniravimas su kokiu nors TOP žaidėju. Kas anksčiau atrodė kosmosas, dabar atrodo natūraliai.
– Tebeturite idealų tenise?
– Ne, idealų tikrai neturiu – nuoširdžiai sakau. Aš ir prieš tai nesvaigau dėl kažkokio žaidėjo: kad norėčiau būti į jį panašus ar žaisti kaip jis. Visada norėjau gerai žaisti tenisą, ir tiek.
Geriausi – praėję metai
– Turėjote įvairių traumų. Kokia dabar sveikata?
– Tikrai viskas gerai – be jokių problemų.
– Kas daugiausiai problemų kėlė pastaruoju metu?
– Viskas. Net sunku atrinkti, nes pastaruoju metu buvo visko – tai čiurna, tai kelias, tai klubas, tai dar kažkas. Bet čia – ne traumos, o einamieji dalykai. Tai normalu, kiekvienas sportininkas su tuo nuolat susiduria.
– Kokios silpniausios tenisininkų vietos?
– Ir riešas, ir alkūnė. Tenise visas kūnas dirba tolygiai, kiekviena kūno dalis atlieka savo funkciją. Nusisuksi pirštą – negalėsi žaisti, nusisuksi ranką – negalėsi žaisti. Nugarą – negalėsi, pilvą, koją – bet ką. Net sunku pasakyti, kas labiausiai „pareina“.
– Kuriuos karjeros metus vadinate geriausiais?
– Praėjusius metus. Metai buvo stabiliausi, sveikiausi, pelningiausi. Visais atžvilgiais tai buvo geriausi metai.
– Kiek tenisas Lietuvoje sulaukia paramos?
– Į šį klausimą geriau atsakytų Lietuvos teniso sąjungos prezidentas, bet tenisas po truputį tikrai populiarėja.
Tebenešioja žiedą
Bekalbėdamas R. Berankis nusimauna marškinėlius. Ant kaklo – grandinėlė su žiedu, ant krūtinės – tatuiruotė-hieroglifas.
„Žiedas mano draugo – amžiną atilsį“, – paaiškina. Draugas – tenisininkas Aivaras Balžekas – avarijoje JAV žuvo prieš 11 metų.
Ką reiškia tatuiruotė, nusprendžia neišduoti – „čia irgi asmeniniai dalykai“.
– O kaip klostosi asmeninis gyvenimas?
– Gerai, neturiu kuo skųstis. Gyvenu ir dirbu. Laiko asmeniniam gyvenimu lieka tiek, kiek pasidarai.
– Tebesate vadinamas svajonių jaunikiu?
– Koks čia svajonių jaunikis... Bet draugės neturiu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOVA: „Aš gerai žaidžiau, tikrai patenkintas savo žaidimu“, – savo žaidimą per tris kovų dienas įvertino Ričardas Berankis.
DĖMESYS: Ričardas Berankis kantriai dalijo autografus.
MOMENTAS: Poilsio ir pasistiprinimo akimirka.