Rėkyvos pažintinio tako nebus – Savivaldybė neapsižiūrėjo

Redakcijos archyvo nuotr.
Čia turėjo būti Rėkyvos pažintinio tako vartai. Vasaros pradžioje idėjos Večislavas Lomeiko tikėjo, kad taip ir bus.
Dar neseniai Šiaulių miesto savivaldybėje buvo džiūgaujama apie metų pradžioje pavykusį bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkursą. Gyventojai buvo aktyvūs, laimėtojai išaiškinti. Pasirodo, kad konkursą laimėjusi idėja už 150 tūkstančių eurų – Rėkyvos pažintinio tako įkūrimas – įgyvendinta nebus.

Laimėtojams dalinti pažadai

Šiaulių miesto valdantieji pažadėjo šiauliečiams, kad ir jie galės dalyvauti biudžeto skirstyme, jei aktyviai dalyvaus bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkurse. Jo sąlygose nurodyta, kad bus paskelbtos dvi idėjos nugalėtojos – viena iki 50 tūkstančių eurų vertės, kita – iki 150 tūkstančių. Pirmasis pasiūlymas bus įgyvendintas dar tais pačiais metais, o brangesnis – per dvejus metus.

Nugalėtojus rinko Šiaulių miesto gyventojai, balsuodami už 34 išviešintus projektus. Balsavime dalyvavo per 3 tūkstančius žmonių. Kovo pabaigoje paskelbta, kad didžiųjų projektų kategorijoje su 1141 balsu nugalėjo Večislavo Lomeiko pateikta idėja įrengti Rėkyvos pažintinį taką.

Šiuo taku siekta atverti visuomenei unikalų aukštapelkės ir žemapelkės kraštovaizdį, įkuriant naują miesto lankytiną objektą. Būtų sukurtos naujos pažintinio turizmo galimybės. Šis takas išsiskirtų iš panašių objektų savo aukštapelkės augmenija, eksploatuojamo durpyno vaizdais, o svarbiausia – praktiškai būtų įrengtas mieste, čia galėtų vykti edukacinės veiklos moksleiviams.

Pažadėta, kad idėjos autorius galės dalyvauti šįmet rengiant projektavimo dokumentus, o kitąmet pažintinis takas jau tikrai nusidrieks ežero pakrante.

Biurokratai nesusitarė

Spalio 1 dieną Šiaulių miesto tarybai teikiamas sprendimo projektas – vietoje Rėkyvos pažintinio tako įrengimo 150 tūkstančių eurų paskirti kitam projektui „Šiaulių poilsio ir pramogų parkas“, kuris balsuojant liko antras.

Paaiškėjo, kad Savivaldybė neturi galimybių įgyvendinti Rėkyvos pažintinio tako idėjos. Priežastys iš esmės – biurokratinės. Saugomos teritorijos – BAST Rėkyvos pelkės planavimo dokumentuose ketintoje įrengti pažintinį taką vietoje tokio objekto nėra numatyta.

2011 metais aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtintas Rėkyvos botaninio-zoologinio draustinio tvarkymo planas. Jame numatytas pažintinis gamtos takas, einantis per draustinio teritoriją, ir jo tęsinys – pažintinis maršrutas traukinuku, einantis per durpyno teritoriją.

Savivaldybė pateikia Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos nuomonę: kadangi suplanuotas pažintinis takas iki šiol neįrengtas, netikslinga įrengti kitą pažintinį taką, nenumatytą planavimo dokumentuose.

„Rėkyvos botaninio – zoologinio draustinio tvarkymo plane visas pažintinis takas suplanuotas Šiaulių rajono teritorijoje, čia nėra privažiavimo, neišvystyta infrastruktūra ir patekimas Šiaulių gyventojams būtų sudėtingas. Šiaulių savivaldybės administracija sutikimų įrengti pažintinį taką projekte siūlomoje vietoje iš Valstybinių miškų urėdijos ir Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos negavo“ – rašoma aiškinamajame rašte miesto politikams.

Organizuojant bendruomeninių iniciatyvų konkursą yra sukurta komisija, kuri vertina, ar konkursui pateiktos idėjos yra realios, įgyvendintinos ir telpa į numatytas lėšas.

Tačiau komisija nesugebėjo įvertinti šių kliūčių ir leido idėjos autoriui V. Lomeikai gerą pusmetį jaustis nugalėtoju, gyventi viltimis apie būsimą pažintinį taką.

Vasaros pradžioje autorius aprodė galimo tako teritoriją, demonstravo jo unikalumą ir džiaugėsi, kad miestiečiams nereikės važinėti toli, ieškant pažintinių takų, kad galės tiesiog savo mieste mėgautis ir pažinti gamtą.

Apie tai, kad pažintinio tako nebus viešai tapo aišku, kai jau rugsėjo pradžioje Savivaldybė paskelbė naują 2021 metų bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkursą.

Nenumatytas gyvenimo atvejis

Kodėl žlugo Rėkyvos pažintinio tako įrengimo sumanymas, paklausėme mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus.

„Žlugo gal netinkamas žodis. Derinimo metu ten, kur idėjos autorius siūlė įrengti pėsčiųjų taką Kurtuvėnų regioninis parkas nenumato pėsčiųjų tako. Jie neprieštarautų jo įrengimui, tačiau siūlo kitą vietą. Bet iš esmės tai netinka miesto Savivaldybei, nes yra rajono savivaldybės teritorijoje, o mūsų tvarkos aprašas sako, kad priemonė turi būti įgyvendinama miesto teritorijoje. Ten, kur Kurtuvėnų regioninis parkas numato taką, jis yra pakankamai nuošalyje iš visų pusių prieiti iki įrengto tako nebūtų galimybės, o įrengti jį kažkur viduryje kažkokio miško nėra racijos. Mes buvome susitikę su idėjos autoriumi, situaciją pristatėm, jis viską suprato. Aišku, nuliūdo“, – komentavo vicemeras.

Jo teigimu, konkurso komisija žinojo, kad dalis planuoto pažintinio tako patenka rajono teritoriją, tačiau manė, kad tai – maža bėda.

„Pirminiame projekte – pradžia tako ėjo miesto teritorijoje, dalis pagal durpyną pateko į rajono teritoriją, paskui vėl grįžo į miesto teritoriją. Formaliai žiūrint gal galima priekabiauti, bet mes jį traktavome kaip miesto objektą. Dabar mums siūlo taką daryti nuo durpyno ne į Rėkyvos gyvenvietės pusę, o į Gegužių. Ryšio su miestu apie porą kilometrų nėra“, – aiškino D. Griškevičius, pabrėžęs, kad visų gyvenimo atvejų negali numatyti.

Privačiai būtų paprasčiau

Pakalbintas idėjos autorius V. Lomeiko apgailestavo, kad valdiškos institucijos nesusikalbėjo, nors jos projektas išties buvo unikalus.

„Daug tų savininkų: pinigai – miesto savivaldybės, žemė – rajono, o priklausomybė teritorijos – miškų urėdijai. Gal reikėjo atidžiau tą projektą žiūrėti iš pat pradžių. Privačiame reikale gali greitai viską padaryti, o čia yra viskas kitaip“, – sakė šiaulietis.

Verslininkas stebėjosi, kad Kurtuvėnų regioninis parkas, kuris puoselėja tą charizmą ir patys rengia infrastruktūrą, įžvelgė kažkokią konkurenciją. Jo manymu, nebūna tų takų per daug.

Nors kiek ir nusivylęs V. Lomeiko prasitarė rengiąs kitą didelį projektą naujam konkursui. Gal šį kartą labiau pasiseks.

Palankiai sukrito kortos

Vietoje Rėkyvos pažintinio parko kitais metais Savivaldybė nusprendė įrengti rekreacinę zoną Dainų parke. Pagal gyventojų balsavimo rezultatus antroje vietoje idėjos autorius Tadas Stanelis siūlė projektą „Šiaulių poilsio ir pramogų parkas“, kurį palaikė 989 šiauliečiai.

Jis tokią zoną pirmiausiai matė Salduvės parke. D. Griškevičius aiškino, kad projektas buvo gana abstraktus, Salduvėje kyla panašios problemos – ten negalimos statybos.

„Likimo kortos taip palankiai sukrito, kad ta idėja yra parkų išvystymui. Mes vystome Dainų parką. Šiaulių architektų sąjunga yra padarius pasiūlymus, sprendinius, kaip išvystyti labiau parko rekreacinę pusę, o ne tik takus. Tai gerokai paspartintų procesą. Kalbėjome su idėjos autoriumi. Jis mano, kad tai būtų puikus pasirinkimas. Daug laiko sutaupytume, o kitais metais tas 150 tūkstančių būtų papildomai įdėta į Dainų parko išvystymą“, – aiškino mero pavaduotojas.