Rėkyvos pakrantės mazgas atsiriša

Rėkyvos pakrantės mazgas atsiriša

Rėkyvos pakrantės mazgas atsiriša

Nauja Rėkyvos viltis — 2012 metų žaidynės

Rudenį „Šiaulių kraštas“ pabandėi pajudinti mirties taške įstrigusius buriuotojų sporto bazės prie Rėkyvos ežero projektus ir atverti valdininkų akis į unikalaus ežero perspektyvas.

Praėjusį trečiadienį prie Rėkyvos suvažiavę Lietuvos buriuotojų sąjungos (LBS) vadai ragino Šiaulių vadovus nedelsti ir siūlė visokeriopą pagalbą.

Netrukus paaiškėjo, kad iš esmės problemos nebeliko, o 2012 metais Šiauliuose vyksiančios Pasaulio „Sporto visiems“ žaidynės Rėkyvos pakrantei gali tapti auksiniu šansu.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Verslo pamokos ant ežero pakrantės

Šampano purslais pakrikštytas olimpinio lygio sportinis laivas „Lazer“, kurį privatūs rėmėjai (šešios Šiaulių įmonės) nupirko “Atžalyno“ sporto mokyklos buriuotojams. Į laivo krikštynas atvyko rėmėjai, svečiai — LBS prezidentas, žinomas verslininkas ir visuomenės veikėjas Robertas Dargis, generalinis sekretorius Linas Tamkvaitis, viceprezidentas Naglis Nasvytis, taip pat Šiaulių vicemerė Alma Javtokienė bei Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas.

Pakrikštiję laivą, apžiūrėję nutriušusį elingą ir išgirdę, kad nuo 2006-ųjų nepavyksta sutvarkyti žemės, ant kurios įsikūrę buriuotojai, problemos (dėl to stringa visi plėtros reikalai), svečiai miesto valdžiai siūlė paramą.

„Jei miesto interesas — padaryti šią vietą traukos centru, klausimus reikia išspręsti per savaitę ir greičiau rengti programas pinigams gauti, kol dar Europos pinigai eina Lietuvai...“, — patarinėjo R. Dargis.

Vicemerė A. Javtokienė prisipažino: „Iš tiesų juokinga, kad negalima sutvarkyti žemės lopinėlio, ir miestas tiek praranda“. Tačiau abu su Kultūros ir sporto skyriaus vedėju kalbėjo apie tariamą pretendentą į nuosavybę, dėl kurio esą ir stringa visi reikalai.

Išgirdęs, kad miestas viską padarė, dabar reikalus esą stabdo apskritis, R. Dargis nesutriko: „Jei apskritis, tai dar paprasčiau. Reikia paprašyti Premjero, kad paskambintų, ir reikia išspręsti tą klausimą“.

Svečiai siūlėsi patarpininkauti, kad toks unikalus ežeras pagaliau taptų ne tik šiauliečių, bet ir pasaulio sportininkų traukos centru.

Rėkyvos vizija — be savivaldybės žinios

Kol svečiai diskutavo, Šiaulių buriuotojų klubo prezidentas Vidmantas Vitkevičius ant stalo patiesė darbinę Rėkyvos ežero pakrantės studiją-viziją. Joje numatytas uostas su dviem vartais buriniams— mokomiesiems ir motoriniams laivams. Toliau — stacionarus molas, kempingas, žvejų užeiga su praplatintu molu, o vietoj dabartinės kiečiais užaugusios pelkės, praplatinus griovį, suprojektuotas tvenkinys.

Vicemerė A. Javtokienė užsiminė, kad savivaldybė tokios studijos neužsakinėjo. Tada paaiškinta, kad šio traukos centro projektą užsakė privatus asmuo.

„Iš kur aš galiu užsakyti pakrantės, kuri man nepriklauso, studiją? Aš tik savo gabale tvarkausi“, — nustebo bendrovės “Šiaulių dujotiekio statyba“, kuri turi sklypą, molą ir pastatus prie ežero pakrantės, vadovas Leonas Čepulis,“Šiaulių krašto“ paklaustas.

Verslininkas teigė gavęs sąlygų sąvadą ir norėjęs pajudinti savo reikalus, o studija — tikrai ne jo iniciatyva. „ Jei ta studija išsivystys iki realybės, turėsiu derintis. Bet jei, kaip visuomet, valdiški reikalai stovės, aš darysiu savo reikalus, ir viskas“, — sakė L. Čepulis.

Architektas Darius Jakubauskas, kurio įmonė atliko minėtą studiją, „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad tokio dalyko negalima spręsti vieno privataus sklypo ribose, todėl architektai ir pasiūlę, kaip sutvarkyti visą bazę kompleksiškai.

„Čia tik vizija — neaišku, ką galvos savivaldybė“, — sakė D. Jakubauskas. Architektas patvirtino, kad jokios techninės kliūtys projektavimui nebetrukdo: detalusis planas įvykdytas, visi sklypai žemėtvarkos lygmenyje sutvarkyti, tereikia veikti.

Auksinis šansas — 2012 metai

Kęstutis Petraitis, 2012 metais Šiauliuose vyksiančių pasaulio „Sporto visiems“ žaidynių vyriausiasis koordinatorius, telefonu “Šiaulių kraštui“ sakė, kad šios žaidynės gali tapti auksiniu šansu visai Rėkyvos pakrantei sutvarkyti.

Anot jo, gegužės 7 dieną Premjero įkurta darbo grupė, iki birželio 4 dienos turi būti patvirtinta žaidynių struktūra, o iki liepos 10-osios Vyriausybei reikia pateikti žaidynių programą.

Vandens sporto šakos, jo manymu, galėtų būti įtrauktos į programą, bet dar sprendimų nėra priimta.

„Mes, žaidynių organizatoriai, kaip tik galėtume sutvarkyti tą Rėkyvos gabalėlį, kuris liktų ne tik žaidynėms, bet ir tolimesniam naudojimui“, — sakė K. Petraitis.

Anot pagrindinio žaidynių organizatoriaus, dabar svarbiausia apjungti bendras pastangas, kooperuoti lėšas, sugebėjimus ir bendrai ieškoti investuotojų.

Žingsnis po žingsnio iki pergalės?

Straipsnyje „Čempionai plaukia kiauromis valtimis“ (2008.10.10) rašėme apie skurdžią “Atžalyno“ sporto mokyklos jaunųjų buriuotojų techninę bazę. Buriuotojai buvo įstrigę tarsi spąstuose — negalėjo rašyti projektų, ieškoti finansavimo, projektuoti naujo elingo, kol nesutvarkytas žemės klausimas. Nors unikalios Rėkyvos ežero savybės leidžia čia rengti tarptautinius bei pasaulio buriavimo ir ledrogių čempionatus, plėtrą stabdo skurdi materialinė bazė.

Praėjus savaitei po publikacijos „Šiaulių krašto“ redakcijoje buvo surengta diskusija (“Žingsnis iki Europos centro“ 2008.10.16), kurioje dalyvavo buriuotojų atstovai, architektai, miesto valdžia. Diskusijos metu bandėme išsiaiškinti, kas konkrečiai trukdo Rėkyvos reikalą pajudinti iš mirties taško ir numatyti tolimesnius žingsnius.

Didžiausia problema tada įvardytas pretendentas į susigrąžintiną žemę. Esą, kol jis pretenduoja, žemės reikalai stovi. Tačiau diskusijos metu savivaldybės atstovai pasižadėjo atlikti kadastrinius geodezinius matavimus ir sudaryti specialiąją darbo grupę Rėkyvos klausimui.

Savivaldybė pažadą ištesėjo, matavimus atliko, darbo grupę sudarė, ši ėmėsi diskusijų: kas bus, jei žemės sklypas bus žemėtvarkininkų patvirtintas ir atiduotas visuomenės reikmėms. („Rėkyvoje ledai pajudėjo“ 2008.11.25).

„Šiaulių kraštas“ išsiaiškino (to nežinojo nei vicemerė, nei Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, nei buriuotojai), kad ginčytinas sklypas buvo registruotas kovo mėnesį, problemos dėl žemės grąžinimo nebeliko, todėl galima pradėti tvarkyti Rėkyvos pakrantę.

 

PATRAUKLUMAS: Rėkyva, dėl unikalių savybių vadinama Keturių vėjų ežeru, yra patraukli viso pasaulio buriuotojams ir ledrogininkams. Tačiau rengti tarptautinio lygo čempionatus trukdo vargana sporto bazių būklė.

POŽIŪRIS: „Jei žmonės aukoja pinigus ir perka laivus, miesto valdžia tikrai turėtų parodyti dėmesį ir tą klausimą greičiau spręsti, nes visų interesas tas pats — kad čia būtų traukos centras“, — sakė LBS prezidentas, verslininkas Robertas Dargis.

VIZIJA: Svečiams buvo pristatyta galima Rėkyvos ežero pakrančių vizija.

 

TRAUKA: Jokių techninių kliūčių Rėkyvos pakrantei tapti auksiniu traukos centru nebeliko.

 

DOVANA: „Atžalyno“ sporto mokyklos buriavimo trenerė Irutė Žičkuvienė ir Šiaulių buriuotojų klubo prezidentas Vidmantas Vitkevičius šampanu pakrikštijo privačių rėmėjų lėšomis jauniesiems buriuotojams nupirktą olimpinės klasės laivą “Lazer“.

Jono TAMULIO nuotr.