Rekordinė COVID-19 savaitė ir kitaip sergantys vaikai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiau­lių li­go­ni­nė Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je praė­ju­sią sa­vai­tę gi­mė jau ant­ras CO­VID-19 se­gan­tis nau­ja­gi­mis.
Šių metų 50-oji savaitė naujais COVID-19 atvejais aplenkė buvusius prieš tai sergamumo rekordus. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gimė antras koronavirusu infekuotas naujagimis. Šiaulių miesto savivaldybė ruošiasi gyventojų vakcinavimui ir su viltimi žvelgia į karantino sugriežtinimus.

Rekordinis savaitės sergamumas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo pareigas Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje informavo, kad praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje registruoti 1805 nauji COVID-19 atvejai: 895 Šiauliuose, 244 Šiaulių, 123 Akmenės, 86 Joniškio, 99 Kelmės, 145 Pakruojo, 210 Radviliškio rajonuose.

Nemažėjantys skaičiai kelia nerimą, bet spaudos konferencijos dalyviai su viltimi žiūri į naujus nacionalinius karantino ribojimus. S. Abromavičienė tikisi, kad 3-4 savaičių laikotarpyje sergamumas turėtų stabilizuotis ir imti mažėti.

Anot NVSC atstovės, liūdniausia statistika apie mirtimi pasibaigusią koronavirusinę infekciją taip pat neguodžia. Per savaitę virusas pražudė 17 Šiaulių apskrities gyventojų: 8 iš jų šiauliečiai, 3 – Pakruojo rajono gyventojai, po 2 iš Kelmės ir Akmenės rajonų ir 1 – Radviliškio rajono.

Daugiausiai, net 12, liga nusinešė 60–79 metų amžiaus grupių žmonių gyvybes, trys priklausė 50–59 amžiaus grupei, du buvo perkopę 80 metų. Dauguma mirusiųjų – vyrai, trys – moterys.

S. Abromavičienė pastebėjo, kad dauguma užsikrėtimo aplinkybių nenustatytos. Infekcija plinta šeimose bei darbo kolektyvuose. Specialistai siekia atvejus ištirti per 48 valandas.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad mieste jau sunku rasti įmonę, kurioje nebūtų fiksuotas nė vienas koronaviruso atvejas. Ji paminėjo bene daugiausiai sergančiųjų turinčias įmones: „Baltik vairas“ (per 20 atvejų), Botanikos sodas, „Artiliux“ (nuo spalio mėnesio vis atsiranda naujų atvejų, dabar jau per 30), „Šiaulių vandenys“ (13 atvejų), Šiaulių tardymo izoliatorius, Registrų centras, Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Šiaulių departamento vadovė neslėpė, kad gauna signalų, jog įmonės ar įstaigos slepia naujus infekcijos atvejus. Dalis jų – anoniminiai. Specialistai kreipiasi į tas įmones ir reikalauja pateikti didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų sąrašus, taikyti priemones. Kol kas jokių sankcijų neskirta.

Specialistė akcentavo, kad labai nesąmoningai elgiasi tėvai, kurie atlikus vaikui testą, kol bus gauti jo rezultatai, veda vaikus į ugdymo įstaigas.

Vakar dienos duomenimis Šiauliuose COVID-19 sirgo 2686 gyventojai. Naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų siekia 1595,9 atvejo. Miestas pagal šį sergamumo rodiklį šalyje yra šeštas.

Ruošiasi vakcinacijai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pastebėjo, kad šalis pereina į naują kovos su pandemija etapą. Centralizuota kova su COVID-19 turėtų įgauti kitą braižą. Išsiplės Savivaldybės kontrolės ribos, ar užteks pajėgumų, dar neaišku.

Praėjusią savaitę A. Bartulis pasirašė įsakymą dėl pasirengimo vakcinacijai nuo COVID-19. Pradedamas pasirengimo etapas.

Tikėtina, kad iki gruodžio 29 dienos šalį pasieks taip vadinama „ledo“ vakcina, kurią laikyti reikės 70 laipsnių šaltyje. Administracijos vadovas vakcinavimo procesą paskyrė koordinuoti Sveikatos skyriaus vedėją Viktoriją Palčiauskienę.

Šiaulių Centro poliklinika ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras paskirti organizuoti vakcinavimo procesą Šiauliuose. Vyksta prioritetinių kategorijų nustatymas. Skiepijama bus ne tik šių įstaigų viduje, bet ir personalas kitose miesto sveikatos priežiūros įstaigose bei socialinės globos įstaigų gyventojai nuo 65 metų amžiaus.

V. Palčiauskienė paaiškino, kad Respublikinė Šiaulių ligoninė yra paskirta viena iš organizuojančių sveikatos priežiūros įstaigų ir bus atsakinga savo darbuotojų paskiepijimą. Poliklinikos pirminiame etape bus atsakingos už visų kitų sveikatos sistemos darbuotojų paskiepijimą Šiauliuose.

Daugėja užsikrėtusio ligoninės personalo

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pasidžiaugė, kad tiek šalyje, tiek regione išliekant aukštiems sergamumo skaičiams, vis dar pavyksta sureguliuoti paslaugų teikimą.

R. Mažeika informavo, kad Šiaulių ligoninėje vakar buvo gydomi 163 „kovidiniai“ pacientai. 21 iš jų – reanimacijoje, o prie plaučių ventiliavimo įrangos prijungti 16. Praėjusią savaitę reanimacijoje buvo gydomi 3 gydytojai iš kitų rajonų. Vieną sveikstantį mediką jau perkėlė tęsti gydymo į kitą rajoną. Daug nerimo turėjo dėl jauno gydytojo iš Telšių apskrities sveikatos būklės, bet „viskas eina į gerą“.

Iš viso Telšių ir Šiaulių apskričių ligoninėse šiuo metu gydomi 335 COVID-19 pacientai, užimti 84 procentai visų tam skirtų lovų. Sunkiausius ligonius Šiaulių ligoninė paima iš regiono, o sveikstančius grąžina į vietosų ligonines. Anot direktoriaus, toks komandinis darbas jau nusistovėjo ir nuteikia pozityviai, kad pavyks suvaldyti šiuos procesus. Į Šiaulių ligoninę kasdien vidutiniškai paguldoma apie 13 COVID-19 ligonių.

Ligoninės vadovas aiškino, kad prireikus reanimaciją dar galėtų išplėsti 10 lovų, tačiau problemų kelia personalo trūkumas. Profilaktiškai tikrinant medikus, lapkričio 23-29 dieną nustatyti 46 koronaviruso atvejai, o paskutinę savaitę – jau 68 (4,4 procento). Šiuo metu dėl įvairių priežasčių laikinai nedirba 250 ligoninės medikų. Su didžiuliu nerimu direktorius laukia tris kartus per dieną gaunamų laboratorinių atsakymų dėl medikų testavimo.

„Atidarai ir žiūri, kam nustatytas teigiamas testas. Netikėtų ir nepaaiškinamų dalykų yra ir tai yra didžiausias stresas, kurį patiria ligoninės vadovybė“, – sakė direktorius

R. Mažeika akcentavo, kad ligoninės Konsultacinė poliklinika dirba pilnu pajėgumu, išskyrus reumatologų konsultacijas, ir laukia pacientų. Direktorių neramina, kad gyventojai vangiai dabar kreipiasi į specialistus, o po kelių mėnesių kils problemų, kai pacientai užplūs ligoninę, ir vėl susidarys didelės eilės pas specialistus.

„Nuo trečiadienio nebeveiks pramoninių prekių parduotuvės, gyventojai turės laiko, galės turėdami sveikatos problemų, geriau apsilankyti Konsultacinėje poliklinikoje, ir mes suteiksime visas paslaugas, kurios bus reikalingos“, – kvietė R. Mažeika.

Vertindamas karantino priemonių sugriežtinimą R. Mažeika pastebėjo, kad jos labai panašios į pirmojo karantino, tačiau teisingai padaryta, kad nenutraukiama planinė pagalba, kad galės veikti visos privačios medicinos įstaigos, odontologai.

Vaikų būklę gali įvertinti tik medikai

Ligoninės vadovas apgailestavo, kad daugėja gimdyvių su teigiamais COVID-19 testais. Savaitgalį gimdė 4 užsikrėtusios koroanvirusu moterys. Praėjusią savaitę medikams kėlė įtampą ligoninėje gimęs antras naujagimis, užkrėstas COVID-19. Naujagimis karščiavo, turėjo simptomų, tačiau viskas baigėsi laimingai, pavyko juos įveikti ir mama su mažyliu jau išleisti į namus.

Apie tai, kad COVID-19 serga ir vaikai, nors jų būklės lengvesnės kalbėjo Margarita Valūnienė, Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vaikų ligų profilio koordinatorė.

Vaikų ligų profilio skyriuose dėl koronaviruso infekcijos komplikacijų spalio mėnesį gydyti 6 vaikai, lapkritį – 27, o iki gruodžio 12 dienos – 17 vaikų.

Gydytoja akcentavo, kad net 95 procentai vaikų serga lengvomis „kovido“ formomis ir gydomi namuose.

„Pas mus per parą 3–4 vaikai atvažiuoja su COVID-19 diagnoze, tačiau daugiausiai po konsultacijų nukreipiami gydytis namuose. 2–3 procentai stacionarizuojami dėl didesnių, papildomų infekcijų. Labai nedidelei daliai reikia reanimacijos“, – vardijo M. Valūnienė.

Specialistė pastebėjo, kad šeimose dažnai vaikai neužsikrečia nuo susirgusių tėvų arba atvirkščiai – neužkrečia tėvų. Kas tai lemia iki galo neaišku, tai gali būti susiję su genetika, imunitetu. Vaikai turi mažiau specifinių receptorių, kurie susiję su COVID-19, o sulig kiekvienais metais pas žmogų jų yra daugiau. Tai gali būti viena iš priežasčių.

Gydytoja rekomenduoja vaikų imunitetą stiprinti vitaminais D, C, cinku ir būtinai vaikus leisti į lauką bent valandai per dieną.

Gydytoja Gitana Bykova, laikinai einanti Vaikų skubios pagalbos priėmimo skyriaus vedėjos pareigas, atkreipė dėmesį, kad sirgdami vaikai skundžiasi tokiais pat simptomais, kaip ir bet kokios virusinės infekcijos metu. Gali būti karščiavimas, vėmimas, viduriavimas. Tuo ir COVID-19 liga klastinga, nes turi įvairių formų, ir kiekvienam vaikui gali skirtingai pasireikšti.

Gydytoja pasakojo, kad trims ligoninės mažiesiems pacientams prireikė reanimatologų pagalbos. Jiems stebėtas stipresnis uždegiminis atsakas – komplikacija, paaiškėjusi persirgus koronavirusu po dviejų savaičių. Du pacientai buvo išvežti gydyti į Kauno klinikas. Esant komplikacijoms, vaikams vyksta smulkiųjų kraujagyslių pažeidimai. Tam yra specifinis gydymas, kurį taiko tik trečio lygio specialistai, Šiaulių ligoninėje jis netaikomas.

G. Bykova kvietė tėvelius, kilus nerimui dėl vaiko savijautos, nelaukti parą ar dvi. Reikia konsultuotis su gydančiais gydytojais, nes neaišku, kas vaikui gali nutikti po 15 minučių ar paros. Turi būti atlikti tam tikri tyrimai, įvertinta jo būklė. Kartais tėveliai to įvertinti negali, jiems trūksta medicininių žinių. Be to, vaikų ligos truputį kitokios, nei suaugusiųjų. Vaikas negali tiksliai nurodyti, kas jam skauda.

„Jam bus gerklės uždegimas, o jis sakys, kad jam skauda pilvą. Atskirti, kur yra liga, gali tik profesionalios gydytojų akys“, – kalbėjo gydytoja.