
Naujausios
Reikia ne garbės, o pinigų
„Kas man iš tos laimės ir iš tos garbės“, – šypsodamasi sako VšĮ Motinos Teresės šeimų namų direktorė Regina Zabielienė. Šiaulietė „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose įvertinta „Metų globėjos“ titulu. Geradarė atvira: reikia ne garbės, o pinigų, nes jų biudžetas – tuščias.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ugdyti atsakomybę
Motinos Teresės šeimų namuose – amžinas šurmulys. Čia veikia Krizinės motinystės centras, atsakingos tėvystės ugdymo mokyklėlė, vaikų dienos centras „Aš ir draugai“, teikiama socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje.
Darbo kabinete padėtas garbingas apdovanojimas, kurį Kovo 11 dieną tiesioginiame TV3 eteryje R. Zabielienei įteikė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ant stalo – trispalvė, Prezidentės dovana.
Švenčių laikotarpis poniai Reginai buvo įtemptas – nominuota ne tik „Lietuvos garbei“, bet ir „Moters Saulės“ apdovanojimams Šiauliuose.
Už ilgametę altruistinę veiklą, pagalbą našlaičiams, neįgaliesiems, vienišoms mamoms ir jų kūdikiams, pastangas ieškoti lėšų, kad šeimų namai galėtų teikti pagalbą likimo nuskriaustiesiems, už atsidavimą savo pašaukimui ir už darbą be atlygio – įvardyti geradarės darbai.
Televizijos transliacijoje R. Zabielienės veiklą pristatė brolis Pijus, o paramos sulaukusi Žana verkdama pasakojo apie globėjos gerumą.
Stovėdama šalia Prezidentės scenoje R. Zabielienė jokio jaudulio nejautė: „Kas man iš tos laimės ir iš tos garbės, jeigu vienas džiaugsis, o šimtas liūdės! Aš lankstinukus visiems dalijau! Man reikia 5700 eurų, o ne garbės.“
Tokia suma reikalinga atlyginimams mėnesiui. VšĮ Motinos Teresės šeimų namuose dirba vienuolika darbuotojų: psichologė, dvi socialinės darbuotojos, keturi budėtojai, ūkvedys, darbininkas, buhalterė, vadovė. Sumą R. Zabielienė įvardijo ir D. Grybauskaitei. „Labai daug“, – pasakiusi Prezidentė.
Ponia Regina mąsto kitaip. Jos tikslas – geriau padėti šeimai, o ne dideles lėšas skirti kūdikių namams. R. Zabielienės pastangomis krizės ištiktos moterys gauna stogą virš galvos ir galimybę mokytis gyventi bei būti atsakingomis.
„Vienam vaikui kūdikių namuose anksčiau per mėnesį būdavo skiriama 5 tūkstančiai litų, – skaičiuoja R. Zabielienė. – Pirmaisiais vaiko metais įskiepijamas pamatinis pasitikėjimas. Kai mama patenkina vaiko poreikius, jam visam gyvenimui lieka. O kai to neįdedi, būna tik pašalpų prašytojai. Nuimama atsakomybė: tu tik gerk, mes vaikelį auginame ir skiriame po beveik pusantro tūkstančio eurų. Jei mama pati kabinasi, įsivaizduojate, kiek valstybė sutaupo pinigų.“
Aukojantiems – dangus
Trejus metus R. Zabielienė dirba be atostogų. Didžiulis darbas – įrengtos patalpos buvusios Jono Laužiko specialiosios mokyklos pastate.
„Neįsivaizduojate, kokio apleistumo pastatas buvo!“ – aikteli.
Tik įėjus į namus, prieš akis ant sienos stiebiasi geradarių ąžuolas, ant jo surašytojos labdarių pavardės. Ąžuolą nutapė sūnus Paulius. „Labdaros medis auga į dangų, kas padės, tas keliaus į dangų“, – šypsosi R. Zabielienė.
Jei būtų samdžiusi firmą, neabejoja, remonto niekada nebūtų padariusi. Samdė tik vieną darbininką, visa kita darė patys. Savanoris Nr.1 – vyras Bronius, jis pagalbininkas visur.
Moteris pakviečia apsidairyti. Visur tvarka ir švara. O gyvenimas čia margas – yra ir juoko, ir ašarų. Lankosi kunigai ir policininkai. Gerumo pliūpsnius keičia pykčio protrūkiai, švelnius žodžius – keiksmai.
Kiekviena diena – su savais išbandymais. Dauguma moterų – iš vaikų namų. Nėščios, išnaudojamos vyrų, paliktos, parvežtos policijos. Skambučiai skamba ne tik dieną, bet ir naktį.
Ir pirmadienio rytas buvo audringas. Vienos iš gyventojų dramoje atsikartoja daugelio likimo nuskriaustų moterų bėdos: smurtas artimoje aplinkoje, ašaros dėl kūdikių namuose priglobtų atžalų, nestabili būsena, kalbos apie savižudybę.
Moterims skirtuose kambariuose ant grindų ropoja mažyliai. Dešimt kambarių – pilni. Iš viso paslaugos jau suteiktos 22 mamoms. Šiuo metu planuojama įkurti dar penkiolika vietų, įrengtas trivietis kambarys, jame galės apsigyventi nėščiosios, smurto aukos.
Mamos šiuose namuose gali apsistoti metus. Dažna ateina tik su maišeliu ir mokosi gyventi. Kalbasi su psichologe. Gamina maistą su savanore. Mokosi elgtis su pinigais.
„Noriu jus apkabinti!“ – prie ponios Reginos pripuola berniukas. Vaikų dienos centras „Aš ir draugai“ veikia trejus metus. Būti su vaikais ateina savanoriai. Parašė projektą: nuo balandžio mėnesio pasieks finansavimas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Atsakingos tėvystės ugdymo mokyklėlė dirba nuo 2008 metų, tai – tęstinis, ilgalaikis projektas. „Informacija turi būti nuolat kartojama, atsakomybę turime per amžius ugdyti“, – įsitikino R. Zabielienė.
Būna, kad tėvai maisto ateina pasiimti, o mokytis nenori. „Jei neinate į mokymus, kam jums maistas?“ – nebijo sudrausminti ponia Regina.
Koridoriaus gale laimina didelis Motinos Teresės portretas, jį taip pat nutapė sūnus Paulius. Jaukioje koplytėlėje gyventojai gali pasimelsti, aukojamos ir šv. Mišios.
Padėjo ir ukrainiečiams
Vienoje iš patalpų prie rankdarbių palinkę neįgalieji. Veikia du būreliai – rankdarbių ir keramikos, kasdien vykdoma dienos užimtumo programa.
Keliaaukštėje lentynoje sudėta gausybė įvairiausių rankdarbių. Ponia Regina ant stalo ištiesia kruopščiai siuvinėtą staltiesę su zuikučiais – artėja Velykos.
„Šiems žmonėms užsiėmimas labai svarbus. Jie nori jaustis reikalingi. Jie ilgų distancijų negali įveikti, negali ilgai vieno darbo daryti. Todėl reikia kantrybės“, – sako R. Zabielienė.
Darbelius stengiamasi parduoti ir bent kiek užsidirbti. Pasvajoja: gal padėtų juos parduoti moterų klubai?
Labdaros paskirstymo punkte iškabinti drabužiai, sudėti batai, buities daiktai. Čia jų galima įsigyti už simbolinę kainą. Kaina, mano ponia Regina, reikalinga, kad daiktas būtų bent kiek vertinamas.
„Kuo daugiau sakome, kad reikia pagalbos, tuo daugiau gauname drabužių. Sakau, kad ne drabužių reikia, atveskite tų, kurie pasiimtų drabužius!“ – juokiasi R. Zabielienė.
Būna, kad atnešti drabužiai – lopas ant lopo, dėmėti, dvokiantys.
„Labai daug reikia mokyti, visiems sakau: aukokite tokius drabužius, kurių patys norėtumėte. Norime, kad atėjęs žmogus oriai galėtų pasiimti“, – sako R. Zabielienė.
Trys drabužių siuntos, bendradarbiaujant su „Caritu“, kariais, buvo perdovanotos ukrainiečiams.
Reikia visų paramos
R. Zabielienė konstatuoja karčią tiesą: nevyriausybinė organizacija niekam nerūpi, gali verkti, gali neverkti.
Pavyzdžiui, projekte socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje gaunama alga – 15 eurų per mėnesį. „Viskas daroma, kad nevyriausybininkams fantazijos atšoktų. Kiek dar dirbsite?!“ – ironizuoja R. Zabielienė.
O kur dar mokesčiai už vandenį, elektrą. Mamos neturi už ką mokėti. Būna, kad paaukoja į aukos dėžutę.
Užsienyje, sako moteris, socialinė veikla laikosi iš labdaros. Pas mus labdaros tradicijos dar gležnos. Remia vokiečiai, Amerikos lietuvių katalikų religinė šalpa.
Pernai krizinės motinystės programai pinigų gavo iš Savivaldybės sutaupytų socialinės paramos lėšų. Rudenį teikė paraiškas Savivaldybei, nurodė, kiek lėšų reikės metams. Bet šiemet šiai programai dar nieko neskirta. Sužinojo: pinigai pasieks tik tada, kai bus pasirašyta viešųjų pirkimų sutartis.
„Nežinau, ar mes įtiksime, ar atitiksime sąlygas. Esu nei pakarta, nei paleista. Dabar jau reikia visų žmonių pagalbos. Piniginės“, – sako R. Zabielienė.
Svarbus ir mažas pasikeitimas
Nors situacija – sudėtinga, R. Zabielienė nenusimena: „Man gyvenime labai sekėsi“.
Pagal išsilavinimą ji – miesto ir gyvenviečių specialistė. Penkerius metus dirbo projektavimo institute, kūrė dendrologinius projektus. Dar iki santuokos tapo tautodailininke. Tautodailininkai Stankai – ponios Reginos tėvai.
Gimus dukrai, pradėjo dirbti liaudies meistre-kūrybininke Klaipėdos dailės kombinate. Ramiai dirbdama užaugino du vaikus.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dailės kombinatai užsidarė. Bet atsivėrė kitas kelias: gavo pasiūlymą dirbti pynimo mokytoja „Ringuvos“ specialiojoje mokykloje. Dirbo 8 metus. Kai pritrūko pedagoginio išsilavinimo, vėl atsirado išeitis.
„Buvau jau Dievo paliesta, įstojau į katechetes – tikybos mokytojas. Aukštąjį baigiau penkiasdešimties“, – šypsosi R. Zabielienė.
Dirbdama „Ringuvoje“ susidūrė su našlaičių likimais. Iki tol net neįsivaizdavo, kaip jie gyvena.
„Vienintelis klausimas kankino: kaip jūs gyvensite?! Jie spjaudė ir gaudė. Vaikų namuose padaro tokius „aukso gabalus“, nuo kurių širdis stojasi. Tai šokiravo. Jie dažniausiai tarpusavyje susituokia, gimsta vaikai, juos atima“, – apie nenutrūkstantį ratą sako moteris.
Todėl ir kilo idėja globoti vaikus padedant jų pačių šeimoms. Veiklą pradėjo nuo labdaros ir paramos fondo „Vilties kalnas“, kuriam vadovauja Edita Gulbinienė.
R. Zabielienė žino: žmogus greitai nepasikeičia, bet svarbus ir mažytis pokytis.
Didelis džiaugsmas, kai viena gyventoja, šaukdavusi tik atidariusi duris, dabar išmoko pasibelsti, atsiprašyti. Džiugu, kad suteiktu darbu pavyko pakelti psichologiškai itin sužeistą moterį. Darbas, pasitikėjimas, paskatinimas, neabejoja R. Zabielienė, gydo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVERTINIMAS: „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose „Metų globėja“ tapusi Regina Zabielienė.
TIKĖJIMAS: Regina Zabielienė tikisi sulaukti paramos ir sėkmingai tęsti veiklą.
KŪRYBA: Neįgalieji sukuria įvairiausių rankdarbių ir labai norėtų sulaukti pirkėjų.
PAVEIKSLAS: Motinos Teresės portretą nutapė Reginos Zabielienės sūnus Paulius.