
Naujausios
„Raudonos nosys“ gydė šypsenomis
Vakar Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje muzika, fokusais, šypsenomis mažuosius ligonius džiugino gydytojai klounai „Raudonos nosys“. Per septynerius organizacijos gyvavimo metus klounai padarė išvadą: liga ar ne liga, vaikas nori džiaugtis ir juoktis.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Misija – nešti džiaugsmą
„Raudonos nosys“ – Lietuvoje gydytojus klounus vienijanti organizacija, kurios tikslas – lankyti sergančius vaikus ligoninėse ir dovanoti jiems šypsenas.
Į Šiaulius atvyko keturi klounai: Bronsonas, Klara, Liusinda ir Kazimieras. Žaismingai apsirengę, žodžius, gestus palydintys muzikos instrumentų garsais.
„Mūsų misija – nešti džiaugsmą, juoką mažiesiems ir jų tėveliams“, – dar prieš praverdamas palatų duris, sakė klounas Kazimieras.
Rugsėjo pradžioje klounus vienijančiai organizacijai sukako 7-eri. Per tuos metus klounai padarė išvadą: liga ar ne liga, vaikas nori džiaugtis ir juoktis.
Klounai pasidžiaugė, kad vaikų reakcijos būna šiltos, o kiekvienas apsilankymas – pilnas džiaugsmo, juoko, gerų emocijų.
Klounai lankyti vaikus rengiasi ne tik repetuodami tarpusavyje, bet ir mokosi Vienoje (Austrija) pas klounados mokytojus, kurie ruošia dirbti šį darbą.
„Mes stengiamės pamatyti vaiką, o ne jo ligą. Kiekvienas vaikas labai nori juoktis ir džiaugtis, – sakė klounas Kazimieras. – Nežinau, ar vaikams padedame sveikti, bet kad jie laukia mūsų, kad jiems gera – tai tikrai. Juokas suteikia gerų emocijų, o emocijos visada padeda sveikti.“
Per savaitę klounai aplanko daugiau negu šimtą vaikų. Neseniai pradėjo naują programą: lankosi pas senelius, pabėgėlius, reabilitacijos centruose.
„Kai paklounauju, būna visa diena geresnė. Jaučiuosi žmogus“, – paaiškino Kazimieras.
Galiausiai visi keturi klounai padeklamavo akimirksniu sukurtą eilėraštį „Lietingi Šiauliai“.
Daugiau vilties
Pasidaliję į dvi komandas, klounai patraukė pas Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro, Vaikų ligų, Vaikų psichiatrijos, Vaikų intensyviosios terapijos skyrių pacientus.
Klounai grojo, dainavo, žongliravo, šoko. Svečiams lengviau sekėsi pralinksminti mažuosius pacientus. Vyresni žiūrėjo, nepaleisdami iš rankų išmaniųjų telefonų.
Mama Aneda su dešimtmete Auguste į ligoninę pateko iš Mažeikių, trečiadienį mergaitei buvo išoperuotas apendicitas.
„Labai nustebino. Labai gerai, kad yra klounai, vaikai atsigauna, šypsosi“, – sakė Aneda. O ar programa patiko mamai? „Irgi linksmiau. Gera programa“, – šypsojosi mažeikiškė.
Augustė buvo santūresnė. „Nežinau... Labiau patiko, nei nepatiko.“ Ar prajuokino? „Ne...“ Bet, kol palatoje buvo klounai, mergaitė sakė pasijutusi truputį geriau.
„Vaikams visada smagu, kai pas juos ateina neformalūs žmonės, ne medikai. Pokalbis būna kitoks, atsiranda daugiau vilties išeiti iš ligoninės ir greičiau pasveikti. Pozityvus jų atėjimas įneša bent trumpalaikį prašviesėjimą“, – apibendrino Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Klounai vaikus linksmino pasitelkdami aktorystę, sumanumą, žaislus, muzikos instrumentus.
Klounai pokštavo nuo pat pirmos akimirkos.
Prieš įžengiant į Vaikų intensyviosios terapijos skyrių, rankas reikia dezinfekuoti ir klounams.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė sako, kad pozityvus klounų atėjimas įneša bent trumpalaikį prašviesėjimą.
Klouno dėmesys – dešimtmetei Augustei ir jos mamai Anedai.