„Raudonos nosys“ gydė šypsenomis

„Raudonos nosys“ gydė šypsenomis

„Rau­do­nos no­sys“ gy­dė šyp­se­no­mis

Va­kar Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je mu­zi­ka, fo­ku­sais, šyp­se­no­mis ma­žuo­sius li­go­nius džiu­gi­no gy­dy­to­jai klou­nai „Rau­do­nos no­sys“. Per sep­ty­ne­rius or­ga­ni­za­ci­jos gy­va­vi­mo me­tus klou­nai pa­da­rė iš­va­dą: li­ga ar ne li­ga, vai­kas no­ri džiaug­tis ir juok­tis.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Mi­si­ja – ne­šti džiaugs­mą

„Rau­do­nos no­sys“ – Lie­tu­vo­je gy­dy­to­jus klou­nus vie­ni­jan­ti or­ga­ni­za­ci­ja, ku­rios tiks­las – lan­ky­ti ser­gan­čius vai­kus li­go­ni­nė­se ir do­va­no­ti jiems šyp­se­nas.

Į Šiau­lius at­vy­ko ke­tu­ri klou­nai: Bron­so­nas, Kla­ra, Liu­sin­da ir Ka­zi­mie­ras. Žais­min­gai ap­si­ren­gę, žo­džius, ges­tus pa­ly­din­tys mu­zi­kos inst­ru­men­tų gar­sais.

„Mū­sų mi­si­ja – ne­šti džiaugs­mą, juo­ką ma­žie­siems ir jų tė­ve­liams“, – dar prieš pra­ver­da­mas pa­la­tų du­ris, sa­kė klou­nas Ka­zi­mie­ras.

Rug­sė­jo pra­džio­je klou­nus vie­ni­jan­čiai or­ga­ni­za­ci­jai su­ka­ko 7-eri. Per tuos me­tus klou­nai pa­da­rė iš­va­dą: li­ga ar ne li­ga, vai­kas no­ri džiaug­tis ir juok­tis.

Klou­nai pa­si­džiau­gė, kad vai­kų reak­ci­jos bū­na šil­tos, o kiek­vie­nas ap­si­lan­ky­mas – pil­nas džiaugs­mo, juo­ko, ge­rų emo­ci­jų.

Klou­nai lan­ky­ti vai­kus ren­gia­si ne tik re­pe­tuo­da­mi tar­pu­sa­vy­je, bet ir mo­ko­si Vie­no­je (Aust­ri­ja) pas klou­na­dos mo­ky­to­jus, ku­rie ruo­šia dirb­ti šį dar­bą.

„Mes sten­gia­mės pa­ma­ty­ti vai­ką, o ne jo li­gą. Kiek­vie­nas vai­kas la­bai no­ri juok­tis ir džiaug­tis, – sa­kė klou­nas Ka­zi­mie­ras. – Ne­ži­nau, ar vai­kams pa­de­da­me sveik­ti, bet kad jie lau­kia mū­sų, kad jiems ge­ra – tai tik­rai. Juo­kas su­tei­kia ge­rų emo­ci­jų, o emo­ci­jos vi­sa­da pa­de­da sveik­ti.“

Per sa­vai­tę klou­nai ap­lan­ko dau­giau ne­gu šim­tą vai­kų. Ne­se­niai pra­dė­jo nau­ją pro­gra­mą: lan­ko­si pas se­ne­lius, pa­bė­gė­lius, rea­bi­li­ta­ci­jos cent­ruo­se.

„Kai pa­klou­nau­ju, bū­na vi­sa die­na ge­res­nė. Jau­čiuo­si žmo­gus“, – paaiš­ki­no Ka­zi­mie­ras.

Ga­liau­siai vi­si ke­tu­ri klou­nai pa­dek­la­ma­vo aki­mirks­niu su­kur­tą ei­lė­raš­tį „Lie­tin­gi Šiau­liai“.

Dau­giau vil­ties

Pa­si­da­li­ję į dvi ko­man­das, klou­nai pa­trau­kė pas Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro, Vai­kų li­gų, Vai­kų psi­chiat­ri­jos, Vai­kų in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­rių pa­cien­tus.

Klou­nai gro­jo, dai­na­vo, žong­li­ra­vo, šo­ko. Sve­čiams leng­viau se­kė­si pra­links­min­ti ma­žuo­sius pa­cien­tus. Vy­res­ni žiū­rė­jo, ne­pa­leis­da­mi iš ran­kų iš­ma­nių­jų te­le­fo­nų.

Ma­ma Ane­da su de­šimt­me­te Au­gus­te į li­go­ni­nę pa­te­ko iš Ma­žei­kių, tre­čia­die­nį mer­gai­tei bu­vo išo­pe­ruo­tas apen­di­ci­tas.

„La­bai nu­ste­bi­no. La­bai ge­rai, kad yra klou­nai, vai­kai at­si­gau­na, šyp­so­si“, – sa­kė Ane­da. O ar pro­gra­ma pa­ti­ko ma­mai? „Ir­gi links­miau. Ge­ra pro­gra­ma“, – šyp­so­jo­si ma­žei­kiš­kė.

Au­gus­tė bu­vo san­tū­res­nė. „Ne­ži­nau... La­biau pa­ti­ko, nei ne­pa­ti­ko.“ Ar pra­juo­ki­no? „Ne...“ Bet, kol pa­la­to­je bu­vo klou­nai, mer­gai­tė sa­kė pa­si­ju­tu­si tru­pu­tį ge­riau.

„Vai­kams vi­sa­da sma­gu, kai pas juos atei­na ne­for­ma­lūs žmo­nės, ne me­di­kai. Po­kal­bis bū­na ki­toks, at­si­ran­da dau­giau vil­ties išei­ti iš li­go­ni­nės ir grei­čiau pa­sveik­ti. Po­zi­ty­vus jų atė­ji­mas įne­ša bent trum­pa­lai­kį pra­švie­sė­ji­mą“, – api­bend­ri­no Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos va­do­vo pa­va­duo­to­ja dr. Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Klou­nai vai­kus links­mi­no pa­si­telk­da­mi ak­to­rys­tę, su­ma­nu­mą, žais­lus, mu­zi­kos inst­ru­men­tus.

Klou­nai po­kšta­vo nuo pat pir­mos aki­mir­kos.

Prieš įžen­giant į Vai­kų in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­rių, ran­kas rei­kia de­zin­fe­kuo­ti ir klou­nams.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos va­do­vo pa­va­duo­to­ja dr. Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė sa­ko, kad po­zi­ty­vus klou­nų atė­ji­mas įne­ša bent trum­pa­lai­kį pra­švie­sė­ji­mą.

Klou­no dė­me­sys – de­šimt­me­tei Au­gus­tei ir jos ma­mai Ane­dai.