Radiacinis fonas nepakitęs

Radiacinis fonas nepakitęs

Radiacinis fonas nepakitęs

Lietuvos radiacinės saugos centras (RSC) informuoja, kad, kovo 14-osios naktį įvykus sprogimui Japonijos Fukushima Daiichi atominės elektrinės trečiajame bloke, galimai į atmosferą išmesti radionuklidai dėl didelio atstumo Lietuvos gyventojų apšvitai bei jų sveikatai įtakos neturės. Pasak RSC Šiaulių skyriaus vedėjo Henriko Grušo, Šiauliuose radiacinis fonas nepakitęs.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Stebima nuolat

„Situacija — normali“, — teigia H. Grušas. Automatinio matavimo stotis, esanti Šiaulių mieste, gamtinio radiacinio fono (dozės galios aplinkoje) matavimus atlieka 10 minučių intervalu.

Vakar, 14 valandos duomenimis, Šiauliuose gamtinis radiacinis fonas buvo 101 nSv/h (nano sivertų per valandą). Aliarmas būtų skelbiamas, jei gamtinis radiacinis fonas viršytų avarinį lygmenį — 300 nSv/h. Tokiu atveju, sistema reaguotų automatiškai, informacija būtų perduota budintiems specialistams.

Vidutinis radiacinis fonas Lietuvoje svyruoja nuo 50 iki 150 nSv/h. Pasak H. Grušo, radiacijos lygio svyravimas vyksta pastoviai, bet jis yra nežymus. Žymesnių svyravimų nefiksuota ir pastaraisiais metais.

Nuolatinius gamtinio radiacinio fono matavimus galima stebėti Aplinkos apsaugos agentūros tinklapyje adresu http://193.219.133.11/. Duomenys čia pateikiami tiesiai iš matavimo prietaisų, esančių automatinėse radiacijos lygio matavimo stotyse.

Kaip elgtis, jei radiacijos lygis padidėtų? H. Grušo teigimu, pagal susidariusias sąlygas būtų teikiama konkreti informacija. Bendrų nurodymų nėra, rekomendacijos kiekvienu atveju skirtingos.

Slenkant radioaktyviam debesiui, žmonėms saugiau likti pastatuose, nebūti atvirame lauke. Esant ilgalaikiui užterštumui (priklausomai nuo užterštumo lygio) galima evakuacija.

„Apie įvykius Japonijoje, daugiau, nei oficialiai skelbiama, informacijos neturiu. Aišku tiek, kad nesprogęs pats reaktorius: o tai ir yra svarbiausia informacija, — sako H. Grušas. — Černobilyje, būtent sprogus reaktoriui, labai didelis kiekis radioaktyvių medžiagų pateko į aplinką, pasiekė ir Lietuvą.“

Japonijoje tebėra neramu

Sprogimas Japonijos Fukushima Daiichi atominės elektrinės trečiajame bloke įvyko kovo 14-ąją, 4 valandą nakties Lietuvos laiku. Apie tai RSC informuoja, remdamasis Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Avarinės parengties centro informacija. Detalios informacijos apie konkrečią sprogimo priežastį ir pobūdį nepateikiama. Specialistų vertinimu, dėl minėtos avarijos galimos pasekmės bus panašios kaip ir po sprogimo pirmajame bloke.

TATENA oficialiu pranešimu patvirtino, kad iš Japonijos „Tohoku Electric Power Company“ gautas pranešimas, kad techninių problemų kilo dar vienoje Japonijos atominėje elektrinėje.

RSC tinklapyje informuojama, kad Onagava atominės elektrinės aikštelėje dėl kol kas nežinomų priežasčių buvo registruojamas didesnis nei leidžiama jonizuojančiosios spinduliuotės lygis aplinkoje. Vėliau jonizuojančiosios spinduliuotės dozės galia grįžo į normalų lygį. Detalūs tyrimai aikštelėje parodė, kad tai nebuvo radionuklidų išmetimai nė iš vieno Onagava atominės elektrinės reaktorių. Dozės padidėjimas gali būti susijęs su radionuklidų išmetimais iš Fukuschima Daiichi atominės elektrinės pirmojo bloko.

ĮTAKA: Lietuvos radiacinės saugos centro Šiaulių skyriaus vedėjas Henrikas Grušas sako, kad Japonijos įvykiai nepaveikė radiacinio fono lygio Šiauliuose. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.