Pusė tūkstančio absolventų ieško darbo

Pusė tūkstančio absolventų ieško darbo

Pusė tūkstančio absolventų ieško darbo

Šiauliuose nedarbas pasiekė 9,7 procento. Per rugpjūtį bedarbių padaugėjo 0,3 procento, o nuo metų pradžios daugiau nei du kartus. Per biržą darbo ieško daugiau nei 8000 šiauliečių. Tarp jų — pusė tūkstančio absolventų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Bedarbių skaičius didėja nebe taip sparčiai. Rugpjūtį Šiaulių darbo biržoje jų registruota per 1380 — porą šimtų mažiau, nei liepą.

Vasarą į Darbo biržą plūstelėjo absolventai, baigę universitetus, kolegijas, profesines mokyklas. Vien liepą — 460, rugpjūtį — 98.

Nuo metų pradžios Šiaulių darbo biržoje registravosi 700 šiemet mokyklas baigusių absolventų. Rugsėjo 1 dieną darbo biržos įskaitoje jų buvo 500.

Jolantos Mikšionytės, Šiaulių darbo biržos direktorės pavaduotojos, teigimu, šiemet stebimi pokyčiai tarp absolventų, atėjusių į Darbo biržą. Anksčiau daugumą jų sudarydavo profesinių mokyklų auklėtiniai, šiemet — baigusieji universitetus ir kolegijas. Jie sudaro net 68 procentus, iš viso apie 300. Tarp jų beveik 280 yra baigę Šiaulių universitetą (ŠU).

Į Darbo biržą ŠU absolventų atėjo du kartus daugiau nei pernai. Daugiausia ekonomistų (35), verslo administratorių (34), įvairių sričių filologų (26), specialiųjų pedagogų (14), statybos inžinierių (13). Darbo ieško ir ŠU įgijusieji kūno kultūros mokytojų, matematikų, dailės mokytojų aplinkos inžinieriaus, mechaniko-inžinieriaus, elektriko-inžinieriaus kvalifikacijas.

„Absolventams galime pasiūlyti tas pačias darbo vietas, kaip visiems kitiems bedarbiams, — sako J. Mikšionytė. — O jų šiandien yra tik 80“.

Iš absolventų daugiau galimybių įsidarbinti turi tik verslo administratoriai. Darbdaviai ieško pardavimų vadybininkų, dar inžinierių— mechanikų, inžinierių— elektrikų.

„Absolventų įdarbinimą apsunkina darbo įgūdžių stoka, nes darbdaviai visoms laisvoms darbo vietoms nurodo ieškantys tik darbuotojų su patirtimi“, — sako J. Mikšionytė.

Tiems absolventams, kuriems trūksta darbo įgūdžių, yra speciali Darbo biržos programa. Darbdaviui tris mėnesius birža gali mokėti subsidiją — padengti įdarbinto absolvento darbo užmokesčio išlaidas.

Per šią programą Šiaulių darbo biržai kol kas pavyko įdarbinti tik 41 absolventą. Šiais metais planuojama taip padėti dar apie 100 absolventų, baigusių ir aukštąsias, ir profesines mokyklas.

Šiaulių universitetą šiemet baigė 2400 absolventų, kiek jų pavyko įsidarbinti, kol kas nežinoma. Šių metų pavasarį ŠU atliktas tyrimas rodė, kad 60 procentų 2008 metų laidos absolventų rado darbą pagal specialybę, 35 procentai — ne pagal specialybę. Tik 5 procentai nedirbo.

PROGNOZĖ: Jolanta Mikšionytė, Šiaulių darbo biržos direktorės pavaduotoja, prognozuoja, jog nedarbas dar didės, o sunkiausia darbo rasti neturinčiam patirties jaunimui.

Redakcijos archyvo nuotr.