Pro Šiaulių apskritį praūžė žiema

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Operatyviosios tarnybos vakar darbo turėjo į valias.
Atšiaurus vėjas, lietus, o pirmadienį paryčiui ir gausus sniegas Šiaulių apskritį „apdovanojo“ kone dosniausiai Lietuvoje. Nuo vėjo virto medžiai – gelbėtojai vos spėjo suktis, sniegas daug kur nutraukė elektros tiekimą – prasidėjo ESO rūpesčiai, operatyviosios tarnybos sukosi kaip išmanydamos, pavasario linksmybėmis, anot Kristijono Donelaičio, patikėję kelininkai turėjo nenumatytai susitelkti darbui, o vairuotojai, suprantama, keiksnojo ne tik nepravažiuojamus ruožus, bet ir nuo balandžio 10 dienos pakeistas vasarines padangas. Žodžiu, žiema sugrįžo.

Tarnybos vos spėjo

Nors sekmadienį sinoptikai įspėjo, kad naktį ir paryčiais į pirmadienį dangus maišysis su žeme, tačiau Šiaulių apskrities žmonės greičiausiai neįsivaizdavo, kad žiema sugrįš su tokia galia: storas šlapio sniego sluoksnis uždengė ne tik žemę, bet ir didelėmis sunkiomis kepurėmis padabino automobilius. Išaušus sniegas ir toliau krito.

Sugrįžusi žiema pareikalavo Šiaulių apskrities policijos pareigūnų ir ugniagesių gelbėtojų sutelktumo.

Nuo 5 valandos ryto Šiaulių apskrities policijos Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnai sulaukė gausybės pranešimų apie medžių užverstus kelius ir nuo kelio nuvažiavusias ar į atitvarus atsitrenkusias transporto priemones.

Visas pareigūnų darbas buvo nukreiptas šiai situacijai suvaldyti. Iki pietų Šiaulių rajono keliuose buvo užfiksuoti aštuoni nuvažiavimai nuo kelio. Kadangi važiuojamąją dalį dengė sniegas bei vanduo ir greičiu piktnaudžiauti tiesiog buvo neįmanoma, tad kelio incidentai baigėsi tik transporto priemonių apgadinimu, žmonių aukų išvengta.

Daugiausia pranešimų apie kliūtis ant važiuojamosios dalies sulaukta iš Šiaulių rajono ir miesto. Kelias iš Šiaulių į Kelmę dėl jį užgriuvusių medžių tapo nepravažiuojami. Policijos pareigūnams kuriam laikui teko uždaryti eismą, nes ugniagesiai gelbėtojai nuo jo šalino virtusius medžius. Apie vienuoliktą valandą ryto eismas buvo atidarytas.

Kai kuriose Šiaulių gatvėse ant kelio gulėjo ne tik medžiai, bet ir nukritę elektros laidai.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis informavo, kad po šeštos valandos ryto sulaukta pranešimo apie Šiauliuose, Skaudvilės gatvėje, kibirkščiuojančius elektros laidus. Laimei, gaisras nekilo, incidentą pavyko suvaldyti.

Šiauliuose, Aido gatvėje, nuo namo krisdamas sniegas apgadino automobilį, Dainų gatvėje kieme stovėjusį automobilį „Toyotą“ apgadino užgriuvęs medis.

Iš kitų Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamų rajonų pranešimų apie gamtos pavasarinių išdaigų sukeltus incidentus sulaukta mažiau.

Iki pietų iš Radviliškio rajono pasiekė žinia apie tris nuvažiavimus nuo kelio ir apie keturiose vietose eismą užtvėrusius nugriuvusius medžius.

Pakruojo rajone medžių nuolaužos sukėlė problemų keturiose vietose, Joniškio rajone – vienoje.

Nuo pietų pranešimai apie gamtos sukeltus incidentus keliuose liovėsi.

Daug gyventojų liko be elektros

Siautėjanti stichija be elektros paliko ne vieną elektros energijos naudotoją. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas „Šiaulių kraštą“ informavo, kad naktį į pirmadienį, tuojau po vidurnakčio, šalyje siautęs itin stiprus vėjas ir snygis laužė medžius ir jų šakas, buvo nutraukti elektros laidai.

Daugiausia gedimų fiksuojama Šiaulių ir Panevėžio rajonuose. Iki pietų elektros tiekimas buvo vis dar sutrikęs 18 tūkstančių namų ūkių.

Ciklono sukeltus gedimus šalino padidintos ESO darbuotojų pajėgos.

„Dedame pastangas, kad pašalintume sutrikimus kuo greičiau bei atstatytume elektros tiekimą, – sakė ESO atstovas. – Apgailestaujame dėl nepatogumų, su kuriais šiuo metu susiduria gyventojai“.

Gausiausia sniego – Šiauliams

Remiantis meteorologijos stočių duomenimis, storiausia sniego danga naktį į pirmadienį susiformavo Šiauliuose ir aplink Šiaulius – keturi centimetrai. Nesiliaunant snigti, devintos valandos duomenimis, storiausia sniego danga užfiksuota Šiaulių mieste – 6 centimetrai, o Šeduvos apylinkėse – 3 centimetrai. Sniego buvo gausu ir Pakruojo apylinkėse.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informavo, kad vakar daugelyje rajonų tęsėsi krituliai, vietomis smarkūs, vyravo lietus, šlapdriba. Vėjas šiaurės vakarų, 9–14 metrų per sekundę, daug kur gūsiai 15–20 metrų per sekundę. Aukščiausia temperatūra buvo 3–8 laipsniai šilumos.

Pietinis ciklonas. Kas tai?

Į Lietuvą naktį į pirmadienį, kaip ir prognozuota, užsuko pietinis ciklonas.

„Tokie žemo slėgio sūkuriai būna sunkiai prognozuojami ir atneša labai daug kritulių. Vienas toks ciklonas žiemą atnešė daug sniego į pietrytinius rajonus. Šįkart atnešė daug lietaus ir šlapdribos. Krituliai apėmė visą Lietuvą ir, buvo prognozuojama, pasitraukti turėjo pirmadienio vakarą arba antradienio naktį.

Gegužės 1-ąją į šiaurės rytus nuo Italijos užgimė nedidelis ciklonas, kuris dėl didelių temperatūros skirtumų ir pakankamų drėgmės atsargų Europos žemyne ėmė sparčiai vystytis ir kilti šiaurinių platumų link. Pietiniai ciklonai beveik visada akumuliuoja dideles drėgmės atsargas ir atneša šilumos iš pietinių Europos regionų.

Pietiniai ciklonai į Baltijos regioną atkeliauja nuo Viduržemio arba Juodosios jūros. Tai klastingi ir sunkiai prognozuojami žemo slėgio sūkuriai.

Keliaudami per žemyną šie ciklonai sutinka nemažai kliūčių, todėl jų judėjimo trajektorija gali dažnai kisti. Judėjimo greitis taipogi priklauso nuo pasirinkto maršruto – kalnai šiek tiek pristabdo, lygumos leidžia įsibėgėti, nors žiūrint bendrai šie ciklonai tikri lėtapėdžiai. Kartais pietinio ciklono centras kuriam laikui gali net visai sustoti, gerokai koreguodamas prognozę.

Yra dar viena šių ciklonų ypatybė – sukauptos didžiulės drėgmės atsargos, kurios sukoncentruotos išilgai visos debesų sistemos (žiemą retkarčiais net juokaujama – arba snigs smarkiai, arba nesnigs). Taigi tokiais atvejais kritulių (šiomis dienomis sniego) intensyvumas ir kiekis mūsų krašte tiesiogiai priklauso nuo to, kaip ciklonas juda ir kurioje jo dalyje atsiduria Lietuva. Gausiausius kritulius neša šiltasis atmosferos frontas ir centrinė ciklono dalis“, – informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai.