
Naujausios
Profesorių „šeimyninės“ kelionės sukėlė įtarimų
Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto dekanas Bronius Maskuliūnas ir jo sutuoktinė profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė sukėlė fakulteto dėstytojų, kolegų pasipiktinimą, kai abu drauge ne vieną kartą vyksta į komandiruotes Meksikoje, Bulgarijoje, o katedrose net kopijavimui popieriaus nėra. Norima išsiaiškinti, ar profesorių kelionės neapsunkina fakulteto finansų situacijos?
Ar tikrai profesorių kelionės sekina fakulteto ir universiteto lėšas? Gal tai audra stiklinėje?
Maskuliūnų šeimos kelionių pagrįstumą tiria ir Lietuvos Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Fakulteto dėstytojų skundas
„Šiaulių krašto“ redakciją pasiekė Šiaulių universiteto dėstytojų laiškas.
Teigiama, kad fakulteto bendruomenę nustebino įvykis, kai B. Maskuliūnas, kurio viešai deklaruojami moksliniai interesai yra rašomosios lietuvių kalbos istorija, lietuvių senųjų raštų kalba, tapo vaikų literatūros specialistu.
Vaikų literatūros specialistė yra dekano žmona profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė, einanti to paties fakulteto Literatūros istorijos ir teorijos katedros vedėjos pareigas.
„Pasirodo, kad Lietuvoje gimė naujas vaikų literatūros specialistas B. Maskuliūnas, kuris išsiruošė su žmona į Meksiką, kurioje vyko vaikų literatūros konferencija. Programoje parašyta, kad pranešimą iš vaikų literatūros skaitė du specialistai – Dž. Maskuliūnienė ir B. Maskuliūnas“, – rašoma laiške.
„Šiaulių kraštas“ turi konferencijos programą, kurioje nurodoma, kad abu profesoriai drauge skaitė pranešimą apie vaikų rašytojus.
„Fakulteto katedrose nėra net popieriaus kopijoms, – rašoma laiške. – Kas čia? Puota karo metu?“
Apie nepavydėtiną Šiaulių universiteto padėtį, kai darbuotojai išleidžiami vadinamųjų nemokamų atostogų, kai po mėnesį ir ilgiau vėlavo atostoginiai – ne kartą viešai akcentuota.
Laiške redakcijai išdėstyta ir daugiau priekaištų ir prielaidų. Kadangi redakcija dar neištyrė visų laiške minimų detalių ir prielaidų pagrįstumo, remiamasi tik ta laiško dalimi, kuri analogiška Akademinės tyrimų ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos atliekamam tyrimui.
Ryšys nutrūko
Skambiname mobiliuoju telefonu profesoriui B. Maskuliūnui. Jis atsiliepęs praneša, kad yra Lenkijoje. (Fakulteto administratorė redakcijai patvirtino, kad abu Maskuliūnai yra komandiruotėje Lenkijoje.)
Klausiame dekano apie komandiruotes į Meksiką ir Bulgariją.
„Nekomentuosiu aš jums“, – teigė B. Maskuliūnas, neargumentuodamas, kodėl vienas iš valstybinės įstaigos vadovų nenori teikti informacijos žiniasklaidos priemonei.
– Vykote į Meksiką kaip vaikų literatūros specialistas? – klausėme B. Maskuliūno.
– Ką jūs kalbat? Iš kur jūs tą ištraukėte?
– Konferencija buvo vaikų literatūros temomis?
– Konferencija ir raštijos temomis, rašto. Taip sakant, edukacinės temos. Labai įvairios temos.
– Jūs vieną pranešimą skaitėte drauge su savo žmona (vaikų literatūros specialiste)? Mes turime konferencijos programą, kurioje Jūs su žmona įrašyti prie to paties pranešimo apie vaikų literatūrą.
– Tai blogai jūs turit... Bet atsiprašau, aš tikrai negaliu kalbėti, – suskubo pasakyti B. Maskuliūnas ir ryšys nutrūko.
Neužduoti klausimai ir „neatrasti kraštai“
Dekanui B. Maskuliūnui liko neužduota keletas klausimų. Kas finansavo kelionę? Kiek kainavo kelionė? Kas priėmė sprendimą, kad būtent abu šeimos nariai geriausiai iš universiteto dėstytojų gali perteikti vaikų literatūros tyrinėjimą Meksikoje?
Išsiuntę žinutę siūlėme profesoriui atsakyti į klausimą, kas finansavo jo ir žmonos keliones, bet kol kas atsakymo nesulaukėme.
Šiek tiek atsakymų radome internete.
Kongresas Meksikoje vyko rugsėjo 10–13 dienomis. Vaikų literatūros informacijos svetainėje Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro Informacijos skyriaus vedėja Roma Kišūnaitė, taip pat vykusi į Meksiką drauge su Dž. ir B. Maskuliūnais, straipsnyje „Pasaulio vaikų literatūros atstovų susitikimas actekų žemėje“ apžvelgia IBBY kongresą Meksikoje.
„IBBY (The International Board on Books for Young People) Meksikos skyriaus prezidentas Bruno Newmanas pakvietė į 34-ąjį, vyksiantį Meksikos sostinėje. Ir tada mes, keli Lietuvos IBBY skyriaus nariai, įsisvajojome aplankyti actekų žemę, egzotiškąją kontrastų šalį (...)
Džiuljeta Maskuliūnienė (ŠU) kalbėjo apie didaktinių ir estetinių vaikų literatūros strategijų sampyną, aptarė naujojo didaktizmo formas lietuvių ir užsienio rašytojų tekstuose, išryškino geriausiai didaktiką ir estetinius kriterijus suderinančius lietuvių rašytojus, o Bronius Maskuliūnas (ŠU), tęsdamas pirmąjį pranešimą, aptarė vaikų literatūrą kaip raštingumo ir visuomenės alfabetizavimo skatintoją (ypač XIX amžiuje), aptarė įtraukties fenomeną iliustruojančius konkrečius lietuvių vaikų literatūros reiškinius“, – rašoma R. Kišūnaitės tekste.
Susipažins ir paskelbs
Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis vakar „Šiaulių kraštui“ negalėjo pasakyti, kodėl taip dažnai abu Maskuliūnai kartu važiuoja į komandiruotes, ar jų kelionės netampa našta fakulteto ir universiteto biudžetams.
Rektorius tvirtino, kad šiandien dėl B. ir Dž. Maskuliūnų veš dokumentus Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybai, o su dokumentais susipažins tik galbūt automobilyje pakeliui į Vilnių.
„Kol kas nieko negaliu paliudyti, nes nesusipažinau su dokumentais. Pirminiais duomenimis, kad jie vyko į Meksiką ne už fakulteto biudžeto pinigus. Kol kas negaliu pasakyti, iš kokių fondų gauti pinigai. Į Bulgariją, kiek žinau, buvo ERASMUS projektai“, – „Šiaulių kraštui“ sakė rektorius D. Jurgaitis.
Kas nusprendė, kad būtent B. ir Dž. Maskuliūnai turi važiuoti į keliones?
„Daug kas nusprendžia. Aš nepritariau, nes mano pritarimo ten ir nereikėjo“, – sakė rektorius D. Jurgaitis.
Tiria akademinę etiką
Dėl B. ir Dž. Maskuliūnų komandiruočių į Bulgariją ir Meksiką pradėtas tyrimas Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyboje. Tyrimas buvo pradėtas rugsėjo 24 dieną.
„Šiaulių kraštas“ gavo Kontrolieriaus tarnybos pranešimą, kad tyrimas atliekamas, tačiau tarnyba negali dėl konfidencialumo nurodyti, kokiu pagrindu tyrimas yra pradėtas.
Kontrolieriaus tarnyba nurodė, kad ji prižiūri, jog nebūtų pažeidžiamos akademinės etikos nuostatos ir procedūros.
„Tarnybinių komandiruočių planavimo ir organizavimo procedūros (tokios, kaip įsakymo priėmimas, lėšų skyrimas, komandiruotės ataskaitos pateikimas ir pan.) yra reglamentuotos teisės aktuose, kurių laikymąsi kontrolierius planuoja išsiaiškinti tyrimo metu“, – teigiama pranešime „Šiaulių kraštui“.
Kontrolieriaus tarnyba pranešė, kad buvo parengtas ir išsiųstas kontrolieriaus raštas – prašymas Šiaulių universitetui pateikti B. ir Dž. Maskuliūnų komandiruotes į Bulgariją ir Meksiką pagrindžiančius dokumentus, ataskaitas, taip pat Šiaulių universiteto dokumentus, reglamentuojančius tarnybinių komandiruočių tvarką.
„Kol kas informacijos ir dokumentų iš universiteto kontrolierius negavo, Šiaulių universitetas yra paragintas greičiau pateikti kontrolieriui prašomą informaciją ir dokumentus“, – rašoma Kontrolieriaus tarnybos laiške redakcijai.
Kontrolieriaus tarnyba nurodo, kad jų priimti sprendimai svarstomam mokslinį laipsnį turinčiam asmeniui gali turėti rimtų pasekmių. Tačiau gali būti, kad skundas bus pripažintas nepagrįstu.
Redakcijos archyvo nuotr.
TYRIMAS: LR Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba tiria Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto dekano Broniaus Maskuliūno ir jo žmonos, to paties fakulteto katedros vedėjos Džiuljetos Maskuliūnienės komandiruotes į užsienį.
KLAUSTUKAS: Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis vakar negalėjo pasakyti, ar Maskuliūnų kelionės į užsienį neapsunkina universiteto biudžeto.