Privatizuotą polikliniką Savivaldybė atpirks tris kartus brangiau

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Prieš 9 metus privačiai bendrovei parduotą buvusį Dainų vaikų poliklinikos pastatą Šiaulių savivaldybė nori atpirkti, tačiau jau už daugiau nei triskart didesnę kainą.
2015 metais Šiaulių miesto savivaldybė privatizavo buvusios Dainų vaikų poliklinikos pastatą. Jį už 271,5 tūkstančio eurų nupirko ten patalpas nuomojusi UAB „Vaiteksa“, pastate veikė siuvykla. Po 9 metų Savivaldybės valdžia biudžeto projekte siekia numatyti milijoną eurų šiam pastatui atpirkti. Esą Dainų pirminis sveikatos centras nebetelpa savo pastate, jam reikia papildomų patalpų. Teigiama, kad UAB „Vaiteksa“ nusipirktame pastate veiklos nebevykdo. Šios įmonės vadovė dalyvavo vietos savivaldos rinkimuose su A. Visocko suburtu rinkimų komitetu „Dirbame miestui“, tačiau į Tarybą išrinkta nebuvo.
Prisidengus jautria sveikatos paslaugų tema, ketinama tris kartus brangiau atpirkti privatizuotą pastatą.

Pardavė Vaikų polikliniką, nes gelbėjo oro uostą?

Apie 2011 metus, kai dauguma vaikų ligų gydytojų tapo šeimos gydytojais ir susikraustė į pagrindinius poliklinikų pastatus, vaikų poliklinikų pastatai Šiauliuose ėmė tuštėti.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) buvęs vaikų poliklinikos pastatas Aido g. 16 A tapo niekam nereikalingas. Savivaldybė turėjo planų ten perkelti tuometinį Socialinių paslaugų skyrių, kuriame būtų aptarnaujami gyventojai, tačiau taip ir nerado lėšų remontui atlikti.

Nuo 2014 metų spalio Savivaldybė šį pastatą išnuomojo UAB ,,Vaiteksa“. 2015 metais Šiaulių miesto meru tapo Artūras Visockas. Bene didžiausiu jo skausmu tapo skolose skendinti Savivaldybės įmonė Šiaulių oro uostas.

2015 metų pabaigoje reikėjo apmokėti 200 tūkstančių eurų siekusias oro uosto skolas. Visockas aiškino, kad Savivaldybė tuo metu pinigų neturėjo.

Tų pačių metų lapkritį buvo paskelbtas buvusios Dainų vaikų poliklinikos pastato Aido g. 16 A, privatizavimo viešasis aukcionas. Jame užsiregistravo tik vienas dalyvis, kuris už 2 542 kvadratinių metrų pastatą ir jam priklausantį beveik 0,46 hektaro žemės sklypą pasiūlė pradinę jo pardavimo kainą – 271,529 tūkstančio eurų. Pastatą įsigijo iki šiol jį nuomojusi UAB „Vaiteksa“.

2015 metai buvo paskutinieji, kai savivaldybės privatizavimo lėšomis galėjo gelbėti savo įmones. UAB „Vaiteksa“ pinigus už pastatą pervedė gruodžio 30 dieną, tačiau pirkimo-pardavimo sutartį pasirašė jau 2016 metų sausio 8 dieną, o patalpų perdavimo ir priėmimo aktą pasirašė sausio 20 dieną. Gautomis lėšomis spėta apmokėti oro uosto skolas.

Praėjus 5 metams meras Artūras Visockas pasikvietė į savo kabinetą UAB „Vaiteksa“ direktorę Redą Vaitekaitienę ir padėkojo jai už „išgelbėtą oro uostą“. Meras įteikė vadovei padėką ir dovanų.

„Širdis sakė, kad verta padaryti gerą darbą į priekį. Tos pastangos mums vėliau grįžo kitu būdu – netikėtai sulaukėme pagalbos tuomet, kai jos mūsų verslui labai reikėjo“, – susitikime su meru tuomet sakė Reda Vaitiekaitienė, ir apie tai Savivaldybė paskelbė viešojoje erdvėje.

Specialistų trūksta, tačiau patalpų poreikis auga

Tačiau tuo buvusios Dainų vaikų poliklinikos istorija nesibaigia. Sausio 18 dieną svarstant 2024 metų miesto biudžeto projektą paaiškėjo, kad jame atsirado eilutė, kuri vadinasi „Didinti Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro funkcionalumą“. Šiam tikslui numatoma skirti 1,673 milijono eurų.

Nors biudžetą pristatantys Administracijos atstovai šią eilutę praleido, Administracijos direktorius Antanas Bartulis paprašė sugrįžti, nes „vis tiek Tarybos narius reikia informuoti“, kad minėtoje sumoje yra įtrauktas galimas buvusios Dainų vaikų poliklinikos pastato atpirkimas.

Direktorius aiškino, kad Dainų pirminės sveikatos priežiūros centrui trūksta patalpų, kad pietiniame rajone galėtų išplėtoti visas reikalingas paslaugas. Direktoriaus žiniomis, verslo įmonė veiklą ten nutraukė, pastatas stovi tuščias, todėl Savivaldybei esą būtų gerai jį atpirkti. Paklausus, ar visi pinigai būtų skirti pastatui išpirkti, A. Bartulis paaiškino: „Ne, kiek konsultavomės apie galimą rinkos vertę, ten būtų iki milijono eurų. Likę pinigai būtų skirti tęstiniam remontui, kuris pernai prasidėjo ir šįmet būtų tęsiamas.“

Direktorius negalėjo paaiškinti, kurio pastato tęstiniam remontui.

Opozicijos politikams priminus, kad atpirktą pastatą dar reikės remontuoti ir remontas gali kainuoti daugiau, nei pastato atpirkimas, A. Bartulis neprieštaravo.

„Jį reikės suremontuoti, tai yra faktas, bet tai būtų pigiau, nei naujo korpuso statyba“, – tikino Administracijos vadovas.

Jis aiškino, kad daugiausia remonto pareikalaus pirmas pastato aukštas, nes ten buvo įkurta siuvykla, demontuotos vidinės pertvaros. Kitur liko kabinetinė sistema.

„Jei nupirksime, be abejo, planuosime lėšas (remontui – aut. past.). Tačiau pirma turime tapti pastato šeimininkai“, – dėstė A. Bartulis.

Tiesa, jo žodžiais nelabai galima tikėti. Kuriant Nakvynės namus Tiesos gatvėje irgi buvo žadama, kad remontui užteks kelių šimtų tūkstančių eurų, o prireikė 2 milijonų.

Tarybos narys Martynas Šiurkus stebėjosi, iš kur galėjo kilti Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre toks didelis naujų patalpų poreikis, kai gyventojų ir vaikų mieste mažėja.

„Kodėl Centro poliklinikai nereikia atpirkti privatizuotų pastatų?“– klausė politikas.

Dar 2018 metais Šiaulių savivaldybė matė patalpų perteklių Dainų PSPC ir privertė įstaigą išnuomoti patalpas vaistinei, nors šalia buvo įsikūrusi veikianti vaistinė.

Savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Kristina Strupienė „Šiaulių kraštui“ pakomentavo, kad Dainų pirminiam sveikatos priežiūros centrui, atsižvelgiant į sveikatos reformos reikalavimus, trūksta apie 1 500 kvadratinių metrų patalpų. Jos reikalingos šeimos gydytojų kabinetams plėsti ir antrinio lygio paslaugoms užtikrinti. Anot vedėjos, yra teisės aktais apibrėžiama, kokio dydžio turi būti patalpos, kuriose teikiamos vienokios ar kitokios paslaugos.

Priminus, kad Dainų PSPC trūksta šeimos gydytojų, K. Strupienė priminė, kad visur jų trūksta. Vedėja patvirtino, kad apie Centro poliklinikos plėtrą ir naujų patalpų poreikį Savivaldybėje kol kas nekalbama.

Dainų PSPC direktorė Aurika Koncienė atsiuntė Savivaldybės administracijai raštą, kuriame nurodė, kaip smarkiai plėsis iki 2030 metų.

„Ateityje patalpų trūkumas gali tapti viena iš priežasčių, dėl ko darbuotojai pradeda ieškoti kitų darbo vietų“, – svariai aiškina direktorė ir nurodo, kaip gražiai išsidėstytų Aido g. 16 A pastate per visus tris aukštus.

Tada blogai darė ar dabar blogai daro?

A. Bartulis bandė aiškinti, kad buvusios Vaikų poliklinikos pastatas buvo parduotas neva apie 2004 metus, todėl aišku, kad po 20 metų jo kaina kitokia. Politikams paprieštaravus ir priminus, kad privatizavimas vyko 2015 metų pabaigoje, Administracijos direktorius tarė: „Tuomet reikia revizuoti, ar tada blogai darėme, ar dabar blogai darome. Mes galime kalbėti tik apie rinkos sąlygomis nupirktą pastatą.“

Tarybos narys Zakiras Medžidovas siūlė pasidomėti netoliese Aido gatvėje privačiomis lėšomis statomu nauju pastatu, kurio statytojų planais meras neseniai viešai džiaugėsi. A. Bartulis paaiškino, kad situacija domėjosi. Savivaldybei ten buvo pasiūlyti nuomos variantai, kurie „iškrenta iš rinkos kainos, ir dar patiems reikia pabaigti statybą“. Savivaldybei toks pasiūlymas nepriimtinas.

A. Bartulis bandė situaciją supaprastinti, aiškindamas, kad dabar, tvirtinant biudžetą, tik rezervuojamas milijonas eurų pastatui atpirkti, nes viduryje metų būtų sunku jį surasti.

„Turėdami turto vertę eisime į Tarybą, prašydami leisti nupirkti šį pastatą. Prie (politikų – aut. past.) klausimų grįšime, kai eisime į Tarybą. Šiandien dar niekas neįvyko, tik rezervuojame pinigus“, – tikino Administracijos direktorius.

O kad miesto Taryboje šis sandoris bus palaimintas, sunku būtų abejoti. Taryboje iš 31 nario 18 yra iš A. Visocko suburto politinio rinkimų komiteto nepartinio sąrašo „Dirbame miestui“.

UAB „Vaiteksa“ direktorė Reda Vaitekaitienė 2023 metų vietos savivaldos rinkimuose dalyvavo tame pačiame A. Visocko suburto politinio rinkimų komiteto „Dirbame miestui“ sąraše, tačiau į Tarybą išrinkta nebuvo.

Viešai skelbiamoje Rekvizitų informacinėje sistemoje nurodoma, kad šioje įmonėje dirba trys socialiai apdrausti darbuotojai. Paskutiniai veiklos rezultatai skelbiami 2020 metų ir jie rodo, kad įmonės veikla – nuostolinga. Bendrovė patalpas Aido g. 16 A parduoda.

Svarstys Kontrolės komitetas

Svarstant biudžetą, Tarybos narys M. Šiurkus tarė: „Siūlyčiau šį klausimą (dėl pastato atpirkimo – aut. past.) Kontrolės komitete panagrinėti, ar čia nėra viešųjų ir privačių interesų konflikto. Būtų nepatogu, jei kažkas merui dar vieną bylą užvestų.“

Kontrolės komiteto pirmininkas Zakiras Medžidovas sausio 22 dieną kreipėsi į Administracijos direktorių A. Bartulį, prašydamas pateikti dokumentus ir informaciją dėl galimo pastato Aido g. 16 A atpirkimo. Gavus informaciją ketinama Kontrolės komitete inicijuoti šio klausimo svarstymą.