
Naujausios
Prisiminti Lietuvos ir Čekijos ryšiai
Antradienį Šiauliuose lankėsi Čekijos ambasadorius Lietuvoje Radek Pech. Universiteto bibliotekoje jis atidarė parodą, skirtą pirmajam Čekoslovakijos prezidentui Tomašui Garikui Masarykui, Kultūros centre pristatė čekų vaidybinį filmą apie karo lakūnus.
Gintarė VALUCKYTĖ
gintare@skrastas.lt
Dalis parodoje eksponuojamų dokumentų buvo rasta Šiaulių universiteto (ŠU) bibliotekos archyvuose. Juos aptiko ir tyrinėjo ŠU Istorijos katedros lektorius Simonas Strelcovas. Šie dokumentai liudija ryšį tarp pirmojo čekų prezidento T. G. Masaryko ir lietuvių tautinio judėjimo veikėjo, aktyvaus nepriklausomos Lietuvos idėjos propaguotojo JAV politiniuose sluoksniuose Jono Šliūpo.
Ambasadorius R. Pech atidaryme sakė, kad šios asmenybės bendravo XX amžiaus pradžioje, kai emigravo į JAV – abu siekė išlaisvinti savo šalį iš priespaudos, bendravo su JAV prezidentu T. Vilsonu.
Didžiąją parodos dalį sudaro nuotraukos ir dokumentai iš Čekoslovakijos valstybės įkūrėjo, jos pirmojo prezidento veiklos. Daugelyje stendų nuotraukas lydi T. G. Masaryko pasakytos mintys.
Paroda sausio mėnesį rodyta Seime, kovą – Palangoje. Į Šiaulius ji atkeliavo ir dėl to, kad Aviacijos bazėje Šiauliuose dislokuoti Čekijos karinių oro pajėgų kontingento kariai, vykdantys NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse.
Šiaulių kultūros centre ambasadorius pristatė vaidybinį filmą apie Antrojo pasaulinio karo čekų pilotus Britanijoje „Dangaus vežėjai“. Anot kino kritikų, Jiržy Polak 1968 metais sukurtas filmas – vienas stipriausių čekų filmų apie karą.
Ambasadorius kartu su ambasados ekonomikos patarėju Branislav Gal, prekybos ir patarėjo pavaduotoja Anžela Kuncevič dar lankėsi Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose, susitiko su Šiaulių pramonininkų asociacija.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AMBASADORIUS: Radek Pech Šiauliuose lankėsi penktą kartą.