Prisiekė Šiaulių miesto taryba: gudravimai ir nepagarba Konstitucijai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių apygardos rinkimų komisijos pirmininkei Linai Janauskienei uždėti mero regalijas Artūrui Visockui į pagalbą atskubėjo jo žmona Edita.
Iškart po Velykų švenčių, antradienį, į pirmąjį posėdį susirinko 2023–2027 metų kadencijos Šiaulių miesto savivaldybės taryba. Pirmajame posėdyje Tarybos nariai ir meras davė priesaikas. Šis procesas nebuvo visai sklandus, kai kam pritrūko atsakomybės. Išrinktas vicemeras. Jau pirmajame posėdyje paaiškėjo, kad meras Artūras Visockas darys kliūtis Taryboje atsirasti opozicijai.

Nesusilaikys?

Tarybos narių ir mero priesaikos žodžių keisti negalima, o pačią priesaiką reikia perskaityti uždėjus ranką ant Konstitucijos. Tik po priesaikos Tarybos narys gauna mandatą ir pradeda darbą.

„Prisiekiu gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas ir nesusilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus“, – perskaitė priesaiką Irina Barabanova, sugluminusi kolegas.

Tarybos narė iš pradžių nė nebuvo padėjusi rankos ant Konstitucijos. Į priesaikos pabaigą susigriebęs Tarybos sekretorius Arnas Ilgauskas pačiupo politikės ranką ir užspaudė ant Konstitucijos. Ar tai buvo galima traktuoti kaip politikės savanorišką veiksmą?

Kai kurie politikai gūžtelėjo pečiais, tačiau priesaikas priėmusiai Šiaulių apygardos rinkimų komisijos pirmininkei, dirbančiai Savivaldybėje, Linai Janauskienei tai neužkliuvo.

Tarybos posėdyje nedalyvavo du išrinkti politikai Saulius Stasiūnas ir Nijolė Prascevičienė, jie prisieks kitą posėdį.

Po Tarybos narių prisiekė ir pareigas eiti pradėjo meras Artūras Visockas. Jam L. Janauskienė uždėjo mero regalijas. Jai į pagalbą atskubėjo posėdyje dalyvavusi mero žmona Edita.

Po priesaikų paskelbta valandos pertrauka. Jos metu pasiteiravome, ar I. Barabanovos priesaika yra galiojanti. L. Janauskienė pažadėjo pasiaiškinti.

Antroji Tarybos posėdžio dalis prasidėjo dar kartą prisiekiant I. Barabanovai. Šįkart Šiaulių politikė prisiekė „susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus.“.

Pokyčiai

Tarybos sudėtis, palyginti su praėjusių ketverių metų, pasikeitė ne itin stipriai. Atėjo 9 nauji gyventojų išrinkti politikai iš 31. Daugumą Taryboje sudaro vyrai, jos sudėtyje tik 9 moterys.

Meras spėja, kad moterų Taryboje mažai, nes jos nesiveržia į politiką. Jo suburtame kandidatų sąraše moterų ir vyrų buvo vienodas skaičius.

„Gal labiau pasitiki vyrais“, – svarstė meras.

Meras nebėra Tarybos narys ir nebeturi balsavimo teisės, tad Tarybos posėdžių salėje teko pristatyti dar vieną stalą 31-am Tarybos nariui.

Taryboje neliko Darbo partijos atstovų, liberalų, tačiau atėjo demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, rinkimų komiteto „Šiaulių labui“ atstovai.

Buvusį Tarybos narį Pranciškų Trijonį pakeitė su A. Visocko sąrašu į Tarybą patekęs jo brolis Stasys Trijonis.

Vyriausias Tarybos narys – Vytautas Juškus. Jam šių metų vasarį suėjo 79 metai. Jauniausias politikas – Justas Niauronis, rudenį jam sueis 38 metai.

Paklausėme naujai išrinktų politikų, su kokiais tikslais, veiklomis ateina į Tarybą, kokių pasiūlymų turi, ar norėtų inicijuoti pokyčius.

Pirmą kartą į Tarybą su A. Visocko sąrašu „Dirbame miestui“ patekęs nekilnojamojo turto brokeris J. Niauronis įsitikinęs, kad vienas čia nelabai ką pakeisi.

„Sprendimus priima miesto Taryba, darbas komitetuose. Kas naudinga miestui, stengsiuosi vykdyti tas programas ir tiek“, – sakė politikos naujokas.

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos direktoriaus pavaduotoja mokslui, ekonomikos mokslų daktarė Diana Cibulskienė aiškino, kad ir taip dirba Šiaulių miesto ir regiono labui, tačiau dabar teks daugiau atsakomybės. Jos tikslas – dirbti kartu, kad nebūtų priešpriešos, nors diskusijos taip pat turi vykti.

„Saulės radijo“ laidų vedėjas Egidijus Jankauskas sakė pajutęs jaudulį, kai priesaikai uždėjo ranką ant Konstitucijos. Daug veiklų turintis, savanoriaujantis Tarybos narys sakė jau sulaukiantis žmonių pasiūlymų, pastabų, kaip reikėtų įveikti miesto skaudulius.

Lietuvos regbio federacijos prezidentas Irmantas Kukulskis kiek anksčiau kalbėjo esąs nusivylęs politika, nebenorėtų tęsti darbo Taryboje, kitose veiklose gali miestui atnešti daugiau naudos. Kodėl pakeitė nuomonę?

„Pakeičiau nuomonę, nes komandai reikėjo mano idėjų sporto, socialiniais klausimais, reikėjo mano pagalbos. Vis dar esu tos pačios nuomonės, kad politika – ne man, tačiau dėl komandos ėjau į rinkimus“, – aiškino I. Kukulskis.

Pastaruoju metu Taryboje jis tapo aktyvesnis, ėmė reikšti savo nuomonę, kuri ne visuomet sutampa su miesto galvos. Politikas sako, kad atėjo politinė branda, ir kiekvienas politikas taip turi elgtis.

Vicemeras, komitetai, patarėjai, mero pavadavimas

Pirmą kartą susirinkusi Taryba priėmė tris sprendimus. Vicemeru patvirtino Justiną Švėgždą. Taip pat patvirtino Tarybos komitetus ir jų pirmininkus, kurie liko tie patys, kaip ir praėjusioje kadencijoje: Ekonomikos ir finansų – Simona Potelienė, Miesto ūkio ir plėtros – Rima Juškienė, Sveikatos ir socialinių reikalų – Irina Barabanova. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininku paliko ir Malik Agamalijev, jis į Tarybą buvo išrinktas jau ne su mero komiteto, bet su demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ sąrašu. Galima daryti prielaidą, kad du šios partijos nariai rems 18 Tarybos narių turinčią A. Visocko politinio komiteto „Dirbame miestui“ daugumą. Balsavimas parodė, kad prie jų jungiasi ir trys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai.

Liko toliau dirbti ir Administracijos direktorius Antanas Bartulis. Pagal naująjį įstatymą nebėra Administracijos direktoriaus pavaduotojų. Šiaulių miesto savivaldybėje gudraujama: pavaduotojai dabar vadinsis mero patarėjais ir dirbs mero politinėje komandoje. Tai buvęs Administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius ir su A. Visocko sąrašu kandidatavusi, tačiau į Tarybą neišrinkta Šiaulių apygardos teismo teisėjo padėjėja Viktorija Dildaitė.

„Tikimės, kad jaunas žmogus augs ir vėliau bus tos bendrosios naudos“, – komentavo meras.

A. Visockas aiškino, kad įeinančių dokumentų skaičius nesikeičia, dabar visi plauks pas merą. Turi ieškoti būdo, kad sistema veiktų ir žada būti pavyzdžiu visoms savivaldybėms. Toliau dirbti lieka ir mero patarėjas, laikinai einantis Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžių sekretoriaus pareigas Arnas Ilgauskas, patarėja Virginija Mickavičienė bei padėjėja Vita Kušleikienė.

„Patarėjai bus stipri komanda, nes nuo jų veiklos labai daug priklauso. Visiškai atvirai ir tiesiai negaliu atsakyti į jūsų klausimus, nes mane užpuls Vyriausybės atstovas ir visi kiti, tačiau kartais esame priversti elgtis kūrybiškai“, – dėstė meras.

Pagal naują Savivaldos įstatymą merą, organizuojant Tarybos veiklą, pavaduoti vicemeras negali. Taryba paskyrė Savivaldybės tarybos narius, pavaduojančius merą ar laikinai einančius mero pareigas. Tai Simona Potelienė, jai nesant Vytautas Juškus, o ir jam nesant – Gintautas Sitnikas.

Bandoma išvengti opozicijos, kuriai suteikta kontrolės galių

Posėdžio metu Tarybos opozicija pasiskelbė socialdemokratų ir politinio komiteto „Šiaulių labui“ Tarybos narių grupės, turinčios po 2 narius, o Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjunga įsteigė 4 narių frakciją.

„Kol kas nemanau, kad reikėtų kalbėti apie opoziciją, nes dar nėra pasiskelbusi jokia pozicija (valdančioji dauguma – aut. past.)“, – nusprendė meras.

Jau anksčiau meras buvo minėjęs, kad stengsis dirbti be opozicijos, įtraukti visus Tarybos narius į Tarybos darbą. Nors visas Savivaldybės vadovaujančias pareigas išdalijo savo komiteto nariams, tačiau atsakomybę yra linkęs permesti ir ant kitų partijų bei komitetų.

A. Visocko noras dirbti be opozicijos yra suprantamas, nes nuo balandžio 1 dienos opozicijos atstovams suteikiama kur kas daugiau galių. Jie galės išsirinkti opozicijos lyderį, kuriam taip pat numatytos funkcijos. Be to, teisė teikti Kontrolės komiteto ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų kandidatūras suteikta būtent opozicijai.

Antikorupcijos komisija korupcijos prevencijos tikslais galės analizuoti Savivaldybės administracijos, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Savivaldybė, ir Savivaldybės valdomų įmonių atliktus viešuosius pirkimus, apie galimus korupcijos atvejus informuoti atitinkamas institucijas. Šios komisijos pirmininkas ir nariai turi teisę susipažinti su visa analizuojamų viešųjų pirkimų informacija. Tai, kad ši informacija taps prieinama opozijai, būtų smūgis į paširdžius valdantiesiems.

Kontrolės komitetas be kitų funkcijų galės svarstyti Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atliktų auditų ataskaitas ir jų išvadų pagrindu rengti ir teikti Savivaldybės tarybai išvadas dėl turto ir lėšų naudojimo teisėtumo ir efektyvumo. Iki šiol tokias ataskaitas matydavo tik meras ir Administracijos direktorius.