Prieš vaikų paėmimą – su raudonais balionais

Prieš vaikų paėmimą – su raudonais balionais

Prieš vai­kų paė­mi­mą – su rau­do­nais ba­lio­nais

„Mes ka­te­go­riš­kai prieš­ta­rau­ja­me smur­tui prieš vai­kus. Bet mes taip pat sa­ko­me: stop va­gys­tėms prieš vai­kus“, – sa­ko so­cia­li­nės ak­ci­jos „STOP: „Rau­do­nas ba­lio­nas“ or­ga­ni­za­to­rė Er­nes­ta Bag­do­nai­tė. Ke­lios de­šim­tys tė­ve­lių, ne­ši­ni rau­do­nais ba­lio­nais va­kar rin­ko­si į skve­rą prieš Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės lan­gus. Rau­do­ni ba­lio­nai – ale­go­ri­ja į krau­juo­jan­čias tė­vų šir­dis, kai iš jų ati­ma­mi vai­kai.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Tė­vai ne­be­mo­ka au­gin­ti vai­kų?

Jau­na šiau­lie­tė Lau­ra prie ak­ci­jos pri­si­jun­gė kar­tu su pu­sant­rų me­tų sū­ne­liu. Ji ne­ri­mau­ja, kad ne kar­tą vai­kai iš šei­mų bu­vo paim­ti be pa­grin­do.

„Tė­vai, pa­si­ro­do, šian­dien ne­be­mo­ka au­gin­ti vai­kų. Vai­kų gy­nė­jai su­dė­lio­jo vis­ką į sa­vo len­te­les ir pa­gal vie­ną ne­lai­min­gą at­ve­jį da­bar ver­ti­na vi­sus. Vi­si mes, tė­vai, stai­ga ta­po­me po­ten­cia­liais vai­kų skriau­di­kais“, – pik­ti­no­si mo­te­ris.

Ma­ry­tė ir Re­mi­gi­jus Ur­mo­nai duk­re­lę at­si­ve­žė ve­ži­mė­ly­je. Šei­ma tu­ri dar du vai­kus, vie­nas jau pil­na­me­tis. Vy­ras ir žmo­na ma­no, kad to­kia tvar­ka tik pa­ska­tins dar dau­giau lie­tu­vių bėg­ti iš sa­vo ša­lies. „Nė­ra šei­mos ap­sau­gos, tė­vų in­te­re­sai ne­gi­na­mi“, – tvir­ti­no tė­vas.

Ur­mo­nai pa­sa­ko­jo, kad vy­riau­sias sū­nus bu­vo hi­pe­rak­ty­vus. At­si­sa­kius nu­pirk­ti mo­bi­lų­jį te­le­fo­ną, paaug­lys kvie­tė po­li­ci­ją ir skun­dė tė­vus. Šei­ma džiau­gė­si, kad tuo­me­ti­nia­me Šiau­lių vai­kų tei­sių ap­sau­gos sky­riu­je dir­bę vai­kų tei­sių gy­nė­jai su­pra­to si­tua­ci­ją. „Ga­vo­me pa­gal­bą, sū­nus da­bar pil­na­me­tis. O kaip bū­tų šian­dien?“ – klau­sė Ur­mo­nai.

Šei­moms rei­kia pa­dė­ti, o ne atim­ti vai­kus

So­cia­li­niuo­se tink­luo­se su­si­bū­ru­si gru­pė „Stop va­gys­tėms prieš vai­kus“ ini­ci­ja­vo so­cia­li­nę ak­ci­ją, ku­rios me­tu mies­tų aikš­tė­se ar skve­ruo­se su­si­rin­kę žmo­nės at­kreip­tų dė­me­sį į si­tua­ci­ją, kai ne­pag­rįs­tai iš šei­mų pai­ma­mi vai­kai. Da­ry­tos bend­ros da­ly­vių nuo­trau­kos, ku­rios bus jun­gia­mos prie bend­ros re­zo­liu­ci­jos. Nuot­rau­kai su­sto­ję šiau­lie­čiai į prie­kį at­sta­tė ran­kas, taip sim­bo­li­zuo­da­mi „stop“ ženk­lą. Ak­ci­jos da­ly­viai įsi­ti­ki­nę, kad Sei­mas tu­ri tai­sy­ti ne­se­niai priim­tą Vai­ko tei­sių pa­grin­dų įsta­ty­mą ir stab­dy­ti skun­di­mo, tė­vų be­tei­siš­ku­mo ir vai­kų trau­ma­vi­mo si­tua­ci­ją.

E. Bag­do­nai­tė ak­cen­ta­vo, kad su­si­bū­ri­mas skve­re – tai­ki ak­ci­ja, ne mi­tin­gas ar pi­ke­tas. Džiau­gė­si, kad į vi­suo­me­ni­nį ju­dė­ji­mą jun­gia­si jau­nos ma­mos, tė­vai, se­ne­liai.

„Šiau­liai ren­kas!“ – skan­da­vo su­si­rin­kę.

Pa­ti or­ga­ni­za­to­rė sa­ko ne­prik­lau­san­ti jo­kiai par­ti­jai ar ne­vy­riau­sy­bi­nei or­ga­ni­za­ci­jai. Fi­zi­kės iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­ti dve­jų me­tų vai­ke­lio ma­ma ak­ty­viai da­ly­vau­ja vi­suo­me­ni­nė­je veik­lo­je ne tik dėl šei­mų tei­sių, bet ir dėl neį­ga­lių­jų in­teg­ra­ci­jos.

„Mes ne­to­le­ruo­ja­me smur­to nei prieš vai­kus, nei prieš suau­gu­sius, nei prieš jo­kį gy­vą in­di­vi­dą. Mes pa­si­sa­ko­me už tai, kad pir­miau­sia rei­kia teik­ti šei­mai pa­gal­bą, o ne sku­bė­ti paim­ti vai­ką iš šei­mos ir tik ta­da aiš­kin­tis. Pas­ku­ti­niai pa­vyz­džiai ro­do, kad tar­ny­bos da­ro klai­dų ir jos skau­džiai ker­ta“, – sa­ko E. Bag­do­nai­tė.

Ji pa­žymėjo, kad iki­teis­mi­niai ty­ri­mai vyks­ta ne die­ną, sa­vai­tę, o mė­ne­sius. Tuo me­tu daž­niau­siai tė­vams ne­lei­džia­ma ma­ty­ti sa­vo vai­kų. Ko­kia ža­la da­ro­ma vai­kui? Jis suau­gęs ga­li pa­rei­ka­lau­ti vals­ty­bės jam tą ža­lą at­ly­gin­ti.

Ra­gi­no ne­ty­lė­ti

Ko­dėl rau­do­ni ba­lio­nai? Or­ga­ni­za­to­rė paaiš­ki­na, kad tai prieš­prie­šos, krau­juo­jan­čių tė­vų šir­džių sim­bo­lis.

„Mes gy­ve­na­me de­mok­ra­ti­nė­je vals­ty­bė­je, vai­kų tei­sų gy­nė­jų veiks­mai pai­mant iš tė­vų vai­kus – an­ti­kons­ti­tu­ci­niai. Tė­vams net ne­ga­lio­ja ne­kal­tu­mo pre­zump­ci­ja. Ren­ka­me Sei­mo na­rius ir jie tu­ri mus gir­dė­ti. Įs­ta­ty­mus mo­ka priim­ti grei­tai, tai te­gu mo­ka ir juos iš­tai­sy­ti“, – sa­kė mo­te­ris.

Ji pa­skel­bė, kad, sta­tis­ti­niais duo­me­ni­mis, kas­dien iš šei­mų Lie­tu­vo­je pai­ma­mi 7 vai­kai. „Ar mes to­ta­li smur­tau­to­jų tau­ta?“ – klau­sė.

E. Bag­do­nai­tė ke­ti­no kreip­tis į Sei­mo Šei­mos ir vai­ko ge­ro­vės pa­ko­mi­te­to na­rį Sta­sį Tu­mė­ną. Ji įsi­ti­ki­nu­si, kad ge­riau­sios idė­jos gims­ta, kai vi­suo­me­nė pa­ro­do, kad nė­ra abe­jin­ga, kai su­sė­da prie dis­ku­si­jų sta­lo, ra­šo re­zo­liu­ci­jas, įtrau­kia tei­si­nin­kus.

Ak­ci­jos da­ly­viai pa­skel­bė, kad jau su­rink­ta 35 tūks­tan­čiai pa­ra­šų, rei­ka­lau­jan­čių Sei­mo na­rės Do­vi­lės Ša­ka­lie­nės ap­kal­tos pro­ce­so. Jei į pe­ti­ci­ją ne­bus at­si­žvelg­ta ir Sei­mas ne­siims tai­sy­ti va­di­na­mo­jo vai­kų ne­mu­ši­mo įsta­ty­mo, vi­suo­se mies­tuo­se bus or­ga­ni­zuo­ja­mi mi­tin­gai. O jei Sei­mo na­riai ir to­liau vaiz­duos ne­gir­din­tys žmo­nių, vi­si rink­sis į vi­suo­ti­nį mi­tin­gą Vil­niu­je.

„Atė­jo lai­kas ne­ty­lė­ti ne tik so­cia­li­niuo­se tink­luo­se, kur vi­si la­bai drą­sūs“, – ra­gi­no E. Bag­do­nai­tė.

Tė­vai įbau­gin­ti

Ji ne­su­vo­kian­ti, kaip ano­ni­mi­nis skam­bu­tis ga­li lem­ti šei­mų gy­ve­ni­mus. Tė­vai gy­ve­na bai­mė­je.

Mo­te­ris pa­sa­ko­jo at­ve­jį, kai par­duo­tu­vė­je ban­dant ma­mai su­si­tar­ti su vai­ku, at­si­ra­do „fil­muo­to­jas iš vi­suo­me­nės“ sa­ky­da­mas, aš da­bar ta­ve fil­muo­siu ir žiū­rė­siu, kaip tu elg­sie­si.

„Po to, kai apie tai bu­vo pa­vie­šin­ta mū­sų gru­pė­je so­cia­li­niuo­se tink­luo­se, at­si­lie­pė daug ma­mų, ku­rioms kaž­kas gra­si­no“, – sa­ko ak­ci­jos or­ga­ni­za­to­rė ir pa­sa­ko­ja ki­tą is­to­ri­ją. Šei­ma gy­ve­no nuo­mo­ja­ma­me bu­te ir tris die­nas pa­vė­la­vo su­mo­kė­ti nuo­mą. Atė­jo šei­mi­nin­kė ir pa­sa­kė: ar­ba tu tuoj pat su­mo­ki nuo­mą, ar­ba aš at­jun­giu bu­te van­de­nį ir elekt­rą bei in­for­muo­ju vai­kų tei­sių tar­ny­bą, kad vai­kas ne­ga­li gy­ven­ti to­kio­mis są­ly­go­mis. „Ar to­kiais gra­si­ni­mais pra­de­da­me spręs­ti sa­vo pro­ble­mas?“.

E. Bag­do­nai­tė pra­šo val­džios ne­kli­juo­ti lie­tu­viams smur­tau­to­jų, al­ko­ho­li­kų, ap­si­ri­jė­lių eti­ke­čių.

„Mū­sų vals­ty­bė­je mus kont­ro­liuo­ja kaip ma­rio­ne­tes – tai mes ne tą val­go­me, ne tuos vais­tus ge­ria­me, ne taip vai­kus auk­lė­ja­me. Mes net oro nor­ma­liai ne­ga­li­me įkvėp­ti, nes ne­ži­nia kas mus iš ša­lies ste­bi“, – pik­ti­no­si jau­na mo­te­ris.

Be­sik­los­tan­ti si­tua­ci­ja prie­ši­na ne tik po­li­ti­kus ir vi­suo­me­nę, bet ir ka­la pleiš­tą tarp šei­mų ir glo­bė­jų.

„Jei vai­ką prii­mi į sa­vo šei­mą, tai duok jam sa­vo pa­var­dę ir rū­pin­kis kaip sa­vu. Ta­čiau ta­da ne­gau­si vals­ty­bės pi­ni­gų. Kli­ša ta mū­sų sis­te­ma“,– ver­ti­na E. Bag­do­nai­tė.

Ak­ci­jos or­ga­ni­za­to­riai ste­bė­jo­si, kad da­bar­ti­nė­je si­tua­ci­jo­je svar­biau­siais ta­po bu­din­tys glo­bė­jai. Ne­nei­gia­ma, kad tarp jų yra ir pa­siaukojusių sa­vo pa­rei­gai žmo­nių, ta­čiau ma­no­ma, kad jiems skir­ti pi­ni­gai ga­lė­tų la­biau pa­dė­ti pro­ble­mų tu­rin­čioms šei­moms.

Vai­kus sau­gos kar­tu su kai­my­nais

Ak­ci­jos me­tu E. Bag­do­nai­tė kal­bė­jo, kad pa­sku­ti­nis la­šas, pri­ver­tęs vi­suo­me­ni­nin­kus išei­ti į vie­šą­sias erd­ves, bu­vo Vai­ko tei­sių ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­bos pa­skelb­ta in­for­ma­ci­ja, kad Lie­tu­vo­je yra 160 šei­mų, ku­rios lau­kia, kol jiems bus pa­siū­ly­ti vai­kai.

„Tai sig­na­las mums, kad grei­tai ne­tek­si­me dar tiek vai­kų?“ – ne­ri­mau­ja E. Bag­do­nai­tė.

Ji kvie­tė pa­si­nau­do­ti iš ki­tų mies­tų plin­tan­čia idė­ja for­muo­ti kai­my­nų sau­gos bū­rius. Vai­kų tei­sių gy­nė­jai pa­pras­tai į šei­mas at­vyks­ta ke­tu­rie­se, o tė­vai – tik du.

„Jei at­si­tik­tų taip, kad skun­di­ko skam­bu­tis at­ves­tų į šei­mą vai­kų tei­sių gy­nė­jus, sam­bū­ris su kai­my­nais reiš­kia, kad su­bėg­tų vi­si kai­my­nai, kas ga­li pa­dė­ti šei­mai. Už sa­vo vai­kus pri­va­lo­me ko­vo­ti“, – sa­ko E. Bag­do­nai­tė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Rau­do­nų ba­lio­nų so­cia­li­nės ak­ci­jos or­ga­ni­za­to­rė Er­nes­ta Bag­do­nai­tė kvie­tė žmo­nes ne­be­ty­lė­ti ir gin­ti sa­vo vai­kus.

Šiau­liuo­se vy­ku­sios so­cia­li­nės ak­ci­jos da­ly­viai fo­to­grafavosi iš­tie­sę pa­kel­tą ran­ką, taip sim­bo­li­zuo­da­mi „stop“ ženk­lą.