Naujausios
Diskutuota apie atsakomybę ir kontrolę
Į pasitarimą sukviesti Joniškio rajono švietimo, sveikatos įstaigų, Savivaldybės, policijos atstovai, pasak mero Vitalijaus Gailiaus, labai atvirai diskutavo apie narkotinių medžiagų ir elektroninių cigarečių su įvairiais kenksmingais priedais, vartojimo pasekmes, kurios aiškiai matomos: susiduriama su situacijomis, kai į Joniškio ligoninės piimamąjį pristatomi neaiškiomis grėsmę sveikatai ir gyvybei keliančiomis medžiagomis apsinuodiję jaunuoliai. Vien užpraeitą savaitę tokių atvejų buvo du.
Kalbėta apie atsakomybę, apie nerūkymo švietimo įstaigų teritorijoje praplėtimą, neaiškių asmenų patekimo į ugdymo įstaigas didesnę kontrolę, galimas iniciatyvas teisėkūros srityje, keičiant teisės normas ir kita. Galbūt mokyklų tualetuose būtų galima įrengti sistemas, reaguojančias į specifinį tam tikrų medžiagų kvapą ar panašiai.
Elektronines cigaretes papildo net nuodais
„Reikia atskirti du dalykus – narkotikus ir elektronines cigaretes, kurios gali būti papildytos įvairiomis kenksmingomis medžiagomis, legaliai parduodamomis parduotuvėse arba internetu, nes jos nėra narkotinės, bet vartojamos ne pagal paskirtį daro labai didelę žalą. Pačias cigaretes nepilnamečiams nuperka vyresni draugai arba jų be jokių trukdžių įsigyja internetu. Elektroninės cigaretės papildomos įvairiausiais priedais, siekiant apsvaigimo efekto, net ir valymo priemonėmis. Tų medžiagų sąrašas susidarytų labai, labai ilgas. Net nežinome, nėra pakankamai ištirta, kokios gali būti tolesnės ilgalaikės pasekmės žmogaus organizmui. Todėl norime kreiptis į visuomenę, tėvus, šeimas, siekiame bendradarbiavimo.
Pusę dienos vaikai praleidžia mokyklose, o kita pusė prabėga namuose, tad labai didelė dalis sėkmingo mūsų prevencinio darbo, kovos su narkotinių medžiagų vartojimu, elektroninių cigarečių garinimu, priklauso nuo tėvų. Bėda ir ta, kad nuo elektroninių cigarečių neretai po truputį pereinama prie narkotikų vartojimo, – teigė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Ramūnas Sarapas. – Jaunuoliai, nepilnamečiai kartais nesusimąsto, nepajėgia numatyti savo veiksmų rezultato ir, papildę elektronines cigaretės laisvai prieinamomis medžiagomis, rizikuoja sužaloti savo sveikatą. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį, daugiau bendrauti, reaguoti. Jei turi įtarimų, vežti vaiką patikrinti į medicinos įstaigą. Elektroninių cigarečių su įvairiomis kenksmingomis medžiagomis garinimo pasekmės labai skaudžios: liekamieji reiškiniai, rimti apsinuodijimai, psichikos pakitimai, net mirtys.“
„Aš tiesiog šokiruotas, kokiomis medžiagomis užpildomos elektroninės cigaretės, siekiant svaiginimosi efekto – nuo žiurkių nuodų iki kanalizacijos valymo priemonių! – sakė V. Gailius. – Kiekvienas turime susimąstyti, nepraeiti abejingai pro rūkančius jaunuolius.“
Šeima neretai nenori pripažinti
R. Sarapo teigimu, tėvai, artimieji neretai nenori pripažinti, kad jų šeimos narys, juolab nepilnametis, vartoja narkotikus ar kitas kenksmingas medžiagas, slepia, nors taip tik gilina problemą. Įtakos turi ir visuomenės reakcija, stigmatizavimas, nors užsienyje atvirai apie tai kalbama. Labai svarbus bendras visuomenės nusiteikimas, netolerancija nepageidaujamiems reiškiniams. Pasak pareigūno, taip viešuose renginiuose praktiškai beveik neliko neblaivių asmenų, nes visuomenė įspėja, kontroliuoja, informuoja policiją.
„Dėl elektroninių cigarečių taip pat reikia bendros netolerancijos ir iniciatyvų teisėkūros srityje“, – teigė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas.
Gresia atsakomybė
Jis priminė, kad pagal Baudžiamojo kodekso 160 straipsnį, „tas, kas įtraukė vaiką ne gydymo tikslais vartoti vaistus ar kitas apkvaišinančias nenarkotines priemones, ar Lietuvos Respublikos tam tikrų dopingo medžiagų kontrolės įstatyme nurodytas medžiagas, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“. Dar papildomai kur kas didesnė bausmė laukia, jeigu tas medžiagų vartojimas sutrikdys jaunuolio sveikatą.
Joniškio rajono policijos komisariato viršininkas Eugenijus Takuševičius pateikė statistiką: nuo 2022 metų rugsėjo už tabako gaminių turėjimą ir rūkymą nubausti 9 nepilnamečiai iki 16 metų (tiksliau – jų tėvai) ir 6 jau patys turintys prisiimti atsakomybę asmenys nuo 16 iki 18 metų. Dėl narkotinių medžiagų vartojimo nubausti 4 nuo 16 iki 18 metų rajono gyventojai. Visais atvejais elektroninės cigaretės ir jose vartojami skysčiai vežami ištirti.