
Naujausios
Prezidentė: "Niekada neleiskite savęs skriausti“
Vakar Gasčiūnams (Joniškio r.) buvo ypatinga diena: kampanijos „Už saugią Lietuvą“ palaikomo projekto #Įkvėpk baigiamajame renginyje dalyvavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentė noriai fotografavosi asmenukėms, įsigijo dirbinių Amatų kiemelyje, vaikus apdalijo saldainiais. Drąsindama moteris, D. Grybauskaitė scenoje užsiminė pati turėjusi bėdų – „ir šeimoje“.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Projektą įkvėpė filmas
Valanda po vidurdienio. Prie išpuoštų vartų, vedančių į Gasčiūnų amatų centrą, D. Grybauskaitės laukia LRT radijo žurnalistas Edvardas Kubilius, kilęs iš Gasčiūnų, Joniškio mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, vietos gyventojai ir atvykusieji iš toliau.
Kol Prezidentė dar neatvyko, šnektelime su E. Kubiliumi, kurio sukurtas įkvepiantis dokumentinis filmas apie Gasčiūnų kaimo žmones davė impulsą projektui.
„Pirminė idėja buvo vežti filmą po Lietuvą, jo žinutė – kaimas Lietuvoje nėra prasigėręs, o stiprybė yra žmonių bendruomenė“, – sako E. Kubilius.
Apsilankęs Krizių centre, žurnalistas susipažino su moterimis, įveikusiomis smurtą, ir suprato: jeigu imamasi realių veiksmų, gyvenimą galima pakeisti iš esmės.
Birželio 17 dieną prasidėjo dešimties renginių ciklas. Renginiuose vykdavo diskusijos, susitikimai, dokumentinio filmo „Gasčiūnai“ peržiūra, grožio procedūros moterims, įvairios veiklos vaikams, kultūrinė programa.
Projekto iniciatoriai skaičiuoja, kad dešimtyje renginių iš viso apsilankė apie 2 tūkstančius žmonių. Aplankyti Šalčininkai, Kudirkos Naumiestis (Šakių r.), Tiltagaliai (Panevėžio r.), Saviečiai (Kėdainių r.), Jungėnai (Kalvarijos sav.), Antazavė (Zarasų r.), Joniškis (Molėtų r.), Žilpamūšis (Pasvalio r.), Usėnai (Šilutės r.), Gasčiūnai (Joniškio r.).
Į baigiamąjį renginį Gasčiūnuose atvyko apie 200 asmenų iš dešimties Joniškio rajono seniūnijų, kuriems reikia pagalbos.
Amatų centro kiemelyje veikė grožio oazė, kur moterys galėjo pasidažyti, susišukuoti, dovanų gauti suknelę, nusifotografuoti. Su šeimomis bendravo socialinės darbuotojos, moterys, kurios sugebėjo atsitiesti ir išsivaduoti iš smurto.
„Smurtą įveikusios moterys yra geriausios ekspertės, ką reikia daryti“, – įsitikinęs E. Kubilius. Žurnalisto teigimu, Gasčiūnuose, kuriuose gyvena apie 300 gyventojų, nėra šeimų, įtrauktų į socialinės rizikos sąrašą.
E. Kubilių projekto pabaigtuvės labiausiai džiugina tuo, kad smurtą įveikusios moterys nebijo garsiai kalbėti, raginti kitus ir įkvėpti panašaus likimo moteris.
Prezidentė – taip pat žmogus
Prie Amatų centro sustoja Prezidentės kortežas. Per papuoštus vartus į kiemą įėjusi Prezidentė nuotaikingai pakalbina mažąsias šokių klubo „Flamingas“ šokėjas. „Labai jau gražios! Ai ai!“ – pagiria.
Maždaug pusvalandį D. Grybauskaitė Amatų centre kalbasi su projekto #Įkvėpk dalyviais, keliavusiais po Lietuvą. Po pasitarimo – bendra nuotrauka prie Amatų centro.
„Klausykite, čia vien su fotoaparatais! Pasikeitė laikai, negali net pyptelti, bet kas gali nufotografuoti“, – šmaikštavo Prezidentė, išgirdusi prašymus nusifotografuoti.
Prie scenos D. Grybauskaitę pasitinka televizijos laidų vedėja, muzikologė Zita Kelmickaitė.
„Gasčiūnai pirmą kartą mato gyvą Prezidentę. Pačiupinėt galite“, – praneša žodžio kišenėje neieškanti renginio vedėja.
„Sutvarkyti laukai, važiuoji ir matai tas platybes, lygumas ir darbščius žmones. O tai svarbiausia. Tas pasitikėjimas, kurį duoda darbas, gamta, ir mūsų žmonės. O jūs Gasčiūnuose ir aplink esate be galo talentingi ir darbštūs. Matau be galo gražius darbelius, kurie puošia jūsų sceną, matau muziejų, žinau, kad turite net du teatrus“, – pagyrimų negaili Prezidentė.
D. Grybauskaitė dėkoja projekto organizatoriams už tai, kad idėja kilo jų pačių iniciatyva, nebuvo nuleista iš valdžios.
„Lietuva yra mažas rojaus kraštelis, bet jame ne visada jaučiamės laimingi, – sako Prezidentė. – Niekada neleiskite savęs skriausti, turite tikėti, pasitikėti savimi ir žinoti, kad yra žmonių, kurie gali jums padėti.“
Pasak D. Grybauskaitės, lietuviai – labai kuklūs. „Visi ajajajai!“ – rankomis scenoje vaizdžiai sumosikuoja Prezidentė, parodydama, kokios reakcijos sulaukia, kai būna pristatoma užsienyje.
„Atvažiuoji į Lietuvą. Pamato Prezidentę. Susikūprina. Nuleidžia galvą. Išdrįsta pafotografuoti, kai aš jau praeinu arba nusisuku. Ir kol aš nesureaguoju, nepamojuoju arba nenusišypsau, lietuvaitis niekada nesureaguos. Šitą žinodama, einu ir šypsausi, kiek galiu. Aišku, ne per televizorių. Nes kai patenku į televizorių, žurnalistai klausia rimtų klausimų, o aš rimtu veidu atsakinėju. Ir atrodau griežta, pikta ir vis baruosi. Bet kai atvažiuoju pas jus, pas žmones, kurie atvira širdimi, kurie nori matyti, kad aš taip pat žmogus... Nes aš tikrai taip pat žmogus, toks pat, kaip jūs. Taip pat turėjau bėdų, ir šeimoje, ir nelengvo gyvenime visko turėta, ir žinau, kaip galima tą gyvenimą praeiti, nes ėjau jį pati nuo pačios apačios.“
D. Grybauskaitė paragina: jei išdrįsai pats atskelti, padėk atsikelti ir kitam. „Tokios iniciatyvos, tokie žmonės, kaip jūs, yra mūsų Lietuvos širdis, atrama ir tik dėl to Lietuva buvo ir bus. Ir išliks visada. Ir niekas tegul nedrįsta mūsų skriausti“, – kalbą baigia Prezidentė.
„Augo kieme klevelis“, – po D. Grybauskaitės kalbos uždainuoja Z. Kelmickaitė, akimirksniu subūrusi renginio dalyvių chorą. „Kaip pirmam sykiui, be repeticijos, visai neblogai, – įvertina. – Po tokios dainos turi ta šalis klestėti.“
Išsivadavusios iš smurto
Į viešąją diskusiją Z. Kelmickaitė pakviečia Vilniaus miesto krizių centro direktorę Nijolę Dirsienę, Verslo moterų tinklo Šiaulių regiono vadovę Gražiną Garuolienę, daktarą Alvydą Unikauską bei moteris, kurios sugebėjo pasakyti, kad yra blogai.
23 metų Agnė nuo smurtaujančio vyro su dviem vaikais išėjo būdama devyniolikos. Mama tapo šešiolikos. „Vaikus gimdžiau ne tam, kad prieš juos smurtautų, – sako moteris. – Kiekviena moteris kuria savo gyvenimą. Neturime teisės leisti mus skriausti. Aš gerbiu ir myliu save. Aš galiu gyventi kitaip.“ Ji pabrėžė negyvenanti iš pašalpų: valo namus, o ateityje, tikisi, pavyks įsteigti savo valymo įmonę.
Ina, trijų vaikų mama. Nuo kovo mėnesio užsiima individualia veikla. Su alkoholį vartojančiu, smurtaujančiu vyru gyveno du dešimtmečius. Vyro nepalikdavo ne tik iš gailesčio, bet ir norėdama padėti.
Gasčiūnietė Rita patyrė psichologinį smurtą. „Man sunkiausia kalbėti, nes yra daug pažįstamų, – sako moteris. – Praėjau ugnį, vandenį ir vario dūdas prie ausų.“ Kai psichologinis smurtas buvo nukreiptas į vaikus, nusprendė nebetylėti . Suprato: niekas kitas nepadės, jei nepadės sau.
Gruodį padedama televizijos iškraustė vyrą. Kai apnuogino sielą prieš visą Lietuvą, nieko nebebijojo.
„Į kailį negavo, tai ko negyveno“, – girdėjo ir tokių kalbų. Po iškraustymo nežinojo, ką daryti: juoktis ar verkti. Palygino save su šunimi, po ilgų metų paleistu nuo grandinės.
G. Garuolienė paragino moteris kreiptis pagalbos į Verslo moterų tinklą: bus paskirtas mentorius, kuris atvyks, parodys kelią į verslą.
Pasak N. Dirsienės, kad moteris išeitų iš smurtinių santykių, reikalinga ilgalaikė pagalba. Smurtą, jos teigimu, patiria ne tik jaunos merginos. Vilniaus krizių centre gyveno moteris, kuriai buvo 84-eri. Ji kentėjo smurtą nuo savo vaikų.
Galutinį tašką diskusijoje pakviečiamas padėti daktaras A. Unikauskas. Medikui žodis "smurtas" pirmiausia reiškia žaidzas: kūno, sielos, o kartu ir valstybės, nes skriaudžiama visa bendruomenė. „Negali valstybė ekonomiškai klestėti, jei joje nesaugu“, – apibendrina A. Unikauskas.
Vytauto RUŠKIO nuot.
„Niekada neleiskite savęs skriausti, turite tikėti, pasitikėti savimi ir žinoti, kad yra žmonių, kurie gali jums padėti“, – ragino Prezidentė Dalia Grybauskaitė baigiamajame kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partnerių projekto #Įkvėpk renginyje Gasčiūnuose.
Prieš pradėdama viešą diskusiją, Zita Kelmickaitė akimirksniu renginio dalyvius subūrė į bendrą chorą, uždainuodama: „Augo kieme klevelis“.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė stabtelėdavo, paprašyta nusifotografuoti.
Dalia Grybauskaitė Amatininkų kiemelyje įsigijo dirbinių.
Paklausyti Dalios Grybauskaitės kalbos ir viešos diskusijos susirinko gausus būrys klausytojų.