
Naujausios
Prašymas iš Amerikos – ar pažįstate šiuos žmones?
Kokie žmonės įamžinti senoje nuotraukoje? Kas juos fotografavo? Šiuos klausimus kelia Vincent J. Mazeika, kurio senelis, 1911 metais atvykęs į JAV, dokumentuose nurodė, jog yra iš Gruzdžių (Šiaulių r.). Amerikoje gyvenantis anūkas spėja, kad nuotraukoje įamžinti Gruzdžių dvaro darbininkai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Adata šieno kupetoje
Laiško su pagalbos prašymu iš Vincent J. Mazeikos, gyvenančio JAV, sulaukė šiaulietis Zenonas Ripinskis.
Vincent J. Mazeika 2008 metais yra lankęsis Šiauliuose. Tąkart Z. Ripinskis jį lydėjo ir į Gruzdžius.
Nuotrauką, kurioje įvairaus amžiaus žmonės įamžinti prie kuliamosios mašinos, senelis V. Mažeika gavo gyvendamas JAV. Anūko manymu, joje nufotografuoti Gruzdžių dvaro darbininkai. Senelis, ko gero, dirbo Gruzdžių dvare ir pažinojo žmones iš nuotraukos.
Vincent J. Mazeika tikisi, kad galbūt kas nors Lietuvoje atpažins įamžintus asmenis ar žinos, kas yra šios nuotraukos fotografas. Jo nuomone, nuotrauka daryta profesionalo, tad turėtų būti ir daugiau jos kopijų.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Fotografijos skyriaus vedėja Vilija Ulinskytė-Balzienė sako, kad ši fotografija daryta apie ketvirtąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį. Sparčiai plintant fotografijai, žmonės fotografavo kasdienį gyvenimą, laisvalaikį, darbo aplinką. Verslininkai kviesdavo įamžinti ir kolektyvą, ir aplinką, iškabas, darbo scenas.
„Darbo scenos prie naujausios ir pažangiausios technikos labai dažnos senuosiuose albumuose ir mūsų muziejaus rinkiniuose“, – sako V. Ulinskytė-Balzienė.
Fotografo atvykimas būdavo svarbus įvykis, susirinkdavo ir aplinkiniai – pasižiūrėti, pasmalsauti. Neretai jie tapdavo ir fotografijų herojais – nusifotografuodavo kartu su kaimynais ar talkininkais.
Žmonės būdavo sukviečiami ir specialiai, pavyzdžiui, naujos technikos įsigijimo proga, ar dėl įvykio, susijusio su darbymečio ciklu.
V. Ulinskytė-Balzienė sako, kad į muziejų dėl fotografijų kreipiasi vis daugiau žmonių. Muziejus fotografijas skaitmenina, publikuoja viešojoje prieigoje internete, tad saugomi eksponatai tampa prieinami plačiai visuomenei ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
„Kiek esame pajėgūs padėti? Dažniausiai, kaip ir šiuo atveju, duomenų labai mažai, todėl ir muziejininkai gali pasakyti tik bendrus dalykus. Fonduose fotografijos skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių, informacija apie dalį nuotraukų buvo prarasta dar iki patenkant į muziejų. Bet būna ir jaudinančių, mūsų darbą įprasminančių akimirkų, kai žmonės atpažįsta muziejaus fonduose saugomose nuotraukose savo artimuosius ar fotografą“, – sako Fotografijos skyriaus vedėja.
Prieš keletą mėnesių vienas asmuo ieškojo mamos, kuri mokėsi Mergaičių gimnazijoje iš karto po Pirmojo pasaulinio karo, jaunystės nuotraukos.
„Sakydama, kad pasistengsime, galvojau, kad situacija visiškai beviltiška. Ekspozicijai atrinkinėdama nuotraukas, radau to laiko Šiaulių gimnazijos fotografiją, kurios kitoje pusėje buvo surašytos visų mergaičių pavardės! Būna laimingų pabaigų, nors atrodo, šieno kupetoje adatą lengviau surasti", – sako V. Ulinskytė-Balzienė.
Gruzdžių dvaras
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir paveldosaugos skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vyriausiasis specialistas Vytautas Kirkutis informavo, kad dabar Gruzdžių dvaro sodybos kompleksą sudaro 29 pastatai. Gruzdžių dvaras – vienas didžiausių architektūros paminklų Šiaulių krašte.
Dvaras vertingas kaip išlikęs nežymiai transformuotas sodybinis ansamblis.
Pagal istoriko Virginijaus Jocio Gruzdžių dvaro istorinius tyrimus, tai – vienas seniausių dvarų Lietuvoje. Jį valdė garsios istorinės asmenybės: Chodkevičius, Valavičiai, Radvilos, Sapiegos, vėl Radvilos, Sobieskiai.
1768 m. Šiaulių ekonomiją padalijus į 4 gubernijas, suformuota Gruzdžių gubernija, o senasis Gruzdžių dvaras padidintas, prijungus prie jo 4 tuščių kaimų žemes.
1793 metais Jekaterina II padovanojo Šiaulių ekonomiją Platonui Aleksandrovičiui Zubovui. Jam mirus Gruzdžiai atiteko broliui Dmitrijui. Zubovai juos valdė iki 1858 m. kai dvaras buvo parduotas (kai kurie šaltiniai teigia, jog buvęs praloštas) Dmitrijui Ivanovičiui Naryškinui.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dvaras perėjo valstybės žinion, kur įsteigta gyvulininkystės ir pienininkystės mokykla.
Vincent J. Mazeikos archyvo nuotr.
Spėjama, kad šioje nuotraukoje įamžinti Gruzdžių dvaro darbininkai. Vincent J. Mazeika iš JAV ieško žmonių, kurie galėtų atpažinti, kas jie ar žinotų, kas šios nuotraukos autorius.