
Naujausios
Prasižengę politikai lošia toliau
Politikai, pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, pasišvilpaudami toliau siekia politinės karjeros. Sėdi merų, savivaldybių tarybų narių kėdėse, kandidatuoja rinkimuose. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimai yra tik pagrūmojimas — nu nu nu.
Vyriausioji rinkimų komisija taip pat nesiima veiksmų, nes Rinkimų įstatymas nedraudžia prasižengėliui dalyvauti rinkimuose. Tiesa, komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas stebisi, kad įstatymus pažeidę politikai dirba toliau, o atsakomybė taikoma tik valdininkams.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Akiratyje — pažeidę įstatymą politikai
Lapkričio pradžioje Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), klausdama, ką daryti su tais politikais, kurie pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą ir vis tiek eina į naujus rinkimus.
Įstatymas numato sankcijas, kurios kol kas taikomos tik valdininkams. Viena iš sankcijų — trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo negali būti priimamas į valstybinę tarnybą, jeigu jo tarnybos santykiai pasibaigė bet kokiais pagrindais. Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys yra ir valstybės politikai — savivaldybių tarybų nariai ir merai.
VTEK prašo VRK pateikti savo poziciją dėl praktinio šių nuostatų taikymo kandidatuojantiems į savivaldybių tarybas asmenims, kurie pastarųjų trejų metų laikotarpyje buvo pripažinti pažeidę įstatymo nuostatas.
Nuo politikų — lyg vanduo
2008 metais VTEK svarstė kelis Šiaulių politikus: Vaclovą Volkovą, Vytautą Juškų ir Alvydą Šedžių. Įstatymą iš politikų pripažintas pažeidęs tik V. Volkovas.
Šiemet komisija svarstė Šiaulių mero Genadijaus Mikšio elgesį. Spalio 4 dieną meras pripažintas pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą.
VTEK nustatė, kad G. Mikšys, eidamas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus ir mero pareigas penkerius metus (nuo 2005 iki 2009 metų) dalyvavo sprendžiant klausimą, susijusį su jam artimų asmenų turtiniais interesais — žemės sklypais. Parinkinėjo naujų kapinių vietą, svarstė ir tvirtino detalųjį planą bei skyrė kompensacijas asmenims, kurių žemė pateko į kapinių teritoriją.
„Tokiu savo elgesiu G. Mikšys neįvykdė reikalavimo savo tarnybinėje veikloje vengti interesų konflikto ir pažeidė įstatymo nuostatas, įpareigojančias jį nusišalinti nuo klausimų, sukeliančių interesų konfliktą. Nes į minėtųjų kapinių teritoriją pateko nusavinta G. Mikšio sutuoktinės tėvams, tetai ir dėdei priklausančio žemės sklypo dalis — 2 hektarai, už kurią savivaldybė jiems kompensavo 270 tūkstančių litų“, — toks buvo verdiktas G. Mikšiui.
Po šio sprendimo meras tik juokavo: „Tai kas yra parašyta — vėjai. Anekdotas čia“. Vėjai, nes niekas į teismą dėl jo pažeidimo nesikreipė, o va įstatymo pažeidėjas, pajuokavęs, VTEK sprendimą apskundė teismui. Teismo sprendimas dar nepriimtas.
Po to, kai G. Mikšys etikos sargų buvo pripažintas pažeidęs įstatymą, jis savo partiečių iškeltas į rinkimų sąrašo viršų.
Neturi atsakomybės mechanizmo
VTEK narys Deivydas Rimkevičius teigė, kad komisija susidūrė su kolizija: pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą šiuo metu yra baudžiami tik valdininkai — trejus metus po pažeidimo nustatymo jie negali būti priimti į valstybės tarnybą, o nusižengę šiam įstatymui politikai visai neliečiami. Vadinasi, politikams VTEK verdiktas apie įstatymo pažeidimą — tik pagrūmojimas piršteliu: nu nu nu — negražu.
„Atsakomybė numatyta Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pakeitime dar 2008 metais, bet politikams ji kol kas nebuvo taikoma, nes nėra mechanizmo, kaip ją pritaikyti. Rinkimų įstatyme nieko nenumatyta šiuo klausimu — tai didžiausia problema.
Mūsų komisijai todėl ir iškilo klausimas, ar būtina atsakomybę taikyti ir politikams. Jeigu nepavyks šio klausimo išspręsti, politikams ir toliau bus taikoma per mažai atsakomybės„, — komentavo D. Rimkevičius.
Ar nors kartą pati VTEK yra kreipusis į teisėsaugos institucijas, kad jos iškeltų bylą tarnybinę etiką pamynusiam politikui?
VTEK sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas paaiškino: „Mūsų komisijos kompetencija yra labai siaura: tik konstatuojame įstatymo pažeidimą, bet negalime taikyti jokios atsakomybės. Atsakomybę taiko tik asmenį priėmęs į tarnybą asmuo ar institucija. Viskas. Ar veiksmų prieš Šiaulių merą Genadijų Mikšį yra imtasi po to, kai jis pripažintas pažeidęs įstatymą, reikia klausti miesto Tarybos“.
Žaidimai demokratija
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas įsitikinęs, kad būtent VTEK, nustačiusi, kad politikas pažeidė įstatymą, pati gali kreiptis į teisėsaugos institucijas, tačiau nė karto to nėra dariusi.
Vyriausioji rinkimų komisija VTEK kreipimąsi dėl politikų svarstys artimiausiu metu.
„Mūsų klausia, ar nusižengę politikai gali būti kandidatais rinkimuose. Manau, kad tai turi būti aiškiai įrašyta Rinkimų įstatyme, kaip to reikalauja Konstitucija“, — sakė Z. Vaigauskas, bet yra įsitikinęs, kad artimiausiems rinkimams vasario mėnesį Rinkimų įstatymo nespės pakeisti.
Kita vertus, Z. Vaigauskas įžvelgia, kad Rinkimų įstatymo pataisa galėtų tapti susidorojimo su politikais įrankiu.
„Demokratinėse valstybėse rinkimų cenzų, galimybės manipuliuoti yra labai vengiama. O nedemokratinėse valstybėse labai paplitę įvairūs apribojimai. Pavyzdžiui, net ir padarius administracinės teisės pažeidimą, nebeleidžiama kandidatuoti rinkimuose. Arba kitas pavyzdys: Ukrainoje kandidatuosiantys turi deklaruoti nekilnojamąjį turtą kvadratiniais metrais. Kažkuris populiarus lyderis apsiriko matuodamas garažą pusantro kvadratinio metro ir iš karto “toks sukčius“ buvo išbrauktas iš kandidatų sąrašų, — pasakojo Z. Vaigauskas.
„Atvirai pasakius, mane stebina, kodėl politikai, pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, iki šiol tebedirba, — stebėjosi Z. Vaigauskas. — Yra tokių VTEK klientų, kurie ne kartą pripažinti pažeidę įstatymą, bet yra ir tokių, kurie pasitaisė. Ar juos reikėtų bausti vienodai sudėjus į vieną lentynėlę?“.
Z. Vaigausko teigimu, geriausiai galėtų nuspręsti rinkėjai, ar įsileisti politiką į Tarybą.
ATSAKOMYBĖ: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas: „Mane stebina, kodėl politikai, pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, iki šiol tebedirba“.
Dainiaus LABUČIO (ELTA) nuotr.
ŽAIDIMAI: Politikai, pažeidę įstatymus, toliau žaidžia politinį gyvenimą: sėkmingai dirba merais, Tarybų nariais, nes žaidimai demokratija yra patogesni nei tiesioginė atsakomybė.
EPA — ELTA nuotr.
Piotro ROMANČIKO (ELTA) nuotr.
LAISVĖ: Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narys Deivydas Rimkevičius: „Politikams atsakomybė kol kas nebuvo taikoma, nes nėra mechanizmo, kaip ją pritaikyti.“