Politinis dvokas iš „auksinio“ tualeto

Politinis dvokas iš „auksinio“ tualeto

Politinis dvokas iš „auksinio“ tualeto

Šiaulių rajono valdančių partijų viršūnėlės sutarė statyti Kuršėnuose viešą tualetą. Už beveik 125 tūkstančius eurų (430 tūkstančių litų). Su rūsiu ir geoterminiu šildymu. Kilus triukšmui, suma šiuo metu mažėja iki 72 tūkstančių eurų (apie 250 tūkstančių litų). Už tiek Kuršėnuose galima pastatyti namą arba nupirkti mažiausiai 10 butų su tualetais ir voniomis. Kam naudinga ši „auksinė“ dovanėlė?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kvadratinis metras – apie 7000 litų

Pernai Šiaulių rajono savivaldybės įmonė Kuršėnų komunalinis ūkis užsakė parengti Kuršėnuose viešo tualeto S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje rekonstravimo projektą. Savivaldybė iš biudžeto, rajono Tarybos narių teigimu, skyrė 18 tūkstančių litų (apie 5,2 tūkstančio eurų) projektavimo darbams. Projektą rengė šiaulietis architektas Arūnas Jelinskas.

Jis suprojektavo viešą tualetą apie 12 tūkstančių gyventojų turinčiam miestui už 449,8 tūkstančio litų (apie 130 tūkstančių eurų). Apie 60 kvadratinių metrų patalpoms būtų išleista daugiau nei po 7000 litų (daugiau nei po 2000 eurų) už kvadratinį metrą.

Viešas tualetas buvo suprojektuotas su įrengtu rūsiu, geoterminiu šildymu, kuris būtų kainavęs apie 70 tūkstančių litų (apie 20 tūkstančių eurų).

Šiaulių rajono savivaldybė surengė statybos rangovo konkursą, kuriame dalyvavo ir Savivaldybės administracijos direktoriaus Kęstučio Lukšo šeimos statybos įmonė, įsikūrusi Kuršėnuose, „Medingė“. Ji, šaltinių teigimu, buvo pasiūliusi rekonstruoti viešąjį tualetą už 440 tūkstančių litų (127,5 tūkstančio eurų). Konkursą laimėjo kita statybos įmonė, pasiūliusi darbus atlikti už 430 tūkstančių litų (124,6 tūkstančio eurų).

Apetitą mažina

Šiuo metu viešas požeminis tualetas yra užrakintas. Kuršėnuose einame pas tualeto projekto užsakovą – Savivaldybės įmonės Kuršėnų komunalinio ūkio direktorių Vytautą Budrį. Kuršėnų komunalinis ūkis yra ir šio viešo tualeto savininkas.

V. Budrys tvirtino, kad architektui pavesta perprojektuoti viešojo tualeto rekonstrukciją už mažesnę kainą.

– Nutarėme, kad reikia pataisyti projektą, nes jis yra per brangus, – „Šiaulių kraštui“ aiškino V. Budrys.

– Norėjote perspjauti Kauną su jo „auksiniu“ tualetu?

– Jo... Kažkaip jis Kuršėnams yra per brangus, – juokėsi V. Budrys. – Atsisakyta geoterminio šildymo. Nuspręsta neįrenginėti rūsio. Tačiau tualetas bus ne po žeme, o antžeminis.

– Iki kiek nutarėte mažinti kainą?

– Projektuotojui yra duota užduotis parengti projektą už 250 tūkstančių litų (72,4 tūkstančio eurų). Reikėtų mums sutilpti į tokią sumą, į mažesnę tikrai netilpsime, gali būti, kad kaina bus 250 – 270 tūkstančių litų.

– Ką planuojate už naują sumą nuveikti?

– Pastatyti tualetą... Antivandaliniai indai bus brangūs.

– Antžeminį?

– Į žemę nebelįsim... Bus įrengta viskas gražiai ir normaliai – sienos lubos, visa vidaus įranga.

– Kodėl neremontuosite to tualeto, kuris yra dabar?

– Jeigu remontuotume, be 100 – 120 tūkstančių litų (28,9 – 34,7 tūkstančio eurų) tikrai nesuremontuotume. Ten reikia šiltinti pamatus, ten yra labai drėgna, vanduo sunkiasi per sienas.

Ne remontuoti, o statyti naują tualetą, pasak V. Budrio, buvo bendras Kuršėnų komunalinio ūkio ir rajono savivaldybės sutarimas.

„Sutarėme ir su rajono savivaldybės administracijos direktoriumi, meru, Kuršėnų miesto seniūnu“, – sakė V. Budrys.

Pats V. Budrys, rajono savivaldybės meras Algimantas Gaubas, Kuršėnų miesto seniūnas Vytautas Gedmontas – socialdemokratai, administracijos direktorius Kęstutis Lukšas – "Tvarkos ir teisingumo" partijos narys.

Visi jie dalyvaus kovo 1-ąją vyksiančiuose Savivaldybių tarybų rinkimuose. A. Gaubas – socialdemokratų sąraše pirmasis, V. Gedmontas – trečiasis, o V. Budrys – ketvirtasis. Kęstutis Lukšas – "Tvarkos ir teisingumo" partijos rinkimų sąraše – pirmasis, o tai reiškia, kad jis kandidatas ne tik į Tarybos narius, bet ir į merus.

Kas užsakė?

Rangovo konkursą, V. Budrio teigimu, rengė ne projekto užsakovas – Kuršėnų komunalinis ūkis, o Šiaulių rajono savivaldybė.

„Prašėme, kad rengtų Savivaldybė... Gal mes patirties per mažai turime...“ – sakė V. Budrys.

Kuršėnų komunalinio ūkio administracinis pastatas yra vos už kelių namų nuo K. Lukšo šeimos valdomos statybos bendrovės „Medingė“.

Visą sumą viešo tualeto Kuršėnuose statybai tikimasi gauti iš Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto.

– Kas nusprendė, kad tualetą galima statyti, kaip pirminiame variante buvo numatyta, – už 430 tūkstančių litų? – klausėme V. Budrio.

– Kai sprendinius sudėliojo, niekas juk nežinojo, kad kainuos tualetas apie 400 tūkstančių litų. Projektuotojas parengė projektą, bet projektuotojas užduotis gavo iš rajono Savivaldybės.

– Bet juk užsakovas, ne Savivaldybė, o Kuršėnų komunalinis ūkis?

– Nu... Mes kartu, sakykim.

– O Savivaldybė – administracijos direktoriaus asmenyje?

– Sakykime, taip.

– Ar turite žmonių prašymų, kad Kuršėnuose tikrai būtinas viešasis tualetas toje vietoje?

– Nu... žinokit, kokie ketveri metai jis jau neveikiantis. Žmonėms gal jau prisimiršęs yra?..

Kuršėnuose reikia „antivandalinio“ tualeto

„Kuršėnuose civilizuoto tualeto reikia ir jis bus! Ir lai skrieja tos strėlės į mane. Juk ne Lukšas projektavo. Gal kažkam krūmuose patogiau, o aš manau, kad kiekvienas save gerbiantis miestas turi turėti viešąjį antivandalinį tualetą!“, – paklaustas, ar tikrai Kuršėnuose reikia tokio brangaus tualeto, atsakė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas.

Jis tikino, kad jo šeimos įmonė lygiomis teisėmis dalyvavo konkurse su kitomis Lietuvos statybos įmonėmis per viešųjų pirkimų portalą. „Ar „Medingė“ nebeturi teisės gyvuoti?!“ – piktinosi K. Lukšas.

Jis sakė ir pats matęs, kad „kosmosą kažkokį suprojektavo“. Tačiau direktorius teigė, kad ten iš tiesų ne bet koks tualetas – o „antivandalinis“, su nedūžtančia santechnika.

250 tūkstančių litų viešo tualeto statybai K. Lukšui atrodo normali suma.

– Ar jūsų šeimos įmonė „Medingė“ dalyvaus naujame konkurse dėl viešojo tualeto statybos?

– Nežinau! Aš nediriguoju „Medingei“! Bet, jeigu bus viešas ant visos Lietuvos konkursas, tai, manau, kad jie turi teisę dalyvauti. Kas jiems tai gali uždrausti?!

Politiniai ir verslo žaidėjai

Viešo tualeto sąmata, dar projektui nepasiekus Tarybos, suabejojo opozicinių partijų atstovai, kai kurie valdančiosios koalicijos partijų nariai. Labiausiai kliuvo didžiulė 60 kvadratinių metrų patalpos rekonstrukcijos suma.

„Didžiausių įtarimų sukėlė geoterminis šildymas ir įrengtas rūsys. Ką tame rūsyje po tualetu daryti?“ – klausė Šiaulių rajono savivaldybės Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidmantas Šulčius.

V. Šulčių stebina tai, kad neremontuojamas esamas tualetas, nes tai kainuotų žymiai mažiau, nei sumažinta tualeto sąmata.

Kas davė komandą projektuoti tokį brangų tualetą?

„Jeigu architektui užsakovas duos užduotį, tai gali suprojektuoti tualetą ir su bokštais, ne žemesniais, kaip bažnyčios! Viskas aišku, kad taip padaryta ne be politikų valios. Visi komunaliniai, statybos, remonto darbais, eina per administracijos direktoriaus K. Lukšo rankas. O daugelį konkursų Kuršėnuose išlošia su jo šeima susijusi statybos įmonė „Medingė“, – sakė V. Šulčius.

V. Šulčius tikino, kad rajono savivaldybėje veikia tandemas – meras Algimantas Gaubas ir administracijos direktorius Kęstutis Lukšas.

„Jie neišskiriami. Abu kuršėniškiai, klasės draugai. Todėl statybos darbai, gatvių, kelių pinigai eina į Kuršėnus. Kuršėnų mokyklos jau po kelis kartus renovuotos, kai kitose rajono vietose – iš viso niekas nepadaryta. Taip elgiamasi, nes Kuršėnuose yra 12 tūkstančių gyventojų, kurie yra ir rinkėjai“, – sakė V. Šulčius.

Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktus savivaldybių reitingus, Šiaulių rajonas atsidūrė 36 vietoje. 

Teigiama, kad vienas iš punktų, kodėl Šiaulių rajonas atsidūrė 36-oje vietoje – neskaidrūs viešieji pirkimai.

Dešimt tualetų su voniomis

Net ir 250 tūkstančių litų yra labai didelė suma.

Tai kelia labai didelių abejonių, kai žinoma, kad rekonstruojamas plotas yra tik 60 kvadratinių metrų.

"3,5 tūkstančio litų už vieno kvadratinio metro remontą yra milžiniška suma“, – įsitikinę "Šiaulių krašt" kalbinti specialistai.

Šiuo metu vieno kambario butas Kuršėnuose kainuoja apie 25 tūkstančius litų.

Gal už tą sumą galima nupirkti 10 butų ne tik su tualetais, bet ir su voniomis?

Šiuolaikinis namas Kuršėnų centrinėje dalyje kainuoja 150 tūkstančių litų.

Šiandien kviečiamas rajono Tarybos Kontrolės komiteto posėdis, kuriame bus svarstomi klausimai ir apie viešąjį Kuršėnų tualetą.

Giedriaus BARANAUSKO, Algimanto BRIKO nuotr.

VIZIJA: Tokį valdantieji Šiaulių rajono politikai įsivaizduoja naująjį Kuršėnų tualetą.

UŽSAKOVAI: Savivaldybės įmonės Kuršėnų komunalinio ūkio direktorius Vytautas Budrys juokavo, kad Kuršėnai nenori perspjauti Kauno su „auksiniu“ tualetu.

TUALETAS: Požeminio Kuršėnų viešojo tualeto politikai nenori rekonstruoti, nors tai kainuotų žymiai pigiau.

INTERESAI: Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas ginasi, kad jo šeimos įmonė turi interesų statyti tualetą Kuršėnuose.

PRIEKAIŠTAI: Šiaulių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidmantas Šulčius mano, kad viešojo tualeto rekonstrukcijos suma, net ir sumažinus ją beveik perpus, yra per didelė.