Politikai nebesipriešina didesnei vandens kainai

Politikai nebesipriešina didesnei vandens kainai

Šiaulių miesto taryba svarsto branginti vandenį. Birželį siūlyta branginti 28 procentais, bet siūlymas atmestas. Dabar svarstoma, jog vanduo turėtų brangti 12 procentų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kainą didina dėl investicijų

Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainą gyventojams siūloma didinti 0,61 lito už vieną kubinį metrą. Ji didėtų nuo 4,87 lito iki 5,48 lito (be PVM, kuris nuo rugsėjo 1 dienos didės iki 21 procento).

„Šiaulių vandenys“ prašo Tarybos leidimo kreiptis dėl tokio kainos didinimo į Valstybinę kainų kontrolės ir energetikos komisiją. Taryba sprendimą ketina priimti rugpjūčio 20 dienos posėdyje.

Tam be didesnių diskusijų jau yra pritarę du pagrindiniai Tarybos komitetai — Finansų ir ekonomikos bei Miesto ūkio ir plėtros.

„Šiaulių vandenų“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius pirmadienį komitetuose tvirtino, jog tarifus didinti būtina dėl bendrovės pradėtų investicinių projektų. Skaičiavimai pateikti atsižvelgus tik į šią vienintelę kainos sudedamąją dalį.

Kai kurie politikai abejojo, ar su tuo sutiks Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija, nes toks kainos skaičiavimas gali neatitikti patvirtintos kainų skaičiavimo metodikos. J. Matkevičius neslėpė, jei būtų bendrovės valia, Kainų komisijai teiktų prašymą didinti vandens ir nuotekų kainą 28 procentais. Tada vandens kaina peršoktų 6 litus už vieną kubinį metrą (be PVM).

Kompromisinis variantas

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog miesto Tarybai buvo bandoma įpiršti idėją iš viso nusišalinti nuo vandens ir šilumos kainų tvirtinimo. Palikti tai spręsti vien Valstybinei kainų kontrolės ir energetikos komisijai. Savivaldybės adminsitracija jau buvo parengusi ir atitinkamą Tarybos sprendimo projektą.

Tai ypač buvo aktualu bendrovei „Šiaulių vandenys“, kurios pirminį prašymą 28 procentais didinti vandens ir nuotekų kainą, birželį miesto Taryba atmetė.

Vandens tiekėjai jau tada tvirtino, jog ims strigti ES remiami investiciniai projektai: Medelyno, Kalniuko, Pabalių ir kitų miesto mikrorajonų vandentvarkos projektai, dumblo perdirbimo įrenginių statyba, nuotekų valyklos rekonstrukcija, tinklų atnaujinimas. Bendrovė dirba nuostolingai ir neturi lėšų, kuriomis privalo prisidėti prie šių projektų finansavimo.

Rugpjūčio pradžioje žlugo „Šiaulių vandenų“ bandymas imti paskolą investiciniams projektams. Anot bendrovės generalinio direktoriaus J. Matkevičiaus, nė vienas bankas neteikė siūlymo.

Finansų ir ekonomikos komitetas pasipriešino idėjai atimti iš Tarybos teisę tvirtinti kainas. Bet, atsižvelgęs į „Šiaulių vandenų“ situaciją, pasiūlė teikti Tarybai projektą dėl vandens kainos didinimo, tik įvertinti vien investicijų įtaką kainai.

Siūlomoje kainoje įvertinta ir bendrovės jau paimta daugiau nei 9 milijonų litų paskola ir numatoma imti 7,8 milijonų litų paskola investiciniams projektams.