Pokyčiai V. Kudirkos gatvėje įvesti, neįvertinus grėsmių pėstiesiems

Artūro STAPONKAUS nuotr.
V. Kudirkos gatvės atkarpoje atidarytas dvipusis eismas iškėlė didelių grėsmių pėstiesiems, nes šaligatvių gatvėje nėra ir jiems tenka eiti važiuojamąja gatvės dalimi.
Nuo pirmadienio Šiauliuose V. Kudirkos gatvėje vienos krypties automobilių eismą pakeitė dvipusis. Tai visiškai nenudžiugino šios gatvės gyventojų. Jų manymu, gatvė yra siaura, nėra šaligatvių, todėl važiuojamąja gatvės dalimi einantiems pėstiesiems kyla grėsmių būti nublokštiems automobilio.

Dvipusis eismas ant „pėsčiųjų galvų“

Šiaulių miesto savivaldybė praėjusią savaitę paskelbė, kad Saugaus eismo komisijos posėdyje svarstytas klausimas dėl dvipusio eismo organizavimo V. Kudirkos gatvės atkarpoje nuo Gėlės gatvės iki Vytauto gatvės. Komisija, įvertinusi gatvės parametrus ir pateiktus argumentus, priėmė siūlymą visoje V. Kudirkos gatvės atkarpoje tarp Vilniaus ir Vytauto gatvių organizuoti dvipusį eismą.

Toks sprendimas pribloškė V. Kudirkos gatvės gyventojus. Čia daugelį metų vienpusis eismas vyko šia gatve nuo Vytauto gatvės link Vilniaus gatvės, tai yra į ligoninės pusę. Automobiliai įprastai daugiau važiuodavo dešiniąja kelio puse, o kairiąja eidavo pėstieji. Ypač žiemą ir taip nebuvo saugu, o dabar situacija dar labiau komplikavosi.

Saugaus eismo komisijai priėmus naujus sprendimus, gyventojai surinko per 40 parašų ir antradienį pateikė raštą Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui Antanui Bartuliui.

„Gatvė nepraplatinta, šaligatviai iki šiol neįrengti, eismo intensyvumas padidėjęs, pėsčiųjų ir eismo saugumas pablogėjęs. Kyla klausimas, kokie ir kieno pateikti argumentai. Manome, kad gyvendami šioje gatvės atkarpoje turime teisę žinoti apie tokius planuojamus kardinalius pakeitimus ir informuojami iš anksto, kad galėtume dalyvauti diskusijoje bei pateikti savus argumentus. Šiuo atveju tik 2023-03-16 buvo pateiktas informacinis pranešimas, kaip faktas apie įvykusį sprendimą“, – piktinamasi rašte.

Gyventojai prašo atidėti priimtą komisijos sprendimą, kol nebus įgyvendinti gatvės platinimo, šaligatvių įrengimo darbai. Taip pat norėtų susipažinti su pateiktais argumentais dėl dvipusio eismo sprendimo minėtoje atkarpoje. Žmonės reikalauja supratingumo bei realiai saugių sprendimų.

Viena iš rašto rengėjų V. Kudirkos gatvės gyventoja Valda Kizevičiutė atkreipė dėmesį, kad važiuojamąja kelio dalimi vaikai eina į mokyklą, senukai keliauja į ligoninę ir panašiai. Be to, daug automobilių atvažiuoja į stadioną, stato juos, kur sugalvoja, dažnai – gyvenamojo rajono gatvelėse.

„Man, kaip mokytojai, pikta. Mokai vaikus pilietiškumo, o pats esi bejėgis, visiškas sraigtelis. Niekas su tavimi nesitaria. Jokių argumentų klausia, nieko“, – graudinosi šiaulietė, kad sprendimai Savivaldybėje priimami be diskusijos su gyventojais.

Ji pažymėjo, kad mieste yra vietų, kurios paženklintos kaip gyvenamasis rajonas, ten apribotas greitis. V. Kudirkos gatvėje dvipusis eismas automatiškai paleistas ant pėsčiųjų galvų.

Pirma paleido dvipusį eismą, o dabar spręs situaciją

Nei Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas bei Saugaus eismo komisijos pirmininkas Vincas Urbonavičius, nei Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus atstovai penktadienį apie V. Kudirkos gatvės gyventojų raštą dar nebuvo girdėję.

V. Urbonavičius pasakojo, kad didžiąja dalimi V. Kudirkos gatvėje eismas vyksta abiem kryptimis, tik jos viduryje dar nuo sovietmečio buvo likęs „apendiksas“, kur automobiliams buvo leidžiama važiuoti tik viena kryptimi. Saugaus eismo komisijoje kilo ginčių, kad toks eismas nepatogus greitosios pagalbos automobiliams, kitam transportui.

„Aš pasiūliau padaryti eismą dviejų krypčių ir, jei mes tikrai ne viską žinome, lauksime gyventojų atsiliepimų. Jei gyventojams kils kokia problema, svarstysime, kaip ją išspręsti. Gal šaligatvį ar kokius stulpelius uždėsime. Vienaip ar kitaip išspręsime“, – sakė direktoriaus pavaduotojas.

Jis teigė įsivaizduojąs, kad pėstiesiems eiti ta gatve nėra patogu, nors ji nėra labai siaura, tačiau kartu ir nepakankamai plati. Anot vadovo, gyventojai situaciją vietoje žino, todėl žadėjo ją aptarti. Tačiau, kodėl tai nebuvo padaryta prieš paleidžiant dvipusį eismą, kausimas lieka atviras.