Po tragedijos valdininkai miega ramiai

Po tragedijos valdininkai miega ramiai

Po tragedijos valdininkai miega ramiai

Geltona įspėjamoji juosta bei planuojami pastatyti įspėjamieji ženklai. Šiais darbais Šiaulių valdininkai reagavo į prieš savaitę greta karinio aerodromo įvykusią tragediją — gesindamas gaisrą, žuvo karys. Įspėjamosios juostos jau dabar nudraskytos. O valdininkai pataria ugniagesiams — naktį į teritoriją neiti.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Vadas nebenori pranešti apie žūtį

39-erių metų Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės Priešgaisrinės ir gelbėjimo grandies vado jaunesniojo puskarininkio Artūro Belskio žūties vietoje gėlės dar nenuvytusios. Pavojingos duobės tebežiojėja.

Atsakymo, kada miesto Savivaldybei priklausanti teritorija bus sutvarkyta — nėra. KOP Aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Audronis Navickas, po nelaimės nesulaukęs jokios Šiaulių miesto savivaldybės vadovų reakcijos, pats mero Genadijaus Mikšio teiravosi, kada duobės bus užlygintos. Mero atsakymas — kitais metais. Jei gaus lėšų iš Europos Sąjungos.

„Mane šokiravo toks atsakymas. Kiek dar žmonių turi įkristi? Laukiame Europos Sąjungos kaip Dievo rankos. O jeigu Europa neduos?“ — klausia A. Navickas.

Vadas įsitikinęs — Savivaldybė privalo rasti lėšų nusamdyti vieną buldozerį, kuris per savaitę duobes užstumdytų. Ir darbų imtųsi dabar, o ne ateinančiais metais.

Praėjusį savaitgalį netoliese Šiaulių karinio aerodromo vėl buvo kilęs gaisras. „Kamuoja netikrumo jausmas — siųsti savo ugniagesius ar ne? Žinodamas, kad žmogus gali įsmukti į duobę, susimąstai. O jei miesto valdžia dar metus lauks? Kaip jie lauks, taip mes gesinsime“, — sako vadas.

A. Navickas mano, kad vieną dieną apie duobes jo paklaus ir žuvusiojo artimieji. Vadas sako tegalėsiąs nurodyti adresą, kieno teirautis.

„Žmogaus, kurį pažinojome, nebėra, o duobės — yra. Aš negaliu priversti žmonių naktį važiuoti ten, kur žuvo jų kolega. O po to dar vienai žmonai žiūrėti į akis ir sakyti: “Atleiskit, dabar jūsų vyras žuvo“. Ji manęs klaus, kodėl aš ten siunčiu vyrus“, — apie beviltišką situaciją kalba vadas.

Siūlo laikytis instrukcijų

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius vardija po nelaimės nuveiktus darbus: aptvėrė teritoriją geltonos spalvos juosta — „ berods kilometrą“, matęs nuotraukoje; kitą savaitę turėtų būti pastatytos lentelės, informuojančios, kad pavojinga įeiti į teritoriją; pastatys ženklus, draudžiančius įvažiuoti mechaniniu transportu į teritoriją.

Pasiteiravus, kokia nauda iš ženklų specialiosioms tarnyboms, V. Damulevičius išvedžiojo: „Ši teritorija yra paskelbta pavojinga, kurioje lankytis draudžiama. Be abejo, ugniagesių darbas yra pavojingas. Tokioje teritorijoje jie turi atitinkamai elgtis — pagal pavojingos teritorijos statusą. Yra atitinkamos instrukcijos“.

Kaip naktį ugniagesiams pastebėti pavojų? V. Damulevičius atsako palyginimu: „Gaisrą gesinant gali stovėti ant sijos ir kita sija gali nukristi ant galvos“.

Galiausiai Administracijos direktorius pamini ruošiamą konkursui medžiagą dėl teritorijos sutvarkymo. V. Damulevičiaus teigimu, realiai darbai galėtų prasidėti birželio 1 dieną.

Skaičiuoja du milijonus litų

Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės darbo saugos skyriaus vedėjas Jeronimas Ulianskas apie birželį planuojamus darbus sužinojo tik iš „Šiaulių krašto“.

Prieš tai tikino — realūs darbai teritorijoje artimiausiu metu neprasidės. Išgirdęs, kad V. Damulevičius kalba kitaip, skyriaus vedėjas pasvarstė — gal Administracijos direktorius turi kitos informacijos?

„Padaryti žvalgybą ir pažymėti šulinius, kurie yra pavojingi, irgi reikia laiko“, — sako vedėjas.

J. Ulianskas skaičiuoja: pavojinga teritorija užima apie 100 hektarų. Duobių yra apie tūkstantį. Jas užversti kainuotų apie du milijonus. Darbai truktų apie trejus metus.

Skyriaus vedėjas teturi vienintelį patarimą gaisrininkams: „Naktį ten geriau neiti“. O jei gaisras? J. Ulianskas nuramina: “Iki aerodromo gaisras tikrai nenueis, nes ten yra betoninės juostos“.

Skyriaus vedėjas apeliuoja į gyventojų sąmoningumą ir pamini sumanymą penktadieniais ir šeštadieniais patruliuoti. Nuo kada, J. Ulianskas negalėjo atskleisti, nes, paskelbus spaudoje, „visi pasislėps, kas nori uždegti“.

Kaltės nemato

Šiaulių apskrities viršininko administracijos Civilinės saugos departamento direktorius Vidas Astrauskas, paklaustas, ką nuveikė per savaitę, dėstė, jog, vykdydama Industrinio parko projektą, Šiaulių miesto savivaldybė „kažką ruošiasi ir ten daryti“.

„Jie ir pinigus gauna. Dabar imasi prevencinių priemonių. Įsakymas išleistas turi būti. Ta teritorija ženklais įspėjamaisiais apstatyta, kad ten nesilankytų žmonės“.

— Bet žmogaus gyvybė neįkainojama jokiais pinigais.

— Šita vieta žmonėms vaikščioti būtinybės nėra.

— Kalbame apie specialiąsias tarnybas, kurios privalo važiuoti į gaisro vietą.

— Negaliu aš jų komentuoti.

— Negi jiems nereikėjo važiuoti į gaisrą?

— Jeigu dega, aišku, reikia gesinti.

— Bet suprantate, kad specialiosioms tarnyboms įspėjamieji ir draudžiamieji ženklai nepadės.

— Ateityje, galbūt, tas vietas žinos, ir bus atsargūs.

— Sunku kalbėti apie atsargumą naktį, kai ugniagesys skuba su žarna.

— Taip, visaip būna, darbas pavojingas.

— Nejaučiate kaltės dėl to, kas įvyko?

— Nemanyčiau, kad čia yra mūsų kaltė. Mes negalime žinoti, kas, kur, kada vyksta. Jei žmogus kur įkrenta į šulinį — tai kieno atsakomybė gali būti?

— Esate iki nelaimės buvęs toje teritorijoje?

— Ne. Tik dabar.

Kiek kainuotų darbai?

UAB „Šiaulių kelias“ direktorius Romanas Kančauskas preliminariai paskaičiuoja, kiek galėtų atsieiti užpilti duobes. Jei žvyro nereikia iš toli vežti, galima 1 kubo užpylimo kaina, įskaičiuojant darbą, būtų apie 15— 25 litus. Jei žvyras prie duobės likęs ir tereikia užpilti — kaina gerokai sumažėja.

Buldozeris valandai kainuotų apie 100 litų. Vienai duobei užkasti gali pakakti ir 10 minučių — priklauso nuo aplinkybių.

GRĖSMĖ: Lietuvos KOP Aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Audronis Navickas svarsto, kiek dar nelaimių turi įvykti, kad pagaliau būtų užpiltos beveik dvidešimtmetį pavojų keliančios duobės.

PATARIMAS: Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės darbo saugos skyriaus vedėjas Jeronimas Ulianskas teturi vienintelį patarimą gaisrininkams: „Naktį ten geriau neiti“.

 

TRAGEDIJA: Ši duobė nusinešė 39-erių metų kario gyvybę.

JUOSTOS: Valdininkų triūsas jau mėtosi ant kelio.

POŽIŪRIS: Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius po tragedijos su žurnalistais susitiko nelaimės vietoje. Kaip tveriamos pavojingos vietos, dabar direktorius pasižiūri nuotraukose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Lietuvos KOP Aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Audronis Navickas : „Aš negaliu priversti žmonių naktį važiuoti ten, kur žuvo jų kolega. O po to dar vienai žmonai žiūrėti į akis ir sakyti: “Atleiskit, dabar jūsų vyras žuvo“.