Po „Nenuskintą sodą“ vaikščiojo austrai

Po „Nenuskintą sodą“ vaikščiojo austrai

Po „Ne­nus­kin­tą so­dą“ vaikš­čio­jo aust­rai

Aust­ri­jos Krem­so mies­to „Da­li­ko“ ga­le­ri­jo­je ati­da­ry­ta Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dailės ga­le­ri­jos di­rek­to­riaus, ta­py­to­jo Kor­ne­li­jaus Užuo­to ir skulp­to­riaus Mar­ty­no Gau­bo pa­ro­da „Ne­nus­kin­tas so­das“. „Da­li­ko“ ga­le­ri­jos ku­ra­to­rė – bu­vu­si šiau­lie­tė Da­lia Blauens­tei­ner. Ti­ki­ma­si, kad pa­ro­da Aust­ri­jo­je taps ga­le­ri­jų bend­ra­dar­bia­vi­mo pra­džia.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Su­do­mi­no so­cia­li­nė te­ma­ti­ka

K. Užuo­to ir M. Gau­bo pa­ro­da „Ne­nus­kin­tas so­das“ Krem­se ati­da­ry­ta ge­gu­žės 13 die­ną. Pa­sak K. Užuo­to, idė­ja su­reng­ti pa­ro­dą Aust­ri­jo­je ki­lo spon­ta­niš­kai. Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­ja in­ten­sy­viai bend­ra­dar­biau­ja su lat­viais, len­kais, bal­ta­ru­siais: K. Užuo­tas su Moks­lo ir me­no pro­rek­to­re Ing­ri­da Šau­lie­ne svars­tė, kaip bū­tų ga­li­ma bend­ra­dar­bia­vi­mą plės­ti. I. Šau­lie­nė pri­si­mi­nė pa­žin­tį Švei­ca­ri­jos am­ba­sa­do­je su Aust­ri­jos ga­le­ri­jos „Da­li­ko“ ku­ra­to­re Da­lia Blauens­tei­ner.

Pra­si­dė­jo su­si­ra­ši­nė­ji­mas elekt­ro­ni­niu pa­štu. Ga­liau­siai K. Užuo­tas, su­lau­kęs skam­bu­čio iš Aust­ri­jos, iš­gir­do lie­tu­viš­ką bal­są. Pa­si­ro­do, D. Blauens­tei­ner yra šiau­lie­tė, bai­gu­si tuo­me­ti­nį Šiau­lių pe­da­go­gi­nį ins­ti­tu­tą. Ta­py­to­ja, pa­ro­das pri­sta­čiu­si ne tik Eu­ro­po­je, bet ir JAV.

D. Blauens­tei­ner pa­kvie­tė šiau­lie­čius reng­ti pa­ro­dą „Da­li­ko“ ga­le­ri­jo­je, pa­si­rū­pi­no pa­ro­dos fi­nan­sa­vi­mu iš mies­to sa­vi­val­dos.

Pir­miau­sia dis­ku­tuo­ta, ko­kia bus pa­ro­da. Ku­ra­to­rė pa­si­rin­ko K. Užuo­to ta­py­bą. „Ga­le­ri­ja su­da­ry­ta iš tri­jų di­des­nių sa­lių, jos su­skirs­ty­tos į ma­žes­nes erd­ves. Ku­ra­to­rės tei­gi­mu, ka­me­ri­nė­je ap­lin­ko­je vie­na ta­py­ba ga­li at­ro­dy­ti nuo­bo­džiai. Ta­py­ba vi­sa­da de­ra su skulp­tū­ra. To­dėl pa­siū­lė ras­ti skulp­to­rių“, – sa­ko K. Užuo­tas.

Top­te­lė­ju­si min­tis – skulp­to­rius Mar­ty­nas Gau­bas. Iš Rad­vi­liš­kio ki­lęs, šiuo me­tu Birš­to­ne gy­ve­nan­tis M. Gau­bas Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jo­je yra ati­da­ręs ne vie­ną pa­ro­dą. Ba­ka­lau­ro dar­bą M. Gau­bas ap­si­gy­nė Šiau­lių uni­ver­si­te­te.

Pa­ro­dai K. Užuo­tas ir M. Gau­bas at­rin­ko ir ret­ros­pek­ty­vos, ir nau­jau­sių dar­bų.

„Pa­ro­da „Ne­nus­kin­tas so­das“ – so­cia­li­nės ap­lin­kos „sky­ni­mas“, jos per­tei­ki­mas kiek­vie­nam au­to­riui priim­ti­niau­sia for­ma, me­džia­ga, kom­po­zi­ci­ne iš­raiš­ka, kaip to ne­si­no­rė­tų, lie­ka „ne­nus­kin­tų“ de­ta­lių ar įspū­džių, ku­riuos pa­ma­tai vė­liau, „iš­kri­tus snie­gui“, – taip pa­ro­dą pri­sta­to pa­tys au­to­riai.

Ati­da­ry­me da­ly­va­vo Krem­so vi­ce­me­ras kul­tū­rai, ori­gi­na­liais sa­va­dar­biais inst­ru­men­tais gro­jo mu­zi­kan­tas. Ga­le­ri­ja iš­lei­do pa­ro­dos lei­di­nį, pa­ro­dos ap­ra­šy­mas pa­te­ko į re­gio­no kul­tū­ri­nių ren­gi­nių ka­ta­lo­gą.

„Nus­te­bi­no, kad pa­ro­dos ati­da­ry­me ne­su­tei­kia­mas žo­dis au­to­riui. Ku­ra­to­rė paaiš­ki­no – ji vis­ką pa­sa­kys, o žmo­nės, jei no­rės, pa­klaus. Po­žiū­ris – ta­vo dar­bai apie ta­ve kal­ba“, – sa­ko K. Užuo­tas.

Pa­ro­dos lan­ky­to­jai drą­siai klau­sia, nuo­šir­džiai iš­sa­ko, ką gal­vo­ja. Aust­rus kiek ste­bi­no me­lan­cho­liš­kas K. Užuo­to at­vi­ru­mas ta­py­bo­je, do­mi­no dar­bų ko­lo­ri­tas.

Pa­ro­dos lan­ky­to­jus su­krė­tė be­na­mio Eri­ko te­ma K. Užuo­to ta­py­bo­je. Pa­ro­dos ku­ra­to­rė lan­ky­to­jams iš­ver­tė šio žmo­gaus, po­zuo­da­vu­sio ta­py­to­jui, tra­giš­ką is­to­ri­ją. Be­na­miu ta­po grį­žęs iš ka­lė­ji­mo: sa­vo daik­tus ra­do iš­mes­tus laip­ti­nė­je. Bu­vo in­te­lek­tua­lus, bet, at­si­dū­ręs už ri­bos, ne­be­ga­lė­jo grįž­ti į įpras­tą gy­ve­ni­mą. Su­ša­lo per Kū­čias – kaip tik tą die­ną K. Užuo­tas su juo pa­sku­ti­nį kar­tą ir bend­ra­vo.

Aust­rams, sa­ko K. Užuo­tas, so­cia­li­nė te­ma me­ne bu­vo neįp­ras­ta, jie dau­giau dė­me­sio tei­kia glo­ba­li­nėms pro­ble­moms, kaip kli­ma­to at­ši­li­mas ir pa­na­šiai.

„Aust­rams bu­vo ar­ti­ma M. Gau­bo kū­ry­ba, jis kaip Manf­red Deix, žy­mus aust­rų ka­ri­ka­tū­ris­tas, ku­rio ka­ri­ka­tū­rų mu­zie­jus yra Krem­se. Aust­rai yra ga­nė­ti­nai kan­dūs, su rea­liu hu­mo­ru“, – sa­ko K. Užuo­tas. M. Gau­bas skulp­tū­ro­mis taip pat pa­lie­čia so­cia­li­nę te­mą – emig­ra­ci­ją, apie ją kal­ba lėk­tu­vė­liai, ra­ke­ta, lai­vas „Ti­ta­ni­kas“.

K. Užuo­tas ti­ki­si, kad bend­ra­dar­bia­vi­mas su „Da­li­ko“ ga­le­ri­ja tę­sis: pla­nuo­ja­ma, kad per Šiau­lių mies­to gim­ta­die­nį uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jo­je bus pri­sta­ty­ta aust­rų pa­ro­da.

„Ga­li bū­ti. kad tai bus ga­le­ri­jos ku­ra­to­rės ta­py­bos pa­ro­da. D. Blauens­tei­ner tė­vas, bro­lis te­be­gy­ve­na Šiau­liuo­se“, – sa­kė K. Užuo­tas.

Vy­no kraš­tas

Krem­sas nuo Aust­ri­jos sos­ti­nės Vie­nos nu­to­lęs per 70 ki­lo­met­rų. Mies­tas yra Že­mu­ti­nė­je Aust­ri­jo­je, pa­sta­ty­tas ant Du­no­jaus ir Krem­so upių san­ta­kos.

Mies­tas – se­nas ir įspū­din­gas, įsi­kū­ręs kal­nuo­to­je vie­to­vė­je. Įs­pū­dį pa­li­ko ir gam­to­vaiz­dis, ir ar­chi­tek­tū­ra. „Net ne­ži­nau, kiek Krem­se baž­ny­čių, tik žval­gy­kis! Užei­ni į ku­rią, o ten aukš­čiau­sios ko­ky­bės var­go­nų mu­zi­ka“, – įspū­džiais da­li­ja­si K. Užuo­tas.

Že­mu­ti­nis Du­no­jus – vy­no kraš­tas. Va­žiuo­jant pa­lei kran­tą at­si­ve­ria vy­nuo­gy­nų te­ra­sos. K. Užuo­tas ir M. Gau­bas sve­čia­vo­si pas vyn­da­rį, ku­rio vers­lui jau 400 me­tų.

D. Blauens­tei­ner pa­kvie­tė ap­si­lan­ky­ti ir ke­liuo­se pa­ro­dų ati­da­ry­muo­se, kad sve­čiai iš ar­ti pa­ma­ty­tų vie­tos kul­tū­ri­nį gy­ve­ni­mą.

K. Užuo­tą nu­ste­bi­no, kad sa­vait­ga­lį Krem­so jau­ni­mas, ei­da­mas į baž­ny­čią, šven­tes, vel­ka­si tau­ti­nius rū­bus. Aust­rų vy­rų tau­ti­niai rū­bai – odi­niai šor­tai, kiek že­miau ke­lių sie­kian­čios ko­ji­nės. Suau­gu­sių vy­rų odi­nės kel­nės ga­li bū­ti il­gos. Švar­kai – me­džio­to­jų.

„Sa­ko­ma, kad Aust­ri­ja la­bai bran­gi ša­lis. Nie­ko pa­na­šaus. Dy­ze­li­nas pas mus kai­nuo­ja 1,04 eu­ro, ten – 1,06 eu­ro. Tei­ra­vo­mės, kiek už­dir­ba, pa­vyz­džiui, pre­ky­bos cent­ro par­da­vė­ja. Sa­kė, jog per 500 eu­rų. Kva­li­fi­kuo­tas dar­bas, ži­no­ma, ap­mo­ka­mas ge­ro­kai dau­giau. La­bai bran­gios pa­slau­gos. At­ly­gis už au­to­mo­bi­lio re­mon­tą skai­čiuo­ja­mas ne už dar­bą, o su­gaiš­tas va­lan­das“, – sa­ko K. Užuo­tas.

Nak­ti­nė­ja aust­rai il­gai. Ten, kur gy­ve­no me­ni­nin­kai, net dar­bo lai­ko ne­bu­vo: jei švie­sa de­ga, ga­li užei­ti. Kol nei­šė­jo pa­sku­ti­nis žmo­gus, tol neuž­da­rys.

Nors ke­liau­ti daug lai­ko ne­tu­rė­jo, K. Užuo­tas ir M. Gau­bas ne­pra­lei­do pro­gos ap­lan­ky­ti lan­ko­miau­sio re­gio­no ob­jek­to – gar­sio­jo Mel­ko be­ne­dik­ti­nų vie­nuo­ly­no su įspū­din­ga bib­lio­te­ka, mu­zie­ju­mi, me­no cent­ru ir net mo­kyk­la. Puoš­nus Mel­ko vie­nuo­ly­nas yra vie­nas iš di­džiau­sių ba­ro­ki­nių vie­nuo­ly­nų Eu­ro­po­je.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jos di­rek­to­rius, ta­py­to­jas Kor­ne­li­jus Užuo­tas (kairė­je), ga­le­ri­jos „Da­li­ko“ ku­ra­to­rė Da­lia Blauens­tei­ner ir skulp­to­rius Mar­ty­nas Gau­bas pa­ro­dos „Ne­nus­kin­tas so­das“ ati­da­ry­me.

Kor­ne­li­jus Užuo­tas. „Sies­ta“ (dro­bė, alie­jus, 2013).

Kor­ne­li­jus Užuo­tas. „Au­to­port­re­tas“ (dro­bė, alie­jus, 2013).

Pa­ro­da „Ne­nus­kin­tas so­das“ Aust­ri­jo­je veiks iki bir­že­lio 2 die­nos.

Mar­ty­nas Gau­bas. „Op­ti­mis­tas I“. Bron­za, me­dis. 2015 me­tai.

Mar­ty­nas Gau­bas. „Mig­ran­tai“. Bron­za, me­dis. 2015 me­tai.