Po­li­ti­nis tu­ris­tas ar ne­par­ti­nis „nar­ci­zas“?

Po­li­ti­nis tu­ris­tas ar ne­par­ti­nis „nar­ci­zas“?

Politinis turistas ar nepartinis „narcizas“?

Po savaitės Šiaulių rinkėjai skelbs verdiktą, kuris iš dviejų kandidatų taps Šiaulių meru – Artūras Visockas ar Valerijus Simulik?

Ką rinkėjai pasirinks? Politines partijas keitusį politiką ar nepartinį „narcizą“? Bendražygei parūpinusį vietą ir gerą atlyginimą globėją ar skundais dėl Savivaldybės darbo įvairias institucijas užvertusį veikėją? Šiaulių rinkėjus ne kartą apvylusį politiką, kuris, ne kartą išrinktas į miesto Tarybą, rinkosi ne darbą Savivaldybėje, o sotesnę Seimo nario algą? O gal miestiečiams geriau tiks didžiausias Menų inkubatoriaus priešininkas, staiga virtęs vos ne jo globėju?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

VALERIJUS SIMULIK

Iš traukinio – į traukinį

Iš partijos – į partiją

Politinėje arenoje Valerijus Simulik, tada dar Šiaulių Gytarių vidurinės mokyklos direktorius, pasirodė 1997 metų savivaldos rinkimuose. Į Šiaulių miesto tarybą tada jis kandidatavo su Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) sąrašu.

Tada jis į Tarybą nebuvo išrinktas, konservatoriai jam sąraše buvo skyrę tik dvidešimt pirmąją vietą iš trisdešimties.

Su konservatoriais nepatekęs į miesto valdžią V. Simulik peršoko į ant kitų bėgių stovintį traukinį.

1999 metų rugsėjo 16 dieną tapo Artūro Paulausko vadovaujamos „Naujosios sąjungos“ nariu.

Partija jauna, vos prieš metus įsikūrusi, galima tikėtis vadovaujamų postų ir aukštesnės vietos sąrašuose?

2002 metais V. Simulik tampa „Naujosios sąjungos“ (socialliberalų) Šiaulių skyriaus pirmininku, partijos pirmininko Artūro Paulausko pavaduotoju.

Partijai išnykus iš politinio žemėlapio, 2011 metais V. Simulik kartu su žlugusios „Naujosios sąjungos“ šiauliečių komanda perbėga į Socialdemokratų partiją.

Tačiau jau 2014 metų liepą išsisega raudoną rožę iš politinio švarko atlapo ir netrukus kuria naują darinį, pritaikytą 2015 metų savivaldos rinkimams ir pirmą kartą vykstantiems tiesioginiams merų rinkimams.

Naujasis politinis darinys vadinasi Visuomeninis rinkimų komitetas „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius“.

Tai ketvirtoji V.Simulik politinė organizacija.

Rinkėjus nuvylė kelis kartus

Į Šiaulių miesto tarybą V. Simulik pirmą kartą buvo išrinktas 2000 metais ir Taryboje dirbo iki kol tapo Seimo nariu ir iš miesto Tarybos pasitraukė.

Seimo nariu jis renkamas ir 2004 – 2008, ir 2008 – 2012, ir 2012 – 2016 metų kadencijoms.

Tačiau tuo pat metu dalyvauja ir savivaldos rinkimuose.

Išrenkamas į Tarybą ir 2007, ir 2011 metais. Akivaizdu, kad rinkėjai norėjo matyti V. Simulik, dirbantį Savivaldybėje. Tačiau partijos sąrašo vedlys atsisako mandato ir renkasi Seimo nario darbą.

V.Simulik ir šiuose rinkimuose pretenduoja tik į mero postą, nes visuomeninio komiteto sąraše jo pavardės nėra. Netaps meru – dirbs Seime kaip ir iki šiol dirbo.

Postas padėjėjai

Tuo metu, kai Savivaldybė spaudė kiekvieną litą, įstaigoms liepė taupyti, kai kurių miesto įstaigų darbuotojai porą mėnesių negavo atlyginimų, lėšų abejotinam politiniam postui atsirado.

2013 metais V. Simulik bendražygė, muzikos mokytoja Regina Kvedarienė priimama dirbti į Savivaldybę trečiąja mero patarėja. Tuo metu diskutuojama, ar dviem mero patarėjams yra ką veikti?

Mero patarėjo pareiginė alga tuomet buvo – 3500 litų (su mokesčiais). R. Kvedarienė buvo Seimo nario V. Simulik padėjėja.

R. Kvedarienei Savivaldybėje buvo sutrumpinta darbo diena.

Patarėja dirbo tik 7 valandas per dieną, nes ji dar ir – muzikos mokytoja Šiaulių profesinio rengimo centre.

Tuomet R. Kvedarienė, kaip ir V. Simulik, buvo socialdemokratė, tačiau pakilus vadui, pasitraukė ir ji.

INTERVIU

Fantastika virsta realybe

Keletas klausimų Valerijui SIMULIK.

– Ką darysite su Menų inkubatoriumi, jeigu būsite išrinktas meru. Būtent dėl Jūsų skundų Viešųjų pirkimų tarnybai, STT strigo šio projekto vystymas. Menų inkubatorių vadinote neūkiškumo pavyzdžiu mieste. Keisite nuomonę, ar toliau liksite šio projekto priešininku?

– Idėja gera, bet realizavimas jos – žemiau kritikos. Tą kartoju ir dabar. Savaime aišku, reikia skaičiuoti, kokius miestas nuostolius patyrė ir įvardinti atsakingus asmenis už jų veikimą ar neveikimą. Reikia labai rimtai vertinti šį projektą.

– Ar tiesa, kad Seime balsavote už tai, kad Seimo nariams būtų atkurti atlyginimai į ikikrizinį lygį? Būtent po šio balsavimo Seimo narių algos pakilo daugiau nei 2000 litų.

– Balsavau, kad būtų atstatomi Seimo narių atlyginimai, nes tai yra statutinė norma.

– Jeigu tapsite meru, kaip spręsite amfiteatro sutvarkymo projektą: palaikysite privatų kapitalą? Amfiteatrą miesto inteligentija gynė, kad ši miesto viešoji erdvė nebūtų komercializuota.

– Amfiteatrą reikia tvarkyti. Jeigu bendruomenė mano, kad tokia situacija yra gera – tai džiugu. Jeigu bus nutarta tvarkyti tą teritoriją, aš už privačią partnerystę, jeigu viešaisiais, Savivaldybės biudžeto pinigais, mes negalėsime sutvarkyti amfiteatro. Jeigu pamatysime, kad reikia privačios partnerystės, skelbsime konkursą. Aš esu už tai, kad į Šiaulius ateitų kuo daugiau įvairaus kapitalo iš Vokietijos, Latvijos, Estijos. Jeigu įrodys, kad tas kapitalas yra tvarkingas, kodėl gi ne ir Rusijos kapitalas. Rusijos verslininkų yra tvarkingų ir pareigingų.

– Su kuo Taryboje komitetas „Už Šiaulius“ eis į koaliciją?

– Aš jau pareiškimą padariau, kad mes matome darbą su visomis jėgomis, kurioms iš tikrųjų svarbus miestas. Miestiečiai pasitikėjo nepriklausomais visuomeniniais judėjimais (visuomeniniu rinkimų komitetu „Artūro Visocko nepartinis sąrašas“, visuomeniniu rinkimų komitetu „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius"), bet dviese negalime sudaryti absoliučios daugumos – neužtenka balsų. Prioritetas, aišku, yra visuomeniniai judėjimai. Komandos savo klausiau, mūsų komanda už tai, kad vienytumėmės su A. Visocko komitetu.

– Ką norėtumėte matyti Savivaldybės administracijos direktoriumi?

– Žiūrime, kas galėtų prisiimti atsakomybę. Nesugrius Šiauliai, ar aš valdysiu, ar valdys Artūras (Visockas – R. Ž.). Bet ar administracija sudarys aplinkybes, sąlygas į Šiaulius ateiti verslininkams? Vilniečiams, kauniečiams, estams, latviams, tiems paties rusams? Reikia, kad jie kuo greičiau pradėtų čia investuoti, būtų statomos gamybos įmonės, barai, kavinės.

– Per savo politinę veiklą pakeitėte ne vieną partiją.

– „Naujoji sąjunga“ nunyko. Priėmėme sprendimą palaikyti kitas partijas ir ieškoti sutarimo. Ponas Algirdas Butkevičius pakvietė mūsų komandą prisijungti. Prisijungėme.

– Bet praėjusią vasarą pasitraukėte iš Socialdemokratų partijos ir buvote apkaltinti išdavyste.

– Man niekas nieko nesakė apie išdavystę. Paskaičiau laikraščiuose, kad aš kažką griaunu. Paprašiau įvardinti. Buvo tyla. Aš atėjau, aš ir išėjau. Nemėgstu būti kam nors per jėgą įsipiršęs į draugystę.

– Kokią paskutinę knygą skaitėte?

– Dabar skaitau atsiminimus. Atspėkit, kieno. Labai mėgstu fantastinę literatūrą. Aizekas Azimovas yra vienas iš mano labiausiai mėgstamų fantastų. Dabar skaitau atsiminimus apie jį.

– Mėgstate fantazijas?

– Aišku. Fantastiniai projektai vėliau ar anksčiau tampa realybe, kaip povandeniniai laivai ar skrydis į Mėnulį.

ARTŪRAS VISOCKAS

Griovėjas nori tapti kūrėju

Politinio prieglobsčio paieškos

Praėjusį rudenį, artėjant savivaldos rinkimams, nepartinis miesto Tarybos narys Artūras Visockas pradėjo ieškotis politinio prieglobsčio. Tada A. Visockas siūlėsi būti meru ir pareikalavo pirmos vietos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąraše.

A. Visockas nusiuntė laišką TS-LKD garbės pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Laiške siūlė, kad TS-LKD Šiaulių skyriaus pirmieji asmenys būsimajame sąraše pasislinktų žemyn, o į sąrašo pirmąją vietą ir kandidatu į mero postą būtų iškeliamas jis, Artūras Visockas.

„Idealus variantas pakviesti mane kaip nepriklausomą kandidatą į pirmą sąrašo poziciją ir į Mero postą. Kalbu kiek įmanoma objektyviai ir dalykiškai. Sutikčiau, jei nomenklatūra (V. Damulevičius, J. Bartkus ir gudrusis lapinas A. Nausėda sąraše būtų įrašyti ne aukščiau, kaip sąrašo vidurys") (kalba netaisyta – red. past.) – rašė A. Visockas.

Tai esąs buvo atsakymas „į tylų Jūsų (V. Landsbergio – R. Ž.) klausimą: ką daryti? Artūrai?“

Ne kuria, o griauna?

Kai kurie miesto Tarybos nariai baigiantis kadencijai viešai prabilo apie A. Visocko darbo stilių.

„Kur įgyvendinti projektai ir darbai miesto labui? Projektai stringa dėl skundikų kaltės. Jie užverčia teisėsaugos institucijas nepagrįstais skundais, o kol vyksta tyrimai, darbai stoja“, – piktintasi.

Skundų rašymo rekordininku buvo apšauktas Tarybos narys A. Visockas.

Pats save išsikėlęs, pirmą kadenciją Taryboje dirbantis politikas teisėsaugos institucijoms buvo apskundęs ne vieną miesto valdžios sprendimą: dėl kuriamo Menų inkubatoriaus projekto, Viešojo logistikos centro, Šiaulių oro uosto plėtros plano.

Jam pro akis neprasprūdo vaizdinė reklama ant „Busturo“ autobusų, Gytarių ir „Romuvos“ progimnazijų renovacija.

Jis Vyriausybės atstovui apskundė asocijuotas mokyklų bendradarbiavimo sutartis ir kitas, jo manymu, negeroves.

Prokurorai ir STT darbuotojai nagrinėjo skundus, kilnojo popierių krūvas, kvietė darbuotojus į apklausas, bet paaiškėjo, kad dauguma skundų buvo nepagrįsti.

„Jis ne kuria, o griauna“, – tada „Šiaulių kraštui“ A. Visocko darbo stilių apibūdino keli Tarybos nariai.

INTERVIU

Nori būti mandagus

Keletas klausimų Artūrui VISOCKUI.

– Buvęs aršus Menų inkubatoriaus priešininkas prieš rinkimus merų debatuose visiškai pakeitėte savo nuomonę ir sakėte, kad Menų inkubatoriaus projektą tęsite. Kodėl taip kardinaliai keičiate nuomonę?

– Jeigu sutartis su rangovu bus nepasirašyta, bus vienokie sprendimai. Jeigu nauja sutartis su rangovu bus pasirašyta, bus kitas kelias. Jeigu bus stiprus rangovas, gali būti, jog statyba bus tęsiama. Tikiuosi, kad neišdrįs pasirašyti klastingos sutarties.

– Kaip spręsite amfiteatro sutvarkymo projektą?

– Gali būti bet kuris variantas – ir privati iniciatyva, ir miesto lėšos. Nežinau, ką atsakyti į jūsų klausimą... Nežinau, kokie yra pokalbiai dėl amfiteatro...

Prisimenu šiauliečių menininkų protestą dėl amfiteatro. Tuomet labai džiaugiausi miesto menininkais, pagalvojau, kad kai yra tikra bėda, menininkai bando spręsti klausimą. Pamenu, kad tada ten norėta statyti didžiulį kompleksą ir žmonės apgynė miesto interesus.

– Su kuo eisite į koaliciją, jei tapsite ar netapsite meru? V. Simulik sakė, kad su jumis eitų į koaliciją.

– Aš su V. Simulik nesitariau. Jis, matyt, provokuoja, manydamas, kad toks susitarimas bus.

O su kuo eisiu į koaliciją – pasimatys. Šiuo atveju negaliu kalbėti už koaliciją, kol ji nėra patvirtinta. Kai visa tai bus patvirtinta, bus aišku, tuomet ir pasakysiu.

Galbūt tiksliau būtų pasakyti, su kuo norėčiau eiti. Bet į tą klausimą taip pat neatsakysiu, nes kita pusė gali padaryti procesus, kurie bus nenaudingi.

– Ką norėtumėte matyti Savivaldybės administracijos direktoriumi?

– Norėčiau matyti nepartinį profesionalą, galbūt net iš pašalės. O kaip tai realizuosis, pamatysime. Greičiausiai jis vis dėlto bus partinis ir pagal tam tikrą koalicijos susitarimą. Norai ir galimybės skiriasi, bet aš manau, kad koalicija bus atsakinga, kad į šitą poziciją neišdrįstų skirti žmogaus, kuris nemoka dirbti šito darbo, kuris būtų tampomas. Reikia, kad jis būtų laisvas ir galėtų vykdyti savo pareigą nesukdamas galvos, o kas gi paskambins dabar.

– Turime duomenų, kad vienu jūsų rinkimų sąraše buvusiu žmogumi Kriminalinės policijos biuras domėjosi Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Kaip į sąrašą rinkote žmones? Ar jie buvo atsitiktiniai, ar draugai, pažįstami, pažįstamų pažįstami?

– Man tai visiška naujiena dėl Kriminalinės policijos biuro. Neįtikėtina. Aš per facebook paklausiu tuoj pat, kas gavo kokių nors signalų.

Galiu pasakyti, kas man buvo prieš kelias dienas: ateina žmogus ir sako, kad aš esu silpnaprotis. O kitą dieną įvyko iš viso keistas dalykas – paskambino iš Apygardos prokuratūros, pavardės nesakysiu, ir paklausė man absoliučiai netikėto klausimo: „Kaip aš susijęs su narkotikais?“ Aš net neįsivaizdavau, ką atsakyti tokiais atvejais. Tai visiškos nesąmonės. Pasimečiau. Tokie vėjai yra mažų mažiausiai keisti. Etikos ribos yra peržengtos!

Žmones rinkau pasitikėjimo pagrindu. Aš gi nenagrinėju žmogaus. Vienus pažįstu asmeniškai. Kiti žmonės – parlamento gynėjai. Aš jų asmeniškai nepažįstu, bet jie mane rėmė ir juos delegavo į mano sąrašą. Į mokyklas ėjau kalbėtis prieš rinkimus, klausiau, ką deleguotų. Delegavo savo pasirinkimu. Nuėjau į „Šiaulių energiją“ – delegavo kitus žmones. Aš jų nepažįstu iš tikrųjų.

– Su jumis drauge Taryboje dirbę politikai jus įvardijo, kaip „narcizą“, skęstantį smulkmenose, o ne esmėje. Kaip pats tai vertinate?

– Kai žmonės pamatys, kokios partijos tą „narcizą“ remia antrajame mero rinkimų etape, taip apie mane kalbantiems turėtų būti atsakymas. Jeigu paaiškės, kad pakankamai atsakingos partijos remia vadinamą narcizą, tada ir bus paneigtas toks pasakymas apie mane.

– Kokią paskutinę knygą skaitėte?

– Norėtumėte atsakymo „Don Kichotas“?

Skaitau kelias knygas iš karto. Algimanto Čekuolio „Iš ko šaiposi pasaulis“. Šiuo metu vartau ir Giedriaus Drukteinio knygą „Kodėl spaudžiam dešinę“.

– Ruošiatės mero inauguracijai?

– Aš labai noriu būti mandagus.

Giedriaus BARANAUSKO, Jono TAMULIO nuotr.

VALDYMAS: Valerijus Simulik sako, kad nesugrius Šiauliai, ar miestą valdys jis, ar valdys Artūras Visockas.

KOALICIJA: Artūras Visockas kol kas neįvardija, su kuo norėtų sudaryti koaliciją.

KOMENTARAS

Dvi kardinaliai priešingos asmenybės

Arūnas GUMULIAUSKAS, išrinktosios Šiaulių miesto tarybos narys, istorikas, profesorius:

– Jie abu – Artūras Visockas ir Valerijus Simulik – yra vieni iš penkių, kuriuos aš prognozavau galimais miesto merais. Prognozės buvo remiantis ne tik visų kandidatų politine veikla, bet ir stebint kandidatų debatus.

V. Simulik politinėje veikloje jau nuo 1997 metų. Tada jis konservatorių sąraše pirmą kartą dalyvavo rinkimuose į Šiaulių miesto savivaldybės Tarybą, bet išrinktas nebuvo. Būtent tada V. Simulik pradėjo reikštis.

2000 metais socialliberalų sudėtyje buvo išrinktas į miesto Tarybą, bet taip pačiais metais įvyko rinkimai į Seimą ir jis tapo Seimo nariu. Nuo to laiko jis dirba Seime, mieste jis matomas tik kaip Seimo narys. V. Simulik stiprioji pusė, kad jis turi politikoje patyrimo.

Artūro Visocko stiprioji pusė yra tai, kad jis neturi tokio didelio stažo politikoje, todėl pas jį yra išlikę daugiau idealizmo. O šiandien Šiaulių miestui būtinai reikia idealizmo, nes miestas išgyvena tikrai ne geriausius laikus.

Šiauliai tapo tiesiog Lietuvos pajuokos objektu. Manau, kad kiekvienas save gerbiantis Šiaulių gyventojas turėtų siekti kardinaliai pakeisti situaciją.

Taigi A. Visocko silpnumas, kaip nelabai patyrusio politiko tampa tam tikra stiprybe, kadangi miestui reikalingi labai drastiški projektai, reikalingos visiškai naujos, ordinarios mintys. Ir tai galbūt gali padaryti A. Visockas.

Aiškiai silpnoji V. Simulik pusė, kad jis nesąžiningai elgėsi su rinkėjais. Jis balotiravosi ne kartą į miesto Tarybą, buvo išrinktas, bet nė karto, tapęs Seimo nariu, Taryboje nedirbo.

Manau, kad toks nesąžiningas elgesys su rinkėjais, kurie balsuoja, pasitiki, laukia, kad jis dalyvaus miesto gyvenime, jis pasirenka kitą kelią – Seimą. Manau, kad tokių Seimo narių, kurie naudoja tokią taktiką ir tampa partinių sąrašų į savivaldybių Tarybas garvežiais, turėtų ateityje daugiau nepasitaikyti.

Apie A. Visocką mes vis girdėdavome darant visokias visuomenines švaros akcijas. Debatuose mačiau, kad jis pakankamai įsigilinęs į miesto reikalus. Jis nėra žmogus iš šono.

A. Visockas, kiek supratau, yra žodžio žmogus – tai labai svarbu ir šiandien politikoje tai retas dalykas. Vienas garsus politikas, dabar jau iškeliavęs Anapilin, mėgdavo sakyti: „Baigėsi rinkimai, baigėsi pažadai“. A. Visockas su pažadais gali nebaigti.

O dėl V. Simulik šia prasme – nežinau. Kandidatų sąraše į Tarybą jo nėra, manau, nesėkmės atveju dėl mero posto, jis ramiai grįžtų į Seimą. Jis taip apsidraudžia.

V. Simulik sąraše, išskyrus Pranciškų Trijonį, yra politikoje jau nuo anksčiau, kai kurie Savivaldybėje yra užėmę net ir aukštus postus. Todėl šis sąrašas, mano akimis, nėra visai nepartinis.

Rinkėjai turi rinktis pagal sąžinę ir įsitikinimus, nes, mano nuomone, rungiasi dvi kardinaliai priešingos asmenybės.