Po­li­ti­nis tan­go: ar kandidatams rin­kė­jų ne­be­rei­kia?

Po­li­ti­nis tan­go: ar kandidatams rin­kė­jų ne­be­rei­kia?

Politinis tango: ar kandidatams rinkėjų nebereikia?

Provincijos žmonės sako neturintys beveik jokios informacijos apie kovo 1-ąją vyksiančius savivaldos rinkimus – nei lankstinukų su kandidatų sąrašais, nei reklaminių plakatų, nei visų kandidatų vardų, nei pavardžių girdėję. „Iš televizijos atrodo, kad rinkimai vyks tik Vilniuje. Kaime politinis tango su rinkėjais visai nevyksta“, – „Šiaulių kraštui“ piktinosi kalbinti žmonės. Balsuoti dauguma jų eis, bet permainomis netiki. Nors jų laukia.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Rinkimai – tik iki Šiaulių riboženklio

„Šiaulių kraštas“ išsiruošė į kelionę. Iki kovo 1–ąją vyksiančių savivaldos rinkimų liko vos trys savaitės.

Pažįstamas šiaulietis, sužinojęs, kur važiuojame, tik numojo ranka: „Kokie čia rinkimai?! Tai – balsavimas! Jeigu būtų rinkimai – būtų iš ko pasirinkti, o dabar žmonės eis tik balsuoti.“

Pagrindinės Šiaulių miesto gatvės ties kiekviena sankryža ar pėsčiųjų perėja nusagstytos rinkimų plakatais. Kandidatai tai po tris, tai po du, tai didesniu būreliu, tai su šiauliečiais, tai su partijos vadais. Ir visi tik žada, kad jie dar gali, kad bus geriau, kad jais reikia tikėti ir pasitikėti.

Visi šie pažadai lyg kirviu nukertami su Šiaulių miesto riboženkliu. Už miesto ribos – anei vėjo apdraskyto plakatėlio, anei skelbimėlio. Aplankėme Šiaulių, Pakruojo ir Radviliškio rajonų miestelius ir kaimus.

„Jovalas buvo ir bus!“

Šiaulių rajonas, Ginkūnai. 57-erių metų Sigitas Juozauskas tik numoja ranka, kai klausiame apie rinkimus: „Neturiu kada domėtis, labai daug darbo.“

Vyras sako žinantis, už ką balsuos, tik taip staiga kandidato į merus pavardės neprisiminė. „Ant liežuvio galo kandidato pavardė. Koks skirtumas, ar išsirinksime vieną, ar kitą – kaip buvo jovalas, taip ir bus“, – numoja ranka Sigitas.

Jo paties gyvenimas ne daug priklauso nuo rajono valdžios. „Gatvėmis važiuoti gali, mokykla veikia, gydytojas yra. O daugiau nieko valdžia žmogui negali duoti. Visi turime pasirūpinti savimi patys. Turiu darbą ir gyvenu iš savo prakaito“, – žino vyras.

Jis visai nenori, kad Ginkūnus prijungtų prie Šiaulių miesto. Gyveni rajone – patentas veiklai pigiau kainuoja.

Sigitas piktinasi, kad valdžia tik prieš rinkimus pradeda žarstyti pažadus, o visos kadencijos metu tyli susispaudę ir džiaugiasi, kad turi darbo ir kuria sau gerovę.

„Jeigu politikai nekurs sau gerovės, kokio bieso jiems eiti į valdžią? Aišku, dėl ko einama į valdžią!“ – svarsto S. Juozauskas.

Vyras tikina, jog jie daug šneka, bet mažai daro. „Pasižiūriu politikų debatus per televiziją, bet toks įspūdis, kad rinkimai vyks tik Vilniuje. Apie rajonus beveik nieko nesigirdi“, – stebėjosi S. Juozauskas.

Vyras mano, kad nebus ir šiuose rinkimuose didelio rinkėjų aktyvumo.

„Lietuviai mažai domisi įstatymais, politika, daugiau tik keikia valdžią, bet patys susidomi įstatymais tik tada, kai jau pačiam blogai“, – mano Sigitas.

Pagrindinė problema provincijoje, Sigito nuomone, – nedarbas. Šią problemą turėtų padėti spręsti ir vietos valdžia.

Nors patyręs statybininkas sako, kad rasti pagalbinį darbininką yra didelė problema, o Lietuvoje statybų sektorius jau atsigauna.

„Grįžta iš užsienio jauni žmonės, nori dirbti statybininkais, bet pirmas klausimas: ar skiedinį paduoti reikės dviem statybininkams, ar vienam? Jeigu išgirsta, kad dviem teks suspėti, padėkoja ir atsisveikina – per sunku. Jauni nori turėti lengvai, greitai ir daug iš karto“, – stebisi Sigitas.

Vyras sako, kad jaunimas kiek išlepęs, o pensininkai nuskriausti: „Gaila žiūrėti, kaip visą gyvenimą išdirbęs žmogus senatvėje gali leisti sau nusipirkti pigiausios varškės, kruopoms ir toms centus skaičiuoja.“

Apie riestus nagus ir varganą miestą

Naisiai. Trys skelbimų lentos kaimo centre. Skelbimai apie vištas, Užgavėnes, remontą, paskolas... Nė vienoje iš jų net menkiausios užuominos, kad po trijų savaičių vyks rinkimai.

Parduotuvėje sutiktos naisiškės Aristida ir Sonata stebisi, kad rinkimai jau tuoj, o informacijos apie rinkimus beveik nėra.

„Būdavo pilnos pašto dėžutės rinkimų agitacijos, kandidatų nuotraukų, o kur visa tai dingo prieš šiuos rinkimus?“ – stebėjosi moterys.

Naisiškės stebisi, kad labai mažai informacijos ir apie tai, kaip reikės balsuoti už merus – juk pirmą kartą vyks tiesioginiai merų rinkimai.

„Žmonės labai nori, kad meras būtų renkamas ne pagal partiją. Meras galėtų būti visai atskirai nuo visokių sąrašų ir partijų. Reikia asmenybių, o ne partijų ir sąrašų klapčiukų!“ – įsitikinusios moterys.

Koks pagrindinis gero kandidato į merus bruožas?

„Kad nagai ne į save būtų lenkti!“ – nejuokauja naisiškės.

„Naisiai gražiai tvarkosi, bet ką darys Šiaulių miestas? Apgailėtinai atrodo ir nuskurdęs, apgailėtina didmiesčio valdžia. Šiauliai atrodo amžina pelkė ir dėl miesto tvarkos, ir dėl asmenybių. Vieni skandalai valdžioje, o kai nutveria ir iškelia į viešumą valdančiųjų darbelius, labai greitai jiems įsigali senaties terminas ir išsisuka nuo atsakomybės“, – priminė moterys.

„Pasižiūrėkit, kaip miesteliai tvarkosi – gražu pažiūrėti į Kelmę, Linkuvą, Naisius. Gėda turėtų būti didmiesčiui! Žurnalistai viešina, o Šiaulių valdžiai – nulis! Skurdžiai atrodo miestas“, – stebėjosi naisiškės.

Vertybės

Naisiškės sakė, jog kiekvienas kaimas turi savo problemų, Naisiuose jų taip pat užtenka, bet bendra tendencija, švara, tvarka – neabejotini.

„Didžiausia problema – jaunimas. Net ir Naisiuose. Toks įspūdis susidaro, kad kažkas specialiai nusiteikęs išvaryti iš Lietuvos jaunimą. Ir tas kažkas valdo net ne iš Lietuvos. Reikia atlaisvinti šalį kitataučiams, o lietuvių čia nebereikia? Nusivylęs jaunimas be darbo savo tėvynėje važiuoja svetur“, – komentavo naisiškės.

Moterims nerimą kelia ir tai, kad pamatinės žmonių vertybės keičiamos abejotinu popsu.

„Iš laikraščių, televizijos skiepijamos vertybės – žemiau juostos. „Šiaulių kraštą“ dar įdomu pasiimti, čia dar rašoma apie pamatines vertybes, jų laikomasi, jos puoselėjamos, o kiti leidiniai – apsaugok Dieve!“ – gražiais žodžiais savo laikraščiui sušildė naisiškės.

„Balsavau ir balsuosiu už tuos pačius“

Pakruojo rajonas, Lygumai. Centrinė miestelio aikštė, jei ne du dėvėtų drabužių kioskeliai, – per patį vidudienį  būtų tuščia.

Kad artėja rinkimai, išduoda žaliais dažais išdažytas stendas ant seniūnijos pastato, skelbiantis, kad čia yra Lygumų rinkimų apylinkė.

„Agitacijos jokios, bet man jos ir nereikia. Tiek metų balsavau už tuos pačius ir dabar balsuosiu! Nelakstau, nekaitalioju nuomonės. Kaip buvo nuo senų laikų, taip ir bus!“ – šypsosi lygumietis Vilhelmas Elskis.

Pakruojo valdantieji nuolat linksniuojami dėl įvairių abejotinų sprendimų, o buvęs ilgametis meras garsėjo kaip  „pagerintos kavos“ mėgėjas.

„O kas be nuodėmės? Gal su pinigais galėtų geriau tvarkytis, bet jei ateis kiti – geriau nebus. Aš taip nusistatęs“, – atlaidžiai šypsosi V. Elskis.

Tiesioginiai merų rinkimai – gerai

Lygumų bendruomenės pirmininkas, ūkininkas Vygantas Špakauskas džiaugiasi, kad šiemet pirmą kartą vyks tiesioginiai merų rinkimai.

„Jeigu patikdavo koks asmuo iš partijos, paprastai partija pastatydavo į merus savo nuožiūra. O dabar žmonės rinksis merą – tai labai gerai, kad partija negalės manipuliuoti žmonių pasirinkimu“, – mano V. Špakauskas.

Vyras ilgus metus dirbo rinkimų komisijoje, skaičiavo balsus, tik pastaruosius kelerius metus šio darbo atsisakė.

Mirktelime akį: ar įmanoma apylinkėje suklastoti biuletenių skaičių. Juk visi savi, keli balsai čia ar čia, koks kam skirtumas!

Vygantas pykteli: „Yra komisija, stebėtojai! Kaip susitarsi septyniese, kai atstovaujama skirtingoms partijoms?! O kai dabar per rinkimus yra užlūžę kompiuteriai, ką aš žinau, kaip ten daroma?!“

Pats V. Špakauskas pasakojo dalyvavęs vienos partijos veikloje, bet kai partija išnyko, jis sau pažadėjęs niekada daugiau į politiką nebelįsti.

Jaunimas – pagrindas

Opiausia problema Lygumų miestelyje, V. Špakausko teigimu, jaunimo užimtumas. Neseniai bendruomenė buvo susitikusi su rajono valdžia. Vietoj planuotų dviejų valandų pokalbio apie tai, kaip miestelyje išlaikyti ir užimti jaunimą, pokalbis išsitęsė iki trijų su puse valandos.

„Jaunų žmonių yra Lygumuose, čia gimsta vaikų. Tai yra labai gerai, bet turime neišbarstyti. Turime rūpintis jaunimo laisvalaikiu. Jaunimas – miestelio pagrindas“, – įsitikinęs bendruomenės pirmininkas.

Jaunieji lygumiečiai, kurie nori darbo, jo randa aplinkinėse žemės ūkio bendrovėse, kitur, ir iš miestelio į užsienius nebėga.

„Reikia tik norėti dirbti, o po darbo jaunimui pasiūlysime užsiėmimų“, – sako V. Špakauskas.

Prie Lygumų parduotuvės sutikta jauna mama Aja Daunorienė sako, kad rinkimais dar nesidomėjusi, nors rinkimuose visada dalyvauja.

„Man nelabai kuo gali padėti valdžia. Pašalpų man nereikia – vyras ūkininkauja. Gyvename prie žvyrkelio. Reikėtų, kad kelią išasfaltuotų, bet žinau, kad taip nebus. O daugiau man nieko nereikia iš valdžios. Nors ir patys, ir savo vaikų ateitį matome Lygumų miestelyje. Tvirtinsimės čia“, – sako trisdešimtmetė moteris.

Jauna mama nesitiki, kad rajone bus išrinkta tokia valdžia, kuria žmonės bus patenkinti: „Nelabai kas keisis... Išrinks tuos pačius, kaip visada, nes jų rinkėjai visada ateina į rinkimus, o šiaip rinkėjai labai pasyvūs.“

A. Daunorienė šiemet dar negavusi nė vieno rinkimams skirto lankstinuko, nemačiusi nė vieno kandidatų sąrašo. Taip dar nesą buvę, kad rinkimai ant nosies, o informacijos – jokios.

Žmonėms reikia darbo

Radviliškio rajonas. Mažaičių kaimas.

„Visada rinkimuose dalyvauju, bet nieko nesitikiu. Žmonėms reikia darbo, kad galėtų pragyventi, o ne pašalpų prašytų“, – sako Mažaičių vienkiemyje gyvenanti Liongina Stasiulienė.

Moteris sako, kad dabar žmonės „žiauriai nuskurdinti“. Ji pati gauna pašalpą. 56-erių gyvenant nuošaliame kaime sunku įsidarbinti.

Liongina girdėjo, kad rajono valdantieji yra atsidūrę teisėsaugos akiratyje, išversti iš postų, nors valdžioje jau ne vieną kadenciją dirba tie patys.

„Grįš senieji, bent jau taip aš manau. Sakot, iš teismo suolo atgal į valdžią? Manau, kad neklystančių nėra. Tegul grįžta! O rajono žmonėms reikia darbo ir dar kartą darbo! O valdžia – ji visa vienoda“, – sako L. Stasiulienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KAUKĖS: Skelbimų lentose tik kvietimas į Užgavėnes su kaukėmis, apie rinkimus – nė žodžio.

KAINOS: Ginkūnuose gyvenantis Sigitas Juozauskas sako nenorintis, jog naujai išrinkta rajono valdžia prijungtų Ginkūnus prie Šiaulių miesto. Gyveni rajone – patentas pigiau kainuoja.

JAUNIMAS: Trisdešimtmetė Aja Daunorienė sako, kad iš valdžios pašalpų neprašo, todėl, bet norėtų sutvarkytų kelių.

MERAI: Lygumų bendruomenės pirmininkas, ūkininkas Vygantas Špakauskas džiaugiasi, kad šiemet pirmą kartą vyks tiesioginiai merų rinkimai.

RINKIMAI: Kad netrukus vyks rinkimai, Lygumų miestelyje išduoda tik rinkimų apylinkės iškaba. Daugiau jokios informacijos nei apie kandidatus, nei apie rinkimus.

PASIRINKIMAS: Rinkimuose balsuoti – tai ne malkas rinkti. „Žmonėms reikia darbo ir dar kartą darbo, o su kokia valdžia gyventi, koks skirtumas“, – įsitikinusi Mažaičių vienkiemio gyventoja Liongina Stasiulienė.