
Naujausios
Po „Baltosios nakties“ – šventųjų rytas
Rytoj, Gailestingumo sekmadienį, popiežius Pranciškus Šv. Petro aikštėje paskelbs šventaisiais du savo pirmtakus – palaimintuosius Joną XXIII ir Joną Paulių II. Įspūdžiais iš Vatikano dalijasi prestižiniame Romos Popiežiškajame Laterano universitete studijuojantis kraštietis kunigas Egidijus Venckus.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Keturi popiežiai
Viso pasaulio akys šį savaitgalį krypsta į Romą. Kanonizacijoje planuoja dalyvauti devyniolikos valstybių vadovai, 24 premjerai, oficialios delegacijos iš 54 šalių. Ceremonijoje dalyvaus ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Vatikano spauda rašo, kad kanonizacijos iškilmėse turėtų dalyvauti ir popiežius emeritas Benediktas XVI.
„Keturi Bažnyčios vadovai vienoje Dievo Gailestingumo iškilmėje kartu – iš jų du jau bus šventieji. Istorinis įvykis – du šiandienos popiežiai ir du pirmtakai vienoje vietoje“, – teigia E. Venckus.
Romos miestas pasiruošęs priimti nuo 3 iki 5 milijonų turistų, piligrimų ir svečių.
Pasak E. Venckaus, naktis į sekmadienį Romoje pavadinta „Baltąja naktimi“. Bus atviros visos bažnyčios. Čia bus galimybė melstis, medituoti ir net pailsėti, nes visi viešbučiai mieste ir aplinkui jau užimti prieš kelis mėnesius.
E. Venckaus teigimu, daugeliui piligrimų paruošta vietos poilsiui ir gatvėse. Metro ir autobusai veiks visą naktį.
Romoje budės 4 400 karabinierių, 2 700 savanorių dalins keturis milijonus butelių vandens bei suteiks pirmą pagalbą.
Miesto aikštėse ir kitose strateginėse vietose pastatyta 17 didelių ekranų šiam įvykiui stebėti, nes visi norintys nepajėgs sutilpti šv. Petro aikštėje. Miesto meras prašė rinktis didžiuosius ekranus, o vietos gyventojams – televiziją namuose.
Kas dieną prekyboje pasirodo įvairiausios knygos, brošiūros, plakatai, atvirukai, magnetukai ir net rūbai su atributais, simbolizuojančiais kanonizacijos įvykį. Su popiežių atvaizdais išleisti ir pašto ženklai.
Renkasi ir Lietuvos tikintieji
Visa informacija apie popiežius šventuosius, jų istoriją penkiomis kalbomis – italų, anglų, ispanų, prancūzų ir lenkų – skelbiama ir socialiniuose tinkluose „Twitter“, „Facebook“.
Įėjimas į Vatikaną ir visas bažnyčias – nemokamas. Pasak E. Venckaus, miesto meras pranešė: jei kas bandys apgaudinėti pardavinėjant bilietus, jie – negaliojantys ir nelegalūs.
Ypač daug piligrimų laukiama iš Lenkijos, jie keliauja į Romą specialiai užsakytais traukiniais. Taip pat daug piligrimų iš Italijos šiaurės.
Jau nuo trečiadienio į Romą renkasi ir Lietuvos tikintieji. Iškilmėse dalyvaus ir dalis Lietuvos vyskupų. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis į Romą išskrido trečiadienį.
Šv. Petro aikštėje patarnaus apie 1000 kunigų.
„Savas popiežius“
„Palaimintasis Jonas XXIII Vatikano II susirinkimo sušaukimu 1962 metais pradėjo Bažnyčios atnaujinimą. Palaimintasis Jonas Paulius II savo 27 metų pontifikate įgyvendino Vatikano II susirinkimo nutarimus atnaujinant Bažnyčią“, – primena E. Venckus.
Lietuva šią Bažnyčios atsinaujinimo bangą pajuto 1993 metų rugsėjo 4–8 dienomis, viešint popiežiui Jonu Pauliui II. Tai buvo pirmasis ir kol kas vienintelis popiežiaus vizitas Lietuvos istorijoje.
„Šio sekmadienio įvykis Vatikane apkabins ir Lietuvą Jono Pauliaus II, jau šventojo, asmenyje. Visos šalys, kuriose Jis apsilankė, tarp jų – ir Lietuva, Jį laikys savuoju popiežiumi, šventuoju“, – mano E. Venckus.
Popiežiaus žodis – paskutinis
Popiežių Joną XXIII, mirusį 1963 metais, palaimintuoju popiežius Jonas Paulius II paskelbė 2000 metų rugsėjo 3 dieną.
Jonas Paulius II palaimintuoju buvo paskelbtas praėjus 6 metams po mirties – 2011 metų gegužės 1 dieną. Ar diskutuojama dėl tradicionalistų priekaištų, jog popiežius Jonas Paulius II šventuoju paskelbiamas taip greitai?
„Vatikano Šventųjų paskelbimo kongregacija išleidžia ar papildo nuostatas, kurių laikantis yra nagrinėjamos palaimintųjų ir šventųjų bylos. Galutinį sprendimą priima kongregacijos prefektas su taryba, pateikdamas popiežiui sprendimą dėl kandidato į šventuosius paskelbimo. Popiežius yra laisvas patvirtinti arba atidėti šią bylą. Vienintelis Romos popiežius gali išskirtine tvarka pagreitinti bylos eigą, surinkus visus dokumentus ir pasirašyti dekretą dėl terminų skelbiant šventąjį, kaip įvyko su Jonu Pauliumi II“, – paaiškina E. Venckus.
Lankėsi Kryžių kalne
1993 metų rugsėjo 7 dieną Jonas Paulius II šv. Mišias tema „Kankiniai. Tremtiniai. Lietuva – Kryžių šalis“ laikė Kryžių kalne.
E. Venckus primena Jono Pauliaus II maldos žodžius: „Tegul šis Kryžių kalnas antrojo tūkstantmečio po Kristaus pabaigoje liudija ir skelbia naują, trečiąjį tūkstantmetį, teskelbia Išganymą ir Atpirkimą, ko niekur kitur nerasime, kaip tik mūsų Atpirkėjo Kryžiuje ir Prisikėlime.“
E. Venckaus manymu, Šventojo Tėvo apsilankymas Kryžių kalne tapo ne tik šios kelionės, bet ir Lietuvos Bažnyčios ikona pasaulyje.
Kryžių kalne stovi Jono Pauliaus II dovanotas krucifiksas.
Kryžių kalno koplyčia, kurioje šv. Mišias laikė popiežius, 2011 metų gruodį buvo įrašyta į kultūros paveldo registrą.
Šiaulių rajono savivaldybė Kultūros ministerijai yra pateikusi paraišką dėl paramos koplyčiai atstatyti iš Europos Sąjungos 2014–2020 metams paveldui skirtų lėšų. Savivaldybės užsakymu techninį projektą yra parengęs architektas Algimantas Jukna. Koplyčiai atstatyti reikia 170 tūkstančių litų.
Prisiminimas įamžintas
Po šv. Mišių Kryžių kalne popiežius atvyko į šv. Ignaco Lojolos bažnyčią Šiauliuose: čia pailsėjo, papietavo, meldėsi bažnyčioje, padovanojo arnotą, su kuriuo aukojo šv. Mišias Kryžių kalne.
Bulvarą su Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia jungiantis takas pavadintas Jono Pauliaus vardu. Ant bažnyčios sienos pritvirtintas baltos spalvos kryžius popiežiaus viešnagei atminti.
Prie šv. Ignaco Lojolos bažnyčios stovi paminklas Jonui Pauliui II. Šiauliečių Žuklių šeimos užsakymu jį sukūrė vilnietis skulptorius Mindaugas Junčys.
Popiežiaus skulptūrą ties keliu žymi raudona akmens dėmė, iš pradžių išgąsdinusi skulptorių. Ši dėmė laikoma popiežiaus rūpesčio ženklu iš dangaus, nes Jonas Paulius II, pasimeldęs šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje, atsistojo su raudona dažų dėme.
Tą pačią dieną lankydamasis Šiluvoje, Šventasis Tėvas maldėsi Apsireiškimo koplyčioje, bazilikoje dalyvavo Žodžio liturgijoje, kardinolo Vincento Sladkevičiaus prašomas vainikavo iš Amerikos atvežtą Nekalčiausiosios Marijos Širdies statulą, Marijos globai pavesdamas lietuvių tautą. Popiežiaus apsilankymą Šiluvoje mena jo dovanotas Vatikano meistrų darbo auksinis rožinis.
1994 metais popiežiaus apsilankymui Šiluvoje atminti ant kalvelės miestelio pakraštyje pastatytas kryžius. Šioje aikštelėje leidosi popiežiaus sraigtasparnis. Šventąjį Tėvą primena ir Šiluvoje įsteigti Jono Pauliaus II namai.
Minint 15-ąsias popiežiaus vizito metines tarp Šiluvos bazilikos ir koplyčios pastatyta popiežiaus skulptūra. Skubantį, kone skriejantį popiežių sukūrė Krokuvos dailės akademijos profesorius Česlavas Dzvigajus.
Asmeninio albumo nuotr.
ĮVYKIS: „Visi esame dvasinime sujudime, atsinaujinime ir Kristaus bažnyčios pavasario džiaugsme“, – iš Romos rašo kunigas Egidijus Venckus.
LAUKIMAS: Vakar Vatikano Šv. Petro aikštėje buvo rengiamasi dviejų popiežių kanonizacijos ceremonijai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VIZITAS: Popiežius Jonas Paulius II laimino tikinčiuosius Kryžių kalne 1993 metų rugsėjo 7 dieną.
TAKAS: Vakar Šiauliuose buvo tvarkomas popiežiaus Jono Pauliaus II takas, iš bulvaro vedantis į šv. Ignaco Lojolos bažnyčią.
KRYŽIUS: Prie Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios pritvirtintas baltas medžio kryžius. Kryžius bus pašventintas sekmadienį po šv. Mišių.
EPA-ELTA nuotr.
POPIEŽIAI: Rytoj popiežius Pranciškus (nuotr. centre) šventaisiais paskelbs du palaimintuosius popiežius Joną Paulių II (nuotr. viršuje) ir Joną XXIII kanonizacijai.
SUVENYRAI: Artėjant kanonizacijos iškilmėms, suaktyvėjo prekyba suvenyrais su popiežių simbolika.
*Angelo Roncalli (Jonas XXIII) gimė 1881 metais Sotto il Monte, Bergamo provincijoje, Italijoje. 261-uoju popiežiumi išrinktas 1958 metais. Mirė 1963 metais.
*Karolis Juzefas Voityla (Jonas Paulius II) gimė 1920 metais Vadovicuose, Lenkijoje. 264-uoju popiežiumi išrinktas 1978 metais. Mirė 2005 metais.