Plonėja universiteto piniginė

Plonėja universiteto piniginė

Plonėja universiteto piniginė

Šiaulių universiteto (ŠU) senatas patvirtino praėjusių metų ir 2008 metų pajamų ir išlaidų sąmatas bei rektoriaus profesoriaus Vido Lauruškos ataskaitą. Išvada — lengvo finansinio gyvenimo šiemet nebus. Rengiamasi net protesto akcijoms.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Pusę užsidirbo pats

Pernai ŠU biudžetas buvo per 47 milijonai litų: 22 milijonai iš valstybės biudžeto, 20,2 milijono įmokos už mokslą, 5,1 milijono stipendijoms. Universitetas turi 2,4 milijono litų skolos, nes Vyriausybė, padidinusi dėstytojams atlyginimus, ne visai atsiskaitė su universitetais.

Didžiausias išlaidas — 22 milijonus litų — sudarė darbo užmokestis ir 6 milijonų mokestis „Sodrai“.

Pristatydamas universiteto veiklos ataskaitą, rektorius V. Lauruška sakė jaučiasi neramiai, nes rektoriumi pernai dirbo tik mėnesį.

Universiteto turtas sudaro 60 milijonų litų, yra 30 pastatų, 31 hektaras žemės. ŠU nupirko dalį pastato Architektų gatvėje Socialinių mokslų fakulteto bibliotekai, sėkmingai vyksta bibliotekos rekonstrukcija, renovuoti Gamtos mokslų bei matematikos ir informatikos fakultetų patalpos, prasidėjo „Studentų kampo“ renovacija, renovuotas vienas bendrabutis.

Parengti keturi investiciniai projektai, iš struktūrinių fondų gauta 12 milijonų litų.

Sumažėjo stipendijų fondas

Šiųmetinis ŠU biudžetas — 49,5 milijono litų. Valstybė davė 27,8 milijonų, stipendijoms skyrė 5 milijonus. Likusius pinigus reikia užsidirbti pačiam universitetui.

125 tūkstančiais litų sumažintas stipendijų fondas, nes valstybė mažina studentų priėmimą į jos remiamas vietas. Pasak V. Lauruškos, baigia susilyginti biudžeto dotacija su įmokų už mokslą suma. O ateityje visiems gali tekti mokėti už studijas.

Ekonomikos skyriaus direktorės Irenos Paliulytės teigimu, dabartinės įmokos už mokslą per mažos, nes nepadengia dėstytojų atlyginimų. Tačiau Vyriausybė įmokų didinti neleidžia. Iš biudžeto lėšų mokamas atlyginimas dėstytojams tik už valstybės finansuojamas vietas, už kitus studentus atlyginimas — iš jų įmokų.

Dabar ŠU neakivaizdininkai ir vakarinio skyriaus studentai už studijas moka nuo 1040 iki 2340 litų per mokslo metus.

ŠU biudžeto deficitas — 1,8 milijono litų. „Lengvo finansinio gyvenimo šiemet nebus“, — konstatavo I. Paliulytė.

Ragina protestuoti

„Tie mums duoti 27 milijonai — tai gėda valstybei. Reikia masinio protesto“, — pareiškė Teodoras Tamošiūnas, senato finansų komisijos pirmininkas.

Rengtis protesto akcijoms ragino ir Leonas Paulauskas, ŠU profsąjungos pirmininkas. Universiteto taryba nutarė kviesti kitų universitetų tarybas ir rengti bendrą kreipimąsi į šalies valdžią dėl blogėjančios finansinės situacijos.

Rektoriui nerimą kelia ir mažėjantis studentų skaičius. Praėjusiais mokslo metais jų buvo 400 mažiau nei užpernai. Net ketvirtadalis studentų nebaigia mokslų.

Auga Socialinių mokslų, Humanitarinis ir gamtos mokslų fakultetai. O vos ne per pusę sumažėjo Edukologijos fakultetas, kuriame dabar mokosi per tūkstantis studentų.

IŠVADA: Teodoras Tamošiūnas, ŠU senato finansų komisijos pirmininkas, Socialinių mokslų fakulteto dekanas, pareiškė, jog valstybei turėtų būti gėda dėl tokio prasto aukštojo mokslo finansavimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

STATISTIKA: Pernai ŠU studentų skaičius sumažėjo 400. O kas bus, kai už mokslą reikės mokėti visiems?

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA

Šiųmetinis Šiaulių universiteto biudžetas — 49,5 milijono litų.