Plastiko perdirbimo gamykla Kairiuose: pažangios technologijos tvaresnei ateičiai

Organizatorių nuotr.
virgirko
Kaip plastiko perdirbimo procesai atrodo iš arčiau, savo akimis galėjo pamatyti UAB "Virginijus ir Ko" gamyklą aplankę Kairių seniūnijos bendruomenės atstovai.
UAB "Virginijus ir Ko" valdoma plastiko perdirbimo gamykla Kairiuose – išskirtinis Europos Sąjungai (ES) svarbios žiedinės ekonomikos objektas Lietuvoje, Šiaulių regione. Praėjusių metų pabaigoje polipropileno didmaišius pradėjusi perdirbti bendrovė tapo pirmąja šios krypties veiklą vykdančia įmone Lietuvoje. Perdirbimui naudojama unikali technologija leidžia efektyviai tvarkyti ne tik iš ūkininkų surenkamus didmaišius. Kaip šie procesai atrodo iš arčiau, savo akimis galėjo pamatyti gamyklą aplankę Kairių seniūnijos bendruomenės atstovai.

Ekonomika, kuri tausoja aplinką

"Lietuvai, kaip ir kitoms ES šalims, yra nustatytos plastiko atliekų perdirbimo užduotys. Per mėnesį galime perdirbti vidutiniškai 660 tonų plastiko atliekų, gamintojams pateikdami rinkoje paklausų produktą – polipropileno (PP) granules. Savo veikla padedame Lietuvai įgyvendinti ambicingus tvarumo tikslus, įsipareigojimus pagal Europos žaliojo kurso reikalavimus, prisidedame prie aplinką tausojančio ekonomikos vystymosi. Prasminga veiklos kryptis yra ir mūsų atvirumo bendruomenei pagrindas", – sako UAB "Virginijus ir Ko" vadovas Virginijus Skublickas.

V. Skublicko teigimu, vietos seniūnaičiams surengta ekskursija yra puiki atviro dialogo su bendruomene galimybė, kuri padeda ne tik užmegzti glaudesnius ryšius su vietiniais gyventojais, bet ir išsiaiškinti jų lūkesčius bei rūpesčius. Toks bendravimas skatina tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą. Taip pat svarbu nepamiršti, kad tokios ekskursijos padeda išlaikyti dėmesį pagrindiniams tvarios veiklos tikslams, tokiems kaip aplinkosauga, socialinis teisingumas ir ekonominė gerovė. Kartu sprendžiant aktualias problemas ir ieškant naujų galimybių, galima pasiekti ilgalaikių rezultatų, kurie neabejotinai prisidės prie tvarios ir harmoningos bendruomenės vystymosi.

Plastiko atliekos Kairių gamykloje perdirbamos technologinėje linijoje, kurią sudaro plastiko atliekų smulkinimo ir plovimo įrenginys, technologinio vandens valymo sistema ir granuliavimo įranga su kvapų ištraukimu. Tai – ilgalaikę patirtį turinčių įrangos gamintojų technologija, jos nauja įranga suprojektuota konkrečios Kairių gamyklos poreikiams, siekiant pagaminti itin aukštos kokybės granules.

Plastiko atliekos į gamyklą atkeliauja iš bendrovei priklausančių Klaipėdos, Telšių ir Šiaulių atliekų tvarkymo aikštelių, į kurias atliekos patenka daugiausiai iš šiaurės vakarų Lietuvos atliekų turėtojų. Gamyklos projektiniai pajėgumai leidžia perdirbti iki 8 tūkstančių tonų plastiko atliekų per metus. Perdirbimo produktai yra parduodami tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje – PP granulės naudojamos įvairių naujų plastikinių produktų, tokių kaip pakuočių, įvairių detalių, statybinių medžiagų ir kt. gamybai.

Parodė, kaip atliekos tampa plastiko granulėmis

virgirko1

Kaip veikia gamyklos perdirbimo įrenginiai, kaip vyksta visas technologinis ciklas, atliekoms tampant naujais produktais, vietos bendruomenės atstovai galėjo išvysti iš arti. Nuo polipropileno didmaišių atskiriami perdirbimui netinkami įdėklai ir kitos priemaišos, vėliau žaliava susmulkinama iki atitinkamo dydžio frakcijos ir apdorojama 4 plovimo ciklais, veikia ekologiniu požiūriu inovatyvi granuliavimo įranga su 2 filtravimo sistemomis.

Ekskursijos dalyvius taip pat domino atliekų rūšiavimo ir tinkamų perdirbti medžiagų atskyrimo procesai, atliekas paruošiant perdirbimui, ypač – aplinkosaugos klausimai. Bendrovės atstovų teigimu, visi procesai gamykloje vykdomi laikantis atitinkamų reikalavimų. Pirmiausia tai – ISO 9001 (kokybės vadybos sistemų standartas) ir ISO 14001 (aplinkos apsaugos vadybos sistemų standartas). Šiuo metu gamykloje yra pradėtos ir perdirbto plastiko sertifikavimo (RecyClass) procedūros.

Laikantis ISO 14001 užtikrinama geresnė aplinkosaugos vadyba, sumažinanti energijos vartojimą ir atliekų išmetimą, minimizuojama incidentų tikimybė ir pan. Pasak V. Skublicko, gamykloje naudojamos technologijos automatizuotos, teikiančios realiuoju laiku informaciją apie vykstančius procesus – tai yra ir aplinkosauginiai saugikliai.

Siekiant žaliojo kurso ir aplinkosaugos tikslų, įvairūs reikalavimai – priešgaisriniai, sandėliavimo, laikymo, perdirbimo ir kiti – tik griežtėja, neretai tai tampa tikrais iššūkiais verslui. Kontrolė dėl šių reikalavimų laikymosi vykdoma nuolat, todėl 2023–2024 m. atliktų valstybinių aplinkos apsaugos ir priešgaisrinės tarnybos tikrinimų metu esminių pažeidimų nenustatyta.

"Ekskursija paliko teigiamą įspūdį – modernios technologijos ir efektyvus plastiko perdirbimo procesas rodo gamyklos gebėjimą prisidėti prie tvarumo didinimo. Malonu matyti, kad čia naudojamos pažangios ir aplinkai draugiškos perdirbimo technologijos", – įspūdžiais po ekskursijos dalijosi Kairių seniūnas Artūras Šulčius.

Pasak ekskursijos dalyvių, teritorijoje nesimatė ir kalnų šiukšlių, kaip buvo tikėtasi, išrūšiuotos ir supresuotos atliekos tvarkingai sukrautos įmonės teritorijoje, o garsui, sklindančiam iš įmonės, slopinti įrengta siena.

"Atliekų rūšiavimas vykdomas gerai apgalvotu eiliškumu, naudojama tam pritaikyta įranga. Didelį įspūdį padarė antrinių atliekų perdirbimo linija: kompiuteriais valdomi šiuolaikiški įrenginiai, tvarkingos darbo vietos. Pamačius gamyklą iš arčiau, padidėjo pasitikėjimas jos veikla. Matyti, kad įmonė gerai apgalvojusi atliekų rūšiavimo ir perdirbimo procesus. Daug padaryta investicijų ne tik į pačią gamybą, bet ir aplinkosaugą", – pasakoja Bertužių seniūnaitis Lauras Janilaitis.

Didmaišių perdirbimas: tai svarbu visiems

"Aplinkosauga yra viena iš prioritetinių tiek valdžios institucijų, tiek verslo, tiek visuomenės dėmesio sričių, reikalaujanti socialinės atsakomybės ir sąmoningumo iš visų. Deja, dažnai pamirštama, kad atliekų tvarkymas yra bendras visų įsipareigojimas. Tai turėtų rūpėti ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir tiems, dėl kurių veiklos ar gyvenimo būdo tos atliekos susidaro", – pasakoja bendrovės "Virginijus ir Ko" vadovas.

V. Skublickui antrina Kairių bendruomenės pirmininkė Audronė Bagvilienė: "Kiekvienam iš mūsų vertėtų apsilankyti panašioje įmonėje, nes tik tada supranti, kam reikalingas atliekų rūšiavimas, pagalvoji, kur užterštą pakuotę dėti, kur ji keliaus toliau, kam ją teks pakelti, čiupinėti. Manau, kad mums, gyventojams, dar trūksta informacijos apie tinkamą atliekų rūšiavimą."

Ekskursijos metu ir jai pasibaigus seniūnaičiai pateikė klausimų bendrovės atstovams bendruomenei ar jiems asmeniškai rūpimomis temomis. Pasak V. Skublicko, įmonė geranoriškai bendradarbiauja su vietos bendruomene, iškilus su atliekų tvarkymu susijusiems klausimams, palaiko draugišką ryšį su seniūnu, aktyviai prisideda prie bendruomenės gyvenimo, remdama jos organizuojamus kultūrinius renginius.

"Visi daug kuo esame susiję, nors ne visada tie ryšiai akivaizdūs. Netgi tai, kad perdirbame ūkininkų veiklos atliekas, juk nereiškia, kad jos niekaip nesusietos su Kairių miestelio bendruomenės žmonėmis, juk jie tikriausiai vartoja parduotuvėse įsigytus ūkininkų maisto produktus. Tad ir plastiko didmaišių perdirbimas yra visiems svarbi veikla. Būtų gerai, kad to nepamirštume, tiek vertindami atliekų tvarkymą, tiek ir tvarų vartojimą ateities kartų labui", – pastebi V. Skublickas.

virgirko2