Naujausios
Kartu su M. K. Čiurlioniu
Jaunojo menininko stipendija P. Ušinskiui skirta surengti teatralizuotą rečitalį „Su M. K. Čiurlioniu. Diena po dienos. Metai po metų“.
„Stipendija yra tik paskata. Tai pripažinimas, įvertinimas, bet ir be jos Povilas būtų tai daręs. Labai nori parodyti miestui, ką atrado M. K. Čiurlionyje, nori dalytis. Povilas M. K. Čiurlionį groja ne todėl, kad mokytoja sako: „Išmok Čiurlionį.“ Kažkada jam daviau paprastą M. K. Čiurlionio fugetę, jam ji taip patiko, kad net norėjo įtraukti į koncertinę programą. Jis prisilietė prie M. K. Čiurlionio ir paniro, visos vibracijos jam atitinka“, – sako R. Sližienė.
Kitąmet bus minimos 150-osios M. K. Čiurlionio gimimo metinės, jubiliejui Povilas su mokytoja ruoštis pradėjo anksčiau. Programą planavo parengti iki rugsėjo, bet, sulaukę pakvietimo koncertuoti Vokietijoje, suprato: reikia suskubti.
Prieš pokalbį mokytoja pasiūlo Povilui ką nors pagroti.
„Grosiu „Marias“, – nesudvejoja pianistas ir akimirksniu visa esybe panyra į muziką. M. K. Čiurlionio kūryba ir asmenybė jam išskirtinai svarbu.
„Tai, ko gero, yra mano mėgstamiausias kūrinys iš dabartinio repertuaro. Be to, čia yra tikrasis M. K. Čiurlionis, pats brandžiausias, save atradęs. Čiurlioniškiausias kūrinys, kur tapyba susilieja su muzika, tampa vienis“, – paaiškina.
Kvietimo Vokietijoje groti M. K. Čiurlionio kūrinius P. Ušinskis sulaukė iš klavesininkės, vargonininkės, dirigentės Ekaterinos Porizko. Pažintis užsimezgė pernai Birštone, vasaros menų akademijos meistriškumo kursuose, organizuojamuose profesorės Audronės Žygaitytės-Nekrošienės.
Festivaliui P. Ušinskis parengė beveik 40-ies minučių M. K. Čiurlionio muzikos programą. Už vertingus patarimus abu su mokytoja itin dėkingi Rokui ir Sonatai Zubovams.
„Rokas Zubovas su Sonata Zuboviene išklausė programą ir pasakė: „Jūs galite važiuoti“, – įvertinimu džiaugiasi R. Sližienė. Kitas širdį paglostęs garsių pianistų komplimentas: „Mes jį klausėme jau ne kaip mokinį, bet kaip atlikėją.“
„Rokas sakė: „Jaučiu jo grojime labai didelę pagarbą Čiurlioniui, jis Čiurlionį priima kaip vertybę ir kartu groja kaip jaunas, šiuolaikinis žmogus.“ Povilas yra šito laiko žmogus, o Čiurlionio muzika yra labai šiuolaikiška, todėl jo tuo laiku nesuprato“, – sako R. Sližienė.
Vokietijoje P. Ušinskis surengė du koncertus. Pirmasis – įvadas į festivalį – vyko gegužės 22 dieną Zolingene, buvusioje liuteronų bažnyčioje su nuostabia akustika. Koncerte pianistas grojo V. A. Mocartą, M. K. Čiurlionį.
„Mums su Povilu labai svarbu kiekvienas garsas, kiekviena pauzė, skambanti tyla. Įsivaizduojate – klausytojai viską girdi, klausosi ir atrodo, kad nustojo kvėpuoti. Atlikėjas tai labai jaučia“, – apie publiką sako R. Sližienė.
Bisui Povilas sugrojo Johanesą Bramsą – vokiečiams jų kompozitoriaus rapsodija buvo didelė dovana ir komplimentas.
Keturių koncertų ciklas Mėrbuše (miestas Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje, į vakarus nuo Diuseldorfo) prasidėjo gegužės 23-iąją, baigsis rugpjūčio 29 dieną.
Pirmasis koncertas buvo skirtas Lietuvos genijui. „M. K. Čiurlionis – tapantis kompozitorius ar muzikuojantis dailininkas?“ – afišoje retorinį klausimą kėlė organizatoriai „Klassik aber frisch“. Kiti koncertai bus skirti Piotrui Čaikovskiui, Robertui Šumanui ir Edvardui Grygui.
„Tai, kad jaunas atlikėjas pristato M. K. Čiurlionį, mums su Povilu buvo didžiulė dovana. Kad galime atstovauti savo šaliai, kad galime parodyti kompozitorių, kuriuo didžiuojamės“, – sako R. Sližienė.
Koncertas vyko dailės galerijoje, ekrane buvo demonstruojama M. K. Čiurlionio tapyba – kūrėją pristatė E. Porizko.
Šiauliečiai džiaugiasi, kad visa vokiečių delegacija, kuri viešėjo Birštone, atėjo į Povilo koncertą Mėrbuše.
„Pagarbos parodymas jaunam atlikėjui labai įkvėpė. Man, mokytojai, gera, kad klausytojas jį supranta, Vokietijoje atsistoję plojo“, – sako R. Sližienė.
Puikių recenzijų pianistas sulaukė po abiejų koncertų. „Daugiau negu talentas“ – taip buvo pavadintas vienas iš straipsnių.
Gabus pianistas jau sulaukė kvietimo festivalyje Vokietijoje dalyvauti ir kitais metais.
„Mes keliavome trise: Povilas, mokytoja, Čiurlionis. Visur, kur Povilas prisėdo prie pianino, grojo Čiurlionį – Čiurlionis liko abiejuose miestuose. Užsukome į Mėrbušo bažnyčią, stovi pianinas, negi Povilas negros? Pagrojo Čiurlionio „Tėve mūsų“, – įrašą telefone rodo mokytoja.
Į Vokietiją šiauliečiai dovanų nuvežė ne tik Povilo koncertus, bet ir M. K. Čiurlionio natų rinkinius, kompaktus – 7,5 valandos Zubovų įrašytos M. K. Čiurlionio muzikos, šilko skarelių, „Rūtos“ saldainių su M. K. Čiurlionio simbolika.
Ypatingi susitikimai
Nors kelionė Vokietijoje tetruko keturias dienas, įspūdžių susikaupė gausybė.
Itin sužavėjo viešnagė instrumentų meistro Martino dirbtuvėse Mėrbuše. Pas meistrą nuvedė koncerto organizatoriai – tai buvo tarsi dovana.
„Martinas kuria fortepijonus, jis restauruoja fortepijonus, jis veža fortepijonus į miestelio aikštę, atidaro mechanizmą, kad vaikai pažintų ir galėtų groti. Jis atkuria istorinius instrumentus iki tokios kokybės! Ir jis mus įsileido į dirbtuves. Atsidaro garažo durys ir tu – tarsi Aladino oloje, kiek ten instrumentų! Pasižiūrėkite, čia apkvaitęs Povilas“, – mokytoja rodo nuotraukoje įamžintą laimingą pianistą.
Dirbtuvėse buvo gal trisdešimt, gal keturiasdešimt instrumentų ir su visais Povilui knietėjo pagroti. Martino dirbtuves užliejo M. K. Čiurlionio muzika.
„Žavesys – groti istoriniais instrumentais, kiekvienas turi savo charakterį, savo atskirą tembrą, skirtingą mechaniką. Jie taip nerealiai restauruoti, kad apima jausmas, jog groji nauju“, – sako Povilas.
Sužavėjo ir aplankyti Klaros Šuman bei Roberto Šumano namai-muziejus. Išsaugota daug autentikos, o kartu muziejus šiuolaikiškas, interaktyvus.
Nepraleido progos užsukti ir į natų parduotuvę. R. Sližienė juokiasi, kad Povilas kone apsvaigo nuo pasirinkimo gausos – dabar klasėje ant fortepijono išdėliotos garsiausių kompozitorių natos – parsivežtas lobis.
Aktyvi vasara
Vokietijoje šiauliečius pasiekė puiki žinia: P. Ušinskis atrinktas į „Klaipėda Piano Masters“ – meistriškumo kursai, koncertai, paskaitos Klaipėdoje vyks liepos 13–23 dienomis.
„Visada reikia būti atviriems. Jei pats esi atviras, sutiksi tokių pat atvirų žmonių“, – neabejoja R. Sližienė.
O rugsėjo mėnesį P. Ušinskis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre pristatys teatralizuotą M. K. Čiurlionio programą. Koncerto datą derins prie M. K. Čiurlionio gimimo dienos – žymusis kompozitorius ir dailininkas pasaulį išvydo 1875 metų rugsėjo 22 dieną.