Penkioliktas Šiaulių Monmartras atidarytas

Penkioliktas Šiaulių Monmartras atidarytas

Pen­kio­lik­tas Šiau­lių Mon­mart­ras ati­da­ry­tas

Tre­čia­die­nio va­ka­rą „Laip­tų" ga­le­ri­jos kie­me ati­da­ry­tas 15-asis „Šiau­lių Mon­mart­ro res­pub­li­kos“ fes­ti­va­lis. Teat­ra­liš­ką fes­ti­va­lio pra­džią ly­dė­jo var­po dū­žiai, pu­čia­mų­jų inst­ru­men­tų mu­zi­ka, gra­fi­ko Ži­bun­to Mik­šio (1923–2013) dar­bų pa­ro­dos ati­da­ry­mas.

Lu­kas ALU­ZAS

lukas@skrastas.lt

Pri­sie­kė Šiau­lių Mon­mart­ro kons­ti­tu­ci­jai

„Nau­do­da­ma­si pi­lie­ti­nės ini­cia­ty­vos pir­mu­mo tei­se, skel­biu sa­ve „Šiau­lių Mon­mart­ro res­pub­li­kos“ pre­zi­den­te!“ – gar­siai ir iš­kil­min­gai šven­tės ati­da­ry­mą pra­dė­jo „Laip­tų" ga­le­ri­jos di­rek­to­rė Ja­ni­na Ali­šaus­kie­nė. Su­si­rin­ku­siuo­sius pa­ki­liais akor­dais svei­ki­no Šiau­lių pu­čia­mų­jų or­kest­ras.

„Pre­zi­den­tė“ klau­sė fes­ti­va­lio or­ga­ni­za­to­rių ko­man­dos, ar ji pa­si­ren­gu­si gy­ven­ti pa­gal šios res­pub­li­kos kons­ti­tu­ci­ją, ku­rios ker­ti­nės ver­ty­bės – mei­lė, pa­gar­ba, to­le­ran­ci­ja. „Laip­tų" ga­le­ri­jos dar­buo­to­jai gar­siai pri­sie­kė. O „Pre­zi­den­tei“ te­ko pri­siek­ti „tar­nau­ti žmo­nėms, ku­rian­tiems tik­rą kul­tū­rą, be­si­sten­gian­tiems bū­ti, o ne at­ro­dy­ti, ir dir­ban­tiems kaip sau sa­vo so­de“.

J. Ali­šaus­kie­nė kar­tu su Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­ne pa­si­ra­šė do­ku­men­tą, ku­riuo įtvir­ti­na­mas 2017-ai­siais vy­ku­sio ple­ne­ro „Mies­tas“ dar­bų per­da­vi­mas gy­dy­mo įstai­gai.

„Nuo spa­lio mė­ne­sio at­si­da­rys nau­jos vai­kų priė­mi­mo sky­riaus pa­tal­pos. Ant mū­sų tuš­čių sie­nų pa­veiks­lai bus di­džiu­lė do­va­na“, – sa­kė M. Va­lū­nie­nė. „Dar­bams žy­miai ge­riau bū­ti ma­to­miems ne­gu dul­kė­ti“, – sa­kė ple­ne­ro „Mies­tas“ dai­li­nin­kas Min­dau­gas Šni­pas.

Pen­kio­lik­tuo­sius „Šiau­lių Mon­mart­ro res­pub­li­kos“ me­tus pa­žy­mė­jo 15 var­po dū­žių.

„Šiau­lių Mon­mart­ro res­pub­li­kos“ „Kul­tū­ros mi­nist­ras“ Ri­čar­das Ja­ku­tis pri­sta­tė 14 šių­me­ti­nio dai­li­nin­kų ple­ne­ro da­ly­vių. Po to su­gie­do­tas fes­ti­va­lio him­nas.

Dė­me­sys Ž. Mik­šiui

Veiks­mas per­si­kė­lė į „Laip­tų" ga­le­ri­ją, ku­rio­je eks­po­nuo­ja­ma gra­fi­ko Ž. Mik­šio dar­bų pa­ro­da. Prieš jos ati­da­ry­mą į džia­zo mu­zi­kos šėls­mą įsu­ko an­samb­lis iš Ny­der­lan­dų „The Old Li­met­ree Jazz­pe­ra­dos“ – mu­ša­mo­jo inst­ru­men­to par­ti­jas at­li­ko pa­to­bu­lin­ta se­no­vi­nė skal­bi­mo len­ta. Ste­bi­no ir sa­va­dar­bė gi­ta­ra.

J. Ali­šaus­kie­nė pri­si­mi­nė, kad per tre­jus pir­muo­sius fes­ti­va­lio me­tus iš gra­fi­ko te­ko iš­girs­ti keiks­mų, esą ko­kio vel­nio Šiau­liuo­se vyks­ta „Mon­mart­ras“. Vė­liau Ž. Mik­šio po­zi­ci­ja ta­po nuo­sai­kes­nė.

Me­ni­nin­kas va­din­tas išei­viu, nors pa­ts su tuo ne­su­ti­ko – sa­ve va­di­no pa­bė­gė­liu. J. Ali­šaus­kie­nės tei­gi­mu, iš to ga­li­ma su­pras­ti gra­fi­ko žo­džius „Tė­vy­nė ten, kur lais­vė“. Taip pa­va­din­ta ir eks­po­nuo­ja­ma jo dar­bų pa­ro­da.

Kny­gos „Ži­bun­tas Mik­šys“ pro­jek­to va­do­vė, me­no­ty­ros moks­lų dak­ta­rė Da­nu­tė Zo­vie­nė sa­kė, kad me­ni­nin­ko kū­ry­ba yra įvai­ria­pu­sė. Ž. Mik­šys ža­vė­jo­si teat­ru ir poe­zi­ja, jo kū­ry­bo­je daug teat­ri­nių ele­men­tų.

Tik Šiau­liuo­se gra­fi­ko dar­bai ak­ty­viai ir nuo­sek­liai de­monst­ruo­ja­mi.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to Ro­ma­nų fi­lo­lo­gi­jos ka­ted­ros ve­dė­jas pro­f. dr. Vy­tau­tas Bi­kul­čius pa­sa­ko­jo ne­ti­kė­tai su me­ni­nin­ku su­si­ti­kęs pro­tes­to mi­tin­ge Pa­ry­žiu­je 1991-ai­siais. Vė­liau pro­fe­so­rius pa­dė­jo me­ni­nin­kui su­si­bend­rau­ti su „Laip­tų" ga­le­ri­ja.

V. Bi­kul­čius sa­kė, kad gra­fi­kas bu­vo per­fek­cio­nis­tas – dėl men­kiau­sios klai­dos ga­lė­da­vo ap­šauk­ti bai­siau­siais žo­džiais, drėb­da­vo tie­są į akis. Mėg­da­vo ra­šy­ti laiš­kus, at­sa­ky­da­vo į vi­sus. Pro­fe­so­rius spė­jo, kad vi­si gra­fi­ko su­si­ra­ši­nė­ji­mai su lie­tu­viais sver­tų maž­daug 20 to­nų.

Ž. Mik­šys iš­va­din­da­vo Lie­tu­vą pa­pua­sų vals­ty­be, ta­čiau ap­si­lan­kęs čia tei­gė no­rįs, kad Lie­tu­va bū­tų ge­res­nė. V. Bi­kul­čius pri­si­me­na me­ni­nin­ko pa­sta­bą: ko­dėl ei­lė­raš­čių kny­go­je de­ši­nia­me pus­la­py­je – iliust­ra­ci­ja, o kai­ria­ja­me – ei­lė­raš­tis. Ž. Mik­šys tei­gė, kad taip ne­ga­li bū­ti, mat me­no kū­ri­niai vie­nas ki­tam opo­nuo­ja.

Pas­ku­ti­niais gy­ve­ni­mo me­tais, kai gra­fi­kui sun­ku bu­vo net kal­bė­ti, jis vis tiek iš­reiš­kė to­bu­lu­mo sie­kį, ant kny­gos apie jį pa­ra­šęs „Šik­nop!“

Star­ta­vęs tarp­tau­ti­nis dai­li­nin­kų ple­ne­ras Pe­lik­so Bu­gai­liš­kio so­de šian­dien tę­sis to­liau. Lau­kia du kon­cer­tai: gru­pės „The Old Li­met­ree Jazz­pe­ra­dos“ pa­si­ro­dy­mas „Sau­lės“ Vit­ra­žų sa­lė­je, Poe­zi­jos ir mu­zi­kos nak­tis „Laip­tų" ga­le­ri­jos so­de ar­ba di­džio­jo­je sa­lė­je.

Fes­ti­va­lis baig­sis rugp­jū­čio 4-osios va­ka­rą – skam­bant gy­vai mu­zi­kai bus pri­sta­ty­ta šių­me­ti­nio ple­ne­ro dar­bų pa­ro­da.

Au­to­riaus nuo­tr.

­

Me­tas gy­ven­ti pa­gal Šiau­lių Mon­mart­ro kons­ti­tu­ci­ją ir „Pre­zi­den­tei“ – jai už­de­da­ma pri­juos­tė.

­

Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė ir „Laip­tų ga­le­ri­jos“ di­rek­to­rė Ja­ni­na Ali­šaus­kie­nė sa­vo pa­ra­šais pa­tvir­ti­na praei­tų me­tų ple­ne­ro dar­bų per­da­vi­mą gy­dy­mo įstai­gai.

­

„Šiau­lių Mon­mart­ro res­pub­li­ka“ ati­da­ry­ta su mu­zi­kos gar­sais. Gro­jo Šiau­lių pu­čia­mų­jų or­kest­ras, dai­na­vo so­lis­tai Kris­ti­na Val­čiu­kie­nė ir Pi­jus Kond­ro­tas.

­

Fes­ti­va­lio ati­da­ry­mo me­tu pri­sta­ty­ti 14 tarp­tau­ti­nio dai­li­nin­kų ple­ne­ro da­ly­vių iš Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Ny­der­lan­dų.

­

Pa­ro­do­je „Tė­vy­nė ten, kur lais­vė“ eks­po­nuo­ja­mi Ži­bun­to Mik­šio li­no rai­ži­niai.

­

Pa­ro­do­je „Tė­vy­nė ten, kur lais­vė“ eks­po­nuo­ja­mi Ži­bun­to Mik­šio ofor­tai.

­

„Laip­tų ga­le­ri­jo­je“ an­samb­lis „The Old Li­met­ree Jazz­pe­ra­dos“ at­li­ko džia­zo mu­zi­ką.