Pelėsis veja iš mokyklos

Pelėsis veja iš mokyklos

Pelėsis veja iš mokyklos

Šiaulių Medelyno pagrindinės mokyklos pradinukų tėvai pradėjo atsiiminėti vaikus iš mokyklos. Priežastis — pirmokų klasėje yra pelėsinių grybų ir mielių kolonijų. Mokyklos direktorė Ingrida Mazrimienė grasina teismais dėl mokyklos reputacijos teršimo. Visuomenės sveikatos specialistai skėsčioja rankomis: pelėsinio grybo kiekis nereglamentuojamas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tyrimus atliko laboratorijoje

Pirmokų tėvai nemalonų kvapą klasėje pajuto jau mokslo metų pradžioje. Iš išorės pelėsio nesimatė: priekinė klasės dalis apkalta medinėmis lentelėmis, siena — šiaurinė. Kilo įtarimas kad pelėsio židinys gali būti ten.

Susirūpinę tėvai elektroniniu laišku Šiaulių visuomenės sveikatos centro (ŠVSC) darbuotojų pasiteiravo, koks yra pelėsinio grybelio poveikis. „Labiausiai pelėsiams jautrūs yra kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys, žmonės, kurių imunitetas yra nusilpęs — tai lėtinėmis ligomis sergantys, senyvo amžiaus žmonės“, — gavo atsakymą.

Tuomet raštu ŠVSC paprašyta ištirti, ar konkreti klasė atitinka reikalavimus bei atlikti tyrimą dėl pelėsinio grybo. Oficialiai raštu atsakyta, jog patalpos atitinka higienos normos reikalavimus. Rašte informuojama, kad visuomenės sveikatos saugos teisės aktai nereglamentuoja leidžiamo pelėsinio grybo kiekio.

Viena iš mamų kreipėsi į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyriaus laboratoriją. Klasėje buvo pastatyta speciali iš laboratorijos gauta lėkštutė. Ištyręs mėginį, laboratorijos Šiaulių skyrius nustatė: 1 kvadratiniame decimetre per valandą yra 17 pelėsio grybų kolonijų, mielių — 9. Tėvai gavo ir žodinį paaiškinimą: ar koncentracija didesnė, ar mažesnė, pelėsinis grybelis yra kenksmingas, jo patalpose būti neturėtų.

Apie rezultatus pranešta pirmokų tėvų susirinkime, kuriame dalyvavo ir mokyklos direktorė. Direktorė tėvams parodė kitą klasę, į kurią būtų galima perkelti pirmokus.

Kreiptasi ir į Švietimo skyrių, bet jokio atsakymo nesulaukta.

Saugo vaikų sveikatą

„Vaikai 5— 6 valandas gauna nuodų dozes. Galbūt mano vaikas šiandien atsparesnis ligai, bet jei vaikas turi problemų su kvėpavimo takais? Esu sveikas, suaugęs žmogus, o galva per susirinkimą pradėjo svaigti po 2 valandų, — sako moksleivio tėvas. — Suprantu, bijomasi, kad mokykla nebūtų uždaryta.“

Kito pirmoko mama savo septynmečio sūnaus į Medelyno pagrindinę nebeleidžia nuo lapkričio pabaigos. Jos įsitikinimu, čia nesaugi aplinka, dėl jos vaikas ištisai serga.

Alergišką vaiką auginanti mama iš pradžių manė, kad vaikas peršalo. Sloga, sinusitas, kursas antibiotikų. Po mėnesio — vėl sloga, graužianti gerklė, temperatūra. Gydytojas konstatavo: susirgimai yra alerginės kilmės.

Kai per tėvų susirinkimą sužinojo apie tyrimų rezultatus, ištiko šokas: „Ką daryti? Vaiko negaliu neleisti į mokyklą, bet negaliu ir leisti.“

Ir lyg tyčia po to susirinkimo iš mokyklos grįžęs vaikas susirgo.

„Sugirdžiau priešalerginių vaistų ir pradėjau ieškoti kitos mokyklos,“ — sakė moteris.

Medelyno mikrorajone ši šeima gyvena apie 15 metų, mokykloje balsuoja per rinkimus. Jau tada įsidėmėjo slogų kvapą — kaip kaimo troboje.

Pirmoko mama stebisi, kad niekas anksčiau nekėlė šios problemos.

Išplitus žiniai, sujudo ir kitos klasės. Antrokės mama apie problemą atsitiktinai sužinojo iš kitų mamų: iš lūpų į lūpas.

„Mokyklos vadovybė galėtų sakyti: “Tėveliai, turime problemą. Reikia spręsti, ką mes galime padaryti, ką jūs galite pasiūlyti, koks veiksmų planas, — mano mama. — Bet niekas apie tai nekalba. Kai išgirsti iš šalies, kyla visokių minčių, abejonių.„

Mama norinti atlikti tyrimą ir antrokų klasėje, kurioje mokosi dukra. Ir jai buvo kilusi mintis ieškoti kitos mokyklos.

Direktorės pozicija

Vakar Medelyno pagrindinėje mokykloje tvyrojo dažų kvapas. Remontuojama pora klasių. Į vieną iš jų bus perkelti pirmokai. Prieš remontą šioje klasėje tyrimai dėl pelėsio nebuvo atlikti. Pasak direktorės Ingridos Mazrimienės, tyrimus bus galima atlikti sutvarkius klasę. O jei paaiškės, kad pelėsio yra ir šioje klasėje?

„Tada reikia keisti visas higienos normas, numatyti privalomus tyrimus visose mokyklose, — mano direktorė, mokyklai vadovaujanti nuo spalio. — Dabar higienos normose apie pelėsį neužsimenama. Niekur nėra parašyta, kad jo negali būti. Grybelis yra ir mūsų duoninėje, bet mes nesakome, kad sukels vėžį. “

Direktorė įsitikinusi, kad pelėsis — vienos mamos problema. I. Mazrimienės manymu, tyrimus turėjo atlikti ji pati: „Mokykloje atsakinga už viską aš, aš galiu inicijuoti tokių tyrimų darymą, bet ne mama. Ji turėjo mane vežtis visur. Tada galėčiau pasitikėti. Kol nepadarau pati, netikiu.“

Direktorė sakė išsiaiškinusi, jog pavojingas ne pats grybas, o jo toksinai. Bet tokie tyrimai atliekami tik Vilniuje.

Gina prestižą

Paklausta, kodėl problema nekeliama į viešumą, direktorė aiškino: mokykla neprivalo skelbti informacijos, kuri nekelia prestižo.

Direktorė patvirtino gavusi vienos mamos prašymą atsiimti vaiką iš mokyklos.

Atlikti tyrimus kitose mokyklos patalpose direktorė sakė lėšų neturinti.

Gruodį remontuotas avarinis stogas. Remonto laukia ir trečiojo aukšto koridoriaus, aktų salės lubos. Numatyta mokyklos pastato ir stogo rekonstrukcija strateginiame plane nukelta į 2013 metus.

Po pokalbio direktorė paskambino į redakciją, dar kartą pabrėždama, kad nepasitiki atliktais tyrimais ir pareiškė, jog tėvų išviešintą problemą traktuosianti, kaip šmeižtą ir ieškos teisybės teismuose.

„Esu mokyklos galva, — aiškino direktorė. — Bet kokia dezinformacija ar šmeižtas mokyklos atžvilgiu lies ne tik mokyklos prestižą, bet ir mokytojų darbą. Aš ginu savo mokyklos prestižą, įvaizdį ir darbo vietas.“

 

PELĖSIS: Pažeistos mokyklos koridoriaus sienos ir lubos. 

PRESTIŽAS: Medelyno pagrindinės mokyklos direktorė Ingrida Mazrimienė įsitikinusi, kad svarbiausia — mokyklos prestižas.

IŠORĖ: Pastato išorėje pelėsis matomas aiškiai. 

 

KLASĖ: Kitą savaitę mokytojas Arvydas Valukonis pirmokus mokys kitoje klasėje. Laboratorinių tyrimų duomenys parodė, kad šioje klasėje yra pelėsinio grybo ir mielių.

Jono TAMULIO nuotr.

 

Komentarai

Reikia stebėti vaikus

Liuda Bekerienė, Šiaulių motinos ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja Liuda Bekerienė:

— Svarbu išsiaiškinti, ar mokykloje esantis pelėsis kenkia, ar tiesiog skleidžia nemalonų kvapą. Bet kokiu atveju, jei aptiktas pelėsis, reikėtų vaikus stebėti. Gal padaugėjo plaučių ligų ar neaiškios kilmės odos išbėrimų.

Jeigu tai būtų mano asmeninė patalpa, aš ją būtinai suremontuočiau. Švara ir tvarka visada yra viena iš sveikatinimo priemonių.

Tėvams patarčiau stebėti savo vaikus. Jeigu kyla įtarimų — kreiptis į specialistus. Mūsų skyriuje dirba alergologai. Jie tiria, ar alerginę vaiko reakciją iššaukė ant sienų tūnantis pelėsis.

 

Pelėsio nėra teisės aktuose

Janina Tamošiūnienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja:

— Kai vasarą gavome verslininkų prašymą įvertinti tyrimus dėl pelėsio nuomojamose patalpose, kreipėmės į Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą. Gavome atsakymą, kad pelėsio kiekis nereglamentuojamas, todėl negalėjome vertinti.

Nors teisės akte tokios eilutės nerastume, viena aišku — pelėsio neturėtų būti.

Laboratoriniai tyrimai pagrindžia, kad Medelyno mokykloje tikrai yra pelėsis. Dabar reikia stengtis jį panaikinti.

Jei tyrimu netikima, galima jį pakartoti. Šiaulių skyriaus laboratorija yra akredituota. Jei būtų skundas, galėtume patys organizuoti patikrinimą, užsakyti laboratorinius tyrimus.

Bet išvados dėl moksleivių sveikatos saugos kitokios nebus. Tik bus konstatuota, kad pelėsio yra. O ar pelėsio kiekio yra per daug, ar jis sąlyginai galimas — mokslininkų dar neapibrėžta.

Redakcijos archyvo nuotr.

Apie pelėsį

Pelėsiai — tai grybai. Atsiradę patalpoje jie yra potencialūs žmogaus darbo ir gyvenamosios aplinkos blogintojai ar net ligų (kvėpavimo takų, alergijos, astmos ar kt.) sukėlėjai. Pastaruoju metu įrodyta, kad pelėsių išskiriamos medžiagos gali pažeisti beveik visas žmonių ir gyvūnų organizmų sistemas. Net nedideliais kiekiais su oru ir maistu į organizmą patekusios pelėsių gaminamos nuodingos medžiagos (mikotoksinai) ilgainiui sukelia įvairias, pradinėje stadijoje sunkiai diagnozuojamas ligas.