
Naujausios
Pedagogams – kalėdinės premijos
Švietimo skyriaus vedėja pirmiausia apžvelgė miesto pedagogų darbo užmokestį, kuris nuo 2020 metų kasmet kyla apie 10 procentų. Pedagogų atlyginimą lemia dvi dedamosios – stažas ir kvalifikacinė kategorija. Pakeisti teisės aktai panaikino pagrindinės bazinės algos koeficiento intervalus. Anksčiau mokyklos vadovas galėjo pats spręsti, kuriam pedagogui mokėti maksimalų koeficientą, kuriam – minimalų. Skirtingos situacijos buvo regionuose, tačiau dabar išskirtinumų būti nebegali.
Vedėja pabrėžė, kad yra galimybė padidinti pedagogo atlyginimo bazinį koeficientą dėl veiklos sudėtingumo, kai ugdomi užsieniečiai arba ilgą laiką užsienyje gyvenę lietuviai, kai vaikai turi specialiųjų ugdymosi poreikių arba mokomi namuose dėl ligos. Taip pat gali būti mokamos priemokos už pavadavimą, papildomas užduotis, skiriamos vienkartinės išmokos už išskirtinius pasiekimus (premijos).
Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklose pedagogų vidutinis darbo užmokestis siekia 2 362 eurus neatskaičius mokesčių, nuo rugsėjo 1 dienos jis padidėjo 11,3 procento. Panašiai toks pat yra ir ikimokyklinių įstaigų specialistų atlyginimų vidurkis. Gimnazijos pedagogų darbo užmokestis yra apie 20 eurų didesnis už bendrą vidurkį, o progimnazijų, pradinių mokyklų pedagogų – tiek pat mažesnis. Panaši situacija yra ir neformaliojo ugdymo įstaigose.
E. Minkuvienė akcentavo, kad metų pabaigoje daugelyje organizacijų susiformuoja darbo užmokesčio ekonomija dėl darbuotojų ligų ir kitų priežasčių. Savivaldybėje įvertino, kad tik trečdalis švietimo įstaigų šįmet gali neturėti sutaupyto darbo užmokesčio fondo.
„Siekiant dar labiau pastiprinti mūsų požiūrį į pedagogo profesiją, manome, kad maksimaliai turi būti jam atseikėta už tai, kas jam priklauso metų pabaigoje. Rekomenduojame skirti jiems pinigines išmokas iš ekonomijos. Įstaigos vadovas turėtų paskatinti ir aplinkos personalą. Vadovas pirmiausia turi skatinti savo darbuotojus ir maksimaliai panaudoti tam ekonomiją. Apie save turėtų galvoti paskutinėje vietoje, nes gauna solidų atlyginimą“, – sakė E. Minkuvienė.
Ji pabrėžė, kad švietimo įstaigų vadovams atlyginimai taip pat buvo keliami. Per 2024 metus direktorių, pavaduotojų, skyriaus vedėjų algos koeficientas išaugo 28,4 procento. Numatyti kiti skatinimo už gerus rezultatus mechanizmai.
Gali pritrūkti net pradinių klasių mokytojų, nors čia buvo jų rengimo kalvė
Vedėja pasidžiaugė, kad Šiauliuose dirba beveik visi reikalingi pedagogai, ugdymo procesas vyksta nepertraukiamai. Šiuo metu vienoje gimnazijoje ieškomas chemijos mokytojas, galintis pradėti dirbti nuo sausio 1 dienos.
Skyriaus vadovė priminė, kad miestas įvertino, kaip pritraukti jaunų pedagogų – miesto Taryba rugsėjį patvirtino pedagogų pritraukimo, perkvalifikavimo ir kvalifikacijos tobulinimo programą ir skyrė finansavimą jai įgyvendinti.
„Tikimės, kad tai padės pritraukti naujų ir sustiprinti esamus pedagogus. Iki metų pabaigos bus išmokamos vienkartinės išmokos nuo rugsėjo į mūsų miestą atvykusiems trūkstamų specializacijų pedagogams. Ateinančių dvejų metų laikotarpyje Šiauliuose gali trūkti anglų kalbos, chemijos, ikimokyklinio ugdymo, informacinių technologijų, geografijos, lietuvių kalbos, matematikos, mokytojų logopedų, specialiųjų pedagogų, psichologų. Nors miestas buvo pradinių klasių mokytojų rengimo kalvė, pradedama stokoti ir šių pedagogų. Šios specializacijos mieste yra prioritetinės“, – komentavo Savivaldybės atstovė.
E. Minkuvienė atkreipė dėmesį, kad pedagogas – labai svarbi profesija, jei galvojame apie Lietuvos ateitį.
„Sutelkime visą dėmesį pedagogų skatinimui. Dovanokime jiems ne tik gerą žodį, bet ir finansinį paskatinimą, kad galėtume ir toliau siekti puikių švietimo rezultatų“, – kvietė vedėja.