
Naujausios
IŠEINANČIŲ KAIMŲ ISTORIJOS
Paskutiniai gyventojai
Kelmės rajono Šaukėnų seniūnijos Dirvonėlių kaime išlikusios dvi trobos. Tik viena – tuščia. Paskutinių gyventojų Marytės ir Vytauto Šumskų bei jų sūnaus Vitalijaus kaimynai – jau kituose kaimuose.
Šaukėnų seniūnijoje yra 68 kaimai ir 5 viensėdžiai. 2011 metų gyventojų surašymo duomenimis, 16-oje kaimų jau nebebuvo nė vieno gyventojo. Šiuo metu ištuštėjusių kaimų – per dvidešimt.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šaukėnų seniūnijos Vidsodžio seniūnaitija. Seniūnaitijos centre Vidsodžio ir Aunuvėnų kaimai dar gyvi. Yra pagrindinė mokykla. Tačiau aplink beveik visi kaimai ištuštėję.
Lydimi Vidsodžio seniūnaitijos seniūnaitės Virgilijos Kybartienės riedame duobėtu vieškeliu link Telšių rajono ribos. Už šešių kilometrų – jau Gaulėnai – Telšių rajono gyvenvietė. Pakelėje ištuštėjęs Dulkiškių kaimas. Kadagyne – tik viena troba.
Vidsodžio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Virgilija rodo seniūnaitijos žemėlapį. Ištuštėję daugelis aplinkinių kaimų – Lukšiai, Užberžynis, Daugirdai, Kibgirė, Pašatrija.
Trys kilometrai kratymosi. Laukuose, koks kilometras nuo vieškelio, matyti pora Dirvonėlių kaimo trobų. Bandome jas pasiekti. Keliukas – panašus į arimą. Paskui įvingiuoja į pievą – važiuoti darosi saugiau. Vėliau vieninteliai Dirvonėlių gyventojai Marytė ir Vytautas Šumskai sakys, jog palijus niekas nedrįsta keliuku iki jų trobos važiuoti. Atvažiavę aplankyti vaikai palieka mašinas ant vieškelio.
Šumskų transporto priemonė – dviratis. Vasarą nuvažiuoja nusipirkti maisto į Vidsodį. Žiemą tris kilometrus eina pėsčiomis.
Marytė Šumskienė Dirvonėlių kaime gyvena nuo 1983 metų. Nusipirko medinį namelį. Persikėlė gyventi su vyru ir keturiais vaikais. Už kelio Kadagyno kaime gyveno jos tėvai. Marytės vaikystė prabėgo Kibgirės kaime. Tėvai buvo paskutinieji Kibgirės kaimo gyventojai.
Paskui ir Kadagyno kaime liko vieni. Kas mirė, kas išsikėlė į Vidsodį ar didesnius miestelius. Dabar jau nebėra ir Marytės tėvų. Iškeliavo Amžinybėn. Tačiau nameliai neliko tušti. Juos nupirko jauna šeima. Šumskai džiaugiasi, nors ir toli kaimynai, bet per lauką matosi jų žiburys.
Marytė dėlioja žodžius apie nelengvą savo gyvenimą. Augino vaikus. Dirbo Užberžynio fermoje. Žuvo vyras. Moteris ištekėjo už kaimynystėje gyvenusio Vytauto Šumskio. Už kelių šimtų metrų dar matosi jo tėvų troba Dirvonėlių kaime. Tik ji tuščia. Vytauto tėvai mirė. Namas taip ir liko be gyvybės. Dabar jie vieninteliai ir paskutinieji Dirvonėlių gyventojai.
„Kai čia apsigyvenom, buvo likę nedaug žmonių. Kai kurie kėlėsi į Vidsodį, kai kurie išvažiavo kitur, kiti mirė. Tuo metu sodybvietes dar žymėjo išlikę sodai. Dabar ir tų nebėra,“ – pasakoja Marytė Šumskienė.
Vienintelėje gyvoje sodyboje liko trise: Marytė su vyru Vytautu ir vyriausias sūnus Vitalijus. Nuo 1991 metų Marytė bedarbė. Gauna išankstinę daugiavaikės motinos pensiją. Pensija nesiekia nė dviejų šimtų eurų. Tačiau Marytė džiaugiasi. Yra iš ko bent už elektrą susimokėti. Bent kelis kartus per mėnesį nusipirkti maisto. Vyras – irgi bedarbis. Negauna nė pašalpos. Sūnus turėjo darbo miško ruošos įmonėje. Bet susirgo, dabar gydosi.
Šeima sako įpratusi prie sunkumų. Kai reikėjo išleisti mokyklon vaikus, buvo dar sunkiau. Eidavo pas ūkininkus perrinkinėti bulvių, ravėti daržų, padėti ruošti pašarus.
Marytės dukros Laima, Rūta ir Rasa gyvena Vokietijoje. Laima ir Rasa slaugo senelius. Rūta dirba ligoninėje. Į Vokietiją išvažiavo ir jauniausias bendras Marytės ir Vytauto sūnus Ričardas. Dirba statybose. Šumskiai neseniai buvo išvažiavę į Vokietiją aplankyti vaikų. Labai patiko, kaip jie ten gyvena.
Nuo vaikystės Dirvonėliuose gyvenantis Vytautas Šumskis pasakoja, jog nuošaliame kaime iki 1974 metų nebuvo elektros. Jis augo prie žibalinės lempos. Tačiau kaime tuomet gyveno daugiau žmonių. Nors ir prie žibalinės lempos smagiau gyventi buvo.
Dabar artimiausi jų kaimynai Kadagyno kaime gyvenanti jauna šeima ir netoli Vidsodžio gyvenantis ūkininkas. Jis šeimai pagelbsti apsidirbti žemės plotelį, kartais nuveža į Kelmę apsipirkti.
78 metų vidsodiškė Valerija Ivanauskienė 33 savo gyvenimo metus praleido dabar jau išsivaikščiojusiame Lukšių kaime. Į Vidsodį atsikėlė dėl vaikų. Mat, Lukšiuose uždarė pradinę mokyklą. Teko iš paskutiniųjų spaustis ir keltis į centrinę gyvenvietę.
„Kai mes išsikėlėme, Lukšiuose dar liko daug gyventojų. Visi dirbo kolūkyje. Buvo 12 trobų. Nedidelis kaimelis. Bet žmonių buvo tiršta. Daug jaunimo, mažų vaikų. Po aštuonis – devynis kiekviename kieme bėgiodavo,“ – mena ponia Valerija.
Pokaryje, kai prasidėjo trėmimai, Lukšių kaimelio gyventojai bijodavo, kad ir jų kurio nors neišvežtų į Sibirą. 1948-aisiais visas kaimas sudėjo pinigų, užsakė pas meistrus koplytėlę ir kryžių. Parsivežė į kaimą. Naktį viename kaimo gale pastatė koplytėlę, kitame – kryžių. Pasimeldė, prašydami, kad Dievas neleistų bolševikams jų skriausti. Ir nebuvo ištremtas nė vienas žmogus.
Dabar kaimelis ištuštėjo. Nebėra nė vieno gyventojo. Jį saugo tik girininko Mušausko atnaujinta koplytėlė ir kryžius. Valerijos tėvai Bronė ir Jonas Griciai buvo paskutinieji Lukšių gyventojai. Kai sulaukė garbaus amžiaus, kėlėsi į Vidsodį arčiau dukters. Nusipirko tremtinių svirną, vadinamą Žilvitine. Ir apsigyveno.
Ponios Valerijos seneliai visą gyvenimą praleido Lukšiuose. Ten ir mirė.
V. Ivanauskienė prisimena, jog Vidsodis jai būdavo smagi išeiga. Ateidavo į bažnyčią, į šokius kultūros namuose. Labai daug jaunimo sueidavo. „Dabar po vieną senę kiekvienoje troboje sėdim. Ir Vidsodžio laukia Lukšių likimas,“ – prognozuoja gyvenvietės senbuvė.
Autorės nuotr.
TRANSPORTAS: Vienintelis Marytės Šumskienės šeimos transportas – dviratis.
LIKIMAS: Prieš 33 metus į Dirvonėlių kaimą atsikėlusi Marytė Šumskienė su vyru Vytautu ir sūnumi Vitalijumi tapo paskutiniais šio kaimo gyventojais.
VIENUMA: Vieni tarp dangaus ir žemės laukuose paklydusioje troboje Dirvonėlių kaime.
KADAGYNAS: Namas Kadagyno kaime liko tuščias. Čia gyvenusi moteris bijojo būti viena. Persikėlė į socialinį būstą gyvenvietėje. Kaime liko tik viena gyvenama sodyba.