Paskelbtas karas brakonieriams

Paskelbtas karas brakonieriams

Paskelbtas karas brakonieriams

Jau trečius metus Šiaulių miesto Rėkyvos gyvenvietės bendruomenė susivienija projektui „Rėkyvos lydeka“ ir aktyviai kovoja su lydekas neršto metu tinklais, žeberklais ir elektros srove gaudančiais brakonieriais.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Kovotojai „apsiginklavo“ valtimi

Projekto vadovas, rėkyviškis žvejys Artūras Grabinskis ne iš kalbų, o iš patirties žino, kad lydekų neršto metu Rėkyvos ežere itin suaktyvėja neteisėta žvejyba. „Širdį skauda, kai matome jau prasidėjus nerštui gaudamas lydekas. Mums, paprastiems mirtingiems žvejams, po tokių brakonierių išpuolių žuvies nelieka“, — sakė pašnekovas, patvirtindamas, kad ežere lydekos nyksta.

Šiemet aktyvistai brakonierius žada gaudyti labiau „apsiginklavę“ nei ankstesniais metais. “Anksčiau turėjome tik žibintus ir mobiliuosius telefonus, tad apie pastebėtus pažeidimus aplinkosaugininkams ar policijai galėjome pranešti tik nuo kranto. Pastebėję brakonierių tinklus vandenyje su specialiais neperšlampamais kostiumais galėjome įbristi vos iki pažasčių. Dabar turime guminę valtį, todėl galėsime pasiekti ir giliau užmestus tinklus“, — džiaugėsi A. Grabinskis. 500 litų naujai valčiai įsigyti skyrė Šiaulių miesto savivaldybė, likusius 1350 litų surinko patys rėkyviškiai.

„Iš viso savivaldybė mūsų projektui skyrė tūkstantį litų, už nuo valties pirkimo likusius pinigus įsigijome ne tik projekto suvenyrų, bet ir mums budėjimų metų būtinų racijų“, — akcentavo pašnekovas. Projekto metu planuojama dešimt budėjimų, nors vaikštantys ežero pakrante rėkyviškiai budrūs būna nuolat.

Artūras Grabinskis pasakoja, kad į konfliktus su brakonieriais jie nesivelia, į pagalbą kviečia aplinkosaugininkus ar policiją: „Tarp brakonierių veiklą atidžiai stebinčių bendruomenės narių yra ir nemažai nepilnamečių vyresnių klasių moksleivių, todėl nenorime be reikalo rizikuoti“.

Žvejoti, turint leidimą, — pigiau

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Algimantas Lacis patvirtino, kad šiemet lydekų nerštas jau prasidėjo: „Ir atsiranda vis daugiau norinčių šiuo metu itin nebaikščias lydekas gaudyti neteisėtais būdais“.

Paklaustas apie dažniausiai brakonierių naudojamus įrankius, Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas išskyrė ežero prieigose, pelkės naudojamus žeberklus ir šalia švendrių metamus tinklus. Elektros srovė lydekoms gaudyti naudojama rečiau.

„Pagavus lydeką neršto metu netenkama tūkstančių ikriukų, ne visiems iš jų lemta tapti lydekomis, nes dalį “mažylių“ išgaudo išalkę ešeriai, tačiau brakonierių daroma skriauda gamtai — žymiai didesnė“, — neabejojo pašnekovas.

Kokios bausmės gresia brakonieriams? „Kiekviena neteisėtai pagauta lydeka atsieis 26 litus, už brakonieriavimą gali būti skirta bauda iki 400 litų. Jei žvejojama be leidimo, toks žvejys bus nubaustas 120 litų, — vardino A. Lacis, — tiesa, mėgstantiems žvejoti be leidimo priminsiu, kad pirmą kartą išsiimant leidimą, jis kainuos 30 litų, vėliau kiekvienais metais — dar po 20 litų. Taigi, išsiimti leidimą bus pigiau, nei neteisėtai žvejoti be jo“.

ŽEBERKLAS: Artūras Grabinskis rodo iš brakonierių atimtą žeberklą — ant trijų metrų medinio koto uždėto įrankio galiukuose padarytos „barzdelės“, kad pasmeigta žuvis nepaspruktų nuo neteisėtai jas gaudančių žvejų.

„GINKLAS“: Naujas Rėkyvos bendruomenės kovotojų su brakonieriais “ginklas“ — guminė valtis. Dabar jie galės pasiekti ir toliau nuo kranto užmestus tinklus, o ne tik braidyti palei krantą, apsivilkę specialius kostiumus.

Jono TAMULIO nuotr.