
Naujausios
Pasirašyta atliekų surinkimo sutartis
Artimiausius ketverius metus Šiaulių miesto gyventojų atliekas surinkinės UAB „Ecoservice projektai“. O jeigu jų paslaugos miesto Savivaldybei tiks, tai net septynerius metus. Vakar Savivaldybėje trišalę sutartį pasirašė „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka, laikinai einantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas Gintautas Sitnikas ir Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorė Jolanta Šalkauskienė. Buvo duotas pažadas, kad ši sutartis rinkliavos gyventojams nepabrangins.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Nauja paslauga
Šiauliuose pirmą kartą nuo 2006 metų pasirašyta komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo į jų apdorojimo vietas paslaugos teikimo sutartis. Jos galiojimo terminas – 4 metai su galimybe pratęsti dar trejiems. Sutarties vertė – iki vieno milijono eurų metams.
Iki šiol atliekos iš gyventojų buvo surenkamos pagal laikinas sutartis su rangovais. Laikinosios sutartys buvo skundžiamos teismams, o viešųjų pirkimų konkursai stabdomi.
Prieš 5 mėnesius ŠRATC paskelbtas konkursas komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo į jų apdorojimo vietas paslaugai pirkti įvyko. Konkurse dalyvavo trys paslaugos teikėjai. Pagal ekonominio naudingumo kriterijų išrinktas vienas iš trijų pateiktų pasiūlymų – UAB „Ecoservice projektai“.
ŠRATC vadovė J. Šalkauskienė pakomentavo, kad konkurso laimėtojas pasirinktas pagal kainos ir kokybės santykį: 70 balų sudarė kaina, o 30 – kokybės kriterijai. „Ecoservice projektai“ pasiūlymas pranoko kitus du, nes siūlė mažesnę pastoviąją kainos dalį, naudos ekologiškesnį (EURO VI) transportą ir įdiegs konteinerių užpildymo stebėjimo jutiklius (sensorius) į pusiau požeminius konteinerius. 289 tokius konteinerius daugiabučių namų kvartaluose planuojama pastatyti iki šių metų pabaigos. Šiuo metu vyksta jų aikštelių projektavimo darbai. Sensoriais ŠRATC galės stebėti ir analizuoti pusiau požeminių konteinerių užpildymą ir nurodyti paslaugos teikėjui, kada ištuštinti konteinerius.
Šiukšliavežiuose bus įdiegti vaizdo registratoriai ir esant ginčytinoms situacijoms vežėjai turės pateikti jų medžiagą.
Gyventojai galės informaciją gauti ir per naujai paleistą programėlę, skirtą mobiliesiems įrenginiams.
Tikimasi, kad modernėjanti atliekų surinkimo paslauga garantuos mieste daugiau tvarkos.
J. Šalkauskienė pranešė, kad pagal pasirašytą sutartį šiauliečiams bus teikiama dar visiškai nauja Lietuvoje paslauga – kartą per metus rinkliavos mokėtojas galės išsikviesti į savo kiemą atliekų vežėją, kad šis nemokamai išvežtų sukauptas didelių gabaritų atliekas. Užsakius šią paslaugą prieš 5 dienas, vežėjas pasikraus vienoje privažiuojamoje vietoje sukrautas didelių gabaritų atliekas, sutvarkys jų sukrovimo vietą (surinks išsibarsčiusiais atliekas, sušluos) ir išsiveš.
Keis konteinerius ir grafikus
Sutartį pasirašiusi UAB „Ecoservice projektai“ turės 180 dienų pasiruošimo laikotarpį, per kurį privalės ne senesniais nei vienerių metų konteineriais pakeisti daugiau nei 13 tūkstančių miestiečių turimų antžeminių mišriųjų atliekų konteinerių.
Įmonės vadovas A. Prokarenka tvirtino, kad tokio ilgo laikotarpio pasirengimui neprireiks. Jau po poros savaičių pradės keisti ir indentifikuoti konteinerius, todėl gyventojų prašoma juos ištuštinus, neskubėti patraukti nuo privažiuojamų vietų bent porą dienų. A. Prokarenka tikisi, kad pasirengs atnaujintos paslaugos teikimui per 3-4 mėnesius.
Anot generalinio direktoriaus, iki šiol įmonėje įdiegta konteinerių indentifikavimo sistema nebuvo patikima. Ji bus keičiama nauja, lenkiška, kuri nepriklausys nuo ryšio galimybių, kuris iki šiol nebuvo užtikrintas. Tai svarbu ir Savivaldybei, nes ji paslaugos teikėjui mokės už konteinerio pakėlimą.
Paslaugos teikėjas pagal sutartinius įsipareigojimus taip pat privalės vykdyti didelių gabaritų, buityje susidarančių pavojingų atliekų, elektros ir elektroninės įrangos atliekų ir naudotų padangų surinkimą ne rečiau kaip kartą per ketvirtį.
Įmonės vadovas perspėjo, kad keisis atliekų surinkimo grafikai, ir apie tai gyventojai bus informuoti prieš 15 dienų.
Ar didės rinkliava?
ŠRATC vadovė tikino, kad pasirašyta paslaugų teikimo sutartis įtakos gyventojų mokamam rinkliavos už atliekų surinkimą dydžiui neturės, nes Savivaldybė jau skelbiant konkursą buvo suskaičiavusi galimą įkainio dydį, kad jis neturėtų įtakos rinkliavai. Nors paslaugos vertė metams iki milijono eurų, J. Šalkauskienė komentavo, kad praktika rodo, jog kasmet už tokias paslaugas vežėjui sumokama 700–800 tūkstančių eurų. Direktorė aiškino, kad Šiaulių mieste komunalinių atliekų kiekis mažėja, todėl mažėja ir mokėjimai.
J. Šalkauskienė sakė, kad rinkliavos dydžiui įtakos gali turėti taršos mokestis už sąvartyne šalinamas atliekas, kurį tvirtina Vyriausybė. Šiandien yra numatyta, kad nuo 2020 metų jis sieks 21,72 euro už kiekvieną sąvartyne pašalintą atliekų toną, šiuo metu jis yra 5 eurai. „Tai priklausys nuo to, kaip gyventojai atliekas rūšiuos, kokia situacija bus. Gali būti, kad rinkliavos nereikės peržiūrėti, o tik atliekų priėmimo ir apdorojimo įkainius. Toks yra siekis“, – sakė direktorė.
Šiuo metu Šiaulių mieste rinkliavą sudaro dvi dalys: 14 eurų pastovioji ir apie 20 eurų per metus kintamoji.
Popieriaus, plastiko, kartono, stiklo surinkimas vykdomas pagal atskiras sutartis ir gyventojai už jų išvežimą nemoka.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pirmąją „tikrą“ atliekų surinkimo paslaugos sutartį pasirašė „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka, laikinai einantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas Gintautas Sitnikas ir Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorė Jolanta Šalkauskienė.