Pasipenėjimas iš aruodų

Pasipenėjimas iš aruodų

Pasipenėjimas iš aruodų

Šiauliuose vakar buvo pristatyta dar viena galimybių studija — lyg vaikiškas rašinėlis, bet kainuojantis 170 tūkstančių litų. Pasiklausius pristatymo atvirai pasakyta, kad galimybių studijos yra ministerijų proteguojamas privačių konsultantų firmų „maitinimas“.

Arba — taip penimasi iš Europos Sąjungos ir žlugdomos valstybės aruodų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

„Vaikų darželis“

Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje UAB „Lyderio grupė“ Šiaulių biuro merginos ir bendrovės, įsikūrusios Vilniuje, projektų vadybos direktorius Simas Lubauskas pristatė Šiaulių regiono tolygaus turizmo galimybių studijos pirmąjį etapą.

Šiaulių meras Justinas Sartauskas ištvėrė pusvalandį — išėjo neatsisveikinęs.

Merą supykdė tai, kad merginos nutarė, jog Šiauliuose trūksta patirties organizuojant tarptautinius renginius.

„Ką čia kalbate? O TAFISA žaidynės, Europos krepšinio čempionatas? Miestui nebūtų leista organizuoti tokio lygio varžybų, jeigu neturėtume patirties, su mumis niekas net nesikalbėtų“, — piktinosi meras.

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius, numojęs ranka, taip pat išėjo nesibaigus pristatymui.

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas, Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis ę bandė aiškinti studijos rengėjams, ko reikalaujama iš jų.

Dalis susirinkusiųjų juokėsi ir vadino pristatymą „vaikų darželiu“.

Suskaičiavo bažnyčias ir muziejus

Studijos rengėjai vietoj bendros regiono turizmo analizės suskaičiavo Šiaulių bažnyčias, ežerus, muziejus. Pamokė miesto vadovus, kad „šiukšliadėžės ir suoliukai pagerintų Šiaulių miesto įvaizdį“.

Padarė išvadą, kad Šiauliams reikia pastatyti 1000 — 2000 vietų konferencijų salę, kad galima būtų vystyti verslo turizmą.

Psichologu prisistatęs bendrovės užsakymu apklausą atlikęs vyras dėstė, kad telefonu apklausė 400 regiono gyventojų apie turizmo plėtrą ir iš atsitiktinės saujelės žmonių bandė formuoti nuomonę šiauliečiams apie Šiaulių turizmą.

Tyrėjas, apklausęs vietinius gyventojus, padarė išvadą, kad patraukliausias užsienio turistams objektas — Šiaulių katedra.

(Taip — to tikrai niekas Šiauliuose nežinojo.)

R. Tamulaitis neišlaikė: kodėl neapklaustas nė vienas užsienio turistas, juk būtent jų nuomonė yra svarbiausia.

Tyrėjai aiškino, kad bene daugiausiai Šiaulių miestą aplanko turistų iš Baltarusijos. Tada neištvėrė ir Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Indrė Žiedienė: ji per dešimt metų suskaičiavo 5 baltarusius Šiauliuose, kurie iš tikrųjų atvyko kaip turistai, o ne kitais tikslais.

170 tūkstančių — už pliauškalynę

Tokia galimybių studija rengta nuo vasario mėnesio. Rugpjūčio pradžioje ji turi būti baigta. Liko mėnuo. Vilniečių bendrovei pagal pasirašytą sutartį numatyta sumokėti 170 tūkstančių litų Europos Sąjungos fondų lėšų, iš kurių 15 procentų turės sudaryti visų apskrities savivaldybių kooperuotos biudžeto lėšos.

„Reikalausime, kad projektas būtų vertas tų pinigų“, —–lyg mokinukams vardino pristatinėjo iš piršto laužtus teiginius, — pyko administracijos direktorius V. Damulevičius.

„Minkštieji“ projektai skirti išsimaitinti

Šiaulių miesto savivaldybė jau pirko ne vieną galimybių studiją. Didžioji jų dalis — niekam vertos.

„Tai yra maitinimasis Europos pinigais. Yra “kietieji“ ir “minkštieji“ projektai. “Minkštieji“ projektai yra kuriami tam, kad išlaikytų tam tikras socialines grupes. Tas grupes reikia kažkaip išmaitinti, kad nenueitų į darbo biržą plytelių kloti, kad neva nedingtų darbuotojų potencialas. Atsiranda visokie konsultantai, kurie ir daro tokio lygio galimybių studijas“, — nuomonę apie galimybių studijų rengėjų kompetenciją išsakė V. Damulevičius.

Diriguoja ministerija

Pinigai skirti per Regiono plėtros tarybą ištirti visų apskrities savivaldybių turizmo plėtrą ir numatyti viziją, kaip turėtų apskrityje vystytis turizmas, apimantis visą regioną. Administruoti šį projektą, panaikinus Šiaulių apskrities viršininko administraciją, pavesta Šiaulių miesto savivaldybei.

Regioninės plėtros departamento Šiaulių skyriaus vedėja Dalia Dijokaitė sakė, jog Šiaulių regiono tolygaus turizmo galimybių studijos reikalavo Kultūros ministerijos Turizmo departamentas.

„Savivaldybės, norinčios gauti finansavimą projektams iš Europos Sąjungos lėšų, privalo pasirengti galimybių studijas. Europos pinigus skirsto ministerijos, jos ir reikalauja galimybių studijų, kurios kainuoja šimtus tūkstančių litų. Jeigu galimybių studija reikalinga tik dėl gražaus viršelio — klaida“, — sakė D. Dijokaitė.

D. Dijokaitė teigė, kad yra kelios grandys, tikrinančios, ar projektai, galimybių studijos parengtos kokybiškai. Jeigu nustatoma, kad darbas atliktas nekokybiškai, pinigus tenka grąžinti.

O jeigu nenustatoma?

 

GALIMYBĖS: UAB „Lyderio grupės“ darbuotojų pristatyta galimybių studija, įvertinta 170 tūkstančių litų, nustebino savo “vaikiško rašinėlio“ lygiu. 

Jūratės RAUDUVIENĖS nuotr.