Pasaulio siela prabilo keturiomis kalbomis

Pasaulio siela prabilo keturiomis kalbomis

Pasaulio siela prabilo keturiomis kalbomis

Šiandien Pakruojo dvare baigiasi pirmasis tarptautinis meno festivalis „Anima Mundi“ ("Pasaulio siela"). Beveik savaitę menininkai iš keturių kontinentų rodė savo darbus, vadovavo kūrybinėms dirbtuvėms, bendravo su plenero dalyviais pakruojiečiais, dvaro lankytojais.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Ekspozicijų salė – visi rūmai

Pakruojo dvaro rūmų kambariai tapo ekspozicijų salėmis. Vienoje įsikūrė tapytoja iš Irano Elmira Shokr Pour, pelniusi pagrindinį festivalio parodos prizą. Ji eksponavo spalvingas drobes: vienose vyrauja moters motyvas, kitose – tradiciniai persų ornamentai ir siužetai.

Kūrybinėms dirbtuvėms E. Shokr Pour vadovavo skambant meditacinei muzikai. Plenero dalyviai ir dvare apsilankę žmonės turėjo progą stebėti menininkų kūrybos procesą, kaip per kelias valandas pasaulį išvysta naujas paveikslas.

Irane ir Kanadoje dailę studijavusi E. Shokr Pour pasakojo apie moteris menininkes, moterų padėtį Irane. Tai ir yra vienos pagrindinių jos paveikslų bei rašomos knygos temos.

Trys dailininkai iš Indonezijos atvežė skirtingų žanrų kūrinius. Pidi Baiq drobėse persipina smulkios įvairias nuotaikas perteikiančios detalės, greta tradicinių čia galima pamatyti net... skraidančias lėkštes. P. Baiq, įsitaisęs tarp plenero dalyvių pakruojiečių, eskizų albume užfiksavo ir juos.

Rudy Murdock į paveikslus įpynė tradicinių Indonezijos folkloro motyvų, o festivalio prizininkas Debronzes eksponavo tokių motyvų kupiną siurrealistinį paveikslą ir medinę indonezietišką kaukę. Po kelių dienų jis savo ekspoziciją papildė tokio pat stiliaus piešiniais.

Shobha Menon (Indija/JAV) kūryboje netrūko indiškų moters motyvų.

Moters, gamtos motyvai vyravo ir kito festivalio prizininko, Danijos skulptoriaus Michael Sasserson kūriniuose, lankytojus pasitinkančiuose rūmų fojė. Metalą, akmenį ir medį jungiantis menininkas kūrybinėse dirbtuvėse dalyviams pasiūlė bandyti patiems ką nors išskaptuoti iš minkšto akmens.

Gruzijos atstovas Alex Lomadze parodai atvežė dažytais akmenimis tapytus įvairių žanrų paveikslus.

Spalvomis ir nuotaikomis žiūrovus traukė šviesūs prancūzės Soli Madsen, ispanės Nonia de la Rosa kūriniai.

Vienintelis konkursinės parodos dalyvis lietuvis – Kornelijus Užuotas iš Šiaulių.

Festivalio iniciatorė šiaulietė menininkė Zita Vilutytė ir Saulius Kruopis iš Vilniaus dalyvauja ne konkurso tvarka.

Kultūrų kryžkelė

Pleneras tapo skirtingų kultūrų kryžkele, kalbančia keturiomis kalbomis – lietuviškai, angliškai, prancūziškai ir rusiškai. Darbo netrūko festivalyje vertėjais dirbantiems savanoriams.

Danas M. Sasserson, iš akmens skaptuojantis smuiku griežiantį skandinavišką „blogiuką“ trolį, papasakojo ir legendą apie jį.

Teatro „Lokadharmi“ režisierius iš Indijos Chandradasan surengė paskaitą apie šiuolaikinį indų teatrą ir jo istoriją. Menininkas savo spektakliuose jungia tūkstantmetes indų vaidinimų tradicijas ir šiuolaikines priemones. Jų jungtį žiūrovai galėjo pamatyti video ištraukose. Festivalyje režisierius su kitais dalyviais statė teatrinę instaliaciją, sujungiančią indų, Egipto ir lietuvių kultūras.

Į plenerą įsijungę pakruojiečiai, dailės studijos lankytojai, mokytojai, diskutavo su užsienio menininkais, klausėsi jų patarimų. O šie ne kartą pridėjo profesionalo ranką prie mėgėjų darbų – teptuku ar pastele tiesiog brūkštelėjo štrichus siūlomose patobulinti vietose.

Reikėjo tik panorėti

Festivalio iniciatorė ir pagrindinė organizatorė Z. Vilutytė pavadinimą „Anima Mundi“ pasirinko neatsitiktinai. Renginio tikslas – sutelkti dėmesį į menininko vietos visuomenėje analizę, visuomenės ir meno ryšius.

Festivalis sulaukė užsieniečių susidomėjimo. Dalis pakviestųjų iš Nigerijos, kitų šalių kantriai laukė, kol gaus dėl biurokratinių dalykų užtrukusias išduoti vizas ir prisijungė prie jau įpusėjusio renginio. Absoliuti dauguma konkursinės parodos dalyvių – taip pat užsieniečiai.

Organizacinės grupės nariai stebėjosi – negi Šiauliuose ar Vilniuje gyvena vos po vieną menininką, panorusį pasinaudoti unikalia galimybe tiesiogiai prisiliesti prie kitų kontinentų kultūros? Dailininkams iš tolimų šalių nepasirodė sunku atgabenti į festivalį savo kūrinius, o lietuviai neįstengė įveikti keliasdešimties ar šimto kito kilometrų.

Organizatoriai svarstė: kiek vertos ne vieno menininko dejonės, neva sunku pakliūti į tarptautinius renginius, neva tokių Lietuvoje neorganizuojama. Nes kai atsirado, kas organizuoja ir nemokamai, kai tereikėjo tik panorėti dalyvauti, – pulkai „norinčiųjų“ ištirpo.

Autorės nuotr.

STEBĖJIMAS: Dvaro lankytojai ir plenero dalyviai galėjo stebėti, kaip prie molberto dirba Rudy Murdock iš Indonezijos.

SKULPTORIUS: Skulptorius iš Danijos Michael Sasserson dvaro parke kūrė mitinę būtybę – trolį.

ORGANIZATORĖ: Šiaulietė menininkė Zita Vilutytė suorganizavo menų festivalį, į kurį susirinko keturių kontinentų atstovai.

PRATYBOS: Dvaro pievoje vyko judesių pratybos.

ESKIZAS: Pidi Baiq aplanke atsirado plenere dirbančių meno mėgėjų eskizas.