
Naujausios
Pasaulio sielą atskleis menininkai iš keturių kontinentų
Birželio 19–25 dienomis Pakruojo dvaro rūmuose vyks tarptautinis meno festivalis „Anima Mundi“ ("Pasaulio siela"). Dalyvauti parodose ir konferencijoje, kurti plenere, meno dirbtuvėse atvyks menininkai iš Danijos, Prancūzijos, Indonezijos, Meksikos, Gruzijos, Ispanijos, Nigerijos, Argentinos, JAV, Irano ir Lietuvos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Susirinks išsibarstę
Festivalio organizatorė šiaulietė menininkė Zita Vilutytė sako, kad idėja skleidėsi kaip pumpuras – nelengva rasti svajojančių žmonių, kurie veiktų iš idėjos, o ne dėl pinigų.
Neatsitiktinai pasirinktas ir festivalio pavadinimas. „Šiandieniniame pasaulyje ir savyje esame išsibarstę, išsidaliję. Todėl ir festivalio tema pasirinkome „Anima Mundi“ – pasaulio sielą“, – sako menininkė.
Pagrindinis festivalio tikslas, pasak Z. Vilutytės, sutelkti dėmesį į menininko vietos visuomenėje analizę, elgesį, užmojus.
Bus siekiama atsakyti į klausimus, kokia menininko atsakomybė prieš visuomenę, kaip visuomenė priima menininkus, kaip menininkai gali prisidėti prie visuomenėje kylančių problemų sprendimo, tokių, kaip istorinės atminties išsaugojimas, žmogaus būklės visuomenėje, kokios įtakos tai turi kultūros politikai, koks yra moters vaidmuo mene ir kita.
Svečiai – iš skirtingų šalių
Festivalio programa – įvairi. Svarbiausia joje – tarptautinė paroda. Ši paroda – konkursinė, nors dalis menininkų dalyvauja ir ne konkurso tvarka.
Parodos dalyvius atrinko kompentetinga komisija iš keturių kontinentų: Afrikos, Azijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos.
Užsieniečiai atrankoje dalyvavo aktyviai, o iš Lietuvos komisija sulaukė vienintelės paraiškos – šiauliečio Kornelijaus Užuoto. Nekonkurso tvarka festivalyje dalyvaus ir jo sumanytoja Z. Vilutytė bei Vilniuje gyvenantis šiaulietis Saulius Kruopis.
Organizatoriams ir dalyviams dar tenka plušėti dėl vizų Irane ir Nigerijoje, kur Lietuva neturi ambasadų. Z. Vilutytė juokauja: tiek, kiek prirašė dokumentų, pakaktų apklijuoti visą Pakruojo dvarą.
Z. Vilutytę ypač džiugina indoneziečiai. „Ieškodami rėmėjų, jie taip sujudino aplinką, kad mūsų renginiu susidomėjo Nacionalinė Indonezijos galerija, laukiame iš ten garbingų svečių“, – džiaugiasi festivalio sumanytoja.
Kurs, mokysis, diskutuos
Birželio 19 dieną festivalis bus atidarytas berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ koncertu, o nuo birželio 20 dienos prasidės pleneras, meno dirbtuvės, tarptautinė konferencija, joje paskaitas skaitys profesionalūs lektoriai.
Meno dirbtuves ves dailininkas K. Užuotas, skulptorius Michael Sasserson, teatro režisierius Chandradasan, dailininkė iš Irano Elmira Shokr, Nigerijos menininkas Elli Oyekola, Z. Vilutytė.
Į Pakruojo dvarą kviečiami visi – ir šiandien į festivalį gali įsijungti profesionalūs ir neprofesionalūs dailininkai.
Organizatoriai kūrėjams yra numatę tris plenerines parodas. Pasak Z. Vilutytės, pagrindiniai festivalio darbai bus eksponuojami centriniuose dvaro rūmuose. Jei oras leis, plenerinės parodos planuojamos lauke.
Dvaro lankytojai galės ne tik pasigrožėti kūryba, bet ir bendrauti, diskutuoti su menininkais.
Į visumą sujungs teatrinė instaliacija
Šiuo metu Pakruojo dvare jau vyksta repeticijos – Indijos teatro „Lokadharmi“ režisierius indas Chandradasan su šiauliete aktore Lina Jankauskaite ruošiasi baigiamajam festivalio renginiui.
Teatrinė instaliacija įtrauks visus dalyvius – dažnas tapytojas ar skulptorius yra muzikuojantis. Dekoracijos bus kuriamos spektaklio metu. Šis pasirodymas, pasak Z. Vilutytės, bus festivalio baigiamasis akordas, jame persipins teatras, dailė, muzika.
Su Chandradasan Z. Vilutytė susipažino 2007 metais viešėdama Indijoje. Chandradasan į Lietuvą atvyko pirmą kartą.
Kurdamas Pakruojyje režisierius sako pasitelkiantis savo patirtį ir ilgametę indų teatro tradiciją.
„Esu režisierius, dirbantis labai lanksčiai. Man svarbiausia ne technologijos, o aktorius, jo emocija. Mėgstu eksperimentuosi su erdvėmis, kur vyksta vaidinimas. Man svarbus artimas kontaktas tarp žiūrovo ir aktoriaus. Aktorius gali laisvai judėti persikūnydamas į skirtingus vaidmenis. Šis lankstumas yra atėjęs iš tradicinio indų teatro“, – sako režisierius.
Kūrybai Pakruojyje indas pasirinko Šekspyrą bei Kleopatros istoriją. Tik vietoje Antonijaus atsiranda lietuviškas personažas – Eglė, žalčių karalienė.
„Tai bus nauja, nenoriu kurti to, ką jau esu anksčiau daręs. Šiame procese persipina Egipto istorija, lietuvių kultūra, indų tradicija“, – sako režisierius.
Chandradasan pabrėžia, kad teatras nėra tik žodžių sakymas. Indų teatre svarbūs visi trys komponentai: vaidyba, judesys ir muzika.
Jono TAMULIO nuotr.
MENININKAI: „Tikiuosi, kad festivalis menininkams suteiks lankstumo kurti ir auginti savo profesinę erdvę, draugiškai bendraujant su visuomene. Festivalis leis derinti skirtingus požiūrius ir nuomones, ir tai atsispindės menininkų darbuose“, – sako festivalio „Anima Mundi“ rengėja Zita Vilutytė. Šalia – festivalio baigiamojo renginio režisierius iš Indijos Chandradasan.