Parodoje prisimintos kovos už Nepriklausomybę

Parodoje prisimintos kovos už Nepriklausomybę

Parodoje prisimintos kovos už Nepriklausomybę

Radviliškio miesto kultūros centras trims savaitėms virto improvizuota karo laikų slėptuve. Karinių tinklų išraizgytose, šovinių dėžėmis apstatytose, rudeninių lapų nugultose patalpose atidaryta paroda „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Parodos lankytojus jau lauke pasitinka unikalus eksponatas: originalus minosvaidis, kovoje atimtas iš bermontininkų. Minosvaidis, dabar saugomas Vytauto Didžiojo karo muziejaus Vilniaus filiale, į Radviliškį grįžo po 91 metų. Greta jo galima išvysti retro automobilį ir kardą milžiną, sukurtą Viliaus Purono.

Parodoje „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“, kuri skirta mūšiams su bermontininkais bei pokario rezistencijos kovoms prisiminti, eksponuojamos istorinių nuotraukų, laiškų reprodukcijos, ginklai. Atkurtas pokario laikų bunkeris, atspindintis partizanų buitį.

Keletas ekspozicijos stendų skirta šiuolaikinėms nuotraukoms, kuriose įamžintos akimirkos iš filmo apie kovas su bermontininkais (režisierius — Gediminas Beržinis) filmavimo, bei fotografijoms, parodančioms karybos istorijos klubų veiklą, atspindinčią 1919 metų įvykius.

Parodoje lankytojai gali pamatyti Radviliškio jaunimo sukurtą mūšio su bermontininkais ties Radviliškio malūnu maketą. Kruopščiai iš modelino nulipdyti kariai atkuria kovų fragmentus.

Apie 1919 metų įvykius parodos atidaryme buvo kalbama diskusijoje „Įvykiai ties Radviliškiu pakeitė Lietuvos istoriją“. Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Istorijos katedros docentas, daktaras Arūnas Gumuliauskas pristatė minėto laiko politinę padėtį, Radviliškio Vaižganto gimnazijos istorijos mokytojas metodininkas Eugenijus Kantauskas kalbėjo apie 1919 metų Radviliškį, o projekto “Bermontininkai retrospektyvoje“ konsultantas puskarininkis Alvydas Tamošiūnas į mūšį pažvelgė nagrinėdamas karybą.

Profesorius Vytautas Landsbergis susirinkusiems pristatė knygą „V. Landsbergis-Žemkalnis. Iš atminties ekrano“. Profesorius akcentavo tėvo prisiminus, susijusius su kovomis prieš bermontininkus ties Radviliškiu.

Prieš parodą V. Landsbergis dalyvavo atidengiant jo tėvo vardo gatvės lentelę. Gatvė, pavadinta V. Landsbergio-Žemkalnio vardu, veda link Karčemų, ties kuriomis jaunystėje jis kovėsi.

Paroda „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“ yra įžanga į mūšio su bermontininkais rekonstrukciją, kuri Radviliškyje, prie malūno J. Basanavičiaus gatvės gale, vyks lapkričio 21 dieną.

APLINKA: Parodos lankytojai lektorių klausėsi susėdę ant šovinių dėžių.

ORIGINALAS: Prie Radviliškio miesto kultūros centro eksponuojamas minosvaidis, kuris 1919 metais buvo atimtas iš bermontininkų.

DETALĖ: Maketo, vaizduojančio kovas su bermontininkais, detalės apgalvotos iki smulkmenų. 

 

SUMANYMAS: Radviliškio kultūros centras tapo laikina karo slėptuve. 

 

PRISIMINIMAI: Profesoriaus Vytauto Landsbergio sudarytoje knygoje „V. Landsbergis-Žemkalnis. Iš atminties ekrano“ minimos kovos su bermontininkais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

BUNKERIS: Parodoje atkurtas pokario laikų bunkeris.

Alvydo TAMOŠIŪNO nuotr.