Parodoje atskleidė senosios fotografijos paslaptis

Parodoje atskleidė senosios fotografijos paslaptis

Pa­ro­do­je at­sklei­dė se­no­sios fo­tog­ra­fi­jos pa­slap­tis

Tre­čia­die­nį Šiau­lių fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus stu­di­jo­je te­le­vi­zi­nių pro­jek­tų re­ži­sie­rius ir fo­tog­ra­fas Min­dau­gas Meš­kaus­kas pa­de­monst­ra­vo, kaip gims­ta fe­ro­ti­pi­niai at­vaiz­dai ir pri­sta­tė pa­ro­dą „Am­ži­nas at­vaiz­das“.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Fe­ro­ti­pi­ja – XIX am­žiaus vi­du­ry­je iš­ras­tas fo­tog­ra­fi­nis pro­ce­sas, kai at­vaiz­das su­ku­ria­mas ant me­ta­li­nės plokš­te­lės šla­pio ko­lo­di­jaus bū­du.

Ši tech­no­lo­gi­ja – su­dė­tin­ga, rei­ka­lau­ja ži­nių ir įgū­džių. XIX am­žiaus vi­du­ry­je, kai fo­tog­ra­fi­jos tech­no­lo­gi­ja žen­gė pir­muo­sius žings­nius, tai bu­vo iš­ban­dy­mas ir be­si­fo­tog­ra­fuo­jan­čia­jam, ir fo­tog­ra­fui.

Fo­tog­ra­fas pir­miau­sia tu­rė­da­vo pa­ruoš­ti stik­lo ar me­ta­lo plokš­te­lę, nu­po­li­ruo­ti, už­lie­ti ją ko­lo­idi­jaus emul­si­ja ir, šiai dar neiš­džiu­vus, fo­tog­ra­fuo­ti.

M. Meš­kaus­kas itin šva­riai nu­va­lė plokš­te­lę krei­dos mil­te­liais, kad ne­lik­tų nė men­kiau­sio pėd­sa­ko. Pa­ruo­šė si­dab­ro nit­ra­to vo­ne­lę. Ant kruopš­čiai nu­va­ly­tos plokš­te­lės už­lie­jo ko­loi­di­nį tir­pa­lą ir įmer­kė į si­dab­ro nit­ra­to vo­ne­lę. Su vie­nu lit­ru tir­pa­lo ga­li­ma pa­da­ry­ti 30 nuo­trau­kų.

Prieš fo­toa­pa­ra­tą fo­tog­ra­fas pa­si­so­di­no Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus di­rek­to­rę Vi­li­ją Ulins­ky­tę-Bal­zie­nę.

Kad fo­tog­ra­fi­ja bū­tų ko­ky­biš­ka, be­si­fo­tog­ra­fuo­jan­čia­jam tek­da­vo iš­sė­dė­ti be men­kiau­sio ju­de­sio 8–20 se­kun­džių. Anks­čiau žmo­nės bū­da­vo so­di­na­mi į spe­cia­lius spaus­tu­vus – kad tik­rai ne­su­ju­dė­tų. Da­bar fo­tog­ra­fa­vi­mas pa­leng­vin­tas – M. Meš­kaus­kas nau­do­ja LED švie­są, tad pro­ce­sas vyks­ta grei­čiau.

Šla­pią plokš­te­lę fo­tog­ra­fas izo­lia­vo nuo švie­sos, įdė­jo į fo­to­ka­me­rą. Po ke­lio­li­kos se­kun­džių ją išė­mė – at­vaiz­das įam­žin­tas.

Ga­liau­siai į vo­ne­lę įmerk­to­je plokš­te­lė­je iš­ryš­kė­jo V. Ulins­ky­tės-Bal­zie­nės po­rtre­tas.

Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­ju­je pri­sta­ty­ta ir M. Meš­kaus­ko fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „Am­ži­nas at­vaiz­das“. Jos he­ro­jai – ži­no­mi Lie­tu­vos me­no pa­sau­lio žmo­nės.

„Fe­ro­ti­pai spin­du­liuo­ja sun­kiai paaiš­ki­na­mą ma­gi­ją. Gal jų gri­zai­liš­ka mo­noch­ro­mi­ja, o gal me­ta­li­zuo­tas si­dab­ro žvil­ge­sys su­tei­kia šiems at­vaiz­dams sa­vo­tiš­ko kil­nu­mo, tau­ru­mo, ra­fi­nuo­tos pra­ban­gos sko­nį? To­kį at­vaiz­dą no­ri­si įrė­min­ti kaip bran­gų pa­veiks­lą, per­duo­ti kaip pa­vel­di­mą ver­ty­bę“, – taip M. Meš­kaus­ko kū­ry­bą įver­ti­no me­no­ty­ri­nin­kė dr. Si­mo­na Mak­se­lie­nė.

Pa­ro­da „Am­ži­nas at­vaiz­das“ Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­ju­je veiks iki ko­vo 11 die­nos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Prieš fo­tog­ra­fo Min­dau­go Meš­kaus­ko fo­toa­pa­ra­tą sė­do Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus di­rek­to­rė Vi­li­ja Ulins­ky­tė-Bal­zie­nė.

Ant kruopš­čiai nu­va­ly­tos plokš­te­lės fo­tog­ra­fas už­lie­jo ko­loi­di­nį tir­pa­lą.

Ma­giš­kas mo­men­tas – vo­ne­lė­je ryš­kė­ja at­vaiz­das.

Fo­tog­ra­fo Min­dau­go Meš­kaus­ko ran­ko­se – fe­ro­ti­pi­jos bū­du su­kur­tas po­rtre­tas.