Parduotas vienas iš unikalių Šiaulių pastatų

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Žy­maus ad­vo­ka­to ir tei­si­nin­ko Ka­zi­mie­ro Šal­kaus­kio dviaukš­tis na­mas tu­ri nau­ją sa­vi­nin­ką.
Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė auk­cio­ne par­da­vė pa­sta­tą Tra­kų g. 14 (bend­ras plo­tas 533,04 kv. m), ku­ria­me anks­čiau yra vei­kęs Sa­vi­val­dy­bės glo­bos na­mų pa­da­li­nys. Kar­tu su pa­grin­di­niu pa­sta­tu par­duo­ta ir skal­byk­la (113,58 kv. m), ki­ti in­ži­ne­ri­niai kie­mo sta­ti­niai. Par­duo­tas ir 0,3216 ha že­mės skly­pas.

Try­lik­tas auk­cio­nas

Sa­vi­val­dy­bė skel­bia, kad ob­jek­tas par­duo­tas tik iš try­lik­to kar­to, jį fi­zi­nis as­muo nu­si­pir­ko už 256 657 eu­rus. Auk­cio­ne da­ly­va­vo vie­nas da­ly­vis.

Pa­sak Sa­vi­val­dy­bės Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo ir eko­no­mi­kos de­par­ta­men­to Eko­no­mi­kos ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus Tur­to val­dy­mo po­sky­rio vyr. spe­cia­lis­tės An­ge­lės Pop­le­vi­čie­nės, pra­di­nė kai­na sie­kė 454 600 eu­rų, o pir­ma­sis auk­cio­nas vy­ko dar 2016 me­tų gruo­džio 7 die­ną. Per tą lai­ką ob­jek­to kai­na bu­vo ir ma­ži­na­ma, ir pa­lie­ka­ma ta pa­ti, ta­čiau pir­kė­jo vis ne­pa­vyk­da­vo su­lauk­ti. Nuo 2016 me­tų pa­sta­tas sto­vė­jo ne­nau­do­ja­mas.

"Į su­tar­tį įra­šė­me, kad pa­sta­tas tu­ri ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­dui bū­din­gų ver­tin­gų sa­vy­bių, po­žy­mių, to­dėl ga­li bū­ti ini­ci­juo­ja­mos įtrau­ki­mo į kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­ro ap­skai­tą pro­ce­dū­ros. Es­mi­nis pa­sta­to tū­rio, fa­sa­do kei­ti­mas, skly­po už­sta­ty­mas ne­tu­rė­tų bū­ti pla­nuo­ja­mas, yra ap­ri­bo­ji­mų, jei­gu ką da­rys, tu­rės de­rin­ti su kul­tū­ros pa­vel­do spe­cia­lis­tais", – apie kai ku­riuos ap­ri­bo­ji­mus sa­kė vyr. spe­cia­lis­tė An­ge­lė Pop­le­vi­čie­nė.

Gar­bin­gos gi­mi­nės pa­li­ki­mas

Tra­kų gat­vės 14 na­mas sie­ja­si su Šal­kaus­kių gi­mi­nės is­to­ri­ja. Tra­kų gat­vė­je gy­ve­no dak­ta­ras Ju­li­jo­nas Šal­kaus­kis, jo na­mas sto­vė­jo bu­vu­sio "Pa­ly­do­vo" ki­no teat­ro te­ri­to­ri­jo­je, o vy­riau­sias sū­nus tei­si­nin­kas Ka­zi­mie­ras Šal­kaus­kis bu­vo įsi­kū­ręs bū­tent Tra­kų gat­vė­je 14.

J. Šal­kaus­kis (1849– 1933) 1905 me­tais bu­vo iš­rink­tas mies­to bur­mist­ru. Šias pa­rei­gas ėjo 10 me­tų. Per Pir­mą­jį pa­sau­li­nį ka­rą pa­si­trau­kė į Mask­vą, grį­žęs iš Ru­si­jos be­veik iki mir­ties dir­bo mies­to sa­vi­val­dy­bės gy­dy­to­ju.

J. Šal­kaus­kis su žmo­na Bar­bo­ra išau­gi­no de­vy­nis vai­kus, ku­rie ta­po ži­no­mais lie­tu­vių vi­suo­me­nės, moks­lo, kul­tū­ros vei­kė­jais. Vie­nas iš jų – Sta­sys, fi­lo­so­fas, pro­fe­so­rius, atei­ti­nin­kų va­das.

S. Šal­kaus­kio var­du 1990 me­tais bu­vo pa­va­din­ta gat­vė, jun­gian­ti Tra­kų ir Eže­ro gat­ves. Šio­je gat­vė­je vei­kia ir Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­ja.

Dar prieš de­šimt­me­tį bu­vo ki­lu­sios ini­cia­ty­vos pri­va­ti­zuo­ti K. Šal­kaus­kio na­mą. Ta­da Sta­sio Šal­kaus­kio sū­nus dr. Ju­lius Šal­kaus­kas iš "Šiau­lių kraš­to" su­ži­no­jęs, kad ke­ti­na­ma pri­va­ti­zuo­ti bu­vu­sį dė­dės na­mą, sa­kė, jog dė­dė pa­li­kuo­nių ne­tu­rė­jo.

J. Šal­kaus­kas ta­da pri­si­mi­nė, jog dė­dės na­mas sto­vė­jęs ant se­ne­lio že­mės, ku­ri užė­mė di­de­lį plo­tą – iki ka­pi­nių, iki eže­ro. Bu­vęs di­džiu­lis so­das. Tą že­mę se­ne­lis po tru­pu­tį par­da­vi­nė­jęs, ir už gau­tus pi­ni­gus siun­tęs vai­kus gy­dy­tis nuo džio­vos.

Anot J. Šal­kaus­ko, jo dė­dė K. Šal­kaus­kis, žy­mus ad­vo­ka­tas ir tei­si­nin­kas, apie 1930 me­tus iš Šiau­lių iš­si­kė­lė į Kau­ną, pro­fe­so­ria­vo Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­te.

Kam ati­te­kęs dė­dės na­mas Šiau­liuo­se, jis ge­rai ne­ži­no­jęs, ta­čiau svars­tęs, kad ga­lė­jo ir do­va­no­ti mies­tui, "nes už­siė­mė lab­da­ra". Šal­kaus­kių pa­li­kuo­nys į se­ne­lių že­mę ne­pre­ten­da­vo.

"Šiau­lių kraš­to" inf.