Paradoksas Šiauliuose: tinkamai tvarkyti tekstilę ir privalome, ir negalime

"Ecoservice" nuotr.
Tekstilės surinkimo konteineris prie prekybos centro.
„Ecoservice“ ieško būdų, kaip Šiaulių gyventojams teikti tekstilės surinkimo ir tvarkymo paslaugas iš mieste naujai pastatytų konteinerių. Aiškėja, kad dėl biurokratinių paradoksų paslaugą gali tekti stabdyti – surinkta tekstilė turi būti vežama tik į sąvartyną, o ne į rūšiavimo centrą antriniam panaudojimui ar perdirbimui.

„Šiauliuose tekstilės surinkimo paslauga nepaprastai aktuali ir gyventojai iš karto ja pradėjo naudotis – šiauliečiai naujus tekstilės konteinerius užpildė vos per kelias dienas nuo jų pastatymo. Toks aktyvumas nustebino, todėl nuo šiol konteinerius tuštiname kiekvieną dieną. Deja, pasirodo, dėl teisinių nesusipratimų paslaugą gali tekti stabdyti, nes surinkta tekstilė turi būti vežama į sąvartyną – tai prieštarauja visai rūšiavimo logikai“, – sako Saulius Budrevičius, „Ecoservice“ generalinis direktorius. 

Pasak S. Budrevičiaus, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai išmeta apie 13 kg tekstilės, iš kurios daugiau nei 60 proc. dar yra tinkama dėvėti. Konteinerius „Ecoservice“ nupirko, Šiauliuose pastatė ir juos aptarnauja neatlygintinai, siekiant sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį ir sudaryti galimybes tekstilę panaudoti antrą kartą. Miestui ir gyventojams tai ne tik nieko nekainuoja – išrūšiavus ir antriniam panaudojimui ar perdirbimui nukreipus tekstilę, atitinkamai sumažėtų buitinių atliekų kiekis, taigi, atsirastų galimybė mažėti rinkliavos dydžiui už komunalinių atliekų tvarkymą.

„Tekstilės konteinerių paskirtis ir mūsų tikslas – mažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį. Siekiame įdiegti pažangų tekstilės tvarkymo būdą, užtikrinantį žiedinės ekonomikos principus, pratęsti drabužių bei kitų tekstilės gaminių dėvėjimo laiką“, – pabrėžia S. Budrevičius. 

Tekstilės tvarkymo paslaugą gyventojams „Ecoservice“ teikti trukdo galiojanti sutartis su Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centru (ŠRATC), pagal kurią „Ecoservice“ gali tik surinkti tekstilę ir pristatyti ją sutartyje nurodytu adresu – į sąvartyną. Leisdamas ir tvarkyti surinktą tekstilę, ŠRATC baiminasi būti neteisus ir planuoja skelbti atskirą viešąjį konkursą tekstilės tvarkymo paslaugoms.

„Šiuo metu Šiauliuose turime visas galimybes ir resursus tvarkyti tekstilę tinkamai – ja reikėtų naudotis iš karto. Kas yra teisingiau gyventojų, aplinkos ir išteklių taupymo atžvilgiu – aklai veikti pagal galiojančią sutartį ar išnaudoti galimybę mažinti susidarančių atliekų kiekį tekstilę perdirbant ar perduodant antriniam panaudojimui? Tikime, kad kartu su savivaldybės administracijos atstovais ir ŠRATC artimiausiu metu rasime sprendimą, kaip toliau teikti gyventojams ypatingai aktualią paslaugą“, – svarsto S. Budrevičius.

Užs. Nr. 489120