Paminklas Jonui Murkai simbolizuotų pagarbą švietimui

Paminklas Jonui Murkai simbolizuotų pagarbą švietimui

Paminklas Jonui Murkai simbolizuotų pagarbą švietimui

Penktadienį Šiauliuose ilgą laiką dirbusio ir gyvenusio pedagogo, vadovėlių autoriaus, visuomenininko Jono Murkos anūkai dailininkė Giedrė Bulotaitė – Jurkūnienė ir verslininkas, politikas, buvęs Kauno meras Arvydas Garbaravičius bei proanūkis Džiugas Jurkūnas pristatė paminklo J. Murkai maketą. Keturių metrų aukščio paminklas, kol kas simboliniu pavadinimu – „Švyturys“, Šiauliuose turėtų būti pastatytas šį spalį, minint J. Murkos 125–ųjų gimimo metinių jubiliejų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Dovana miestui ir pedagogikai

Paminklą J. Murkos artimieji Šiauliuose statys už savo lėšas, o savivaldybės Tarybos prašo pritarti numatytai paminklo vietai bei priimti sprendimą dėl dovanos miestui priėmimo iš J. Murkos giminės.

Paminklui numatyta vieta – skveras Povilo Višinskio ir Stoties gatvių kampe prie Šiaulių universiteto Tęstinių studijų instituto.

Paminklo maketą sukūręs ir paminklą kursiantis žinomas šalies skulptorius J. Murkos proanūkis D. Jurkūnas sakė, kad paminklas bus pagamintas iš trijų spalvų – rudos, juodos ir baltos – granito. Pagrindinis akcentas juodo granito rutulys iš kurio trykšta baltos šviesos spinduliai.

„Simbolika – šviesa sklinda iš tamsos. Idėja atsirado iš pirmosios dienos sukūrimo, kai šviesa atsiskyrė nuo tamsos. Apatinė paminklo dalis simbolizuos knygą. Paminklo siluetas asocijuojasi su švyturiu, o konceptuliai tai yra tiesioginis ryšys su šviesa, švietimu“, – paminklo idėją pasakojo J. Murkos proanūkis skulptorius D. Jurkūnas.

Paminklo pastatymo idėjos propaguotojui Šiauliuose – Tarybos nariui docentui Stasiui Tumėnui priminus, kad šis paminklas gali būti ne tik J. Murkai, bet ir visai Lietuvos pedagogikai ir pedagogams, skulptorius D. Jurkūnas paantrino, kad taip ir bus. Jis specialiai atsisakęs ant paminklo prosenelio atvaizdo, kad šis paminklas būtų skirtas ne tik jam, bet visai šalies pedagogikai, skleidžiančiai šviesą, pagerbti.

Nepelnyta užmarštis

„Senelis turėjo keturias dukras. Atžalų mūsų giminės daug. Artėjant senelio 125-osioms gimimo metinėms reikia atlikti misiją savo kilmei. Galvojame įamžinti atminimą, kuris be reikalo yra pamirštas“, – sakė A. Garbaravičius.

J. Murkos anūkė dailininkė G. Bulotaitė – Jurkūnienė, surinkusi daugybę medžiagos iš archyvų apie savo senelio darbus, priminė, kad J. Janonio gimnazijos, kurios vienu iš atkūrėjų 1918 metais buvo J. Murka, tinklapyje supainiota, kad jis buvo matematikas. Iš tiesų J. Murka buvo lituanistas, mokslo statomas šalia J. Jablonskio ir kitų žymiausių tautos kalbininkų.

S. Tumėnas priminė, kad J. Murka buvo vienas ryškiausių tarpukario Lietuvos mokyklos kūrėjų, vadovėlių autorius, pradinio ugdymo Lietuvoje pradininkas, publicistas, visuomenininkas, vienas tarp dvylikos pirmųjų atkurtos Šiaulių berniukų gimnazijos (dabar – J. Janonio gimnazija) mokytojų.

„J. Murka, be daugelio kitų nuopelnų pedagogikai, buvo integruoto mokymo pradininkas Lietuvoje. Mes jį minime, kaip 40-ies vadovėlių autorių. J. Murka buvo suaugusiųjų švietimo Lietuvoje pradininkas. Ne vienas šalies mokslininkas apsigynė disertacijas remdamasis J. Murkos archyvais, pasinaudoję jo švietimo koncepcijomis, švietimo istorija“, – vardijo S. Tumėnas.

S. Tumėnas akcentavo, kad J. Murkos jubiliejus bus minimas plačiai: Šiaulių universitete bus surengta konferencija, J. Janonio gimnazijos muziejuje bus atidaroma paroda J. Murkai atminti. Muziejus yra sukaupęs nemažai medžiagos apie buvusį savo mokytoją ir gimnazijos kūrėją, prie parodos organizavimo žada prisidėti "Aušros" muziejus, kuriame irgi yra sukaupta medžiagos apie pedagogą.

S. Tumėno nuomone, galima J. Murkos vardu pavadinti gatvę Šiauliuose ir atidengti memorialinę lentą prie namo, kuriame gyveno J. Murka.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MAKETAS: Šioje vietoje šį spalį turėtų atsirasti paminklas „Švyturys“, skirtas J. Murkai ir visai Lietuvos pedagogikai, mokytojams.

ĮAMŽINIMAS: Pedagogikos patriarcho Jono Murkos anūkai (iš kairės) Giedrė Bulotaitė – Jurkūnienė, verslininkas, politikas, buvęs Kauno meras Arvydas Garbaravičius bei proanūkis Džiugas Jurkūnas pristatė paminklo J. Murkai maketą ir prašo Šiaulių miesto Tarybos jam pastatyti skirti vietą skvere tarp Stoties ir P. Višinskio gatvių.