Paminėjo velykinių tremčių 75-metį

Jono BARTKAUS nuotr.
Politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Šiaulių skyrius susirinko į tarpinį ataskaitinį susirinkimą.

Politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Elzbieta Bagdonienė organizacijos narius pakvietė į tarpinį ataskaitinį susirinkimą.

2023 metais skyriaus nariai dalyvavo respublikiniuose sambūriuose, keliavo po Žemaitiją, tvarkė tremtinių amžinojo poilsio vietas, lankė bendrijos narius namuose, labdaringose akcijose rėmė kovojančios Ukrainos karius ir Lietuvoje apsigyvenusius pabėgėlius.

„Viena šeima atsisakė asmeninės jubiliejinės šventės ir visas galimo biudžeto lėšas skyrė nuo okupantų mus ginančiai valstybei“, – sakė bendrijos vadovė.

E. Bagdonienė papasakojo, kad jų, Rimkų šeimą, į tremties vietą gyvuliniame vagone vežė tris savaites: „1949-ųjų Velykos irgi buvo labai anksti, kovą. Tai buvo pirmos tokios šventės pakeliui į tremtį ir supuvę kiaušiniai...“

Susirinkusius pasveikino Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė: „Esame iš to paties traukinio, tik skirtingų vagonų...“

Lietuvos Laisvės kovos Sąjūdžio „Prisikėlimo“ apygardos pirmininkės pavaduotoja Nijolė Mockevičienė pasidžiaugė, kad dar yra žmonių, restauruojančių istorinėse vietose esančius paminklus, prižiūrinčių atmintinas vietas.

Šiaulių jaunimo apskritojo stalo atstovą Arminą Stočkų labai šiltai sutiko tremtinių bendruomenė. Jaunuolis prisipažino, kad tikra, nuoširdi istorinės atminties dvasia realiau patiriama susitikimuose su išgyventų įvykių dalyviais, nei perskaityta knygose.

1949-ųjų Velykas ir giminės išgyvenimus tremtyje prisiminė bendrijos nariai eksmeras Alfredas Lankauskas, Romualdas Baltutis, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos narys Jonas Bartkus.

Lietuvos Sąjūdžio Šiaulių skyriaus pirmininkas Algirdas Kulikauskas susirinkusiems parodė keletą trumpų filmukų apie pirmąjį miesto Tremtinių klubo mitingą prie Šiaulių geležinkelio stoties 1989-aisiais, priminė „Baltijos kelio“ akimirkas. Salėje sėdintieji drauge su istoriniuose kadruose užfiksuotais respublikinio jungtinio tremtinių chorų (dirigentė Rasa Gasiūnienė) sąskrydžio dalyviais tyliai pritarė: “Mažam kambarėly...“.